Урок+презентація .Тема: Водойми України. Моря, річки, озера, болота, джерела. Практична робота : Позначення на контурній карті будови річки. Комбінований урок з природознавства з в

Про матеріал

Тема: Водойми України. Моря, річки, озера, болота, джерела. Практична робота : Позначення на контурній карті будови річки. Комбінований урок з природознавства з використанням ІТ . 4 клас

Даний матеріал допоможе :

сформувати поняття про водойми;

дати поняття про джерело, річку (її будову, складові частини), озеро,болото, море; вчити дітей їх розрізняти;

розвивати спостережливість і уяву;

формувати навички культури спілкування в парах ;

сприяти розвиткові екологічного виховання.

Перегляд файлу

ТЕМА  : Водойми України. Природні та штучні водойми: річки, озера, ставки, водосховища, болота, моря, джерела. Будова річки

МЕТА:

       сформувати поняття про водойми;

       дати поняття про джерело, річку (її будову, складові частини), озеро,

        болото, море;  вчити дітей їх розрізняти;

       розвивати спостережливість і уяву;

       формувати навички культури спілкування в парах ;

       сприяти розвиткові екологічного виховання.

ОБЛАДНАННЯ: фізична карта України, картки для роботи в парах, «дешифрувальник», контурні карти, телевізор , комп’ютери.

ОСНОВНІ ГРУПИ ІННОВАЦІЙНИХ ПЕДАГОГІЧНИХ ТЕХНОЛОГІЙ, ЯКІ ВИКОРИСТОВУЮ НА УРОЦІ:

  • комп’ютерна технологія; колективний спосіб навчання;
  • робота в парах ;
  • ігрова технологія навчання.

ТИП УРОКУ :  комбінований урок з використанням ІКТ

Хід уроку:

І. Організація класу  Слайд 1

Продзвенів уже дзвінок,

Починається урок

Він не звичний і цікавий

До нас гості завітали

Повернімось до гостей

Привітаймось: «Добрий день»!

Всі сідайте, діти, тихо,

Домовляймось не шуміти,

Руку гарно підіймати,

На уроці – не дрімати, а знання мерщій хапати.

Тож гаразд, часу не гаєм, і урок розпочинаєм!   

 II. Підсумок фенологічних  спостережень. Слайд 2

 

Завдання

Відповідь

1

Території суші, які мають рівну поверхню

 

 

2

Підвищення на рівнині

 

 

3

Найвища частина горба (або гори)

 

 

4

Великі заглибини зі стрімкими схилами на поверхні Землі

 

 

5

 Яка низовина розташована на півночі України?

 

 

6

Яка низовина займає південь України?

 

7

Якщо через багато років круті схили ярів заростають рослинами, то такий яр перетворюється на…

 

 

8

Ділянки земної поверхні високо підняті над землею.

 

 

9

Які гори є в Україні?

 

 

10

Частина гори між підніжжям і вершиною - це …

 

 

11

Гірські масиви, що тягнуться  на багато кілометрів кількома рядами…

 

 

12

Між гірськими хребтами знаходяться

 

ІІІ. Перевірка домашнього завдання.  Слайд 3

 

 

 

 6 учнів класу працюють з тестовими завданнями за комп’ютерами  

1. Гра «Мозковий штурм»

1) Території суші, які мають рівну поверхню це – рівнини.

2) Рівнини поділяються на – височини, низовини.

3) Низовини на карті позначають – зеленим кольором.

4) Підвищення на рівнині це – горб.

5) Горб має таку будову – вершина, схил, підніжжя.

6) Велике заглиблення із крутими схилами на поверхні землі це –яр.

7) Ділянки поверхні високо підняті над  рівнинами це – гори.

8) Залежно від висоти гори бувають – низькі, середні та високі.

9) Ряд гір називають – гірським хребтом.

10) У західній частині України простяглися – Карпатські гори.

11) На Кримському півострові височіють – Кримські гори.

Молодці!

ІV. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і завдань

уроку.

Слайд 4    Діти, послухайте вислів французького письменника Антуана де Сент-Екзюпері. А підказкою вам буде ребус , який у вас перед очима .Подумайте і скажіть про що він міг так сказати?

«… у тебе ні смаку, ні кольору, ні запаху, тебе неможливо описати, тобою втішаються не відаючи, що ти таке. Не можна сказати, що ти необхідна для життя: ти саме життя…Ти найбільше багатство у світі».

Ви правильно здогадалися. Це –  вода. Сьогоднішня тема буде пов’язана саме з нею .

А   коли  ви виконаєте вправу «Дешифрувальник» то дізнаєтеся тему сьогоднішнього уроку

Слайд  5

О

И

Д

В

М

О

Й

4

7

3

1

6

2

5

Слайд 6

Водойми України

    Слайд 7

  • ми дізнаємося, які водойми є на суші;
  • з яких частин складається  річка ;
  • будемо вчитися позначати частини річки на контурних картах,
  •  які водойми є на території України,  де вони розташовані;

ІV. Вивчення нового матеріалу.. Слайд 8

1. Повідомлення  вчителя:   Без води життя на Землі неможливе.

А Вода напуває Землю, яка годує людину. Люди завжди розуміли значення води для себе.

 І тому 22 березня кожного року відзначається "Всесвітній день води". Вода - це не просто мінеральна сировина, це жива кров, яка створює життя, де його не було .  Отже воду потрібно економити.

 2.Робота за логічно – опорною схемою

 Вправа  «Асоціативний кущ» Слайд 9

Діти, давайте подумаємо і  назвемо, що ми відносимо до водойм

 

                 Річка                            Канал                                  Море

 

        Ставок                             ВОДОЙМИ                   Джерело

 

                            Озеро                               Водосховище                   

 

  • Тепер вам відомо, що відноситься до водойм. Водойми, діти, поділяються на два типи. Природні та штучні .

3. Робота в парах . Метод «Займи позицію» Слайд  10

Діти повинні зайняти позицію, тобто визначитись, що означає слово «штучні», та «природні» водойми без попереднього ознайомлення.

 

Річка

 

 

Канал

 

 

Море

 

Природні

Джерело

          Штучні

 

Водосховище

 

 

Озеро

 

 

Ставок

 

 

Болото

 

Вчитель : Перевіримо як ви справились. 

Слайд  10 ( друге натискання ) Подивіться на слайд.

А тепер спробуйте самостійно  вивести правило. Природні це….?

Ті водойми, які утворилися самостійно, без втручання людини, є природними.

 Штучні – це …? А ті водойми, які створила сама людина, називаються штучними.

4. Повідомлення вчителя: Так під час дощу і танення снігу частина води стікає в річки, випаровується, а решта просочується крізь ґрунт і пісок до глини, яка не пропускає води. Усі води, які знаходяться під поверхнею  землі, прийнято називати підземними. Під землею вода очищується і фільтрується, і вже чистою виходить на поверхню. Підземні води не залишаються нерухомими. Вони рухаються підземними струмками і виходять на поверхню.

Слайд 11 Джерело - це вихід на поверхню Землі підземної води. Джерела утворюються в тих місцях, де шлях підземних вод перетинають яри,  балки, горби або річки.. В цій воді  є розчинені солі і гази. Таку воду називають мінеральною, і вона має лікувальні властивості.   Народ надавав такій воді символічного значення: вона вважалась живою.

 Жива вода надавала силу, зцілювала рани, повертала до життя.

 4. Відгадайте загадку: Слайд 12  (два натискання)

                                          Синя стрічка блищить,

                                          Щось тихенько гомонить

                                          І біжить собі, біжить

                                          Не зупиниться й на мить

                                                                                  (Річка)

. А що ж таке річка? : Слайд 12

Наші дослідники підготували повідомлення:  Слайд 13 (два  натискання)

1 учень:  Річка  – це постійний потік води, який  тече в заглибленні.

 Річкою називають природний водотік, який має довжину понад 10 км,  а коротші –  це струмки.  В Україні 14 великих річок, 4 тисячі – малих.

Слайд 14    Дніпро - найбільша в Україні і третя за величиною в Європі річка.  Дніпро -  бере свій початок далеко за межами України – в Росії

Найбільші ліві притоки  Дніпра -  Ворскла, Самара, Десна, Сула.

2 учень: Найбільші праві притоки  Дніпра -  Прип`ять, Тетерів, Інгулець.

Всього Дніпро має майже 1500 приток.

Слайд 15  Одна з найбільших повноводних рік в Україні, Дністер, що протікає у семи областях . Дністер--бере початок у Карпатах і впадає в  Чорне море. Довжина ріки – 1 363 км . На півдні України впадає у Чорне море  -  Дунай.

4. Робота з книгою стор. 131-132 Слайд 16 

Слайд 17  (закріплення за слайдом) Місце, де починається річка, називається витоком. Заглиблення по якому постійно тече річка, називається – руслом. Місце, де річка впадає в іншу  річку, озеро, море або океан називається – гирлом  .  Річка має правий і лівий берег. Якщо стати за напрямом течії, то праворуч буде правий берег, а ліворуч – лівий.. Є праві і ліві притоки  . Річка може витікати з джерела, болота, озера. Річка може брати початок із гірських льодовиків Річки течуть як на рівнинах, так і в горах.

«Фізхвилинка»  Слайд 19

Із- за парт всі миттю встали,
Гарно спинки підрівняли.
Вгору тягнимось усі,
Мов трава в дрібній росі.
Потім легко всі присіли,
Наче ноги заболіли.
Потім встали, руки в боки
І зробили два підскоки.
Каблучками цок – цок.
І продовжим знов урок.

Практична робота : Слайд 20

А тепер,діти, попрацюємо з контурними картами. На контурній карті , дивлячись на слайд, знайдіть Дніпро і позначте частини річки

.  (  Позначають за зразком на слайді) 

Молодці!

5. Працюємо далі. Відгадайте загадку:

Слайд 21

 

                                           Серед поля лежить дзеркало– 

                                                       скло блакитне,

                                                          а рама зелена.           (ОЗЕРО )

Слайд 22

Повідомлення вчителя :

Озеро – це водойма, яка утворилась в природній западині на поверхні Землі. В озера, яке тільки народилось, круті береги і глибоке нерівне дно

Найглибше озеро в світі - Байкал

На Україні налічується понад 20 тисяч озер, 30 з них є великими.

Слайд 23

На Поліській низовині більше 30 озер, серед яких найбільше – Світязь

Слайд 24

У гирлі річки Дунай знаходяться найбільші за площею прісне озеро – Ялпуг

На узбережжі Чорного моря є озера-лимани  із солоною водою. Солоними озерами багатий Крим.  Найвідоміше – озеро Сиваш, з якого добувають кухонну сіль.

Слайд 25

Найвідоміше озеро Карпат - Синевір. Воно знаходиться на висоті 1000м.

Слайд 26

Учень:  Легенда про   озеро (індивідуальне завдання учня) .Ця історія сталася дуже давно, коли непрохідні карпатські ліси, швидкі ріки та високі гори належали одному багатому графу. Була у графа донька - красуня Синь. Струнка і гарна, обличчям біла, а очі сині, як небо в ясний день. Краще її не було в Карпатах! Чутка про дивовижну красу Синь розлетілася всюди. Багато парубків залицялось до неї, але Синь віддала своє серце молодому та красивому Виру - простому пастуху, у якого всього-то багатство було, що сопілка, на якій він вміло грав. Знаючи крутий характер свого батька, Синь стала зустрічатися зі своїм коханим потайки. Не було щасливіших закоханих на світі, ніж Синь і Вир.     Невдовзі про все стало відомо графу. Розгнівався він, місця собі не знайде: «Як простий пастух наважився претендувати на руку моєї дочки! За таку зухвалість він повинен поплатитися життям!». І наказав убити пастуха. Вистежили графські слуги Вира, коли він чекав на Синь, і скинули на нього зверху величезний камінь, який став його могилою. У ту мить, коли Вир віддав Богові душу, на серце Сині стало важко. Відчувши недобре, пташкою прилетіла вона на їхнє місце зустрічі і - о жах! - дівчина побачила кам'яну брилу з понівеченим тілом свого коханого Вира під нею. Горе Сині було невтішним. Обняла вона кам'яну могилу і гірко заридала. Вона плакала так довго, що незабаром на тому місці утворилося велике озеро з кришталево чистою водою і поглинуло Синь. Верховинці назвали його Синевир - на згадку про велику любов двох сердець, які лише у смерті змогли бути разом. Якщо не вірите, приїжджайте в Карпати, і ви побачите на власні очі невеликий острівець посеред озера - це вершина могили Сині і Вира.

  Слайд 27  Повторимо назви озер:  Світязь, Сиваш, Синевір ,Ялпуг .

Відгадайте загадку: Слайд 28

  Не море, не земля,човни не плавають,і ходити не можна. Болото

       Болото – це надмірно зволожена ділянка земної поверхні, на якій ростуть вологолюбиві рослини.  В Україні болота поширені  на Поліській низовині                                                                                                                                                                                                                                              

Слайд 29 Заросле болото нагадує зелену  луку. Води не видно, але ходити по ньому небезпечно. Досить ступити на цю «Луку» людині чи великій тварині, щоб потрапити у в’язке багно, з якого самому вибратися  дуже важко.

Слово вчителя: Діти, подивіться на карту України і скажіть , які є водойми на півдні України?

Слайд 30   Так, це Чорне та Азовське моря.

 Море – це частина океану, яка заходить в сушу.

 УЧЕНЬ :Наша країна морська держава Чорне море велике і глибоке. Його   називають морем молюсків Воно мілке біля берегів. Береги у багатьох місцях вкриті піском.

 Азовське море набагато менше, ніж Чорне. Це море мілке і добре прогрівається сонячними променями.

Азовське море унікальне тим, що в ньому живе дуже багато риби.

Тут добувають харчову сіль. На узбережжі Азовського моря є поклади залізних руд, нафти і газу.

V. Закріплення вивченого матеріалу, узагальнення та систематизація знань.

Слайд 29  - А тепер попрацюємо в зошитах і закріпимо вивчений сьогодні матеріал.

Розгадаємо ребус. Стор.57 самостійно

VI. Домашнє завдання. Слайд 30

Опрацювати статтю підручника «Водойми України» ст.110-116, дати відповіді на питання. Зошит –стор. 57 завд..2

Диференційовані творчі завдання:

Підготувати  І варіант - цікаву інформацію про  озеро«Світязь»,

                        ІІ варіант -  про озеро «Синевір».

Ангеліна  – про річку «Дністер», Сергію і  Денису  - підготувати повідомлення про річку «Дунай»

Слайд 34  Превіримо на скільки ви були уважні…

( тести за слайдами) від 34 до 42

 Гра «Так чи ні». ( плескають в долоні ) (дивлячись на час )

  1.Вода – найбільш поширена речовина на Землі – так

2. Чорне море називають морем молюсків  – так

3.Місце, де починається річка це притоки - ні

 4.Життя на Землі є можливим без води – ні.

5.Ріка Дніпро бере свій початок в Україні – ні

6.Азовське море є глибшим за Чорне – ні

7.Найбільшим озером України є озеро Ялпуг – так.

8. Найвідоміше озеро Карпат – Синевір - так

9. Найглибше озеро в світі – Ялпуг – ні.

- Всі ви, діти, молодці!

 VІІ. Рефлексія  Слайд 30  

- Вам сподобалося?

- Діти, а які завдання були найцікавішими? 

 - А що нового ви дізналися?

VIІІ. Підсумок уроку

Майбутнє нашої планети залежатиме від вас.

 - А завершити наш урок я хочу такими словами:

ЛЮБИ ПРИРОДУ НЕ ЯК СИМВОЛ
ДУШІ СВОЄЇ,

 ЛЮБИ ПРИРОДУ НЕ ДЛЯ СЕБЕ,
ЛЮБИ ДЛЯ НЕЇ.
М. РИЛЬСЬКИЙ

Мені сподобалося як ви працювали на уроці, ви були активні,

 Слайд  31 Дякую за роботу !          

                    Успіхів Вам!

1

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
4.5
Оригінальність викладу
4.5
Відповідність темі
4.5
Загальна:
4.5
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Чепик Вікторія Володимирівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Кравченко Сніжана
    Загальна:
    4.0
    Структурованість
    4.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    4.0
doc
Додано
15 березня 2018
Переглядів
4080
Оцінка розробки
4.5 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку