Тема: Дії над десятковими дробами.
Мета: Закріпити навички виконання дій над десятковими дробами, закріпити
навички усної лічби;
Розвивати увагу та логічне мислення;
Прищеплювати любов до математики;
Виховувати активність та самостійність, почуття колективної роботи,
наполегливість під час вивчення математики.
Обладнання: мультимедійний проектор, презентація, картки із завданнями.
Урок-подорож
Хід уроку
Говорять математика складна наука .
Що в ній немає справжньої краси.
Як так говорять ти не слухай.
Як так говорять ти не вір.
Сьогодні ми з вами підіб’ємо підсумок вивчення теми “Дії над десятко-вими дробами”. Ми будемо подорожувати країною знань, повторимо тему і оцінимо свої знання.
Подорож країною “Десяткові дроби” буде проходити за таким маршрутом: (слайд 2).
Опитування теоретичного матеріалу:
(Протягом всієї подорожі - за кожну правильну відповідь активні учні отримують фішки)
Повторимо таблицю множення та розглянемо приклади на додавання та віднімання , множення та ділення десяткових дробів, в яких є якісь плута-нини. Щоб узнати, як ви розв’язуєте ці приклади, виконаємо математичну зарядку:
якщо дія правильна – піднімаємо руки вгору,
якщо є помилка – витягуємо руки вперед.
(якщо приклад неправильний або містить … , що необхідно зробить, щоб він став вірним)
40 : 8 = 5 - … 1 ∙ а = а + … 81 : 9 = 8 + …
6 ∙ 0 = 6 - … 1,5 ∙ 3 = 45 5,6 : 8 = 0,7
0 : 4,5 = 0 345 – 245 = 1 6,5 + 9,5 = 16
34,5 + 10,5 = 44,5 19,9 – 10,9 = 99
Лівий ряд |
Правий ряд |
3,6 : 0,6 |
8,1 : 3 |
2,8 : 4 |
3,2 : 0,8 |
4,5 : 1,5 |
6,4 : 4 |
128,9 ∙ 0,01 |
67,9 ∙ 0,001 |
9,6 : 6 |
7,2 : 1,2 |
98,56 : 10 |
90,76 ∙ 10 |
123, 45 ∙ 100 |
234,87 : 100 |
Спробуй сам (Слайд 5)
Розв’яжи ті приклади, які відповідають ряду в автобусі, на якому ти сидиш. ( лівий ряд – І варіант, правий ряд – ІІ варіант ).
Той, хто швидше виконає дії -
біля дошки буде давати правильні
відповіді, а всі інші перевірять
правильність своїх обчислень.
Один из крупніших місячних кратерів (82 кілометра по ширині) був названий іменем цього видатного вченого, філософа, мислителя. Розгадати ім’я цього вченого ви зможете розв’язавши завдання та поставивши відповіді в порядку зростання
15, 8 – 14,3 = … ( Р ) 72,8 : 80 = … ( А ) 3,02 + 8,98 = … ( М ) 28,3 ∙ 0,1 = … ( Х ) 3 : 0,15 = … ( Д ) 7,55 – 2, 05 = … ( І )
70,5 : 5 = … ( Е )
Відповідь: Архімед.
В багатьох країнах світу це число взагалі не використовують в обіході. В Великобрітанії, наприклад, на вулиці немає будинку з цим номером, в кінотеатрах не існує ряду під цим числом. Що це за число ви можете дізнатись, якщо правильно розв’яжите рівняння, що відповідає вашому ряду.
Лівий ряд |
Правий ряд |
(23,5 – х) : 2,5 = 4,2 |
(15,45 – у) : 0,7 = 3,5 |
Відповідь: 13
На цій зупинці ви позмагаєтесь в спритності обчислень.
Кожен ряд отримає картку із завданнями, які необхідно виконувати за ланцюжком (кожен виконує одне завдання і передає картку далі по ряду).
Перемагає той ряд, який найшвидше і правильно виконає завдання (виконуючи завдання не забудьте підписати його своїм прізвищем)
Лівий ряд |
Правий ряд |
42,31 > 43,3* |
41,7* > 41,78 |
8,48 < 8,4* |
3,24 < 3,*4 |
0,00*5 > 0,0039 |
0,00*5 < 0,003 |
2,031 < 2,0*9 |
2,065 > *,065 |
11,*5 < 11,6 |
100,*8 < 100,4 |
Для того, щоб відправитись далі нам треба допомогти жителям цього містечка – виконати завдання, яке дав нам його мер.
Споруди жителів мають певну висоту, яка записана в різних одиницях вимірювання. Будувати наступні будинки, вище ніж самий високий з них не можливо. Нам необхідно перевести висоту кожної споруди в метри та виконати округлення отриманих чисел до вказаного розряду.
Житлові будинки (до десятих)
37525 мм; 25,8 дм; 145 см; 2589,1 мм; 0,0215 км;
Заводи, фабрики, магазини (до сотих)
45825 мм; 14,001 дм; 213,05 см;
Школи та дитячі садочки (до десятків)
98 дм; 0,01222 км; 250,36 см;
Назви найбільшу висоту, що це за споруда?
Будь уважним і ми швидко доїдемо до кінцевої зупинки нашої подорожі.
2) Який знак необхідно поставити між числами 4 і 5,
щоб отримати число менше за 5 і більше за 4?
3) Обчисли за 3 секунди приклад (усно)
56,8 ∙ 0,9 + 56,8 ∙ 0,1 =
Відповіді:
4. Підбиття підсумків уроку.
Ось і закінчилася наша подорож.
Учні рахують отримані фішки. Самим активним виставляються оцінки.
Також оцінки отримають ті учні, які виконали правильно завдання на картках (після перевірки). (Слайд 16).
Виконати обчислення: №1130 (4), №1146(2)
Розв’язати рівняння: № 1119 (3), №1134 (2)
Додатково: написати оповідання або казку про життя десяткових дробів.
Література:
Математика. Підручник для 5 класу закладів загальної середньої освіти
автори: Н. Тарасенкова, І Богатирьова, О. Коломієць, З. Сердюк
Київ, вид-во Оріон, 2022 р.