Дата 19.03.2021 Номер уроку 47 6 клас Історія України. Всесвітня історія
Тема. Римське право. Мистецтво Давнього Риму.
Мета: навчальна: дати уявлення учням про релігію давніх римлян, почати ознайомлювати з основними досягненнями культури Давнього Риму та нормами римського права.
розвивальна: розвивати вміння добувати інформацію з різних джерел працюючи в групах, аналізувати та порівнювати її, вдосконалювати навички самостійної роботи;
виховна: виховувати повагу до культурної спадщини минулого.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник Бандровський О.Г. «Всесвітня історія. Історія України» (інтегрований курс). 6 клас. – К., 2018 р., ілюстрований матеріал, мультимедійна презентація, картки з завданням.
Основні терміни та поняття: «пантеон богів», римське право, акведуки, терми, тріумф, базиліка.
Після цього уроку учні повинні:
знати: - пантеон богів та розповідати про кожного з них;
уміти: аналізувати особливості римського права, характеризувати мистецтво Давнього Риму та відокремлювати її від інших.
Структура уроку:
1) Організаційний момент (2 хв.)
2) Актуалізація опорних знань, умінь та уявлень учнів (4 хв.)
3) Мотивація навчальної діяльності (3хв.)
4) Оголошення, представлення теми та очікуваних навчальних результатів (2хв)
5) Вивчення нового матеріалу (28 хв)
6) Закріплення нових знань та умінь (4 хв.)
7) Підсумки уроку (2 хв.)
8) Домашнє завдання ( 2 хв.)
Хід уроку:
І. Організаційний момент
Привітання вчителя і учнів. Учні готуються до уроку. Емоційне налаштування. Побажання гарного настрою, цікавої роботи, нових знань та відкриттів.
ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь та уявлень учнів.
Сьогодні ми з вами перегорнемо наступну сторінку історії Давнього Риму і дізнаємося про пантеон римських богів, мистецтво Давнього Риму та норми римського права. Бо історією Давнього Риму завершується історія стародавнього світу. На минулих уроках ми з вами вивчали, як з невеличкого міста на березі Тибру Рим розвинувся до велетенської імперії. Пригадаємо як же це було.
Перегляд відеоматеріалу. Історія Риму.
Та щоб подорожувати далі Давнім Римом, давайте, ми з вами пригадаємо минулі теми за допомогою історичного диктанту.
Історичний диктант
IIІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Тепер коли ми з вами все пригадали, давайте рухатись далі.
Рефлексія
Подивіться на дошку, ви бачити стародавній лист, на ньому зображена велична споруда усіх богів Риму. Це Пантеон. Зараз римський Пантеон є національним мавзолеєм, місцем поховання видатних людей. Я пропоную вам на ньому зазначити, що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
Як ви вважаєте, що може бути зображене на банкнотах 5 євро?
Отже, наприкінці уроку ми повернемось до цього питання та дізнаємося, що там зображено.
ІV. Оголошення, представлення теми та очікуваних навчальних результатів.
Тема: Римське право. Мистецтво Давнього Риму.
План уроку:
V. Вивчення нового матеріалу.
Форма перевернутого навчання.
Учні працюють у групах.
Учні заздалегідь об’єднались у групи.
Виступають учні.
Матеріал вивчається за допомогою мультимедійної презентації
Формування понять
Пантеон богів – храм усіх богів.
Записуємо пантеон римських богів.
Робота з картками.
Кожна група отримує картки, на якій зазначене римське ім’я бога та його характеристика.
Підбиваючи підсумки роботи, звертаємо увагу на подібність римських і грецьких богів.
Фронтальна бесіда.
Матеріал вивчається за допомогою мультимедійної презентації
Записуємо у зошит.
Римське право – сукупність загальних принципів і норм, які визначають становище особи та її взаємини з державою на основі засад справедливості, добра, гуманізму.
Прочитайте уривки із «Норм Римського права»
Які норми римського права зберегли свою актуальність?
Отже, римське право - це величезний спадок, що увійшов до правового життя сучасного світу.
Хронологічна задача
Фізкультхвилинка
Розповідь учителя.
Мистецтво Давнього Риму знаходилося безпосередньо під впливом грецького. Культура Греції пронизувала усі сфери життя римлян. Відбулося парадоксальне явище - підкорений народ підкорив своїх ворогів. Але в Давньоримському мистецтві проявились специфічні особливості, що було обумовлене ментальністю римлян.
Як образно зазначив Цицерон: «Греки вивчали геометрію, щоб пізнати світ. А римляни, щоб вимірювати земельні ділянки».
Тверезість та практичність світогляду римлян відобразились в домінуванні тих видів котрі мали безпосереднє практичне значення.
Римляни переважно займалися впорядкуванням середовища, привносили цивілізацію в оточуючий світ.
У містах та провінціях вони створили мережу зручних і функціонуючих доріг (до нашого часу), кам’яних мостів, акведуків. Римляни вперше винайшли бетон.
Архітектура
Виступ 3 групи
Матеріал вивчається за допомогою мультимедійної презентації
Формування понять
Форум – центральна площа.
Терми – лазні, якими користивувся міський плебс.
Робота з підручником. С. 194 виписати поняття акведук – це аркомий міст, яким прокладали водогін через ріки
Робота з підручником стор. 212. Читаємо що таке базиліка та амфітеатр.
Сторінка 213 працюємо самостійно в групі. Завдання 2. Установіть відповідність між назвами та зображеннями.
Таким чином, особливість римської архітектури - широке використання арок,грандіозність, пишність споруд виражало могутність Римської держави. Головне місце в архітектурі займали форуми, тріумфальні арки, амфітеатри, цирки.
Завдання: підписати назви споруд
Література. Виступ 4 групи
Матеріал вивчається за допомогою мультимедійної презентації
Співвіднести поняття з визначенням.
VІ. Закріплення нових знань та умінь
Вирішення кросворду «Давній Рим»
VІІ. Підсумки уроку
Рефлексія
Учням пропонується закінчити речення:
Як ви вважаєте, чи досягли ми очікуваних результатів?
А тепер давайте пригадаємо, що за споруди зображувались на купюрі 5 євро.
Відповідаємо на наше питання, яке було на початку уроку. Це тріумфальна арка та акведук.
Який ми можемо зробити висновок до теми нашого уроку?
Таким чином, ми з’ясували, що мистецтво Давнього Риму, як і релігія, знаходилися під впливом греків. Однак римляни вдосконалювали все надбання, для свого практичного значення, і в цьому проявилась специфічна особливість римлян. А норми римського права стали основою більшості правових систем країн.
VІІІ. Домашнє завдання ( 2 хв.)
Повторити параграф 44, опрацювати параграф 45.
Завдання на сторінці 195. Скласти розповідь про особливості життя в Римі.