Урок-подорож: "Хордові тварини. Риби"

Про матеріал
Мета цього уроку: узагальнити і систематизувати знання про особливості зовнішньої та внутрішньої будови риб, зумовлені пристосуванням до водного способу життя; закріпити знання про різноманітність і значення риб у природі й житті людини.
Перегляд файлу

Урок-подорож: Хордові тварини. Риби

 

Мета: узагальнити і систематизувати знання про особливості зовнішньої та внутрішньої будови риб, зумовлені пристосуванням до водного способу життя; закріпити знання про різноманітність і значення риб у природі й житті людини; розвивати увагу, кмітливість, логічне мислення, самостійність; виховувати почуття товариськості, прагнення розкривати свої здібності.

Обладнання: таблиці із зображенням зовнішньої та внутрішньої будови риб, роздатковий матеріал (картки для індивідуальної роботи і роботи в групах, правила), девіз, маршрут, «Назви зупинок».

Міжпредметні зв’язки: хімія, математика.

Тип уроку: узагальнення й систематизація знань.

 

ХІД УРОКУ

І. Актуалізація опорних знань (3 хв).

Учитель. Сьогоднішній урок відбудеться в незвичайній формі – морської подорожі. Усі результати подорожі ви будете фіксувати в «Аркуші заліку». Та щоб отримати перепустку на корабель, необхідно відповісти на запитання експрес-тесту.

Аркуш заліку

Зупинки

Завдання

К-сть балів

 

Експрес-тест

 

«Привітальна»

Визначити назви риб за малюнками

 

«Зосереджувальна»

Дописати речення

 

«Кмітлива»

  1. «Біологія + математика»
  2. «Плутанина»

 

«Витівка до витівки»

  1. «Пригадай»
  2. «Біологія + хімія»

 

«Турботлива»

Головоломка «Тривожний дзвінок»

 

«Пристань»

Підсумки

 

 

Експрес-тест

   Кожна правильна відповідь – 0,5 бала. Максимальна оцінка – 3 бали. Для варіанта І – непарні твердження, для варіанта ІІ – парні.

  1. Риби мешкають у водному середовищі.
  2. Нерест – сезонне явище у риб.
  3. Луска і слиз зменшують тертя об воду.
  4. Серце риб двокамерне.
  5. Риби дихають киснем, розчиненим у воді.
  6. Риби є гермафродитами.
  7. У риб є зовнішнє вухо.
  8. Усі риби – хижаки.
  9. Органи руху риб – плавці.
  10. Органи дихання риб – легені.
  11. Усі риби розмножуються завжди в одному місці.
  12. Усі риби мають плавальний міхур.

(Учні здійснюють самоперевірку за ключем.)

Ключ:

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

+

+

+

+

+

-

-

-

+

-

-

-

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності (2 хв).

Учитель. Великому кораблеві – велике плавання. На кожній зупинці на вас чекають найрізноманітніші завдання. Нехай ваші відповіді свідчитимуть, що ви добре засвоїли тему: «Риби». А ще ви почуєте й запам’ятаєте багато цікавого і корисного. Отже, ми вирушаємо у подорож, під час якої перевіримо не тільки свої знання, а й свою витримку, рішучість, кмітливість, дружбу, взаємоповагу, взаємопідтримку, вміння спостерігати, аналізувати, швидко орієнтуватися в надзвичайній ситуації.

Правила мандрівника:

Рибу в морі охороняти!

Марно рота не відкривати!

Вчасно друзям допомагати!

Чітко й правильно відповідати!

Девіз: Знаю! Вірю! Зможу!

 

ІІІ. Узагальнення й систематизація знань (36 хв).

   Учні класу об’єднуються в 4 команди: «Іхтіологи», «Риболови», «Зоологи», «Матроси». На кожній зупинці вони виконують завдання, а отриманні бали виставляють в «Аркуш заліку».

 

Зупинка «Привітальна» (2 хв)

   Кожна команда отримує картки № 1-7 для «привітання» риб. Необхідно вказати назви риб. Кожна правильна відповідь – 1 бал.

 

Картка №1

 

https://ds03.infourok.ru/uploads/ex/0d51/0004c840-cc74cbdc/hello_html_1816bc0d.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Картка №2

 

 

http://aquacultura.org/upload/iblock/22e/22ee1a7982036ca5ea0570ef5b54ff44.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Картка №3

 

http://www.fishwallpapers.com/wallpapers/bighead-carp-pic.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Картка №4

 

http://animalsfoto.com/photo/73/73a4bc75c6ecbf44c1eaf2e804c3c4fd.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Картка №5

 

http://photosflowery.ru/photo/f9/f9b3df578aea20b8709f3ce34cca70d4.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Картка №6

 

https://fs00.infourok.ru/images/doc/60/73709/hello_html_6379b850.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Картка №7

 

https://24smi.org/public/media/2017/8/3/02_Wk93rAQ.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Зупинка «Зосереджувальна» (4 хв)

   Учні отримують завдання за варіантами, у яких необхідно дописати речення. Кожна правильна відповідь – 1 бал.

Варіант 1

  1. Тіло риби вкрите …
  2. Серед риб наймолодший клас …
  3. Серце риб має …                          й …
  4. Специфічний орган чуттів у риб ..
  5. У більшості риб у ротовій порожнині є …
  6. Риба форель належить до ряду …

Варіант 2

  1. Примітивна луска характерна для …
  2. Парні плавці у риб: …                        та …
  3. Відділи тіла у риб …
  4. Риба севрюга належить до ряду …
  5. Органи дихання риб …
  6. Риби належать до типу …

Відповіді:

Варіант 1

Варіант 2

1

Лускою

Хрящових риб

2

Кісткові риби

Грудні, черевні

3

Передсердя, шлуночок

Голова, тулуб, хвіст

4

Бічна лінія

Осетрові

5

Зуби

Зябра

6

Лососеподібні

Хордові

(За результатами взаємоперевірки учні проставляють бали в «Аркуш заліку».)

 

 

Зупинка «Кмітлива» (8 хв)

Завдання 1. «Біологія + математика»

   Колективне розв’язування задач (таблиця 1) на кмітливість та швидкість. Ціна кожної задачі – 5 балів. За рішенням команди найактивніші гравці отримують додатково 1-2 бали.

Таблиця 1.

Команда

Задача

Відповідь

«Риболови»

На земній кулі – 40 тис. видів хребетних тварин. Підрахуйте, скільки з них видів риб, якщо відомо, що ссавців у 10 раз менше, ніж усіх хребетних, земноводних і плазунів на 2 тис. більше, ніж ссавців, а птахів стільки, скільки ссавців, земноводних і плазунів, разом узятих

Хребетних – 40 тис.

Ссавців – 40:10=4 тис.

Земноводні + плазуни - 4 + 2 = 6 тис.

Птахів – 4 + 6 = 10 тис.

Риб – 40 – (4 + 6 + 10) = 20 тис.

«Зоологи»

Визначте тривалість життя названих риб, якщо відомо, що білуга може дожити до 100 років, тріска – у 4 рази менше, а тривалість життя сома дорівнює різниці між тривалістю життя білуги і тріски.

Білуга – 100 р.

Тріска – 100:4 = 25 р.

Сом – 100 – 25 = 75 р.

«Іхтіологи»

Лосось викидає ікру у верхів’ях наших північних річок, долаючи іноді до 2 тис. км проти течії (швидкість течії річки – 6 км/год). Скільки часу він іде на нерест, якщо пливе зі швидкістю 10 км/год?

S = 2000 км.

Vрічки – 6 км/год.

Тоді:

Vлосось = 10 – 6 = 4 км/год

Т = S : V = 2000:4 = 500 год.

1 доба = 24 год., тоді

500:24 = 21 доба.

«Матроси»

Установіть чемпіона з плавання серед названих прісноводних риб, якщо відомо, що карась плаває зі швидкістю 13 км/год, марена – на 6 км/год швидше, щука – на 11 км/год повільніше, ніж карась і марена разом, а форель – на 11 км/год швидше, ніж щука.

Карась – 13 км/год.

Марена – 13 + 6 = 19 км/год.

Щука – (13 + 19) – 11 = 21 км/год.

Форель – 21 + 11 = 32 км/год.

 

Чемпіон – форель.

 

Завдання 2. «Плутанина»

   У словах переплутані літери. Необхідно відновити назви риб. Враховується швидкість і кількість відновлення слів. Кожна відповідь – 1 бал.

                 Слова                                              Відповіді

                  знаас                                                  сазан

                 тореес                                                 осетер

                 арьсак                                                карась

                 киньмо                                               миньок

                  дукса                                                  судак

                 сікрат                                                  тріска

                 алгбіу                                                 білуга

                 бовал                                                  вобла

               варегюс                                              севрюга

 

Зупинка «Релакційна» (3 хв)

Учитель. Після напруженої праці необхідно відновити розумові сили. Легкі фізичні вправи відповідно до рядків відомого дитячого вірша допоможуть нам.

Риби плавають в воді,

Птахи високо літають,

Звірі бродять по землі,

А людина виростає.

Їздить, плаває, літає,

Відкриває, познає

Геть усе, що в світі є.

   А зараз прослухайте про те, що цікаво знати про риб.

  1. У карася сріблястого трапляються популяції, де самців зовсім немає. Самки в таких популяціях розмножуються за участі самців інших видів риб, близьких за екологією розмноження (золотий карась, короп). У потомстві розвиваються лише самки, які нічим не відрізняються від материнських особин. Це відбувається завдяки особливому способу розвитку, за якого спермій, що проникнув у яйцеклітину, не запліднює її, а лише стимулює подальший розвиток. Такий спосіб розмноження має назву гіногенез.
  2. Скати виробляють струм від 60 до 300 Вольт. М’язові волокна цих риб перетворилися на пластинки, які мають здатність виробляти струм. У кожному електричному органі буває до 100-200 тис. електричних пластинок. Риби використовують струм для нападу на тварин і самозахисту.
  3. Риби сприймають звуки від 16 до 12000 Гц. Відомо, що риби відтворюють різноманітні звуки, які нагадують удари барабана, каркання, рохкання, свист, гарчання та інші. Джерелом звуків є плавальний міхур. Багато звуків виникає під час руху або живлення риб. Досліджено сигнальне значення різноманітних звуків і розроблено рекомендації з їх практичного застосування. Так, у риб виявлено сигнали небезпеки, агресивні, кормові, пов’язані з розмноженням та інші. Записаними на магнітну стрічку звуками, які видають риби під час живлення, можна приваблювати їх у місця вилову.
  4. У результаті штучної селекції польські вчені вивели гібрид коропа, який має форму диска. Він має невелику голову, чудове м’ясо й майже позбавлений луски.

 

Зупинка «Витівка до витівки» (12 хв)

Завдання 1. «Пригадай»

Група

Скільки пригадати?

Що пригадати

«Риболови»

7

Частини тіла риб

«Зоологи»

7

Системи внутрішніх органів риб

«Іхтіологи»

7

Пристосувальні ознаки риб до водного способу життя

«Матроси»

7

Назви риб на літеру «С»

 

   Діти пригадують разом. Звітує делегований командою учень, який у швидкому темпі робить 7 кроків, на кожний називаючи одне слово (таблиця 2).

Таблиця 2.

«Риболови»

«Зоологи»

«Іхтіологи»

«Матроси»

1

Голова

Скелет

Плавці

Сом

2

Тулуб

Травна система

Обтічна форма тіла

Сазан

3

Хвіст

Видільна система

Слиз

Ставрида

4

Спинний плавець

Кровоносна система

Луска

Скумбрія

5

Хвостовий плавець

Дихальна система

Бічна лінія

Судак

6

Грудні плавці

Нервова система

Плавальний міхур

Сьомга

7

Черевні плавці

Статева система

Зябра

Севрюга

 

Завдання 2. «Біологія + хімія»

   Команди отримують картки. У ході колективного обговорення розгадують «ключ». Звіти спрямовані на закріплення знань про значення риб у природі й житті людини. Перший, хто визначив «ключ», отримує заохочувальний бал (бали отримують усі активні учні).

Для «Зоологів»

Na, Zn, B, Na      Mg, Cu, K -  Zn, Li, C, O, H         H, O, Ba, Si, V, P

     4        2       1    1,2              1         2     1,2         1       2      6     7     7                3       1     1,3     2     1     2

H, Al, я      N, V, Al, Be, Na

                                    3        2                 3      1     1      3,4      1

Відповідь: «Рибна мука – цінне добриво для тварин»

Для «Риболовів»

Fe, O, Ba  -  Zn, Li, Na, N, Si, K         Cu, N, H, F, C, Li

                     3       4     1,2            1      2        1       1     2      5                 3     4,5    3      4     1     3

Cl, C, ч, S, V, Na, N, я

                                                              1     2,3         2   1,2     1       1

Відповідь: «Риба – цінний продукт харчування»

 

Для «Матросів»

Be, Ba,  -  H, ж, O, Ag, Cl         C, N, Li, K, V

                                3,4     1,2            3              6     2,4     2,3               4     2      1    1,4    1

V, Sn, Mg, Na, V

                                                                   1,6   2,3    1,5      1,5      1

Відповідь: «Риба – джерело білків, вітамінів»

Для «Іхтіологів»

B, Zn, Be         Na, H, C, Al, N, Ca        ч, Zn, S, Li, O, N, Cu

             3       2      1,4                1,2     3      2      3      3      4                        2      1     3      1     3       2

V, O, H, B, K, Mg, Mn

                                                             1     1     3      2     5     1,2        1

Відповідь: «Риби надають чистоту водоймам»

 

Зупинка «Турботлива» (5 хв)

Головоломка «тривожний дзвінок».

Дзвінок на номер розкриває прохання рибки (малюнок).

 

C:\Users\user\Pictures\2017-11-04 а\а 001.jpg

№ телефону: 1, 5, 11, 5, 8, 5, 6, 12, 8, 9, 10, 5, 13, 2, 4, 3, 7

Відповідь: Допомогу! Мало кисню!

   Учні коментують прохання рибки, називають й обґрунтовують заходи охорони риб.

 

IV. Підсумки уроку (3 хв).

Зупинка «Пристань»

   Діти підраховують загальну кількість балів, виставляють оцінки в «Аркуш заліку», діляться враженнями про подорож, висловлюють побажання.

 

V. Домашнє завдання (1 хв).

   Скласти за вивченою темою кросворди, вірші, байки, казки, тести, вікторини.

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
23 лютого 2023
Переглядів
497
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку