Тема. Подорож картою України.
Мета: продовжити формувати уявлення учнів про географічне розміщення України, її кордони, сусідство з іншими країнами; ознайомити з найбільшими містами України, горами, водоймами, тваринами, рослинами; детальніше познайомити із столицею України – містом Києвом; викликати позитивні емоції, виховувати почуття любові та поваги до своєї Батьківщини, прищеплювати бережливе ставлення до природи, почуття прекрасного.
Бондаренко Людмила Володимирівна,
Білоцерківське навчально-виховне об’єднання «Звитяга»
Природознавство. Громадянська освіта. 3 клас.
Розділ. Громадянські права та обов’язки
Тема. Подорож картою України.
Мета: продовжити формувати уявлення учнів про географічне розміщення України, її кордони, сусідство з іншими країнами; ознайомити з найбільшими містами України, горами, водоймами, тваринами, рослинами; детальніше познайомити із столицею України – містом Києвом; викликати позитивні емоції, виховувати почуття любові та поваги до своєї Батьківщини, прищеплювати бережливе ставлення до природи, почуття прекрасного.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Форма: урок-подорож
Обладнання: карта України, презентація про Київ, робочі зошити, малюнки з краєвидами гір, озер, тварин.
Хід уроку:
І. Організаційна хвилинка. Актуалізація опорних знань.
Зараз у нас урок громадянської освіти. А цікавий він буде тим, що ми відправимося у мандрівку.
У світі нараховується багато країн. Всі вони дуже різні. Є великі і зовсім маленькі. Одні з них заможні, а інші – бідніші. Усі країни мають свої назви.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і мети уроку.
Наша Батьківщина – одна з найбільших європейських країн. А яка вона – наша країна? Що є в ній най-най? Треба самому подивитися, тоді й зрозумієш. А як? Найкраще, звичайно, вирушити в подорож. Тому тема нашого уроку:«Подорож картою України». Девізом стануть слова:
Гляньте, яка Україна чарівна,
Гарна, немовби казкова царівна!
Гори, гаї, голубі небеса –
Глибинна , бентежна, велична краса!
Пройдемо ми по маршруту: (на дошці)
Столиця України річки України міста озера гори
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Спочатку пройдемо по кордонах України. Це один із найдовших кордонів Європи.
Площа України – 604 000 кв. км. На півдні омивається двома морями: Чорним та Азовським. В Україні 24 області і адміністративна республіка Крим, яка знаходиться на Кримському півострові.
Восени ми їздили в Пирогово і побували в різних регіонах України. Вони трішки відрізняються одягом, звичаями, побутом.
Тепер можна відправитись у мандрівку до Києва.
Відгадайте загадку:
Дім по вулиці повзе, на роботу всіх везе,
Не на курячих ногах, а в гумових чобітках (Автобус)
Заводимо мотори і поїхали
В’їжджаємо до Києва і я проведу заочну оглядову екскурсію цим чудовим містом.
(Презентація про Київ)
Нашій столиці більше як 1500 років. Символ Києва – каштани.
Місто розкинулось на обох берегах Дніпра, які потопають у буйній зелені дерев.
Всі ви добре пам’ятаєте легенду про засновників міста Кия, Щека, Хорива та сестру їхню Либідь. Про це нагадує пам’ятник на набережній у вигляді човна, який ніби пливе по Дніпру.
Але існує ще одна легенда. Жив на Русі один пан. Був він дуже скупим, та ще й дуже ображав своїх підданих. Терпіли бідні люди довго. І нарешті, урвався терпець. Всі, від мала до велика, взяли лопати, серпи, киї – довгі загострені палиці – і пішли на пана. Довго боронився він за допомогою війська, а потім втік. Люди ж скидали свої киї в одну купу, яка була такою великою, що аж розпочали будівництво міста, яке назвали Києвом.
Київ – столиця України та обласний центр. Це найстаріше і найкрасивіше українське місто. В ньому багато старовинних пам’яток архітектури:
Головна вулиця міста – Хрещатик. На місці Хрещатика був яр, який перетинався навхрест. Навхрест – тому і вулиця Хрещатик.
Водночас Київ – молоде місто. Серце Києва – Майдан Незалежності. Так його стали називати у 90-і роки, коли тут відбувалося багато мітингів за незалежність України. У 2001 році – на честь десятої річниці з Дня Незалежності України була встановлена колона, увінчана фігурою жінки – берегині з калиновою гілкою в руках.
Київ – місто-сад. В ньому понад 60 парків і 200 скверів. Особливою любов’ю користуються Ботанічний сад, Сирецький дендропарк.
У місті багато вищих учбових закладів. Один із найстаріших вузів – Державний університет ім. Т.Г. Шевченка.
Справжньою окрасою Києва є його мости. Тільки через Дніпро їх прокладено 6.
У місті багато заводів і фабрик, які випускають різноманітну продукцію. На одному із заводів випускають найбільший літак «Мрія».
А найвищою архітектурною спорудою в Україні є телевізійна вежа. Її висота 385 м.
Далі маршрут веде нас до річок. На чому ж продовжимо подорож?
Без рук, без ніг, на животі ходить. (Корабель)
(Робимо кораблики-мозаїку – робота в парах)
Отже, вирушаємо в плавання. Сьогодні у мене є помічники, які розкажуть про річки.
(діти працюють біля карти)
1 учень: В Україні понад 71 тисяча річок. Найбільша серед них – Дніпро. Це річка трьох держав. Бере початок в Росії. І впадає в Чорне море. Це третя за довжиною річка в Європі (після Волги і Дунаю).
2 учень: У Дніпра є 1350 річок, які впадають у нього. Найбільші – Рось, Прип’ять, Ірпінь, Десна, Псел.
Дніпро – це символ України. Походження назви Дніпро досі не з’ясовано. Давня назва річки – Славутич або Борисфен.
3 учень: Спускаючись від Києва вниз по Дніпру, на правому березі перед нами постає Канів. Це місто знають у всьому світі. Тут, на Чернечій горі, знаходиться могила генія України – Т.Г. Шевченка.
4 учень: Дністер – річка, яка протікає територією України і Молдови. Довжина в межах України 1001 км. Річка бере початок у Карпатах і має швидку течію.
5 учень: З невеличкого болота на Подільській височині бере початок Південний Буг і впадає в Чорне море.
Поки ми подорожували річками України, нам прийшла телеграма прокласти маршрути до певних міст України. Я думаю, найкраще прокласти маршрути по групах. (робота в зошитах с. 41)
І ряд: відмітити на карті маршрут Київ – Полтава – Дніпропетровськ – Донецьк.
Донецьк називають «шахтарською столицею». В цьому регіоні видобувають кам’яне вугілля.
ІІ ряд: відмітити на карті маршрут Київ – Черкаси – Кіровоград – Одеса.
Діставшись до Чорного моря, не можна не назвати місто, де живуть дуже дотепні люди, які мають гарне почуття гумору. Одеса – це великий морський порт, залізничний вузол. У місті 20 вузів і 7 театрів. До того ж, це великий промисловий центр.
6 учень: Саме в Одеській області знаходиться найбільше в Україні озеро Ялпуг. Вода у ньому прісна, але брудна.
ІІІ ряд: відмітити на карті маршрут Київ – Житомир – Тернопіль – Львів.
Місто Львів названо в честь сина Данила Галицького – Лева. Це музей архітектури. Раніше це була столиця Західно-Української Народної республіки.
7 учень: А тепер давайте відвідаємо Кримський півострів, де на південному узбережжі побачимо Кримські гори. Найвища вершина Роман-Кош. Його висота 1545 м над рівнем моря.
(Малюнки з краєвидами)
V. Фізхвилинка
В Україні, крім Кримських гір, є ще гори Карпати. Як же нам туди добратись? У нас у класі з’явився новий предмет, стрибнути з якого на ходу можна, а ввійти на ходу ніхто не зможе. (Дістаю літачок, який був схований у вазоні)
Полетіли.
8 учень: Українські Карпати знаходяться на заході України. Ці гори молоді, але дуже зруйновані, тому висота невелика: в середньому 1000 м.
9 учень: Найвища вершина України – Говерла. Її висота 2061 м.
10 учень: А якщо ми зробимо посадку в місті Рахові – це невеличке місто в Закарпатській області і географічний центр Європи, то побачимо найвище дерево України – модрину, висотою 54 м.
11 учень: А ще в Закарпатті є чудове гірське озеро Синевир. Назва цього озера зрозуміла: синій вир. А ще його називають Морським Оком (на дошці малюнки Карпат та озера Синевир)
Який вид транспорту ми ще не задіяли?
Біжить корова: гладка, здорова, а за нею телята – всі вони близнята (Поїзд)
Наш поїзд мчить на Українське Полісся.
Найбільшим звіром є зубр, численні стада якого є на Волині. Маса зубра може перевищувати 1000 кг. Добре плавають, вправно переходять багнисті болота. (малюнок зубра). Внаслідок хижацького переслідування людиною заради м’яса і шкіри кількість їх дуже зменшилась. З 30-х років зубрів почали охороняти і розводити в державних заповідниках. У дорослих зубрів ворогів практично немає, а у дитинчат – вороги вовки.
Найвищим птахом є журавель сірий. (малюнок). Висота його сягає 120 см, маса – 7 кг, розмах крил до 2-х метрів. Гніздяться в непрохідних болотах Полісся.
У Волинському Поліссі більше двохсот озер. Окраса Волині – Шацькі озера. Найбільше з них – озеро Світязь (малюнок). Воно у чотири рази глибше Азовського моря. Живиться за рахунок опадів і підземних вод. Жодна річка не впадає в нього. А вода з нього витікає по штучному каналу. Світязь переводиться як «Світлий колодязь» (чистий колодязь).
А в Рівненській області росте найстаріше дерево в Україні. Це дуб, якому 1300 років.
ІV. Тестові завдання (зошит з друкованою основою – с.28). Взаємооцінювання учнями один одного.
V. Підсумок уроку. Домашнє завдання.
Наша подорож закінчується. Я думаю, що ви багато взяли для себе нового. Вдома ви прочитаєте у підручнику сторінки с.65 – 67 і дізнаєтесь про Україну ще більше.
А після уроку в нашій чарівній скриньці ви візьмете папірець із однією з областей України. Вдома знайдіть, будь ласка, цікаву інформацію про цю область.