Урок природознавства. Тема. Гриби: їстівні та отруйні. Правила збирання грибів.

Про матеріал

Урок 18

Тема. Гриби: їстівні та отруйні. Правила збирання грибів.

Клас:2

Мета:сформувати в учнів уявлення про гриби, навчати розрізняти їстівні і неїстівні гриби; розвивати пізнавальну активність, уміння спостерігати; виховувати повагу і любов до природи, культуру поведінки.

Хід уроку

I. Організаційний момент

1. Вправа «Погода»

- Яка зараз пора року?

- Який місяць?

- Яке число?

- Тепло чи холодно надворі?

- Який стан неба?

- Яка температура повітря?

- Чи були сьогодні протягом дня опади?

2. Запитання для повторення

Перегляд файлу

Урок 18

Тема. Гриби: їстівні та отруйні. Правила збирання грибів.

Клас:2

Мета: сформувати в учнів уявлення про гриби, навчати розрізняти їстівні і неїстівні гриби; розвивати пізнавальну активність, уміння спостерігати; виховувати повагу і любов до природи, культуру поведінки.

Хід уроку

I. Організаційний момент

1. Вправа «Погода»

- Яка зараз пора року?

- Який місяць?

- Яке число?

- Тепло чи холодно надворі?

- Який стан неба?

- Яка температура повітря?

- Чи були сьогодні протягом дня опади?

2. Запитання для повторення

II. Повідомлення теми і мети урок.

III. Вивчення нового матеріалу

1. Бесіда

— Хто з вас разом з батьками із задоволенням збирав гриби в лісі?
— Як ви вважаєте, гриби це жива чи нежива природа? (Жива)
— Чому? (Гриби з’являються (народжуються), ростуть, помирають)
— Чи можна гриби віднести до рослин, вони ж ростуть на землі?
— Які частини рослин вам відомі? (Корінь, стебло, гілки, листя, плід)
— Що можна сказати про гриби? (У грибів немає листя, стебла, гілок.)
— У такому разі чи можна з упевненістю віднести гриби до світу рослин? (Ні)
— А до світу тварин? (Також ні)
— Так що ж це таке — гриби? (Напевно, це особливий світ природи: ані рослини, ані тварини.)

Гриби дуже потрібні лісу. Грибами живляться і лікуються деякі тварини. Близько ста тисяч грибів росте на нашій планеті. Розміри грибів різні . Є гриби-велетні діаметром 1,5 метри . А у грибів маляток усього 1 міліметр.
Усім нам відомі гриби мають ніжку і капелюшок. Вони часто нагадують парасольки. Але є гриби, схожі на квіти.
Багато грибів дружать з певними деревами і кущами і зазвичай селяться під ними: наприклад, маслюки під хвойними, білі під дубами.
(На дошці — зображення грибів: сироїжка, підберезник, білий, лисички, опеньки, мухомор.)

— Які гриби ви знаєте? Чому їх так назвали?

2. Їстівні та отруйні гриби

У нашому краї гриби здебільшого ростуть улітку і восени. Їх можна зустріти в лісі і в полі. Але як дізнатися, їстівні вони чи отруйні?
Послухайте про найвідоміші їстівні гриби.

• Опеньки. C:\Users\Администратор\Downloads\Без названия (95).jpg
У наших лісах багато опеньок. Вони ростуть на пеньках, тому так і називаються. Ці гриби лісові санітари. Вони переробляють мертву деревину та очищують ліс.

• Білий гриб. C:\Users\Администратор\Downloads\Без названия (96).jpg
Білий гриб — найбажаніша знахідка грибника. Красивий, смачний, дивовижно ароматний. Білий гриб росте біля дубів і ялин.

• Підосичники. C:\Users\Администратор\Downloads\Без названия (97).jpg
Підосичники найчастіше мешкають поряд з осикою і тополею, рідше вербою.

• Маслюки. C:\Users\Администратор\Downloads\Без названия (98).jpg
Маслюки зазвичай ростуть у хвойних лісах і посадках, часто на узліссях, на добре освітлених сонячних галявинах, розташовуються сім’ями, рідко — поодинці. Маслюк дістав назву із-за слизової оболонки, немов мащеної маслом, клейкого капелюшка

• Рижики. C:\Users\Администратор\Downloads\Без названия (99).jpg
Рижики ростуть з липня по жовтень у ялинових лісах. Рижик дістав назву за свій колір. Якщо відламаємо шматочок гриба, побачимо оранжево-жовтий молочний сік

Але не всі гриби можна споживати У лісах можна зустріти такі гриби, як мухомор, бліду поганку, несправжні опеньки. Це отруйні гриби.

• Мухомор. C:\Users\Администратор\Downloads\Без названия (100).jpg
Він зустрічається в листяних і хвойних лісах з липня по жовтень. Цікаво, що цей гриб добре відомий не лише у нас, але і в інших країнах. Він росте, наприклад, у Південній Америці. У багатьох європейських мовах назва цього гриба походить від старовинного способу його застосування як засіб проти мух.

• Бліда поганка. C:\Users\Администратор\Downloads\vchggj.jpg
Бліда поганка смертельно отруйна. Особлива небезпека гриба полягає в тому, що ознаки отруєння не проявляються впродовж тривалого часу. Симптоми можуть не проявлятися впродовж перших 6-24 і більше годин, протягом яких, проте, вже відбувається отруєння організму. Після прояву симптомів смертність дуже висока і будь-яке лікування часто виявляється даремним.

• Несправжні опеньки . C:\Users\Администратор\Downloads\opyata-20loznyi-2002.jpg
Несправжні опеньки — отруйні гриби. Іноді помилково їх збирають разом з літніми опеньками.

Гриб — одне з найцікавіших і найпотаємніших явищ природи. На світі існує понад 100 тисяч видів грибів, але їстівних серед них небагато. У лісах України росте близько ста видів. В осінньому лісі можна побачити рижики, опеньки тощо. Але кожному, хто вирушає з кошиком до лісу, необхідно навчитися розпізнавати отруйні гриби — спершу за малюнками, а потім і в лісі. Отруйні гриби ростуть так само — від ранньої весни до пізньої осені. Вони часто схожі на їстівні, і тому їх дуже легко сплутати.

— Які ж гриби можна сміливо брати до кошика?

Це опеньки, шампіньйони, рижики, підберезники, білі гриби, маслюки, підосичники
Будьте уважними при биранні грибів! Кладіть до кошика тільки ті, які ви добре знаєте

Фізкультхвилинка

IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів

1. Слухання п’єси О. Підсухи «Хвалилися гриби» з демонстрацією малюнків

ХВАЛИЛИСЯ ГРИБИ
(П’єса)

Боровик            C:\Users\Администратор\Downloads\Боровик.jpg
Я, гриб боровик,
Маскуватися звик.
Мусиш ліс обійти,
Щоб мене віднайти.
А кому знайти удасться,
Знай, тому всміхнеться щастя,
Бо смачнішого нема
Між грибами усіма.
Хто не вміє нас шукати,
Тим адресу можу дати:
Ми і в лісі, й на галяві,
Ніжка біла, верх смаглявий.

Печериця   C:\Users\Администратор\Downloads\Печерицяjpg.jpg
По-нашому я — печериця,
А по-французьки —
шампіньйон
Хоч куцонога, білолиця,
Але витримую фасон
Засмажте ви мене в сметані,
Й куди тому боровику!
Мене шукайте на світанні
У лісі, в полі і в садку.

Сироїжка C:\Users\Администратор\Downloads\Сироїжка.jpg
Я — сироїжка, біла ніжка.
У різний колір чепурюсь.
Така тендітна, така ніжна,
У руки візьмеш — я кришусь.
Хоча кришусь, хоча тендітна,
А кажуть — дуже апетитна.
Хто коштував хоч раз мене,
Побачить в лісі не мине.

Лисички     C:\Users\Администратор\Downloads\Лисички.jpg
Ми лисички, жовті личка,
Ростом зовсім невеличкі.
Не червиві, дуже чисті,
Не ховаємося в листі.
Хто на слід наш натрапляє —
Повен кошик назбирає.
Ростемо ж не по одинці,
Нас шукайте у низинці.

Опеньки
Ми опеньки, ніжки тоненькі,
Шиї, мов цівки, круглі голівки.
А як більші виростаєм — Парасольки розкриваєм.
Лий дощику, лий!
Нам ти не страшний.
І на пні, і коло пня
Нас великая рідня.
Простягай-но рученята —
Устигай лише збирати.

Маслюки
Ми маслюки, жовто-бурі шапки,
Ростемо там, де глиця,
Під соснові залазим шишки,
Любим запах живиці.
Нас збирають старі і малі,
Маринують і смажать.
Тільки з’явимось десь на столі,
Нас одразу побачать.
Смачніших не знайдете страв,
Ледацюга — хто нас не збирав.

Підосичник
Я гриб грибів. Я — підосичник,
Найбільший в лісі симпатичник.
До мене не ідуть — біжать,
Покласти в кошики спішать.
А шапка в мене, глянь яка!
Як у гриба боровика.
Лише різницею тією,
Що верх червоний у моєї.
Удався вродою і зростом,
Грузд проти мене — карлик просто
І навіть на боровика
Дивитись мушу висока.

Мухомор
Я мухомор, я мухомор,
Червоний, наче помідор,
Кашкет цяцькований, розлогий,
А сам стрункий і довгоногий
Серед урочища грибного
Не знайдеш красеня такого.
Та я отруйний, пам’ятай,
Мене побачиш обминай
О. Підсуха

2. Гра «У ліс по гриби»
На дошці зображення кошика

Відгадайте загадки (під час відгадування до кошика прикріпляються зображення відповідних грибів). Дізнайтеся, що це за гриб?

• Зі своїх найперших днів
Найбіліший із грибів
По властивостях він цінний,
Лікар від хвороб відмінний. (Білий гриб)

• Красень гриб цей хоч куди,
Та у руки не бери!
Кожна муха його знає,
Як побачить геть втікає! (Мухомор)

• Обліпили всі пеньочки
Мами тата, сини й дочки
Наче нитки, всі тоненькі,
Вишукані й чепурненькі (Опеньки)

• Слизьку шапку одягнув,
І під деревом заснув
З задоволенням збирають
І на зиму акривають (Маслюк)

• Ці грибочки невеличкі,
Із близнючок в них сестрички.
По лісах мандрують пішки,
Носять рижі босоніжки (Лисички)

• Під березою грибочок,
Поряд жінка і синочок.
З деревом вони куми,
Добре наємо їх ми! (Підберезники)

• Добра людям помічниця
Є їй чим в житті гордиться!
У теплицях місце має
Йод в собі для нас тримає! (Печериця)

• Стоїть хлопчина —
Руда шапчина. (Рижок)

3. Правила збирання грибів
Не можна допустити, щоб зубожіли наші грибні багатства, тому під час збирання грибів треба дотримувати таких правил.
1) Збирай тільки ті гриби, які добре знаєш.
2) Не потрібно збирати старі гриби. У них може накопичуватися отрута.
3) Гриби треба обережно зрізати ножем, або викручувати із землі.
4) Не збивай неїстівні гриби. Пам’ятай, що вони потрібні лісу! Ними лікуються тварини

Чому не можна знищувати неїстівні і червиві гриби?

Неїстівні для людини гриби збирають білки, їдять олені, ними лікуються лосі. А червиві гриби — це «будинок» для личинок комах. Наприклад, мухи відкладають в гриби яйця, з яких з’являються личинки. Личинкам в грибі живеться привільно. Адже гриб — це кладова поживних речовин. Личинки їдять гриб, а він все одно росте. Наступного року на цьому місці будуть молоді і нечервиві гриби.

4. Гра «Їстівне — неїстівне»
Учитель вимовляє назви грибів. Якщо гриб їстівний, діти плескають у долоні, якщо неїстівний — тупають. (Маслюк, мухомор, опеньки, білий гриб, бліда поганка, несправжні опеньки, сироїжки, груздь, підосичник, підберезник)

V. Підбиття підсумків. рефлексія
— Які бувають гриби?
— Назви їстівні гриби свого краю.
— Назви отруйні гриби свого краю.

Продовжте правила збирання грибів.
• Зрізай гриби.
• Збирай тільки.
• Не знищуй.

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Квочка Олена Миколаївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
17 березня 2018
Переглядів
2394
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку