Тема : Правильні і неправильні дроби.
Мета:
навчальна : познайомити учнів з поняттям правильного і неправильного дробу; сформувати вміння порівнювати правильний і неправильний дріб з одиницею, розв'язувати завдання, що передбачають використання поняття правильного і неправильного дробів;
розвивальна: формувати вміння аналізувати, робити висновки;
виховна сприяти появі інтересу до вивчення математики, прагнення до отримання нових знань.
Обладнання: роздатковий матеріал
Тип уроку: засвоєння нових знань
Хід уроку
І Організаційний епап
Вчитель:
-Доброгодня!Рада вітати вас на уроці математики. Перевірте своє робоче місце і почнемо наш урок.
ІІ Перевірка домашнього завдання
Самоперевірка за зразком
ІІІ Актуалізація опорних знань
Мозковий штурм
1Що таке звичайний дріб?
2 З чого складається дріб?
3 Що показує знаменник дробу?
4 Що показує чисельник дробу?
5 На що вказує дробова риска?
6 Як зайти дріб від числа?
7 Як знайти число за значенням його дробу?
Усний рахунок
Заповни пропуски, щоб ваги були у рівновазі
ІV Повідомлення теми уроку
Вчитель: Послухайте казку.
У деякому королівстві жили дроби 1/3;2/7;10/6;3/4;9/8;11/8;5/5. Правила в цьому королівстві Царівна - одиниця. Вони веселилися: одні літали,як метелики, інші поважно походжали,а деякі перевалювалися на місці. За їхніми іграми спостерігала Царівна - одиниця. І видала вона наказ про впорядкування дробів .Для цього вона поселила їх жити в різні міста «Місто правильних дробів» і «Місто неправильних дробів»
За якою ознакою Цариця - одиниця розвела дроби жити в два міста і чому 1 була царівною в цьому королівстві ми дізнаємося, ввівши поняття правильних і неправильних дробів
Отож , сьогодні на уроці ми познайомимося з правильними і неправильними дробами, навчимося їх розрізняти та порівнювати з 1.
Тема уроку: «Правильні та неправильні дроби»
8
(На дошці прикріплені круги поділені на 2 частини,5 частини,8 частин
-Запишіть на дошці і в зошитах дроби, якими можна описати зафарбовані частини кіл.
На дошці з’являються записи 1/2; 2/5; 3/5; 3/8; 5/8; 3/8; 1/4; 3/4.
-Порівняйте чисельник і знаменник записаних дробів. Який висновок можете зробити?
Звичайний дріб, у якого чисельник менший за знаменник називається правильним.
-Приведіть приклади правильних дробів
-Запишіть на дошці і в зошитах дроби, якими можна описати зафарбовані частини цих кіл.
На дошці з’являються записи 7/4; 10/6; 4/4
- Порівняйте чисельник і знаменник записаних дробів. Який висновок можете зробити?
Звичайний дріб, у якого чисельник більший за знаменник або дорівнює йому називається неправильним.
- Приведіть приклад неправильних дробів
- Отже ,давайте жителів королівства поселимо в їхні міста.
- А чому царівною цього королівства була 1? (відповіді учнів)
-Побудуйте координатний промінь, взявши за одиничний відрізок 5 клітинок. Зобразіть на ньому дроби 2/5, 5/5 і 8/5 і порівняй те їх з 1.
- Як розміщений правильний дріб і неправильний дріб на координатному промені відносно1? Відносно один одного?(Відповіді учнів)
Правильний дріб на координатному промені лежить завжди зліва від 1. Правильний дріб завжди менший за 1
Неправильний дріб на координатному промені лежить завжди або справа від числа 1 або збігається з ним. Неправильний дріб завжди більший за 1.
V Первинне осмислення нового матеріалу
Попрацюємо разом
Усна вправа «Заповнити пропуски»
Дріб 9/16 - дріб, оскільки 9 16
Дріб 7/4 - дріб, оскільки 7 4
Дріб 15/15 - дріб, оскільки 15 15
№ 1151 (У)
Які з дробів 7/13, 13/7, 13/13, 1/2, 7/6, 9/9, 3/13, 2/5, 7/1 правильні, а які – неправильні?
№1153
Серед дробів 7/9, 17/15, 4/4, 9/2, 2/9, 9/9, 7/1, 1/7, 11/17 знайди ті, які: 1) менші від 1; 2) дорівнюють 1; 3) більші за 1.
Фізкультхвилинка
Попрацюємо разом
№11 56
Запиши зі знаменником 7:
1) усі правильні дроби;
2) три неправильних дроби ;
3) дріб, який дорівнює 1
( троє учнів біля дошки виконують завдання)
Робота в парах
1. Із чисел 4;5;7 складіть: 1) всі можливі правильні дроби;
2) усі можливі неправильні дроби
2. Замість квадратиків ; ; запишіть такі числа ,щоб дроби стали правильними;
3. Замість квадратиків ; ; запишіть такі числа ,щоб дроби стали неправильними;
4. Знайдіть два натуральних значення х при яких дріб буде неправильним.
VІ Рефлексія
Використовується метод «Долонька».
VІІ Підсумок уроку. Оцінювання учнів
Вчитель : Продовжить речення:
- Звичайний дріб називається правильним…
- Звичайний дріб називається неправильним…
- Неправильний дріб завжди більший …
- Правильний дріб завжди менший …
VІІІ Повідомлення домашнього завдання