Урок " Поема "Мойсей" - філософське осмислення історичного шляху українського народу. Віра в його щасливе майбутнє. Проблематика твору"

Про матеріал
Урок з української літератури для учнів 10 класу на тему " Поема "Мойсей" - філософське осмислення історичного шляху українського народу. Віра в його щасливе майбутнє. Проблематика твору"
Перегляд файлу

 

 

 

 

 

Урок

з української літератури

в 10 класі

на тему «Поема «Мойсей» – філософське осмислення історичного шляху українського народу. Віра в його щасливе майбутнє. Проблематика твору»

 

Учитель української мови та літератури Красноградської гімназії «Гранд»

Красноградської районної ради

Харківської області

Супрун Тетяна Володимирівна

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема.  Поема «Мойсей» - філософське осмислення історичного шляху українського народу. Віра в його щасливе майбутнє. Проблематика твору.

Мета: розкрити зміст і духовне багатство поеми; допомогти учням усвідомити монументальність образу Мойсея – народного поводиря й пророка; розвивати вміння школярів висловлювати власні міркування щодо даного твору; виховувати почуття національної гідності.

Обладнання: текст поеми, підручник, мультимедійна дошка, індивідуальні картки.

 

Хід уроку

1. Мотивація навчальної діяльності школярів

    1. Організаційний момент

    2. Оголошення теми та мети уроку

2. Актуалізація опорних знань учнів

    1. Перевірка домашнього завдання

 Бліц - опитування  за збіркою «З вершин і низин» Івана Франка

     1. 1887 рік – рік видання збірки.

     2.  Заклик до боротьби за національні та загальнолюдські ідеали – ідея збірки.

    3. Хронологія – відсутня.

    4. 7 – сім розділів.

    5. Епічні твори - чотири останніх

    6. 3 – три розділи ліричні.

    7. «Гімн» - пролог до збірки.

    8. «Веснянки» - перший цикл збірки.

    9. «Каменярі» - поезія, уміщена в збірці.

   10. 2 - друга збірка творів І.Франка (перша – «Баляди і розкази, 1876р.)

   2. Рубрика «Готуймося до ЗНО»

         Літературна гра «Так» чи «Ні» (за життям і творчим шляхом І.Я.Франка)

1. І.Франко народився на Галичині?    ТАК

2. Його батько працював стельмахом?  НІ

3. Перша поетична збірка мала назву «З вершин і низин»?  НІ («Баляди і розкази»)

4. Чи займався поет перекладацькою діяльністю? ТАК

5. За жанром «Захар Беркут» - це оповідання?         НІ

6. Поезія «Каменярі» починається такими рядками: «Я бачив дивний сон…»?                                                                         ТАК

7. І.Франко працює у стилі класицизму?                   НІ (модернізм)

8. Збірка «З вершин і низин» складається із 8 розділів? НІ

9. П’єсу «Мартин Боруля» написав І.Франко? НІ

10. Чи працював Іван Якович у галузі фольклористики? ТАК

11. Франка називали Кобзарем? НІ

12. Автором поеми «Мойсей» є Франко? ТАК

3. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

   1.Слово вчителя

        Справжньою вершиною поетичної творчості Франка І. Я. стала поема «Мойсей» (1905). У ній реалізувалися найважливіші політичні, філософські, етичні й естетичні погляди автора.

         Поетові довелось жити в найтяжчу для мислячої людини епоху – епоху духовних зрушень і потрясінь.

Творчий задум з’явився  під час перебування І.Франка 1904р. у Римі. Його глибоко вразила скульптура Мойсея, створена на початку XVI ст. Мікеланджело Буонарроті.

 

                                     C:\Users\Таня\Desktop\Без названия (1).jpg

   2. Рубрика «Історія написання твору»

   3. Рубрика «Теорія літератури»

        Літературний ряд – ліро-епос

        Жанр – філософська поема-притча

Складається із прологу та 20 пісень (роздумів)

У пролозі поеми І.Франко стисло формулює її ідею.

   4. Літературний словник

Пролог – елемент композиції твору, його початковий етап, у якому коротко подається одна подія, віддалена в часі від основної дії, або повідомляється про ідейно-тематичний задум автора, мету твору.

   5. Рубрика «Це цікаво» (про пролог)

   6. Пошукова самостійна робота

Скласти цитатний план до прологу.

   7. Проблемні запитання.

- Яким настроєм пройнятий пролог?

- Для чого пророк нагадує своєму народові про рабське минуле?

- До чого закликає?

4. Закріплення вивченого матеріалу

   1. Бесіда з учнями

   2. Проблемне запитання:

- Як ви розумієте слова, і кого вони характеризують?

Все, що мав у житті, він віддав

Для одної ідеї,

І горів, і яснів, і страждав,

І трудився для неї…

Оцінювання.

5. Д/з. Ідейно-художній аналіз поеми «Мойсей» (письмово), характеристика образу Мойсея (усно).

docx
Додано
2 березня 2020
Переглядів
2141
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку