Урок у 8 класі
Розв’язування задач з теми « Робота і потужність електричного струму ».
Мета уроку : поглибити, узагальнити й закріпити знання учнів з теми
« Робота і потужність електричного струму »; продовжити формувати вміння розв’язувати задачі різного типу: розрахункові, експериментальні, якісні; розвивати спостережливість, вміння аналізувати, інтерес до вивчення фізики; формувати навички колективної роботи в поєднанні з розвитком індивідуальних творчих здібностей учнів.
Обладнання: картки фізичних величин, картки на перевірку знань, дві різні лампочки, таблиця.
Тип уроку: удосконалення знань, умінь і практичних навичок учнів.
Хід роботи
I. Організаційний момент.
Повідомлення теми і мети уроку.
II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.
1. Гра «Живий комп’ютер»
Учні класу відповідають по карткам – називають: букву, фізичну величину, формулу, одиницю вимірювання фізичної величини, прилад, за допомогою якого вимірюють фізичну величину.
І |
і, сила струму, , [ ] , - амперметр |
U |
у, напруга, , [ ] , - вольтметр |
R |
ер, опір, , [ ] , - омметр |
A |
а, робота, , , [ ] , лічильник роботи ел. струму
|
P |
ре, потужність, , , [], - ватметр |
2. Самостійна робота
Для кожного фізичного терміну продовжить речення з указанням його розрахункової формули та одиниці виміру за допомогою стрілок.
A |
Ом |
Дж |
Вт |
В |
… = U∙I∙t |
… = А / q |
… = А / t |
… = U / I |
…= q / t |
І |
U |
P |
A |
R |
опір |
напруга |
робота |
Сила струму |
Потуж ність |
III. Досліджувальна робота
Порівняти сили струму двох різних електричних ламп, що використовуються в побуті, за вказаними на них даними.
Дано: СІ: Розв’язання.
U1=230 В Р=U∙I ; I=P:U
U2=240 В
Р1=150 Вт I1 = 150 Вт : 230В=0,65А
Р2=100 Вт I2 =100Вт : 240В=0,42А
I1-? Відповідь: I1> I2, бо P1> P2.
I2-?
IV. Розв’язування задач біля дошки.
№1. При напрузі 120В в електричній лампі за 0,5хв витрачено 900Дж енергії.
Чому дорівнює сила струму в лампі?
Дано: A=900 Дж U=120 B t=0,5 хв |
30с |
Розв’язання. ;
|
I -?
|
Відповідь: І=0,25А |
№2. Два резистори з опорами R1=20 Ом і R2=40 Ом підключають до джерела постійної напруги U = 60 В: а) послідовно; б) паралельно. Яку потужність бере кожен з резисторів?
Дано: Розв’язання.
R1=20 Ом а) Повний опір кола R= R1+ R2=20 Ом + 40 Ом = 60 Ом
R2=40 Ом Сила струму через кожний з резисторів І = U : R
U=60 В I = 60 B : 60 Ом = 1 А
Споживана кожним з резисторів потужність:
Р1-? ; Р2-? Р1=І2 ∙ R1=(1 А)2 ∙ 20 Ом =20 Вт ,
Р2=І2 ∙ R2=(1 А)2 ∙ 40 Ом =40 Вт.
б) Споживана кожним з резисторів потужність:
Р1= U2 : R1 =(60 В)2 : 20 Ом = 180 Вт,
Р2= U2 : R2 =(60 В)2 : 40 Ом = 90 Вт.
Відповідь: а) Р1=20 Вт, Р2=40 Вт; б) Р1=180 Вт, Р2=90 Вт.
V. Самостійна робота.
„Знайди фізичну величину”
N п/п |
І |
U |
t |
A |
P |
1 |
1,2 А |
? |
20хв |
? |
150Вт |
2 |
0,5 А |
220 B |
? |
330 Дж |
? |
3 |
0,5А |
120В |
2год |
? |
? |
1) А=Р ∙ t; U=P:І; А=150 Вт ∙ 1200 с=180 000Дж=180кДж, U=150Вт:1,2А=125В.
2) Р= U ∙ І; t= А : Р; Р=220 В ∙ 0,5 А=110 Вт; t= 330 Дж : 110 Вт= 3 с.
3) А=U ∙I ∙t ; Р= U ∙ І; А=0,5А∙120В∙7200с=432000Дж=432кДж, Р=0,5А∙120В=60Вт
VІ. Перевір себе.
VІІ. Підсумок уроку. Оцінювання.
VІІІ. Домашнє завдання.