Урок позакласного читання

Про матеріал
Розробка уроку з літературного читання (робота з дитячою книжкою) на тему "Зима - білосніжка" для учнів 3-4 класу (включає метод проєктів, роботу в групах).
Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Урок позакласного читання

«Зима – білосніжка»

(Захист проектів)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема. Зима - білосніжка.

Мета:

Формування предметних компетентностей: збагачувати мовлення дітей синонімічно та емоційно образною лексикою. За допомогою художнього слова формувати вміння учнів бачити, відчувати красу природи. Розвивати творчі здібності учнів: вміння виразно декламувати вірші, інсценізувати сюжетні твори. Виховувати естетичні смаки, любов і бережливе ставлення до природи рідного краю.

Формування ключових компетентностей: розвивати вміння самостійно орієнтуватися у світі книжок, уміння міркувати, доводити власні судження.

Формування комунікативних компетентностей: розвивати вміння співпрацювати в групі, вміння висловлювати власні думки та доносити їх слухачам

Обладнання. Книжкова виставка, слайди на тему «Зима», « Зимові свята», кросворд, гра« Мозаїка», « павутинка» зимових  слів.

Завдання для груп :

1 група - «Морозенки».

  1. Скласти зимову казку ( про сніжинку, снігову бабу, бурульку, завірюху ).
  2. Підібрати народні прикмети про зиму і оформити збірку.
  3. Підібрати загадки про зиму.

2 група - «Сніговички».

  1. Підібрати і вивчити вірші про зиму.
  1. Підібрати  прислів'я, приказки про зиму і оформити збірку,
  1. Зібрати народні колядки та щедрівки.

Хід уроку

І.Організаційна частина

II. Основна частина.

  1.          Повідомлення теми уроку.

День за  днем, за тижнем тиждень непомітно лине час.

Різні зміни дивовижні відбуваються круг нас.

Відкриємо ж завісу ненароком –

Заглянемо в одну із пір ми року.

-         Відгадайте загадку і дізнайтеся, до якої пори року ми запрошені.

Стало біло навкруги, я розтрушую сніги.

Наганяю холоди, ріки сковую в льоди.

В дружбі з дітьми я всіма.

Здогадались, я ... (зима).

- Отож, заглянемо у гості до зими.

2.Демонстрація слайдів про зиму.

- Усе навкруги сяє білизною. Ми бачимо, що сніг білий і чистий. Усе має такий вигляд, ніби зима - чарівниця набрала  в рукав своєї білої шубки самоцвітів,  труснула -  і все заграло, заіскрилось на сонці. Подих захоплює від споглядання цієї величної картини природи. А небо чисте і яскраве,

Срібні дерева - срібне гілля.

Сріблом пухнастим вкрита земля.

Срібний  -  пресрібний ліс приберіг

Для білочки срібної срібний горіх.

- Чи зустрічаються взимку яскраві кольори? Де? (Ягоди горобини,калини)
З.Розповіді про зимові місяці.

- Зима хоче познайомити зі своєю дружною сім'єю,

Трійка, трійка прилетіла, скакуни в тій трійці білі,

А в санях сидить дівиця - білокоса. білолиця.

Рукавом махає — сріблом все вкриває.

- Що це за дівиця? Яких трьох скакунів привела вона з собою?

1учень. І'рудень. У прадавні часи  початок зими називали студнем. Поряд із ним існували й інші назви студь, хмурень, грудень, що означало «нерівний, укритий грудками шлях».

А місяць грудень на радість людям

Сніжком присипле замерзле груддя

У народі кажуть: «Грудень рік кінчає, а зиму починає.»

2 учень. Січень. Січень - року початок, зими середина, найсуворіший місяць. Його називають сніговиком, льодовиком, лютовієм. Адже на цей місяць, припадає найбільше морозних днів та снігопадів.

Ой, місяць січень кличе мороза.

Морозить лиця, щипає носа.

У народі кажуть: «Січень не так січе, як у вуха пече».

3 учень. Лютий. Йому на зміну поспішає лютий - останній місяць зими. Називали його сніжень. межень, бо межує з весною. Зима силкується втримати свої права, нагадує про себе завірюхами, снігопадами.

А місяць лютий вітрами дує,

На водах з льоду мости будує.

У народі кажуть; «Лютий зиму видуває,весну чекає».

IV. Зимова казочка прийшла.

1.Гра«Мозаїка».

- Зима принесла вам завдання. Складіть слово із частинок (слова надруковані та розрізані).

СНІ/ГО/ВИЧ/КИ

МО/РО/ЗЕН/КИ

Це і є назви груп, у яких ви працювали.

2. Розповідь дітьми групи « Морозенки» складених казочок.

V. Зимові віршики.

- Група «Сніговички» вивчила вірші про зиму, які зараз розкажуть.

VI. Робота над віршем О.Сенатович « Зима».

  1. Виразне читання вірша вчителем,
  2. Читання дітьми по 1 куплету вголос.
  3. Робота над змістом вірша.

-  То якою буває зима?

-  Назвіть ознаки, які характеризують зиму доброю або сердитою.

4. Складання «павутинки» слів.

холодна    чудова        радісна        весела   пухка

білосніжна     серйозна    хороша   люта

вітряна     морозна      казкова  вередлива   жорстока

-  Заплющіть очі і швидко скажіть, які слова виникають у нашій уяві, коли ви чуєте слово «зима».

VII. Загадки бабусі Зими.

  1.               Робота із сніжинкою

(Діти отримують сніжинку, на якій написано:

Ліг на землю вранці він ковдрою пухнастою,

Виграє на сонці він ниткою сріблястою.)

- Що це? (Загадка про сніг)

2. Презентація групою «Морозенки» загадок про зиму.

3. Кросворд від бабусі Зими

                                        F:\Марина Петрівна\Олег\Безымянный.jpg

1.Зроду рук своїх не має,

 а узори вишиває (Мороз).

  1. Дві дощечки дві сестри

несуть мене з гори (Лижі).

  1. Сніг на полях, лід на річках.

Хурделиця гуляє. Коди це буває? (Взимку).

  1. Зірка сніжно — біла

на рукав мені злетіла.

Поки ніс її сюди,

стала краплею води (Сніжинка).

- Прочитайте, яке ключове слово утворилось.

VIII. Народ скаже, як зав'яже.

- Люди здавна спостерігали за природою, помічали певну закономірність у поведінці тварин, пташок. І так з'явились приказки та прислів'я, за якими
визначають погоду..

І. Гра «Лабіринт».

- Складіть приказки, рухаючись лабіринтом.

Сі       не        сі        як        ха       че.

    \  /       \   /       \  /      \   /       \  /

  чень     так       че,      ву        пе

 

Гру       зем       гру       а        ту      дить.

     \     /       \   /       \    /      \   /     \   /

    день        лю     дить,      ха     сту

 

2.3ачитування народних приказок групою «Сніговички» і презентація збірки.

*  І не завадило б кожуха, така буває завірюха.

*  Сонце блищить, а мороз тріщить.

*То сніг то завірюха, бо вже зима коло вуха.

*  Добрий той сніг, що вчасно ліг.

*  Зимове сонце, як мачуха — світить, та не гріє.

2.Зачитування народних прикмет групою «Морозенки» і презентація збірки.

*Дим із димаря стелиться по землі — буде снігопад.

*Гуска ховає ніс під крило - на мороз.

*Зірки «стрибають» - буде холодно.

*Горобці заглядають у вікна - на сильний мороз.

ІХ. Наші птиці - горобці та синиці.

1.Розповідь учителя про життя пташок взимку.

- Заколисаний хуртовинами , одягнений у теплу снігову шубу, спить ліс. Краса! Але зима несе з собою холод і голод для звірів і пташок. Важко їм її пережити. Пташки, щоб це загинути з  голоду, намагаються перебратися ближче до людських осель. Вони чекають від нас допомоги.

2.Інсценізація вірша Марійки Підгірянки «Пташки взимку».

Горобчик. Цір – цір, цір – цір, вийди, Івасю на двір!

Синичка. Час - час, час - час, вийди, Марусе, до нас!

Голуб.   Цинь – цинь,хлопчику, зернятко кинь!

Дятел. Ціть – ціть, ціть – ціть, нас рятувати спішіть!

Горобчик. Цір - цір, ціть – ціть, діти кохані, спішіть!

Голуб. Цинь - цинь, час - час, подбайте, діти, про нас!

Синичка. На сніданочок для пташки киньте зерен, киньте кашки.

Дятел. Ми ж все літо працювали - сади з черви обчищали.

Синичка. Ще й співали всім на втіху, світ навколо звеселяли!

- Як ви допомагаєте пташкам взимку? Чим їх слід підгодовувати?

3.Гра «Хто що їсть ?»

- З’єднайте слова лівого і правого стовпчиків і дізнаєтесь, хто що їсть.

ШИШКАР          ЗЕРНО

ГОРОБЧИК        САЛО    

СИНИЧКА         ШИШКИ

СНІГУР              ЯГОДИ ГОРОБИНИ

X. Зимові свята.

1. Розповіді дітей про свята взимку (День святого Миколая, Новий рік, Різдво)

2. Демонстрація слайдів.

3. Презентація колядок, щедрівок, посівальних пісень групою «Сніговички».

XI. Підсумок уроку.

-        Чи сподобався вам урок? Що нового дізнались?

-        Якими новими словами збагатилась ваша мова?

-        Доберіть слова - назви предметів до ознак.

        Холодна,білосніжна, морозна....(зима).

        Легка, ніжна, біленька, тендітна...(сніжинка).

        Холодний, сріблястий, пухнастий…( сніг).

 

 

1

 

docx
Додано
4 січня
Переглядів
171
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку