Урок "Політична карта і населення Європи"

Про матеріал
Розробка уроку "Політична карта і населення Європи" з використанням прийому "Шпаргалка", що є доцільним при вивченні великого обсягу теоретичного матеріалу з географії в 10 класі
Перегляд файлу

КЗШ №27

 

 

 

 

 

 

Відкритий урок з теми:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                  Вчитель:                                                                                                                                           

 

                                                                                           Грищенко Т.С.

 

 

 

 

 

 

 

 

Кривий Ріг,

2015р.

 

Тема: Політична карта і населення Європи

Мета:

сформувати в учнів систему знань про склад регіону, особливості його розміщення, населення; розвивати і вдосконалювати практичні вміння працювати з картами атласу і статистичними матеріалами, складати опорний конспект, розвивати логічне мислення і комунікативні навички учнів; виховувати почуття співпричетності до процесів євроінтеграції, толерантне ставлення учнів до культури інших країн, повагу та взаємоповагу

 

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

 

Обладнання: політична карта Європи, атласи, підручники, мультимедійний проектор, комп’ютер, роздатковий матеріал

 

Хід уроку

І. Організаційний момент

Перевірка присутніх, готовність до уроку, поділ класу на 4 групи: «Політологи», «Демографи», «Народознавці», «Країнознавці».

 

ІІ. Актуалізація опорних знань

 

Інтелектуальна розминка (учням треба дати короткі відповіді на запитання)

- назвіть частини світу?

- де проходить умовна лінія, яка ділить материк Євразія на Європу і Азію?

- які типи відтворювання населення вам відомі?

- які світові релігії існують?

- які форми правління і державного устрою розрізняють?

- що таке «кондомініум»?

 

ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів

 

Актуальність вивчення теми

На попередніх уроках ми вивчали загальні відомості про політичний устрій, населення, природні ресурси та господарство всього світу в цілому. Сьогодні ми починаємо вивчати окремі регіони та країни світу, зокрема  країни Європи.

- Для чого нам необхідні ці знання? Європа – це регіон, у якому ми живемо , розвиваємося й розбудовуємо незалежну Україну, налагоджуємо відносини з країнами-сусідами, шукаємо надійних партнерів. Тому вивчення досвіду інших країн у розбудові демократичного суспільства та розвитку ефективної економіки є вкрай необхідним на сучасному етапі розвитку України.

 

ІV. Вивчення нового матеріалу

 

1) Інтерактивна гра «Візитка країн Європи»

Кожна країна має так зване «обличчя» або візитну картку. Перевіримо, що ви знаєте про країни європейського регіону ще перед початком вивчення розділу. [Слайд 1 - 12]

 

[Слайд 13] Запис теми уроку: «Політична карта і населення Європи».

 

2) Розповідь вчителя (див.с.115-підручника «Європейські субрегіони»)

Як бачите, регіон Європа поділяється на субрегіони ( помилка - Вел.Брит.і Ірландія належать до Західної Європи).

 

[Слайд 14] Запис схеми в зошиті

Північна, Західна, Південна, Центральна, Східна Європи – субрегіони Європи

 

3) Демонстрація меж субрегіонів на карті та їх склад (див. атлас - «Політична карта Європи» і мал.61 підручника)

 

4) «Шпаргалка»(Робота в групах)

Кожна група отримує завдання - «шпаргалку», в якому учні повинні скласти  опорну схему відповіді, заповнивши відповідні рядки.

 

Завдання для групи «Країнознавці»

Картка №1 (додаток)

Користуючись картами атласу та мал.61 підручника, підготуйте усну презентацію субрегіонів Європи. Для цього вам необхідно продемонструвати на карті кожен субрегіон окремо, вказавши склад країн.

 

Завдання для групи «Політологи»

Картка №2

1. Загальна кількість країн Європи ________

2. Площа Європи___________

3. Найбільша країна за площею ___________ S=603,7тис. км²

4. Які форми правління мають країни Європи_________________________

Наприклад:__________________________________________________________________________________________________________________________

5. Теократична монархія___________________(вкажіть країну)

6. Які форми адміністративного устрою мають країни Європи ____________

____________________________________________________________________________________________________________________________________7. Єдине колоніальне володіння______________________________________

8. Кондомініум ___________(вкажіть країну)

9. Міжнародні організації ____________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Завдання для групи «Демографи»

Картка №3

1. Загальна кількість населення Європи ________

2. Тип відтворення населення, характерний для більшості країн Європи  ____

3. Найбільша країна за кількістю населення – Німеччина, 83млн. осіб

4. Найменша країна за площею і кількістю населення__________ S=0,44 км², 1000 осіб.                                                                                                           

5. У віковій структурі є негативне явище «________________________»,

тобто збільшення частки ____________________________________

6. Природний приріст становить_____________

7. Середня густота населення __________, найбільші міста _______________

____________________________.

 

Завдання для групи «Народознавці»

Картка №4

1. Мовна сімя _____________________

2. Мовні групи:

а) Слов’янська, наприклад,___________________________________________

б)____________ наприклад,___________________________________________

в)_____________ наприклад,__________________________________________

г)_____________ наприклад, Угорщина_________________________________

д)_____________ наприклад,__________________________________________

3. Поширена релігія: ______________

а)____________   наприклад,_________________________________________

б) протестантизм, наприклад,________________________________________

в)_____________ наприклад,__________________________________________

 

V. Закріплення вивченого матеріалу

 

Прийом «Ти –мені, я - тобі»

Кожна команда знаходить спаринг-партнера. Вони обмінюються запитаннями з теми.

 

Прийом «Знайди відповідність»

Знайдіть відповідність між країнами та формами державного правління, відповіді запишіть у буквено-цифровому вигляді, наприклад 1-А, 2-В тощо. Три перших учні – оцінюються.

 [Слайд 15]          

 

 

 

Назва країни

Форма правління і державного статусу

1

Іспанія

А

Республіка

2

Італія

Б

Теократична монархія

3

Ватикан

В

Кондомініум

4

Андорра

Г

Конституційна монархія

Відповіді: 1-Г, 2-А, 3-Б, 4-В.

 

Прийом «Лови помилку»

 Вчитель зачитує текст, в якому учні повинні вказати неправильні твердження.

[Слайд 16]

1. Федеративна республіка Франція, що межує з субрегіоном Південної Європи через такі країни, як Іспанія, Італія та Німеччина.

2. Німці, які належать до індоєвропейської мовної сім’ї, романської групи віросповідують католицьке християнство, як і англійці.

 

Бліц- опитування

[Слайд 17]

  1. Яка з цих країн є одночасно монархією і федерацією: Бельгія, Швеція, Іспанія, Росія?
  2. Півострівна країна: Італія, Іспанія, Велика Британія, Швеція?
  3. Яка з прелічених країн не є приморською: Греція, Португалія, Польща, Австрія?

 

«Доповни ланцюг»

[Слайд 18] Виконайте роботу на картках, заповнюючи пропущені місця в ланцюжку.

VІ. Підсумок уроку

Заключне слово вчителя (узагальнюючі висновки відповідно до мети уроку)

Оцінювання учнів

 

VІІ. Домашнє завдання

1) Опрацювати §23, §24(с.115)

2) Залік по країнам і столицям Європи.

Резерв часу:

 

Прийом «Знайди зайве»

[Слайд 19]

Нідерланди, Австрія, Чехія, Люксембург (Центральна Європа)

Швеція, Іспанія, Велика Британія, Польща (Республіка)

 

«Цікавинки Європи» [Слайд 20-27]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Додано
2 квітня 2020
Переглядів
634
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку