Урок позакласного читання «Твій друг-книга»

Про матеріал
Мета: Розширити знання учнів відомостями про виникнення книжки, про її основні елементи. Зосередити увагу на шляхах створення книги. Розвивати бібліотечно - бібліографічні вміння та навички. Виховувати любов і шанобливе ставлення до книги. Пробуджувати бажання бути активними читачами.
Перегляд файлу

Тема: Урок позакласного читання «Твій друг-книга».

 

Мета: Розширити знання учнів відомостями про виникнення книжки, про її основні елементи. Зосередити увагу на шляхах створення книги. Розвивати бібліотечно - бібліографічні вміння та навички. Виховувати любов і шанобливе ставлення до книги. Пробуджувати бажання бути активними читачами.

 

Обладнання: Виставка книг, таблиці, ілюстрації, казкові герої, презентація, грамзапис, фонограми.

                                                   Хід уроку

  1.                Організація класу.

Продзвенів уже дзвінок

Починається урок

Він незвичний і цікавий

Гостей багато завітало

Повернемося обличчям до гостей

І лагідно промовимо «Добрий день»

Слайд 1

  1. Повідомлення теми і мети уроку.

Вправа «Вітаю» Слайд 2,3,4

- Діти, сьогодні у нас урок позакласного читання. Тема нашого уроку:»Твій друг-книга»

- Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?

- Що я очікую від вас?

- Чи старанно готувалися вдома?

3. Розкриття теми уроку.

1.Загадка. Слайд 5

-Діти, вам потрібно не тільки відгадати загадку, а й продовжити її.

Сама мовчить,а …(дітей розуму вчить).

  •                      Так, це книга.

2. Розповідь вчителя про книгу. Слайд 6,7

- Хто з вас, діти, не любить книжок?

Книжок, у яких так багато барвистих малюнків. Почнеш читати книжку і опинишся в далекій казковій країні, в якій живуть велетні, веселі маленькі чоловічки або ваші ровесники. Відважні герої б’ються там за  правду з лютим ворогом…

Багато див ховає у собі книжка. «Хто багато читає, той багато знає» так кажуть у народі. І це правда.

Книгу в нас  шанують і бережуть, бо вона з давніх – давен була і лишається вірним супутником людини.

Книга дасть вам пораду в скрутну годину, розкаже, що було колись, відповість на кожне ваше запитання.

На світі є безліч цікавих книжок:великих і малих. Товстих і тонких. Веселих і сумних.

Книга - наш друг, який не вміє говорити, але навчає нас розумним наукам, веде по країні знань.

ІV. Пісня читачів.

(На мотив «Із сиром пироги»)

У кожні домі й хаті,

У місті і в селі,

Хто вміє вже читати,

Шанують книгу всі.

Приспів:Гей, чули, чули, чули.

                Гей, чули, чули ви.

                Із книжкою ми дружим

                І любимо її.

Сьогодні в книжки свято,

Не було б її в нас,

Не знали б так багато

Про новий, дивний час.

                Сторінки книг завітних

                 Нас доброму навчать

                 І працювати, і вчитись,

                 Й Вітчизну шанувать .

V. Розповідь віршів про книгу.

- Які вірші про книгу ви вивчили вдома?

Нам без книг ніяк не можна    З. Бичкова

Розтають сніги холодні,

Чути пташині скрізь пісні.

Очі в нас цвітуть сьогодні,

Наче квіти весняні.

Це до книги йдуть на свято

 І дівчатка, й хлоп’ята.

Книга чесний, книга вірний,

Книга - наш найкращий друг.

Дорога нам книга кожна,

Нам без книг ніяк не можна,

Нам без книг ніяк не можна!-

Голоси дзвенять навкруг.

А як часом книжка хвора -

Значить,наша в тім вина.

Ми її підклеїм скоро -
Враз одужає вона!

Книг не кривдила ніразу:

Поважаю змалку їх!

Ми на бал зберемо разом

Всіх героїв наших книг.

Ти можеш із другом своїм посваритись

І, навіть, образившись тиждень мовчать.

А книжка не сердиться, книжка не злиться,

Вона лиш добру тебе буде навчать.

І сонце ясніше засвітить для тебе,

І небо засяє таке голубе!

Тобі подружитись з книжкою треба -

І книжка ніколи не зрадить тебе.

 

  •          Ніхто і ніколи не зможе прочитати всіх книг. Але є книга близька і дорога кожній людині. Вона є в кожному домі. Це – Біблія. Цю книгу ще називають  Суперкнига або Книга Книг. Про цю книгу вивчила вірш Кароліна. А написав її Сергій  Рачинець .

Біблія.

Нам шкільна наука треба,

Та без Біблії ніяк

Не сягнеш в глибини неба,

Не збагнеш, чому і як

Світ нам дивиться у вічі,

Кличе, манить в майбуття.

І несемо дні і ночі

У серцях вогонь життя..

Тільки ця чудова книга

На питання відповість,

На душі розтопить кригу

Через слово - Благовість.

В ній премудрості криниця,

Нею треба дорожить

Книга ця для всіх годиться,

Хто по правді хоче жить.

  •          А Артем вивчив жартівливого вірша

Незнайко   В. Суслов

Хто це вигадав про мене:

«Не читав Незнайко книг?»

Я читаю їх щоденно,

«Проковтнуть» чимало встиг.

Без затримки, без зупинки

Прочитав я всі книжки -

Від картинки до картинки,

Ну, а потім навпаки!

Все я знаю про Мазая -

Про старого дивака

Він же завжди у трамваї

«Зайцем» їздив без квитка.

Швейк з Атосом в морі Чорнім

Піднімали якорі.

І садили шампіньйони

Тридцять три богатирі.

Гекельбері був слугою,

Бармалей у морі жив,

А із Бабою - Ягою

Буратіно подружив.

Без затримки, без зупинки

Прочитав я всі книжки -

Від картинки до картинки,

Ну, а потім навпаки.

VІ. Реклама книги.

  •                      Діти, на ваших партах я бачу книги,які ви принесли з дому.
  •                      Хто хоче зробити рекламу своєї улюбленої книги?
  •                      Коротко розкажіть про неї. Як ця книга потрапила у ваші руки?Чим приваблива?

VІІ. Розповідь про виникнення книги. Слайд 8.

1.Книга - це диво, яке створила людина. Коли ми були ще малими і не вміли читати, ми розглядали малюнки в книжках до казок, оповідань, слухали цікаві твори, які нам читали бабусі. Щодня, все життя ми маємо справу з книгою, ми пересікаємося з нею в дитячих садочках, в школі та дома.

      Книга завжди поруч з нами. Вона наш друг і порадник. Навіть важко уявити, що дуже давно на землі не було книжок, тому що люди на той час не вміли їх робити. Але люди знаходили вихід з положення і «сторінками» найперших книг були стіни печер,вояцькі щити,  камені. На той час не було ні паперу. Ні олівців чи чорнил.

2. Опрацювання оповідання Олександра Єфімова «Як книжка прийшла до людей»

а)Комбіноване читання тексту.

б)Роздуми над прочитаним:

- Які книги з’явилися згодом.

-  Чому книги з глини були незручними?

- Чому книги з тонкої шкіри були дуже дорогими?

- Де виникли книги з папірусу?

- Чому вони довго не могли зберігатися?

- Якими були перші паперові книги?

- Про людей яких професій згадується в тексті?

- Куди потраплять виготовлені в друкарні книги?

в) Словникова робота

Африка - материк, Пергама -місто.

Пергамент - папір із шкіри.

Папірус - рослина.

г) Проблемна ситуація.

- Під час розкопок столиці Ассирійського царства археологи знайшли у палаці бібліотеку, що налічувала близько 20 000 книг. Палац згорів під час пожежі, а бібліотека збереглася. Чому?

( Книги були глиняні)

3.Сценка

(До класу заходить хлопчик у грецькій тозі. Під пахвою у нього кілька сувоїв)

  •          Добрий день! Я учень  Пергамської школи.

Вчитель:  Він не здогадується, що потрапив в наші часи. Не будемо його лякати.

  •          А що це в тебе під пахвою?

Учень:   Якщо побачите мого батька, то ви вже перекажіть йому, будь ласка, що я за зошитом побіг додому, а він хай собі далі череду жене.

Вчитель :  Яку таку череду?

Учень:   А це він до школи жене череду телят для виготовлення нових зошитів і підручників,бо мене скоро переведуть у наступний клас.

Вчитель:  Дива тай годі! Добре, мерщій поспішай, бо спізнишся до школи. Усе буде гаразд.

4. Слухання грамзапису тексту Івана Крип’якевича «Книги за княжих часів»

  •          А зараз ми перенесемося до наших предків слов’ян і почуємо як за княжої доби наші пращури ставилися до книги.

VІІІ. Читання висловів про книгу. Слайд 11

Книги - морська глибина:

Хто в них пірне аж до дна,

Той, хоч і труду мав досить,

Дивнії  перли виносить.      І . Франко

 

Бачить - не бачить,

Чути - не чує,

Мовчки говорить,

Добре мудрує,

Кривду соромить,

Правди навчає,

Часом жартує,

Смішки справляє.   Л. Глібов

 

Вчіться, діти,! Мудра книжка

Скаже вам чогось багато

З того, що колись було

І посіяно, й  пожато .  Яків Щоголів

 

ІХ. Формування  бібліотечно - бібліографічних знань та вмінь. Слайд 12

ЗАГАДКА

Тут книги розумні спокійно живуть

У тихій величній світлиці

А двері широко відкриті ведуть

До знань золотої скарбниці.

Тут знайдеш ти книги казок чарівних

І про веселі пригоди,

Про гори високі в шапках снігових

І про життя твого народу.  (Бібліотека)

Слайд 13

«БІБЛІО» -з давньогрецької книга

«ТЕКА»- з давньогрецької зберігання.

Бібліотека призначена для зберігання книг.

В стародавньому Єгипті бібліотеки називали красиво: «Аптека душі», «Притулок мудрості», «Будинок життя»

СЛАЙД 14,15

Стародавні бібліотеки.

Слайд 16

Сучасна бібліотека

Слайд 17,18

Найкрасивіші бібліотеки світу

Слайд 19

  •          Абонемент - право на багаторазове або постійне користування чим – не будь протягом терміну, а також документ,що підтверджує це право.
  •          Читальний зал – спеціальний зал, що забезпечує бібліотечно-інформаційне обслуговування користувачів довідково-бібіографічним фондом, системою каталогів і картотек, електронними інформаційними ресурсами.

ХІ. Виступ королеви книг і її підданих.

- Добрий день!

- Як багато гостей прийшло до нас на урок. Навіть тіснувато  вам,як книжкам на поличках.

В палацах і хатах малих,

Як по команді «струнко»,

Мільйони підданих моїх

Стоять, зімкнувши палітурки.

І ви б змогли впізнати їх

На протязі лиш миті.

Я- Книга, думкою усіх.

Я- Королева в світі.

Примусить можу сумувати.

Я читача любого.

Сміятись,плакати й любити

Моє поможе слово.

Пізнати пустелю,океан,

Здолати вогонь і кригу,

Злетіть до інопланетян

Вам допоможе книга.

А зараз зустрічайте наших вірних друзів!

 

Художня  книжка: Я - Художня книжка, Така красуня! Вся в малюнках і така цікава! Влаштовую зустрічі з казковими героями,подорожі у світ цікавого та прекрасного.

 

Довідник: Я - довідник, для вас чудовий помічник .Я дам вам короткі відомості з певних питань.

 

Енциклопедія: Я - енциклопедія. Коли ви шукатимете про історію предмета,його виникнення, на допомогу прийду до вас тільки я. Мені так хочеться бути поруч з вами, коли ви готуєте уроки. Станьте моїми вірними друзями.

Словник: Я - Словник, збірник слів в алфавітному порядку з поясненням, тлумаченням або перекладом на іншу мову. Ми ще з вами попрацюємо.

 

Королева книг: Ці книжки дуже корисні і потрібні вам - учням, батькам і навіть вчителям.

ХІІ. Розширення знань про словники.

Слайд 20

Пам’ятка читача

  1. Якщо вам потрібно дізнатися:
  •        як правильно писати те чи інше слово, тоді звертайтеся до орфографічного словника;
  •        як правильно вимовляти, наголошувати слова-до орфоепічного словника;
  •        про походження слова – до етимологічного словника;
  •        про значення слова,його стилістичне використання і граматичне оформлення - до тлумачного словника.

ХІІІ. Відео «З чого складається книга»

ХІV. Прислів’я про книгу.

  •          Відновіть прислів’я з двох частин.

Книгу читають не очима             з книгою поговори

Книга – не пряник,                       найгарніший подарунок.

Для розумного книга -                а розумом.

Нема розумного сусіда-              а дітей до себе манить.

Слайд 21,22

ХV. Гра «Виправ помилки»

Діти, звісно, вчаться в полі,

А комбайн працює в школі.

Ми лікуємось в перукарні,

А стрижемося в лікарні.

Ліки беремо в бібліотеці,

А книжки  берем в аптеці.    Слайд 23.24

ХVІ. Вікторина  Слайд 25,26

1. Як називають дітей, які люблять книги?   (Книголюби)

2. Як називають місце в бібліотеці, де видають книги. (абонемент)

3. В школі ви учні, а в бібліотеці…? (читачі)

4. Де починається життя книги? (В лісі)

5. Як називається переписана від руки книга? (Рукопис).

6. Як називають забудькуватих читачів? (Боржники)

7. З чого починається книга? (З обкладинки)

8. Куди приносять письменники рукопис? (У видавництво)

9. Як називають книги, які все на світі знають? (енциклопедії)

10. Чим користується бібліотекар, щоб знайти потрібну книгу? (каталогом)

ХVІІ. Хвилинка-цікавинка.   Слайд27

  1. Найдавнішою книгою в світі визнаний папірус Прісса , який був створений в 3350році до нашої ери.

 

  1. Найбільша книга в світі була представлена на міжнародній книжковій виставці в Гавані. Збірник висловлювань відомих людей має 380 см в довжину і 350 см у висоту.

 

  1. Найменша книжка видана у 1896 році в італійському місті Падуя, її розмір 16мм х11мм, що приблизно дорівнює розміру нігтя на великому пальці руки.

 

Вчитель: Найменшою книжкою в Україні є мініатюрна книжка «Кобзар», створена українським майстром М. Сядристим . У книжці 12 сторінок, на кожній 8 віршованих рядків.

ХVІІІ. Пам’ятники книгам . Слайд 28,29.

ХІХ. Збереження книг. Шанобливе ставлення до них.

1.Опрацювання оповідання «Чому скаржились книжки?

Відео « Любіть книгу» О. Вишні

ХХ . Інсценізація.

Заєць: Ой, хто це? Краще заховаюся, а то зуби торохкотять із переляку і хвостик дрижить.

Книга: Не бійся, Зайчику! Я - Книга, тільки дуже хвора. Ох, як боляче моїм сторіночкам! Зовсім сили немає. Допоможи мені ,Зайчику.

Заєць: Бідолашна! Хто ж тебе так скалічив? Може, ти з ведмедиком зустрілася чи в пазурі до вовка потрапила? Ти ж була така гарна, охайна, усім дітям дарувала радість.

Книга: Так,тепер я на себе не схожа. Це Василько - замазура мене подер, обмалював, загинав сторінки, не обгортав. Я ледь від нього втекла, а куди тепер іти - не знаю.

Заєць: Не сумуй ,  Книжечко! Ми щось придумаємо. А ось і ворона летить.

Ворона: Кар-кар…Знаю! Давай, Зайчику, відведемо її до книжкової лікарні. Там їй нададуть першу медичну допомогу.

Заєць: Як же я сам не здогадався! Адже і в школі, і в бібліотеці працюють такі лікарні,які охоче допоможуть кожній книзі.

(Ідуть, зупиняються перед будинком із написом «Книжкова лікарня»

Заєць: Добрий день! Перепрошую, хто ви?

Лікар: Я книжковий лікар, я книги лікую. Хворі сторіночки їм ремонтую. Мої пацієнти - брудні і з дірками…Кому з вас погано?

Заєць: Ми привели до вас хвору Книгу, вилікуйте її, будь ласка.

Лікар: Шановна Книго, присядьте ось сюди. Що сталося? Де болить?

Книга: Скрізь болить.

Лікар: Як же дійшли до такого стану.?

Книга: Ой, Лікарю, як соромно мені - обкладинки немає, лише сторінки одні. Обкладинку подер лихий господар мій, від холоду дрижать самотні сторінки!

Лікар: Яке неподобство! Так поводитися з книгою - це злочин. Підніміть свій аркушик. Так, так. Що це за плями? Я сам вам допомогти не зможу. Доведеться кликати моїх помічників. Треба, щоб на допомогу прийшов дідусь Папір.

Дідусь Папір:

Бідна ти моя, нещасно каліко,

Хто ж тобі заподіяв стільки лиха?

Але сам я тобі не допоможу,

По бабусю Ножиці побіжу.

Бабусю Ножиці, не лежи

Іди та книгу лікувати допоможи.

Бабуся Ножиці:

Шкода мені тебе , книжко гарна,

Хтось понищив сторінки твої не марно.

Допоможу,щоб гарна стала знову,

Щоб вела з дітьми розумними розмову.

Але без Клею не обійтись.

Онучку Клею,не стрибай,

До нас біжи, допомагай.

Онучок Клей:

З ніжки на ніжку стрибаю,

Книжку лікувати допомагаю.

Всі дірочки, всі сторіночки

Приведу до порядку,

Буде ця книжка мати

Мій слід на згадку,

Та щоб все привести до ладу,

Я ще по гумку піду,

Ходи собачко - Гумко, не лежи,

Нам книжку лікувати допоможи,

Собачка Гумка:

Я - Гумка, Гумка , Гумка,

Та хочу вам сказати,

Щоб всі ці неподобства

 Не сміли більш писати,

Щоб наша книжка стала ще гарніша,

Треба покликати кицю Обгортку.

Ходи, кицю, не лежи,

Книжку обгорнути допоможи.

Киця Обгортка:

Я така гладенька, блискуча й ніжна

Ця книжка зі мною буде,мов царівна.

Я оберігаю всі книги на світі,

Тому обгортайте свої книги,діти.

Але для повного порядку

Книзі потрібна ще й закладка,

Мишко Закладко , не лежи,

Нашій книжці допоможи.

Мишка Закладка:

Я дуже потрібна,друзі,вам.

Не легко без мене книжечкам,

Бо діти сторінки обривають,

Якщо мене в книжку не закладають,

Ось я до тебе ,  книжечко , притулюся,

Не раз при читанні тобі знадоблюся,

Королева книг:

Дякую всім хто в книжковій лікарні працює,

Хто нове життя книгам дарує.

А всі,хто до книжок погано ставиться,

Пам’ятайте,як книжці болить,

Таке лікування їй надавайте:

Папір, клей, ножиці беріть,

Обгорніть і все погане зітріть,

Бо книжка велику мудрість має,

Лікар:

А в нашого Васі книги найбрудніші,

Всі вони патлаті, порвані, горбаті.

Ну, нема на них лиця:

Без початку, без кінця.

Палітурки, як ганчірки,  -

Ті книжки ридають гірко.

Бивсь Васько із хлопчаками,

Він розмахував книжками,

Дав Мишку по голові -

Замість книжки стало дві.

Васько: Привіт! Ви тут не бачили книгу? Утекла від мене. А чому - не знаю. Я ж їй нічого поганого не робив. Тільки бив нею сусіда по парті… Та ще ось, ще й досі клапті паперу по дворі валяються…А тут ще й цієї ночі сніг пішов. То книжка, певно, мокра від мене утекла.

Книга: Ой це він! Васько - замазура!

Васько: А, ось ти де! А знаєш, ти погарнішала! Ходімо додому, бо щось мені без тебе нудно.

Всі: Не дозволимо Книзі жити у тебе! Геть іди!

Заєць:А з вашими книжками все гаразд? Чи вони часом не хворі?

Ворона: Якщо ваші книжки захворіли, то поспішайте їм на допомогу.

Лікар: Вийшла книга із лікарні,

Сторінки у неї гарні.

На нову оправу вміло

Палітурку наліпили.

Гарну вставили закладку,

Щоб була усім на згадку.

І віднесли недалеко -

У шкільну бібліотеку.

Книга: Я Книга – товариш твій,

Користуватись мною вмій.

Я чиста, гарна і приємна,

Тож, друже, твій надійний друг,

Та тільки для чистеньких рук.

Лікар: Запам’ятаємо, друзі, звернення Книжки і ніколи не ображайте її. Давайте пригадаємо з вами правила користування книгами.

  1.  Не гоже бруд заносити в науку –

Простягай книзі лише чисті руки.

  1. Якщо ти хочеш книгу всю читати,

       Не змушуй сторінки в ній випадати,

       Відтак книжки не слід перегинати.

3      Друг твій – книга - буде гарним,

          І новеньким і охайним,

         А для цього будь уважним,

        Не забувай речей в нім зайвих.

  1.  Краще витрати хвилину

       Та візьмися й до пуття

        Попідклеюй всі сторінки.

        Книзі дай нове життя.

  1.   Візерунчасту закладку

Книзі подаруй на згадку.

Ще й обкладинку вдягни,

Життя книзі збережи.

 

ХХІ. Підсумок уроку. Селфі  з улюбленими книгами.

 

 

docx
Додав(-ла)
Кріпак Любов
Додано
1 грудня
Переглядів
109
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку