Урок - пазл. Цілі уроку - продовжувати використовувати речення у Future Simple.
Тренувати вивчену лексику у мовленні.
Тренувати вживання структур «How many…?», «How much…?»
Тренувати вираз I think, we'll need… Ознайомлювати учнів з особливостями приготування свята.
Урок побудований так, що виконуючи завдання, учні відкривають пазл по частинах. Коли виконають останнє завдання - пазл відкривається повністю, тоді всі разом пригадують та співають пісню "Happy birthday to you". (пазл складається з 6 частин, з карманчиками, в яких містяться завдання. Пазл розмістити на дошці, на зворотній частині - пісня, виконуючи завдання картинка поступово відкривається).
Тема: Покупки.
Підтема: Купуємо все необхідне до свята.
Цілі уроку:
Практична:
Освітня: Ознайомлювати учнів з особливостями приготування свята.
Розвиваюча: Розвивати мовлення, навички читання, довільну увагу і пам’ять. Розвивати готовність до практичного застосування знань.
Виховна: Виховувати культуру поведінки під час уроку, навички планування проведення свята.
Обладнання: student’s book “English 4” (O.Karpiuk), flashcards, Magic box, HO 1(names of holidays), HO 2 (tongue-twisters), HO 3 (describe), HO 4 (letter), HO 5 (dream), HO 6 (birthday song), наочність(предметні картки, пазл), two packages, presents, song “Happy birthday”.
Тип уроку: нестандартний, урок-пазл.
План уроку
1. Початок уроку 7 хв
1.1. Організаційний момент 1хв
1.2. Уведення в іншомовну атмосферу. 5хв
Гра "Magic box"
1.3. Повідомлення теми уроку. 1 хв
2. Основна частина уроку 35 хв
2.1. Фонетична зарядка 4 хв
1 puzzle «Tongue-twister»
Прийом: знайти пару та прочитати
2.2. Активізація та використання лексичного матеріалу 6 хв
2 puzzle «Choose and match»
Прийом 1: вибрати та з’єднати
Прийом 2: бесіда
2.3. Тренування вживання вивчених ЛО на письмі 5 хв
Ex. 2 P. 60 (copy-book)
3 puzzle «Describe the picture»
Прийом: закінчити речення
2.4. Фізична та мовленнєва розминка 4 хв
4 puzzle «Preparing the presents»
Прийом1: скласти подарунок
Прийом: 2 бесіда
2.5. Розвиток навичок читання 7 хв
5 puzzle «Read and answer»
лист
Прийом: читання ланцюжком
Прийом : відповісти на питання
2.6. Аудіювання з розвитком уяви 9 хв
6 puzzle «Dream and draw»
Прийом: приготувати папір та олівці
2) While- Listening Activities.
Прийом: слухати з закритими очима та уявляти
3) Post- Listening Activities.
Прийом : намалювати прослухане
3. Закінчення уроку. 3 хв
Хід уроку
Етапи уроку |
Хід уроку |
1. Початок уроку 1.1. Організаційний момент 1.2. Уведення в іншомовну атмосферу Гра "Magic Box"
1.3. Повідомлення теми уроку
2. Основна частина уроку 1.4 2.1. Фонетична зарядка 1 puzzle «Tongue-twister» Прийом: знайти пару та прочитати
2.2. Активізація та використання лексичного матеріалу. 2 puzzle «Choose and match» Прийом1: вибрати та з’єднати Прийом 2 : бесіда
2.3. Тренування вживання вивчених ЛО на письмі Ex. 2 P. 60 3 puzzle “Describe the picture» Прийом: закінчити речення
2.4. Фізична та мовленнєва розминка 4 puzzle «Preparing the presents» Прийом1: cкласти подарунок Прийом 2: бесіда
2.5. Розвиток навичок читання 5 puzzle «Read and answer» Pre-Reading Activities Лист P.61 Ex. 3 (copy-book) While-Reading Activities Прийом: читання ланцюжком Post-Reading Activities Прийом: відповіді на питання
2.6. Аудіювання з розвитком уяви Puzzle 6 «Dream and Draw»
Прийом: приготувати папір і олівці
Прийом: слухання тексту з закритими очима.
Прийом: малювання прослуханого
3. Закінчення уроку 3.1. Домашнє завдання
3.2. Оцінювання 3.3. Підсумок уроку |
T: Good morning! I’m glad to see you!
T: I have the names of holidays in my box. Take one of it and make up a sentence. Birthday, Christmas, New Year, school party. T: So, the topic of our lesson is «Shopping. Preparing for holiday». Today we are going to speak about different kinds of things what we can buy for our party. Do you like to do puzzle? Look at the blackboard! You can see a puzzle. During our lesson we’ll do interesting task and open each from this six puzzles. At the end of the lesson we’ll see the picture. But what is it, it’s a secret. So, let’s begin!
T: So, read the first task of puzzle. (один учень читає, а вчитель роздає іншим учням розрізані навпіл скоромовки на кольорових листках, завдання учням – знайти пару і прочитати скоромовку). -Well done. But can you tell me what all these tongue-twisters are about? (shopping) You are right. We can open the first puzzle.
T: Let’s do the next task to open puzzle number 2.
T: Let’s do the next task to open puzzle number 3.
T: Are you ready to do the next task? Now we have interesting task – you must prepare presents. Boys, come to rosy package. Girls, come to blue package.
T: To open our next puzzle you must read the letter and answer the questions. Are you ready?
T: Look at the blackboard, there is the last puzzle to open and we’ll see all it. So, now I’ll give you a sheet of paper you must take pencils. Your task is - close your eyes and lie on the desk. I’ll be read the text and then you’ll draw your dream.
T: So, lie on your desks, listen and dream.
T: Pupils, wake up! Take your pencils and draw your dream. (малюють і чіпляють на дошку)
T: Thank you, children. I am glad, that you have worked well today. And now take your daybooks and write down your homework, please. You have to write your own letter P.61 Ex. 3 (copy-book)
I liked your work very much today. Your marks are … . So. Our lesson is over. But I want that you remember it, so I’ll give you some presents for your favourite party.(вчитель роздає подарунки). Stand up, please. Good bye.
|
HO 1
Birthday
Christmas
New Year
School party
HO 2
[∫]Shy Shelly says she shall go shopping
Sheila sells shelled shrimps.
[s]Six crisp snacks.
She sells Swiss sweets.
[b] Blake the baker bakes black bread.
I bought a bit of baking powder and baked a batch of biscuits
[f] For fine fresh fish, phone Phil.
A fish-sauce shop's sure to sell fresh fish sauce.
HO 3
This is the …. Party.
I can see ….
There is ….
There are ….
HO 4
Dear, 4-formers!
My name is Sven. I live in Sweden. I am nine years old. I am in Year 4. My favourite day is Family Day. My mother can’t come. So my grandma comes to school with me. On Family Day we play games and we all eat lunch in the school café. My grandma is cool. She bring candies for all my friends. Family Day is fun.
Sven.
HO 5
Birthday is such a wonderful day for everybody! You can spend time with your parents, friends and get a lot of presents. Usually you go for a picnic on birthday. So, it is sunny autumn day. The leaves are red, yellow, brown on the trees in the park. Many friends comes to congratulate you and give a nice presents. You play games, eat fruits, ice-cream, sweets. At last, your mother bring a big and tasty cake! You have a lot of fun!
HO 6
Happy birthday to you!
Happy birthday to you!
Happy birthday dear friend!
Happy birthday to you!