Урок-подорож "Права дитини"

Про матеріал

Розробка конспекту "Права дитини" допоможе учням закріпити знання про права та обов'язки визначені Загальною Декларацією прав людини, Конвенцією ООН про права дитини. Допоможе розвинути у дітей почуття власної гідності, впевненості в собі, розвине навички творчого підходу до власного життя, навички співпраці та взаємодопомоги.

Перегляд файлу

 

 

 

 

 «Права дитини»

 

 

Форма проведення: урок-подорож

 

Вікова категорія: середні класи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мета: закріпити знання про права, свободи та обов’язки визначені Загальною

Декларацією прав людини, Конвенцією ООН про права дитини; формувати правові знання школярів, почуття власної гідності, впевненості в собі; розвивати навички творчого підходу до власного життя, навички співпраці та взаємодопомоги; виховувати любов до класу, школи, Батьківщини.

 

Обладнання: Конституція України,  плакат  «Знай свої права дитино!» «Права дітей», «Обов'язки учнів», презентація «Поле чудес», ілюстративний матеріал, роздаткові картки, заготовка кросворду, капелюх, правовий годинник.

Хід уроку

I. Організаційна частина

У нас сьогодні урок незвичайний.

Урок-подорож  буде у нас.

           Про право вивчатиме кожна дитина.

Сідаймо за парти! Увага, клас!

II. Мотивація навчальної діяльності

Таємничо-чарівна хвилина.

(Вмикаємо фонозапис спокійної музики).      

Девізом нашого сьогоднішнього уроку будуть слова, сказані Генрі Фордом:

Зібратися разом – це початок,

Триматися разом – це прогрес,

Працювати разом – це успіх.

Майбутнє кожної нації – це діти. Якими вони виростуть – таким і буде майбутнє. Виростити і захистити дитину, зберегти її здоров’я, виховати у злагоді і мирі – це для дорослих означає забезпечити собі щасливу, спокійну і захищену старість.

 

III. Повідомлення теми і мети уроку

Наш сьогоднішній урок проведемо у формі гри-подорожі, під час якої ми повинні досягнути вершини, долаючи перешкоди гори Правовий Олімп. Під час нашої подорожі пригадаємо основні права та обов’язки дітей у всьому світі і у нашій країні та перевіримо, як ви знаєте свої обов’язки.

Отож починаємо нашу подорож,  де  дізнаємось корисну інформацію про основні документи в галузі прав людини.

 

IV. Вивчення нового матеріалу

Станція І.

Розповідь вчителя.

    З давніх-давен люди мріяли про вільне щасливе життя без насильства,

жорстокості, приниження. Для досягнення цього вони повинні мати певні права - права людини. У давньому світі права людини були дуже обмеженими. Раб не мав права розпоряджатися власним життям. Права людей різнилися залежно від того, яку релігію вони сповідували, якої національності були. Людей із чорним кольором шкіри примушували жити на спеціальних територіях.

Кожна людина має почуття, здібності, характер. Як же зробити, щоб такі різні, несхожі люди все ж таки жили із повагою одне до одного? Для цього встановили правила, які визначають стосунки між людьми.

   Основними документами, де записані права людей та дітей, є:

• Декларація прав людини, яку проголосила Генеральна Асамблея Організації

Об'єднаних Націй 10 грудня 1948 року.

• Конвенція про права дитини, схвалена сесією Генеральної Асамблеї ООН 20 листопада 1989 року (набула чинності для України з 27 вересня 1991 року).

• Конституція України, яка була прийнята 28 червня 1996 року.

• Закон України «Про охорону дитинства» (квітень 2001 року)

    10 грудня 1948 року різні народи вирішили і проголосили, що всі люди

мають рівні права. Так виникла Загальна декларація прав людини.

Декларація – латинське слово, у перекладі означає «оголошення, заява» - це

документ, у якому викладено основні принципи, офіційно проголошені державою, міжнародними та іншими організаціями, у якому визначено основні права кожної людини у світі й передбачено, що вони є основою свободи, справедливості й миру.

У Декларації передбачено, що всі люди народжуються вільними і рівними у

своїх правах і що не можна їх піддавати дискримінації через національну, етнічну, релігійну, расову ознаки, а також через стать, політичні переконання.

     Головний закон нашої країни — Конституція. Слово „конституція” у перекладі з латинської мови означає «устрій»,

«установлення». Конституція України прийнята 28 червня 1996 року. Цей документ є визначальним для всього українського народу. У статтях Конституції сформульовані права та обов’язки громадян України. Розділ про права людини – один із найважливіших у Конституції України. Ми – громадяни України, і у нас є не тільки права на життя, житло, харчування, медичну допомогу, освіту, відпочинок а й обов’язки перед Вітчизною, своїм

народом, іншими людьми, перед своїми рідними й близькими. Головний обов’язок – поважати права інших!!! А іще в Конституції України записані такі обов’язки: піклуватися батькам про дітей, а дорослим дітям – про непрацездатних батьків, захищати Вітчизну, охороняти природу, платити податки. Всіх людей можна поділити на дві категорії – це дорослі і діти. Дорослим завжди легше відстоювати і захищати свої права, а дітям набагато важче. Ось тому з метою захисту прав дітей.

    У 1959 році 44 сесія Генеральної асамблеї ООН прийняла Декларацію

прав дитини. У ній 10 статей, 10 принципів захисту прав дітей. А в 1989 році країни світу підписали Конвенцію про права дитини, яка набула чинності в України з 27 вересня 1991 року.

Конвенція — угода, міжнародний договір між державами з певних питань.

У Конвенції ООН про права дитини записано, що дитиною вважається людина, якій ще не виповнилося 18 років.

 

Станція ІІ.

Життєвий досвід не тільки свідчить, але й учить, що не буде дітей – не існуватиме й держави. Діти – дзеркало будь-якої держави, її майбутнє. Кожна

держава захищає дітей і піклується про них. Права дитини – це певні можливості, що надаються вам, для того, щоб жити і дорослішати. Інакше кажучи те, що ви можете робити і в чому вам не можуть відмовити, щоб повноцінно жити. Усі ви добре знаєте ці права.

Давайте зараз їх згадаємо переглянувши один відеоролик

*Усі діти мають право вільно висловлювати свою думку.

*Усі діти мають право на вільне спілкування.

*Усі діти мають право на свободу совісті, думки і релігії.

*Усі діти мають право на отримання інформації.

*Усі діти мають право на відпочинок і дозвілля.

*Усі діти мають право на повноцінне харчування.

*Усі діти мають право на отримання освіти.

*Усі діти мають право на медичну допомогу.

*Усі діти є рівні у правах, ніхто не повинен їх порушувати.

*Жодна дитини не повинна бути жертвою насильства або війни.

*Жодна дитини не повинна бути скривджена і зневажена.

*Кожна дитина має право на любов і спілкування.

*Особлива турбота дітям-інвалідам.

*Особлива турбота дітям-біженцям.

*Особлива турбота дітям без сімей.

*Особлива увага дітям, що перебувають у конфлікті з законом.

 

Вчитель:

А зараз вирушаймо в подорож , будемо підкорювати вершину гори Правовий

Олімп (звучить музика).

 

Станція  ІІІ. «Кросворд від Феміди».

1. У 1948 році була прийнята ……прав людини (Декларація)

2. Чого прагнуть люди у всьому світі? (Миру)

3. Що є найціннішим для людини? (Життя)

4. Основний ваш обов’язок сьогодні ….(вчитися)

5. Основний документ України, в якому закріплені права,свободи і

обов’язки людини ….(Конституція)

6. Навчальний заклад. (Школа)

Ключове слово Особа до 18 років …..(дитина)

 

Д

Е

К

 Л 

А

Р

А

Ц

І

Я

М

И

Р

У

Ж

И

Т

Т

Я

В

Ч

И

Т

И

С

Я

К

О

Н

С

Т

И

Т

У

Ц

І

Я

Ш

К

О

Л

А

 

Станція ІV.  «Проблемка»

Розв’язання проблемних ситуацій.

Вчитель:

Молодці, справилися з завданням. А під час другої зупинки ми будемо з вами

розв’язувати проблемні ситуації.

 Зараз ми з вами поділимося на 4 групи за порами року: зима, весна, літо, осінь. Кожна група отримає проблемну ситуацію з якої потрібно знайти правильний вихід. Свою думку аргументуємо.

 

Ситуація 1.

Ти запізнився на урок і вчитель не пускає тебе до класу. Твої дії?

А) Ти розвертаєшся і йдеш гуляти по школі;

Б) Звернешся до директора зі скаргою на вчителя;

В) Вибачишся та попросиш дозволу сісти на своє місце; 

Г) Грубиш учителю та нахабно сідаєш на своє місце.

Ситуація 2.

Ти їхав на велосипеді і зачепив маленьку дівчинку, яка впала. Твої дії?

А) Зупинишся та нагримаєш на неї, щоб не плуталась під колесами, а гуляла

на дитячому майданчику;

Б) Зупинишся, піднімеш дівчинку, обтрусиш платтячко, поправиш бантик і

поїдеш собі далі;

В) Зупинишся, піднімеш дівчинку, обтрусиш платячко, поправиш бантик і

відведеш її додому;

Г) Ти натиснеш на педалі – тільки тебе тут і бачили, - сподіваючись на те,

що мале дівча тебе не запам’ятає.

Ситуація 3.

Ти випадково побачив як хтось з учнів школи нишпорить по чужих кишенях. Твої дії?

А) Ти покличеш друзів і ви разом потягнете ―нишпорку до директора школи;

Б) Повідомиш про це вчителів, адміністрацію школи;

В) Спробуєш сам затримати злодія і повернути все знайдене у нього на місце;

Г) Перевіриш його кишені і забереш усе, що знайдеш, собі.

Ситуація 4.

До школи прийшов новий учень-інвалід? Як ви зустрінете його у своєму класі?

А) не покажете й вигляду, що він особливий;

Б) відмовитесь від спілкування;

В) спілкуватиметесь в окремих випадках або з умовою.

 

Станція V. «Правовий годинник»

Вчитель:

Увага! У нас зламався правовий годинник. Потрібно зробити зупинку і відремонтувати його.

“ Ремонт годинника”

Розставивши цифри зламаного годинника на свої місця, ви зможете прочитати закодоване слово і продовжити речення.

Документ, в якому закріплені права дитини, називається……

(Конвенція ООН)

 

Станція VІ. «Привал»

Вчитель:

Я бачу ви вже втомилися і тому скористаємося правом на відпочинок та зробимо: «Привал».

Фізкультхвилинка:

Добре те, що сонце світить! Діти піднімають руки вгору.

Добре те, що вітер віє! Імітують хитання дерев від вітру.

Добре те, що цей ось ліс Присідають.

Разом з нами ріс і ріс! Повільно підіймаються показуючи, як ростуть дерева.

Добре те, що в нашій річці. Піднімають руки вперед, долоні назовні.

Синя, не брудна вода! Імітують плавання.

І мене матуся рідна. Крокують на місці.

Після школи зустріча. Плескають у долоні перед грудьми.

Добре гратися надворі! Стрибають.

Добре вчитися у школі! Сідають за парти.

Добре плавати в ставку! Імітують плавання (за партою).

Добре те, що я живу! На слово «я» руками показують на себе, потім підіймають руки вгору.

V. Узагальнення вивченого

Станція VІІ. «Поле чудес»

Вчитель:

Молодці! Продовжуємо долати перешкоди гори Правовий Олімп. І наступна

перевірка наших знань чекає нас на зупинці: «Поле чудес».

(перегляд слайдів презентації «Поле чудес». Розгадування зашифрованих слів)

 

Станція VІІІ. «Таємничий капелюх»

Вчитель:

Дорогі діти! Нам з вами залишилося подолати один перевал, і ми з вами дістанемося до вершини гори. То ж давайте зберемо всі сили і до роботи, адже наступна зупинканезвичайна – зачарована: «Таємничий капелюх».

Капелюх незвичайний, зачарований він,

Про права він розкаже нам зараз усім,

Але мову ти втратиш, торкнувшись його,

Лише жести розкриють таємницю всьго.

 

За допомогою жестів потрібно показати який вид права «зачарований»:

- Усі діти мають право вільно висловлювати свою думку.

- Усі діти мають право на відпочинок і дозвілля.

- Усі діти мають право на повноцінне харчування.

- Усі діти мають право на отримання освіти.

- Усі діти мають право на медичну допомогу.

Вчитель:

Ну ж бо , час нам повертатися додому , але під час підйому на вершину гори ми з вами говорили про права, а тепер на зворотньому шляху, ми з вами поговоримо про ваші обов’язки.

Великий педагог В. О. Сухомлинський говорив: «Сьогодні — діти, завтра —

народ!» Звичайно, діти — майбутнє нашої держави, і від вашого фізичного розвитку, знань, вмінь залежатиме, якою буде наша Україна. «Я маю право!», «Чому ви порушуєте мої права?» - ці слова, на жаль, часто використовує людина в ситуаціях, коли сама неправа. Зазвичай, заява про особисті права слугує виправданням пасивності, лінощів, прагненням отримати щось, нічого не даючи взамін. Та слід знати не лише свої права, але й обов’язки. Тому зараз пропоную вам назвати основні обов’язки.

(Учні перелічують обов’язки)

Обов’язки:

1. Поважати і любити близьких та друзів.

2. Бути толерантним до людей.

3. Дотримуватись режиму харчування.

4. Сумлінно навчатись.

5. Активно працювати на уроках.

6. Старанно виконувати домашні завдання.

7. Дотримуватись норм і правил поведінки.

8. Цінувати і дбати про своє здоров'я.

9. Дотримуватись правил етикету.

10. З повагою ставитися до людей, які піклуються про нас.

11. Не ображати і не принижувати оточуючих.

VI. Підсумок уроку

Вчитель:

У кожного з нас є права, і ми повинні добре знати їх та вміти ними користуватися. Але слід знати не лише свої права, а й обов’язки. Прагнучи відстояти свої права, не порушуйте права інших! З часом у вас збільшиться обов'язків і відповідальності. Пам’ятайте! Незнання закону не звільняє вас від відповідальності за ваші вчинки, дії або бездіяльність.

Наш урок добігає кінця.

Хочу, щоб ви зрозуміли, що людина повинна жити прекрасним, повним надій і сподівань життям. Де б ви не були, ким би ви не стали, ви повинні знати свої права та пам’ятати про свої обов'язки і саме головне - бути Людиною.

 

Ти знаєш, що ти - людина?

Ти знаєш про це чи ні?

Усмішка твоя — єдина,

Мука твоя - єдина,

Очі твої - одні.

 

Більше тебе не буде

Завтра на цій землі.

Інші ходитимуть люди,

Інші кохатимуть люди —

Добрі, ласкаві й злі.

 

Сьогодні усе для тебе:

Озера, гаї, степи.

І жити спішити треба,

Кохати спішити треба —

Гляди ж, не проспи.

 

Бо ти на землі — Людина,

І хочеш того чи ні,

Усмішка твоя — єдина,

Мука твоя — єдина,

Очі твої — одні.

 

 

 

 

 

 

ЛІТЕРАТУРА

1. Абетка рівності / авт. тексту П. Полянський. — К., 2007. — 12 с.

2. Бібік Н. М. Зростаймо громадянами: оповідання про Конституцію України: навч. посібник / Н. М. Бібік, М. М. Ілляш. — К.: Веселка, 2000. — 87 с.

3. Гавриш С. Маленькі історії про великі істини. Права та свободи дитини: кн. для читання / С. Гавриш. — X. : Ранок: Веста, 2004. — 160 с.

Інтернет-ресурси

1. Правова абетка. оdb.кm.uа>іndех.рhр/оurvіd/173

2. Сайт Дитячого фонду ООН (UNIСЕF) httр://www.unicef.оrg

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
4.0
Оригінальність викладу
4.0
Відповідність темі
4.5
Загальна:
4.2
Всього відгуків: 4
Оцінки та відгуки
  1. Ардельська Наталія Миколаївна
    Загальна:
    3.0
    Структурованість
    3.0
    Оригінальність викладу
    3.0
    Відповідність темі
    3.0
  2. Паламарчук Світлана Вікторівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. булеховець наталія
    Дякую,знадобилися цікаві ідеї
    Загальна:
    3.7
    Структурованість
    3.0
    Оригінальність викладу
    3.0
    Відповідність темі
    5.0
  4. Гарбуз Юляша
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
Показати ще 1 відгук
doc
Додано
17 березня 2018
Переглядів
18902
Оцінка розробки
4.2 (4 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку