Урок – подорож з географії у 7 класі НУШ
Тема: « Природні зони Африки».
Мета:
1. закріпити поняття «природна зона», охарактеризувати зональні ПК Африки, показати зв`язки між окремими компонентами природної зони.
2. розвивати вміння учнів: аналізувати джерела географічних знань, встановлювати причинно-наслідкові зв`язки, порівнювати, робити висновки, узагальнювати матеріал. Розвивати географічне мислення, вміння застосовувати знання на практиці в нових нестандартних ситуаціях;
3. виховувати екологічну культуру учнів.
Обладнання: фізична карта; карта природних зон Африки, атласи, підручники.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Вид уроку: урок-подорож.
Хід уроку
Організаційний момент
Актуалізація опорних знань та вмінь
Створення ігрової ситуації : подорож до Африки. Вартість квитка на літак – відповідь на запитання Тож відповідаємо- правильно!
«Бліцопитування».
Завдання «Географічна номенклатура»
Зараз ми з’ясуємо, хто перший підніметься на гору Кіліманджаро.
Г.Кіліманджаро
р.Ніл р.Конго
гори Атлас Драконові гори
оз.Вікторія оз.Чад
вдсп.Лівінгсона вдсп.Вікторія
мис Альмаді мис Агульяс
о.Мадагаскар п-в Сомалі
Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
«Африка — невиліковна пристрасть: вдихнеш пил її червоної землі (латериту), почуєш багатоголосий бій тамтамів... і важко буде повертатися з цього таємничого світу. Зустрівшись віч-на-віч із цим незвичайним континентом, часом віриш у правдоподібність легенд і сказань, у дійсність казок, що з дитинства захопили уяву»
Сьогодні ми будемо мандрувати природними зонами Африки. Але мандруючи ми будемо спостерігати за рослинним та твариннм світом, грунтами. Свої состереження будемо записувати до таблиці, що в зошиті.
Прийом «Творча лабораторія».
Назва природної зони |
Географічне положення |
Особливості клімату |
Переважаючий тип ґрунтів |
Представники |
||
рослинного світу |
тваринного світу |
|||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Заздалегідь учні були поділені на групи та отримали випереджаюче завдання. Кожна група дає характеристику окремій природній зоні та демонструє ілюстрації рослинного та тваринного світу, краєвидів зони.
Вивчення нового матеріалу.
Тема сьогоднішнього уроку « Природні зони Африки».
Але, спочатку ми перед собою поставимо запитання, на які ми зможемо дати відповіді в кінці уроку.
Проблемне запитання: Якими причинами зумовлено різноманіття та розміщення природних комплексів на материку? Які особливості географічного положення та природи мають ландшафти материка? Відповісти на це питання ви зможете сьогодні на уроці.
Перш, ніж ми вирушимо у подорож, давайте з’ясуємо в яких природних зонах розташована Африка?
Завдання.
За картою географічних поясів та природних зон світу визначте кліматичні пояси та природні зони Африки і особливості розташування.
Пригадайте:
1. Що таке природна зона?
2. Які існують закономірності зміни природних зон на рівнинах? Чим вони зумовлені?
3. Які ви знаєте природні зони?
Прийом: заочна екскурсія. Заслуховуються повідомлення учнів-екскурсоводів.
Демонстрація мультимедійної презентації
Завдання учасникам екскурсії: заповнити узагальнюючу таблицю
Природні зони Африки
Назва зони |
Клімат |
Грунти |
Рослини |
Тварини |
Гілея (вологі екваторіаль-ні ліси) Слайди |
Екваторіальний пояс. t◦ cічня =24◦ С t◦ липня = 24◦ С Опади >2000 мм, випадають рівно-мірно протягом року
|
Червоно-жовті фералітні, мають високий вміст заліза (ферум) |
Фікуси, сейби, чорне дерево, хлібне дерево, какао, ліани, пальми, ебенове дерево, банани. Дерева ростуть в 9 ярусів. Всього близько 25000 видів рослин. |
Носороги, горили, шимпанзе; пітони, терміти, птахи-носороги, папуги, муха цеце… |
Савани Слайди |
Субекваторіальний пояс. t>січня = 24◦ С t◦липня = 26◦ С Опади – до 1000 мм, виділяють вологий і сухий сезон ( макси-мум опадів випадає влітку) |
Червоно – бурі грунти |
Слонова трава ( близько 3 м ), баобаб, акація, зонтична акація. |
Зебри, жирафи, буйволи, антилопи, леви, слони, гієни, гепарди. Страуси, птах-секретар. Терміти…. |
Пустелі Слайди |
Тропічний пояс. t◦січня = 20◦ С t◦липня може досягати 50◦ С Опади < 100 мм |
Пустельні, слабко розвинуті |
Вельвічія, акація, алое, в оазисах – пальми. Дикі кавуни (Калахарі) |
Гієни, лисиця-фенек, скорпіон, мамба, кобра. |
Вічнозелені твердо листі ліси Слайди |
Субтропічний пояс,середземно- морський тип клімату. t◦січня = 8-16◦ С t◦липня = 22◦ С Опади – 500-1000мм (максимум взимку) |
Коричневі |
Вічнозелений дуб, лаврове дерево, суничне дерево, мирт… |
Гієни, пантери, благородні олені, макаки…. |
Запитання на закріплення (ставляться після кожного повідомлення ):
– чому в гілеях відсутні трави (банан – високоросла трав`яниста рослина)?
– чи родючі грунти в гілеях?
– чому деякі дерева в гілеях мають корені, які виконують функції підпорок?
2) – чому савана має протягом року два кольори – зелений і червоний?
3) – чому в пустелях не утворюється грунтовий покрив?
– поясніть, чому пустелі в північній частині Африки займають значно
більші площі, ніж в південній?
випадає взимку?
– чому дерева в зоні твердолистих лісів мають жорстке листя?
Завдання: позначити і надписати на контурній карті природні зони Африки.
Питання « Висотна поясність в горах Африки» дається на самостійне домашнє опрацювання.
Наведіть приклади впливу діяльності людини на природні комплекси Африки;
Стратегія «Fishboun»: формулюється проблема: зона саван найбільше змінена людиною. (учні визначають причини і наслідки)
Узагальнення та систематизація знань
Прийом «Вірю чи не вірю?»
«Чи вірите ви в те, що...»
Підсумок уроку.
Ось і добігла наша подорож кінця. Ми багато мандрували, і багато чого взнали!
Підходить до кінця наша подорож. Кожна людина, яка десь подорожує, привозить зі своєї мандрівки сувеніри. На цих чудових пальмах уже достигли плоди. Цікаво, чи зможемо ми ними поласувати. А це ми дізнаємося коли їх зірвемо. Давайте підведемо підсумок нашого уроку. Але так як ми уже досвідчені дослідники потрібно завдяки невеличкій підказці зробити висновок.
(Учні зривають плоди із пальм, читають завдання, роблять висновок)
1). Материк, площа, другий.
2). Екватор, тропіки, нульовий меридіан.
3). Океани, моря.
4). Берегова лінія, затока, острів, півострів.
5). Материк, експедиції, дослідження.
Самоцінювання учнів
Домашнє завдання.
-опрацювати параграф підручника
- підготувати повідомлення на тему «Природоохоронні об’єкти Африки».
-нанести на контурну карту природні зони Африки.