Тема : Додавання та віднімання двоцифрових чисел без переходу через розряд.
Мета: закріплювати навички додавання та віднімання двоцифрових чисел без переходу через десяток; обчислювальні навички; вдосконалювати вміння розв'язувати задачі; узагальнити уявлення учнів про зв'язок дій додавання і віднімання. · Формувати ключові компетентності: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, - соціальні: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату. Розвивати критичне мислення, пам'ять. Виховувати інтерес до уроку математики.
Хід уроку.
1).Організація класу.
- Діти , давайте посміхнемося один одному і візьмемо свій хороший настрій на урок. Сподіваюся , що працювати на уроці вам буде цікаво і кожен з вас дізнається щось нове , пізнавальне .
2).Мотивація.навчальної.діяльності.
-Чого вчимося на уроках математики?Де це знадобиться нам у житті? Яким би ви хотіли бачити урок?
3).Повідомлення теми, мети та завдань уроку.
-Сьогодні ми подорожуватимемо по морю. А також будемо розв’язувати приклади та задачі . Для цього обєднаємося у дві команди : кмітливі та винахідливі.
Пригадуємо правила поведінки та спілкування на уроці.
4). Актуалізація опорних знань.
Усний рахунок
-Увага! Прямо по курсу підводна перешкода . А ви ,капітани команд, повинні вивести корабель в чисте море аби уникнути біди. Ось вони «Коралові рифи». Обчислюємо в командах , чий корабель виявиться першим, та команда виграє .
10 + 7 – 5 - 2 + 4+ 6
Математичний диктант.
1) написати під диктовку числа: 24, 16, 83, 95, 40, 61, 58;
2) підкреслити у цих числах кількість одиниць .
5).Контроль та корекція знань.
-Розташовуйтесь зручніше та милуйтеся морем , насолоджуйтесь свіжим повітрям. І так в путь !
Робота в парах.
-Наш корабель підходить до «Острова папуг » ! Вас зустрічає папуга Кеша. Йому цікаво знати , чи зможете ви в поданих парах поставити правильно знаки«додати, відняти ».
58 …. 35 = 23 64 … 31= 33 31…45 =76 29…15 = 14
-Молодці ! Всі ви добре впоралися із завданням і можете сміливо продовжити подорож.
Хвилинка релаксації ( слухання шуму моря)
Знову вирушаємо в дорогу .
Попереду « Півострів змій» . Господарі острову,змії, вважаються символом мудрості, приготували для вас ці цікаві приклади .
94-30 = 60 94-34 = 64
-У чому хитрість цих прикладів ? Чи правильно вони обчислені ? Виправте помилки і запишіть відповіді правильно.
-Наш корабель прямує далі. Увага! Попереду море задач.
Яких морських жителів ви знаєте? А які риби живуть у морях ?
Робота над задачею.
Наша перша команда зловила 25 рибин, а друга – на 13 менше. Скільки всього риб зловили обидві команди?
-Уважно роздивіться короткий запис. На скільки дій задача? Чи можемо зразу відповісти,скількивсього риб зловили обидві команди ?
Фізкультхвилинка
Хвилі бавляться та б'ються, наче неслухи-хлоп'ята.
I стрибають, і сміються: вітер їм лоскоче п'яти.
Вгору, вниз і знову вгору підганяє дужий вітер.
Розгойдав він ціле море, як же хвилям не радіти!
Самостійна робота.
- Підпливаємо до незаселеного острова, на який після корабельної трощі море винесло Робінзона Крузо, який просить, щоб ви врятували і повернули його додому. А для цього йому треба розв’язати приклади. Але він довго жив без людей і тому геть забув, як правильно розв’язувати приклади. Допоможемо Робінзону знайти помилки?
Ось його приклади
20 + 40= 60 45 + 3 =47 30 + 21=52 84 - 60 = 24 56 – 50 =6 64 - 30 =43
Діти з радістю допомагають знайти помилки .(Взаємоперевірка)
- А чи ви правильно вчинили? Треба було пояснити , а не розв’язувати.
- Тепер поясніть Крузо , як треба розв’язувати такі приклади .
( Відповіді дітей. До десятків додавати ( віднімати ) десятки , до одиниць -одиниці . )
- Робінзон все зрозумів і дякує вам за допомогу.
Робота в групах.
-Рушаємо далі. Праворуч по борту дельфіни. Вони щось намагаються вам сказати.
Зверніть увагу, на партах лежать картки з прикладами. Розв’язавши їх, ми дізнаємося, що ж намагалися сказати дельфіни.
26 + (4– 3) = 27 60 + 30 + 9 = 99
90 + (6 + 3) = 99 38 – 4 – 4 = 30
47 – (7 – 5) = 42 10+ 25 – 13 = 22
74 – 70 = 4
Ключ до шифру. 27 - м, 99-о, 42- л, 30 – д, 22 – ц, 4 = і.
-А ось і наш клас , до якого ми, нарешті, повернулись.
Молодці, діти ! Ви справжні мандрівники, сміливі, винахідливі і кмітливі .
6). Підсумок уроку.
Рефлексія . Гра «Мікрофон». Я знаю … Я вмію … Я ціную
-Кожен корабель має свій маршрут, і сьогодні ви керували власним «кораблем знань». Зупинімось і підсумуємо, що ми навчилися.Чого навчалися на уроці? Що вам найбільше сподобалось? Яке завдання здалося найцікавішим ? Що нового дізналися ?З яким настроєм закінчуєте урок?