Відділ освіти Саксаганської у місті раді
Районний методичний кабінет
Рух і взаємодія атомів і молекул.
Дифузія.
.
вчитель фізики КЗШ № 21
Тур Л.О.
м. Кривий Ріг.
Мета уроку:
навчальна-використовуючи основні положення молекулярно -кінетичної теорії, узагальнити знання учнів і пояснити явище дифузії; сформувати в учнів уявлення про будову речовини;
розвиваюча-розвивати вміння працювати колективно, переключатись з одного виду діяльності на інший; розвивати логічне мислення , уміння робити висновки й узагальнення ; показати практичне застосування отриманих знань під час виконання лабораторної роботи;
виховна-виховувати увагу, потяг до дослідництва.
Тип уроку: урок - дослідження
Обладнання : мультимедійний проектор, комп’ютер , екран, колби або пробірки з водою, нашатирний спирт, йод, марганцівка, освіжувач повітря два аркуша паперу, пружина, модель броунівського руху.
ХІД УРОКУ
Клас ділиться на три групи: 1 –ша «група дослідників», учні початкового і середнього рівня; 2-га «група теоретиків», учні достатнього рівня та 3-тя «група авторів висновку», учні високого рівня. Доповідаються задачі кожної групи на сьогоднішньому уроці.
Учитель: На попередньому уроці ми з вами розглянули будову речовини, познайомилися з атомами та молекулами а також зі складовими частинами атому. Для того щоб рухатись далі і засвоїти нову тему нам спочатку необхідно повторити попередню тему. Для цього вам на протязі 5-ти хвилин необхідно дати відповіді «так» чи «ні» на запропонований фізичний диктант:
1-варіант
2-варіант
Прийом «віртуальна мандрівка» (звучать звуки соснового лісу, спів пташок)
Учитель: Давайте спробуємо перенестися у сосновий ліс, накрапає теплий літній дощик. Які ваші відчуття? (Учні висловлюються). А зараз ми знаходимося у липовому гаю під час цвітіння липи. Відчуваєте неповторний запах?
Сьогодні ми з’ясуємо , яким чином поширюються запахи, приємні і неприємні, чому чай стає солодким, а краплина фарби змінює колір води.
(слайд №7)
Ми маємо знайти відповіді на такі питання:
--Що таке дифузія?
--Від чого залежить дифузія?
--Яким є характер руху і взаємодії атомів та молекул?
--Як взаємодіють молекули?
Учитель:Ми вже знаємо про те , що світ складається з атомів та молекул. Але що вони роблять в речовині , чим «займаються» там. Відповідь на це питання дав дослід, який випадково провів англійський ботанік Броун.
(Див. відео №1 на проекторі слайд №8)
Що показав цей рух?, як він пояснюється? (питання до класу)
Броунівський рух-це хаотичний тепловий рух зважених в речовині частинок.( слайд №9,10)
Цей дослід доказував, що молекули знаходяться в безперервному хаотичному русі, швидкість яких залежить від температури.
Дослід 1
Розпиляю освіжувач повітря. Запитання учням, які сидять близько: «Чи відчуваєте ви запах?». Учням, які сидять далеко: «Чому ви не відчуваєте запаху?»
Висновок (учні записують в зошиті) Взаємне проникнення однієї речовини в міжмолекулярний простір іншої ,в наслідок безперервного хаотичного руху їх молекул , називається явищем дифузії(Див. відео №2 , слайд№11,12)
Дослід 2 (виконують дослідники)
Змочуємо ватку нашатирним спиртом. Хто швидше відчує запах?
А тепер розглянемо дифузію в рідинах
Дослід 3 (Виконують дослідники)
Дві склянки води: 1-з гарячою, 2- з холодною; 2 пакетики чаю. Обережно опускаємо пакетики чаю в склянки (одночасно). Де швидше забарвиться вода? Чому?
Висновок:(дають теоретики) . Чим вища температура речовини, тим швидше відбувається дифузія, тобто молекули рухаються швидше.
Дослід 4 (виконують дослідники)
І нарешті класичний дослід з дифузії в рідинах : розчин в воді перманганату калія (марганцівки) (відео №3 , слайд № 13).
І нарешті дифузія в кристалічних тілах:
Дослід 5 (Відео №3, слайд 14, 15.) Розглянемо дифузію між золотом та свинцем на прикладі відполірованих брусків
Учитель: Отже , ми ще раз переконуємося в тому , що…
Швидкість дифузії залежить від:(доповідають автори висновку)
---агрегатного стану речовини, що пов’язано з відстанню між молекулами та їх швидкістю (дифузія в газах відбувається швидше, ніж у рідинах, а в рідинах-швидше, ніж у твердих тілах);
--- температури речовини, що пов’язано із залежністю швидкості руху молекул від температури (чим швидше рухаються молекули тим вища температура, отже дифузія проходитиме швидше ).(Слайд № 16)
А зараз на слайдах ми розглянемо ще деякі процеси дифузії в природі… (Див.відео№4, слайд № 17)
Крім безперервного хаотичного руху, молекули між собою взаємодіють. Про взаємодію молекул свідчить уже саме існування рідин і твердих тіл….
Робота з підручником. Розглянемо малюнки на сторінці 75. Там показано, що коли тіло намагаються розтягнути, сила притягання намагається повернути молекули в попередній стан, а при стисканні молекули відштовхуються… таким чином (висновок теоретиків) :
--- молекули взаємодіють між собою: на дуже малих відстанях молекули відштовхуються, а на трохи більших – притягаються (учні переписують висновок з підручника) . Коли відстані між молекулами набагато більші за їхні розміри, вони майже зовсім не взаємодіють.(слайд №18)
Учитель: Тепер зрозуміло чому не можна з’єднати розбиту чашку чи зламану крейду ( теоретики пояснюють, що відстань між уламками набагато більша за розміри молекул, тому сили притягання не існує)
Дослід 6 (показує група дослідників)
Два сухих аркуша неможливо зблизити настільки, щоб вони з’єдналися. Змочимо їх водою. Що ми спостерігаємо? (теоретики пояснюють: вони злипнуться , бо молекули води наблизяться до молекул паперу настільки, що між молекулярне притягання вже втримуватиме аркуші один біля одного).
Дослід 7
Учитель дослідникам: розтягніть будь ласка пружину. Коли відпустимо , вона відновить свою форму, а коли стиснемо – теж відновить. Так молекули і взаємодіють.
Тепер ми готові підійти до найголовнішого. Нам необхідно сформулювати найголовніші висновки ОСНОВНІ ПОЛОЖЕННЯ МОЛЕКУЛЯРНО-КІНЕТИЧНОЇ ТЕОРІЇ (МКТ), розділу фізики, що вивчає молекулярну будову речовин: ( за допомогою авторів висновку)
Учні класу дають відповіді на запитання:
Задача 1
Трирічна Настя підкралась до дзеркала за спиною у мами і вилила собі на голову флакон французьких парфумів. Як мама, сидячи спиною до Насті, здогадалася про те, що сталося?
Задача 2
Що заважає семикласнику Іванку, якого директор спіймав під час куріння, розпастися на окремі молекули й зникнути з поля зору директора?
Учитель доповідає про виконання мети уроку й завдань уроку, виясняє , що найбільше запам’яталося і сподобалося. Виставляє оцінки за урок.
Опрацювати § 9 , повторити § 8
Виконати лабораторну роботу № 6
Література