Урок на тему "Будова, склад, значення та охорона повітряної оболонки - атмосфери" (за підручником Т. Гільберт та інші Географія 6 клас НУШ)
Урок на тему: Повітряна оболонка Землі — атмосфера.
Мета:
Сприяти формуванню навчально-пізнавальної компетентності через формування знань про повітряну оболонку Землі, склад та властивості повітря, значення його для людини;
Сприяти формуванню компетентності уміння вчитися через розвиток самоосвітніх навичок;
Сприяти формуванню соціально-комунікативної компетентності шляхом залучення до роботи в парах;
Сприяти формуванню інформаційної компетентності шляхом розвитку умінь працювати з джерелом інформації — підручником;
Сприяти формуванню загальнокультурної компетентності шляхом виховання мовленевої культури;
Сприяти формуванню здоров’язберігаючої компетентності шляхом залучення до проведення фізкультхвилинки, формуванню ціннісного ставлення до навколишнього середовища.
Обладнання: сірники, колба, повітряна кулька, свічка, схема «Склад повітря».
Тип уроку: формування нових знань і вмінь.
Хід уроку.
І. Етап орієнтації.
Вправа «Стимуляція»
— Пригадайте, які оболонки має наша планета Земля?
Літосфера Атмосфера Гідросфера
ІІ. Етап постановки теми та мети.
Вправа «Мозковий штурм»
Поясніть прислів’я “Це мені потрібно як повітря».
Метод «Мої можливості»
Дослід: «Скільки часу людина може обійтися без повітря? (учні набирають в легені повітря, вчитель фіксує час).
Оголошення теми, визначення завдань, мети та цінності уроку учнями.
Хвилинка «Патріот»
ІІІ. Етап проектування
План.
1.Загальна характеристика повітря, його склад.
2. Властивості повітря.
3. Значення повітря для живих організмів
IV. Етап реалізації
Міні-лекція: розповідь з елементами бесіди.
Наша Земля оточена повітряною оболонкою – атмосферою. Вона захищає планету від перегрівання, охолодження, випромінювання.
Шари атмосфери.
- Де знаходиться повітря? (відповіді дітей).
Воно оточує нас звідусіль, заповнює всі порожнини, всі щілини у предметах.
Вчені провели багато різних дослідів з повітрям і з’ясували, що його склад – це суміш газів. Головні з них азот і кисень. Є також СО2, пил, водяна пара та інші гази. (Демонстрація схеми «Склад повітря»).
Метод «Творча лабораторія»
Повітря має свої властивості, а які, ми дізнаємось коли проведемо декілька дослідів, результати яких ви опишете у таблиці.
Про що хотіли дізнатись? |
Що дізнались. |
1.Який колір, смак має повітря? 2.Чи розчинне повітря у воді? 3.Чи має повітря об’єкти? 4. Пружність повітря. 5. Що відбувається з повітрям під час нагрівання? 6.Теплопровідність повітря |
|
Демонстрація дослідів.
Підсумок по таблиці і учні дають визначення що таке повітря, яке записують у словники.
Робота в парах: Як зберегти повітря чистими? (учні працюють в парі - складаючи план дій).
Фізкультхвилинка.
Зміст. |
Вправи. |
Ми вдихаємо повітря Ось так, ось так. І дорослі, й малі діти Ось так, ось так. Як біжить спортсмен швиденько Ось так, ось так. То вдихає чималенько Ось так, ось так. При спокійному лиш русі Ось так, ось так. Ми вдихати менше мусим Ось так, ось так.
|
Виконуються в провітреному приміщенні! Руки на поясі, розпрямити груди, вдох-видих. Руки вгору, потягнутись, нагнутись,. присісти, вдох-видих. Біг на місці. Прискорені вдохи – видихи. Крокування на місці. Вдихі – видихи спокійніші. Руки вгору, опустити через різні боки, розслаблено помахати. |
— Метод «Кластер»: робота з підручником, складання схеми «Значення повітря» Презентація відповідей, запис у зошити. Підсумок.
V. Етап контрольно-оцінювальний.
— Написання ЕСЕ: Поясніть, чому без повітря на нашій планеті не існувало б життя?
VI. Рефлексія.
Метод «Прес»:
Чого навчив вас цей урок? Що цінного для себе ви дізналися на нашому уроці?
Д/З. Опрацювати параграф у підручнику, «Сторінка природодослідника»