Дана презентація допоможе вчителю розвивати образне та критичне мислення, творчу уяву, логічне та креативне мислення, збагачувати пам'ять студентів, спонукаючи їх до діяльності;
Тема заняття: Поширення механічних коливань у пружних середовищах. Звукові хвилі, їх характеристики та використання.
Номер слайду 2
Заговори до мене, щоб я тебе побачив…. Сократ
Номер слайду 3
Номер слайду 4
Тема заняття: Поширення механічних коливань у пружних середовищах. Звукові хвилі, їх характеристики та використання.
Номер слайду 5
План заняття1. Поширення коливань у пружному середовищі.2. Параметри хвиль.3. Історія вивчення звуку.4. Джерела звуку.5. Існування інфра- та ультразвуків в природі та техніці.
Номер слайду 6
Середовище, між частинками якого діють сили взаємодії, називають пружним середовищем
Номер слайду 7
Поширення коливань у середовищіПоширення коливань у середовищі називають хвильовим процесом, або хвилею.
Номер слайду 8
Фронт хвилі – поверхня, на якій всі точки середовища коливаються в одній фазі.
Номер слайду 9
Фронт хвиліДжерело хвилі Фронт хвиліДжерело коливань. Сферична хвиля – хвиля, фронт якої є сферою чи її частиною. Плоска хвиля – це хвиля, в якої хвильовий фронт являє собою площину. Фронт хвилі – поверхня, на якій всі точки середовища коливаються в одній фазі.
Номер слайду 10
Частота хвилі ν – це кількість гребенів хвилі, які проходять через дану точку за одиницю часу (або кількість повних коливань)Швидкість хвилі υ – це швидкість, з якою переміщається гребінь хвилі.
Номер слайду 11
Задача: Чому дорівнює швидкість морських хвиль, якщо вони підіймають плавучий буй кожні 1,5с? Відстань між гребнями сусідніх хвиль дорівнює 6м.
Номер слайду 12
Види хвиль
Номер слайду 13
Номер слайду 14
Поперечні хвиліКоливання відбуваються в напрямку перпендикулярному до напрямку поширення хвиліПоширюються в твердих тілах (деформація зсуву), рідини. Напрямок коливання. Напрямок поширення хвиль
Номер слайду 15
Повздовжні хвиліКоливання відбуваються в напрямку поширення хвиліПоширюються в усіх тілах (деформація стиску, розтягу) і в повітрі (звукові хвилі)Напрямокколивань. Напрямокпоширення хвиль
Номер слайду 16
Параметри хвиль. Вищі точки хвильового руху називають гребенями, а нижні – западинами. Амплітуда – максимальна висота гребеня чи глибина западини, виміряна відносно нульового рівня. Відстань між двома сусідніми гребенями – довжина хвилі λГребінь. Западина
Номер слайду 17
Частота хвилі ν – це кількість гребенів хвилі, які проходять через дану точку за одиницю часу (або кількість повних коливань)Швидкість хвилі υ – це швидкість, з якою переміщається гребінь хвилі.
Номер слайду 18
Співвідношення між частотою хвилі та її довжиною. Довгі хвилі – низька частота. Короткі хвилі – висока частотаλλ
Номер слайду 19
Історія вивчення звуку
Номер слайду 20
Номер слайду 21
Номер слайду 22
Процес поширення звуку також являє собою хвилю. Вперше це припущення зробив знаменитий англійський фізик Ісаак Ньютон(1643 –1727). Наука, що вивчає звуки називається акустикою.
Номер слайду 23
Звук – механічне коливання, що поширюється у пружних середовищах: газах, рідинах і твердих тілах. Звук – це поздовжня хвиля. Звук (звукові хвилі) це пружні хвилі, що здатні викликати у людини слухові відчуття.
Номер слайду 24
Номер слайду 25
Номер слайду 26
Номер слайду 27
Номер слайду 28
Номер слайду 29
Знайдіть джерело звуку в загадках:4. Щось на небі гуркотить,Наче звір страшний летить. Сильний дощ на землю ллється,Звір у руки не дається. Очі світяться яскраво –Всі у дім тікайте жваво!2. Він маленький й голосний. Скликує всіх на урок. Для дорослих і маленьких. Чарівний гучний …1. Я вночі дзижчу на вухо,Та не джміль я і не муха. Непомітно вас я – кусь!Й крові вашої на п'юсь. 3. В нього крила, в нього вуса,Трохи я його боюся. Як летить – так чути звук. Бронзовий великий …
Номер слайду 30
Номер слайду 31
Людина відчуває звук за умов: Наявності джерела звуку, створюються коливання частотою від 16 до 20000 ГцЄ пружне середовище між вухом і джерелом звуку. Потужність звукових хвиль достатня для здобуття відчуття звуку
Номер слайду 32
Речовина. Швидкість звуку, м/с. Повітря (при 00 C)331 Гелій1005 Водень1300 Вода1440 Морска вода1560 Важка деревина4000 Скло4500 Залізо і сталь5000 Алюміній5100 Швидкість звуку залежить від властивостей середовища, в якому розповсюджується звук. У повітрі при підвищені температури на 1°С швидкість звуку збільшується приблизно на 0,60 м/с. Таблиця. Швидкість звуку в різних середовищах .
Номер слайду 33
Приказка «німий мов риба» виявилася спростованою. Риби неймовірно балакучі. Звуки деяких риб нагадують свистки футбольних суддів, інших – стрільбу з гвинтівки чи пістолету, а дехто галасує, немов мотоцикл, чи видає хлопки. Найгучніша в світі тварина - блакитний кит. Він може видавати звуки в 188 д. Б, які чутні на відстані до 8500 км. від кита. І одна лише акула завжди мовчить.
Номер слайду 34
«Жди поки рак свисне» - неможливість чогось дочекатися. З розвитком науки про механічні хвилі ця приказка втратила свій сенс, адже раки “говорять”. Однак вони видають звуки в діапазоні нечутному для людського вуха.
У природі ультразвук зустрічається як компонент багатьох природних шумів: у шумі вітру, водопаду, дощу, морської гальки, що перекочується прибоєм, в грозових розрядах. Багато ссавців, наприклад кішки і собаки, володіють здатністю сприйняття ультразвуку частотою до 100 к. Гц, а локаційні здібності кажанів, нічних комах і морських тварин всім добре відомі.
Номер слайду 39
Номер слайду 40
Номер слайду 41
Номер слайду 42
Звук, який використовують для спілкування китоподібні?
Номер слайду 43
Який вид коливань зашифровано на малюнку?
Номер слайду 44
Який вид коливань зашифровано на малюнку?
Номер слайду 45
Процес, який переносить механічну енергію, називається…..