Мета: ознайомити учнів з причинами роздробленості Русі-України; дослідити причини і наслідки цього процесу, зробити акцент на подібності історичних процесів у Київській державі та в країнах Західної Європи; розвивати вміння аналізувати історичні факти та події, узагальнювати фактичний матеріал, робити висновки; розвивати інтерес до історії України князівської доби
Тип уроку: комбінований
Обладнання: підручник, роздатковий матеріал для груп по кожному князівству, двоколірні картки на кожного учня для прийому «Світлофор», мультимедійна дошка, презентація, карта «Роздробленість Київської Русі», атласи в учнів
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашнього завдання
1. Скільки років князював В. Мономах
а) 10 б) 12 в) 15
2. Що зробив В. Мономах відразу після приходу до влади:
а) придушив Київське повстання б) наклав на бояр та купців високі податки
в) дозволив підвищити відсотки за борги
3. Внаслідок походу 1116 р. половці:
а) зазнали поразки б) здобули перемогу в) отримали викуп за ненапад на руські землі
4. Яким був результат русько-візантійського конфлікту в 1116-1122 рр.?
а) поразка Русі б) поразка Візантії в) вирішився мирно
5. Чи вдалося Мстиславу утримувати єдність Русі?
а) так б) ні в) частково
6. Яким був результат походу Мстислава до Балтії (племен литви):
а) перемога б) поразка в) похід був зупинений через несприятливу політичну обстановку вдома
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Формування поняття «політична роздробленість» (асоціативний кущ або хмара слів)
ІV. Вивчення нового матеріалу
Проблемне питання: До чого, на вашу думку, міг призвести розпад Русі-України на окремі князівства в майбутньому?
Навідні питання вчителя
Учні висловлюють свої думки («мікрофон»)
- відсутність чіткого порядку спадкування престолу.
- зростання ролі міст як політичних і культурних центрів феодальних князівств
- розвиток великого феодального землеволодіння (вотчин)
- натуральне господарство.
- великі розміри території
- слабкі економічні зв’язки між князівствами
2. Робота за картами атласів і настінною картою
• назвіть і покажіть на карті князівства та їх міста, що існували на території сучасної України у ІІ пол. ХІІ ст.
Робота в групах
Опрацювавши роздатковий матеріал, підготуйте повідомлення про розвиток князівств:
1-ша група - Київське;
2-га група - Переяславське
3 група - Чернігово-Сіверське
4 група– Галицьке
5 група -Волинське
Князівство
|
Політичний центр |
Територія
|
Князівські династії |
Господарський розвиток |
|
|
|
|
|
V. Закріплення та повторення нових знань і вмінь
Кожен учень висловлює свою думку з проблемного питання
VІ. Підсумки уроку
Рефлексія: «на сьогоднішньому уроці я дізнався/навчився…», оцінювання роботи учнів на уроці
1. Опрацювати параграф підручника, відповісти на запитання після нього (усно)
2. Застосувати прийом «Фішбоун» до процесу децентралізації
3. Написати твір-есе «Як можна було запобігти децентралізації Русі-України?»