Світ пригод і захоплень у творах українських письменників.
Мета:ознайомити учнів з життям і творчістю Всеволода Нестайка; з його оповіданням «Тореадори з Васюківки»;розвивати навички самостійної роботи з книгою;розширювати кругозір; виховувати інтерес до книги.
Хід уроку
l. Організаційна частина.
Стали, діти, всі рівненько,
Посміхнулися гарненько,
Настрій на урок взяли
Й працювати почали.
ll. Мотивація навчальної діяльності
1.Робота над скоромовками.
- Прочитайте та запам’ятайте.
Свинка плащика купила
З нього ґудзика згубила
Свинка ґвалту наробила
Поки ґудзика змінила.
У долині жив удав.
Удавав, що він все знав.
Удавав, що все умів.
У траві хвостом вертів.
2. Доповніть чистомовку римованими рядками.
Рі-рі-рі – зростайте у …(добрі).
Лі-лі-лі – діточки мої …(малі).
Ші-ші-ші – не тамуйте зла в ….(душі).
Та –та –та – хай панує…(доброта).
lll. Повідомлення теми і завдань уроку.
Вправа «Квест-цікавинка»
Народився Всеволод Нестайко 30 мічня 1930 року в м. Бердичів на Житомирщині в сім’ї службовця.
Про своє дитинство письменник розповідає: « …Я чомусь згадую самотність. Так уже склалося.
Тата я свого не пам’ятаю. Скільки не напружую пам’ятьт – згадую лише цукерки, якими він мене частував у той вечір, коли прощався з нами…Згодом виявилося, що поїхав назавжди. Він загинув у 1934 році за кордоном, виконуючи службове завдання.
Рятуючись від голоду, у 1933 році мама, вчителька за професією, з двома дітьми переїхала до Києва і почала працювати в школі.
Саме із цих років Всеволоду запам’яталася самотність: Хворобливого хлопчика( «мабуть, немає такої дитячої хвороби, окрім рахіту, якою б я не хворів у дитинстві») мама зачиняла вдома, а сама бігла на роботу.
Пізнав хлопчик і страхіття війни, окупації, два довгих роки поневірянь, голоду, страху облав і неволі.
Після війни закінчив школу зі срібною медаллю, була лише одна четвірка з фізики.
З 1947 року Нестайко навчався на філологічному факультеті Київського університету.
Після закінчення ВУЗу почав працювати у дитячому видавництві «Веселка».
Перше оповідання для дітей побачило світ у 1954 році в журналі «Барвінок», а перша збірка «Шурка і Шурко» вийшла у 1956 році.
За повість-казку «Незвичайні пригоди у лісовій школі» письменник удостоєний літературної премії імені Лесі Українки (1982).
Кінофільм, створений за повістю «Тореадори з Васюківки», здобув Гран-прі на Міжнародному кінофестивалі в Мюнхені (1968) .
З 1979 року книжка «Тореадори з Васюківки» внесена до Особливого Почесного списку Г.К. Андерсена як один із видатних творів сучасної дитячої літератури.
Фізхвилинка
2.Знайомство з книгою «Тореадори з Васюківки» та читання уривка окремими учнями.
3. Бесіда за змістом прочитаного.
-Яким чином хлопчики хотіли прославитись?
- Чому їм це не вдалося?
- Як описано розмову Яви та Павлуші із Салом на початку оповідання?
-Яким виявив себе цей хлопчик – слабак, найслабший у школі?
- Що найбільше насмішило в оповіданні?
l V.Підсумок уроку.
Всі ви ,діти, - молодці!
Гарно працювали.
А тепер скажіть мені:
Рефлексійна вправа «Піраміда позитивних почуттів»
Я вам дякую усім
За те,що трудились.
V .Домашнє завдання.
- Наступний урок позакласного читання проведемо за темою «Світ пригод і захоплень у творах українських письменників». Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.