Урок 28
Тема. Материки і океани.
Практична робота. Читання карти світу, позначення на контурній карті назв материків і океанів. С. 70-71, С.17
Мета: ознайомити із поняттям «материк», «океан», формувати уявлення про материки та океани Землі, виробляти вміння читати карту світу, позначати на контурній карті назви материків та океанів; розвивати мовлення, мислення, творчу активність, пізнавальний інтерес; виховувати зацікавленість до природи навколишнього світу.
Перебіг уроку
Встаньте, діти, посміхніться
І до сонця потягніться,
До сусіда поверніться,
Один одному всміхніться.
Гостей наших привітаймо
І навчання починаймо.
-Пролунав дзвінок – починаємо урок.
Працюйте наполегливо, швидко, старанно,
Щоб жодна хвилинка не втратилась марно.
(Сонце нижче над горизонтом, світить але не гріє. Дні коротшають, а ночі довшають. Іде сніг. Температура повітря знижується.)
- Який день грудня зрівнюється з ніччю?(22.12 - це день зимового сонцестояння.)
- Які зміни відбулися у живій природі?
(Рослини знаходяться у стані спокою.
Комахи заховалися у корі дерев, пеньках, підвалах будинків.
Риби опускаються на дно водойми, закопуються в пісок .
Прилітають зимуючі птахи. Наростає пух.
Звірі – линяють, накопичують жир. Деякі уже сплять.
Люди одягаються тепліше)
Слово надається черговому синоптику класу. Виступ синоптика.
Синоптик про погоду сьогодні
(європеоїдна, монголоїдна, негроїдна й австралоїдна)
- До якої раси належимо ми з вами? (європеоїдна) що ви дізналися про цю расу?
2. Заслуховування повідомлень учнів про раси
ІІІ. Актуалізація опорних знань (продовження)
- Туристи уміють спостерігати за природою, її ознаками. Для цього потрібно мати міцні знання.
- Давайте перед мандрівкою перевіримо і ваші знання.
Вправа «Мікрофон».
1. Яку форму має наша планета? (Форму кулі)
2. Що може знадобитися туристам у подорожі? ( карта, компас)
3. За допомогою якого приладу можна орієнтуватися на місцевості? (Компас)
4. Що таке географічна карта?
(Географічна карта – це зменшене й узагальнене зображення земної поверхні або її частин, де об’єкти показані за допомогою умовних знаків у певному масштабі.)
5. Що показує, у скільки разів зменшено або збільшено територію? (Масштаб)
6. Уявна лінія на глобусі чи карті, яка вказує напрям північ - південь і з’єднує Північний і Південний полюси. (Меридіани)
7. Уявна лінія, що вказує напрям захід – схід.(Паралель)
8. А глобус – це ….( зменшена модель Землі)
9. Чим легше користуватися глобусом чи картою? Чому?
- Я вважаю, що ці знання допоможуть вам у дорозі. До мандрівки ви готові. Чудово.
- А на чому ж будемо подорожувати?
Аудіозапис літака (звук)
- Скажіть, діти, що ви почули.
(Я з вами згодна, адже літак пролітає приблизно 950 км на годину. Піднімається над землею на 10 - 11 тисяч метрів.)
Вправа «Дешифрувальник»
А |
О |
И |
Н |
Е |
К |
4 |
1 |
6 |
5 |
3 |
2 |
Р |
А |
М |
И |
Т |
И |
К |
Е |
5 |
2 |
1 |
8 |
3 |
6 |
7 |
4 |
Зашифровані слова: Океани, Материки.
IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми будемо подорожувати материками і океанами і ви дізнаєтеся скільки їх на планеті Земля, та навчитеся знаходити їх на карті півкуль.
- Квиток отримали. І туристи 4- В класу вирушають у подорож!
V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
— Прочитайте розповідь козака Подорожника на С.70.
— Чому тільки глобус може правильно передати кулястість земної поверхні? (Бо він як і Земля має форму кулі.)
— Чи завжди зручно користуватися глобусом? (Ні. Дрібні розміри. )
— Чим можна скористатися замість глобуса? (картами)
- Отже, що обов’язково знадобиться для вивчення материків й океанів? (карти)
- На паперових картах світу найчастіше зображують дві півкулі: або Східну і Західну (вигляд Землі з обох боків), або Північну і Південну (вигляд Землі з полюсів). Ми будемо користуватися фізичною картою півкуль (Східною і Західною)
- У минулому столітті космонавти побувавши у космосі побачили нашу планету. Вона була дуже красивою, голубою.
- Погляньте на карту. Який колір переважає? Що ним позначають? Так, блакитним та синім кольором позначають водойми.
Океан – це великий водний простір, що займає значну поверхню земної поверхні.
Отже що таке океан?
- У бортових журналах мореплавців теж є записи про відкриття. За цими записами ми зараз спробуємо здогадатися, які океани зустрілися на їх шляху.
- А зараз пропоную завдання.
1. Робота в парах
- На партах у вас конверти. У них математичний вираз і зашифрована інформація.
- Виконай математичний вираз і дізнайтеся, які ж океани існують на планеті Земля.
- Виконавши математичний вираз. Відредагуйте текст і дізнайтеся інформацію про океани. Потрібно переставити у тексті слова. Підказка. Кожне слово читайте з кінця. Для зручності можна записувати утворений текст на тому ж аркуші. По закінченню виконання завдання 1 представник з кожної групи презентуватиме відгаданий океан. 2
- Від Південної Америки до Австралії – Тихий океан – найбільший і найглибший. Середня його глибина 4 км, а найглибша западина – 11км. Він займає майже таку територію, як усі океани разом узяті. Омиває 5 материків – усі, крім Африки.
(Тимко – мко + хижий – жий + йод – од
йихиТ наеко – йишьлібйан і йишбилгйан. яндереС огой анибилг 4 км. ніВ єамйаз укат юіротирет, кя ісу инаеко мозар.)
- Від Африки до Південної Америки – Атлантичний океан – другий за розміром серед океанів. Найсолоніший. Омиває 5 материків – усі, крім Австралії.
(Атлет – ет + антоніми – оніми + ич + ний
йинчитналтА наеко – йигурд аз морімзор дерес вінаеко. йишінолосйаН.)
- Від Євразії до Африки – Індійський океан – третій за розміром серед океанів. Найтепліший на Землі. Температура на поверхні води сягає + 35С. Омиває 4 материки - Африку, Євразію, Австралію, Антарктиду.
(Інна – на + дійство – тво + ь + кий
йикьсйіднІ наеко – йітерт аз морімзор дерес вінаеко. йишілпетйаН.)
- І океан-крихітка. Північний Льодовитий – найменший, наймілкіший, найхолодніший. Він знаходиться на Північному полюсі планети, майже весь час вкритий кригою. Омиває 2 материки – Євразію і Північну Америку.
(Півень – ень + ніч + нова – ова + ий
Льон – н + довгий – гий + и + тий
йинчінвіП йитиводоьЛ наеко – йишнемйан, йишіндолохйан. йитиркВ юогирк.)
Перевірка. Діти говорять океан. Вчитель показує на карті.
- Розгорніть атлас на С. 10 - 11
-Давайте знайдемо на карті океани і прочитаємо, як вони називаються.
- Летимо до найбільшого і найглибшого океану. (Тихий)
- Знайдіть його.
- Продовжуємо наш політ.
- Другий за розміром. Найсолоніший. (Атлантичний).
- Третій за розміром. Найтепліший. (Індійський).
- Найменший, найхолодніший. (Північний Льодовитий).
- Перегорніть на наступну сторінку, вкладку, і підпишіть назви океанів у контурній карті. Запис робимо ручкою, друкованими літерами. Посередині. 1 хв.
- Чудово. - Разом усі океани утворюють Світовий океан.
Отже,
— Скільки океанів на планеті Земля? (4)
3. Фізкультхвилинка
1. Робота за підручником (С. 70- 71)
- Продовжуємо подорож сушею.
- Прочитайте розповідь козака Подорожника на С.70. Останній абзац.
- З чого складається суша? (з материків, континентів)
- Скільки материків на Землі? (6)
Материк — це велика ділянка суші, яка з усіх сторін омивається водою.
- Як по-іншому називають материки? (континенти).
- Назвіть материки.
— Прочитайте розповідь розумниці Дзвіночки.
— Чим відрізняється кожний материк? (Розмірами, природними умовами, формами земної поверхні.)
- Весь суходіл поверхні Землі поділяють не тільки на материки, а й на частини світу. Їх часто плутають. Можливо, тому, що материків шість і частин світу, шість. Але це зовсім різні поняття. Материки – географічне, а частини світу – історичне, пов’язане із заселенням землі людьми.
— Прочитайте і запам’ятайте висновки у рубриці «Сторінками Книги корисних природничих знань».
3.1. Постановка проблемного завдання.
- З нами у дорозі шість туристів. Кожен з них має повідомлення про материк, на якому побував і записав все, що там побачив. Запрошуємо їх до слова. А ви уважно слухайте інформацію і запам’ятовуйте якомога більше цікавих фактів, бо мандрівники будуть ставити Вам запитання.
(Дослідник показує на Фізичній карті півкуль материк і знайомить клас із цікавим повідомленням. Прикріпляє «квиток» на карту – цифрою до класу)
1-й дослідник
Євразія – материк, на якому ми живемо. Найбільший на Землі. Він займає 3 частину всієї суші. Це єдиний материк, що омивається чотирма океанами і об’єднує дві частини світу – Європу та Азію. На території материка є три теплові пояси (арктичний, помірний, тропічний). Тому рослинний і тваринний світ Євразії багатий і різноманітний. Материк настільки великий – щоб пролетіти із заходу на схід потрібен цілий день.
2-й дослідник
Африка – другий за розміром материк на Землі. Із латинської означає «Той, що не знає холоду». Африка – найспекотніший материк, тому що майже весь лежить у жаркому поясі. На ньому знаходиться найбільша на Землі пустеля Сахара. Протікає найдовша на планеті річка – Ніл. Жива природа вражає багатством і достатком. Мешкає найвища тварина — жираф, прудконогі гепарди, антилопи і страуси, величезні бегемоти і горили. Восени сюди прилітають птахи з країв, де взимку холодно. З України туди відлітають лелеки, журавлі, ластівки. Даний материк омивають Атлантичний та Індійський океани.
3-й дослідник
Північна Америка – третій за величиною материк на Землі. Природа материка дуже різноманітна. Тут найродючіші у світі грунти. Багато лісів та озер. На півдні знаходяться пустелі та густі тропічні ліси. На рівнинах вирощують пшеницю, кукурудзу, випасають величезні стада худоби. Рослиною, яка зустрічається тільки тут, є дерево-гігант секвойя, а твариною – бізон. По материку протікає одна з найбільших річок світу Міссісіпі .
4-й дослідник
Південна Америка – найдощовий (найвологіший) материк на Землі. Четвертий за величиною материк. На заході височіють гори Анди. Їх ще називають Мідні гори, бо з них видобувають мідь, тут часто трапляються виверження вулканів. Це найзагадковіший материк на сучасній карті світу. Тут знаходяться найвищі на Землі вулкан та водоспад, найсухіша пустеля і найповноводніша річка Амазонка. У річках водяться крокодили, найбільші змії світу – анаконди. Цей материк є батьківщиною картоплі, помідорів, кукурудзи, арахісу, бавовни й ананасу.
5-й дослідник
Австралія – найменший і найвіддаленіший від інших населених материків куточок Землі. Це материк де все «навпаки»: у липні тут зима, у січні – літо. Австралія – найпосушливіший материк, пустелі займають близько його половини. Омивається
водами Тихого та Індійського океанів. Дерева тут скидають не листя, а кору. Тут багато таких рослин і тварин, які не зустрічаються більше ніде на Землі, наприклад, диво-дерево евкаліпт та дивні тварини – коала, качкодзьоб, єхидна, мурахоїд. Але найзнаменитіша тварина цього материка - кенгуру.
6-й дослідник
Антарктида. Це найхолодніший і найвищий материк на планеті. Як її тільки не називають: «королева холоду», безлюдний континент», «край землі»… Це велетенська льодова пустеля, вкрита крижаним 2-о метровим шаром. Тут можна побачити тільки один схід Сонця і один захід Сонця на рік. Тут зареєстровані найнижчі температури на Землі. Зимою до -90 С, влітку, морози менші, всього до -20С. Часто дмуть ураганні вітри. На високих скелях улітку з’являються мохи, лишайники, водорості. Тиша материка іноді уривається криками птахів — альбатросів, чайок і пінгвінів. Тут немає комах. Серед морських тварин живуть: тюлені, пінгвіни, морські котики. Справжніми господарями континенту є науковці. Люди не можуть жити тут постійно. Там розміщені наукові станції і ведуться дослідження цього материка.
- Спасибі нашим туристам за цікаві змістовні доповіді.
Уявно побувавши на всіх шести материках ми ще раз переконалися, що наша планета красива, багата, з різноманітною природою. Проте, вона потребує нашої постійної турботи.
VI. Фізкультхвилинка
VII. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота з контурними картами. Практична робота.
( - Підпишіть на контурній карті півкуль назви материків)
(За номером квитка – пригадай назву материка)
№ 1. Найбільший материк, що складається із двох частин: Європи і Азії. Знаходиться у Східній півкулі. Його береги омивають всі 4 океани. (Євразія)
Покажіть найбільший материк.
№ 2. Материк, знаходиться в Східній півкулі. Майже навпіл перетинається екватором. Найспекотніший, другий за розміром. Його береги омивають води Індійського та Атлантичного океанів. (Африка)
— Покажіть найспекотніший материк? (Африка)
№ 3. Третій за розміром материк, знаходиться у Західній півкулі. Його береги омивають води Тихого, Атлантичного і Північного Льодовитого океанів. (Північна Америка)
№ 4. Материк знаходиться у Західній півкулі. Найвологіший материк на Землі. Четвертий за величиною. Його береги омивають води Тихого і Атлантичного океанів. (Південна Америка)
№ 5. Найменший та найпосушливіший материк, що знаходиться в Східній півкулі. Його береги омивають води Індійського і Тихого океанів. Найзнаменитіша тварина цього материка - кенгуру (Австралія)
- Покажи на карті найменший материк. (Австралія)
№ 6. Найвищий та найхолодніший материк на Землі. Люди там постійно не проживають. Там розміщені наукові станції і ведуться дослідження цього материка. (Антарктида)
Покажіть найхолодніший материк (Антарктиду)
№ 7 Найбільший океан. (Тихий)
№ 8 Найменший океан. (Північний Льодовитий)
№ 9 Найсолоніший океан. (Атлантичний)
№ 10 Найтепліший океан. (Індійський)
3. Бесіда.
- Скільки материків на нашій планеті? Назвіть їх.
- На якому материку живемо ми? (Євразія). Він є найбільший.
- У якій півкулі він знаходиться? (у Східній півкулі)
3. Додаткове завдання. «Хто кмітливий»
- На який із материків нам потрібно взяти такі речі?
Парасолька – Південна Америка (найвологіший материк)
Валянки – Антарктида (найхолодніший материк)
Літак – Євразія (найбільший материк)
Вода – Австралія (найсухіший материк)
Панама – Африка (найжаркіший материк)
VIІІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
- Ось і закінчилася наша сьогоднішня подорож материками і океанами Землі. Ви дізналися чимало нового і цікавого. Плідно попрацювали.
Скажіть.
— Що допомогло нам зробити кругосвітню подорож? (Карта півкуль)
— Скільки існує материків на нашій планеті?
—Скільки є океанів на Землі? Назвіть їх.
- За допомогою шести капелюхів підведемо підсумок уроку.
2. Вправа «Шість капелюхів»
Учні за допомогою питань про капелюхи формулюють засвоєні на уроці знання.
Білий – називати факти, інформацію яку запам’ятав на уроці. (Що нового дізналися?)
Червоний – сказати про почуття, враження які виникли на уроці. (Що найбільше вразило?)
Жовтий – назвати тільки «плюси» те, що сподобалось з теми уроку. (Що найбільше сподобалося робити на уроці?)
Чорний – тільки «мінуси», те, що не сподобалось. (Що не вдалося сьогодні? Що було важко виконувати?)
Зелений – де можна використати отриману інформацію. (Де можна використати отриману інформацію?)
Синій – зробити висновок та узагальнення. (Отже, сьогодні на уроці ми ознайомилися з материками та океанами Землі. Материків 6 (Євразія, Африка, Північна Америка, Південна Америка, Антарктида, Австралія). Океанів 4: (Тихий океан, Атлантичний, Індійський, Північний Льодовитий). Вчилися їх знаходити на карті півкуль та працювали у контурних картах.
ІХ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Майбутнє нашої планети залежатиме від вас, тому що ви можете стати дослідниками, моряками, авіаторами, інженерами, вченими, що перемагають усі труднощі і стихії. Отож, і я вам бажаю бути наполегливими у досягненні своєї мети, наполегливості у здобутті знань.
1