Урок "Приготування їжі" для ІІ курсу (11 клас)

Про матеріал
Конспект уроку з англійської мови для студентів ІІ курсу вищого професійного училища на тему "Приготування їжі" до підручника "Англійська мова, 11 клас, рівень стандарту" автора В. Буренко.
Перегляд файлу

Розробка уроку з англійської мови для студентів ІІ курсу вищого професійного училища.

Підготувала:

викладач англійської та німецької мов

Гишка Н. В. 

Тема уроку: Приготування їжі

Мета уроку: 

Методична: впровадження методики проведення уроку з використанням інформаційних джерел та вирішуванням ситуаційних завдань.

Навчальна: формування практичних вмінь та навичок щодо використання лексики заняття на практиці, спілкування в межах теми, активізування навичок мовленнєвої діяльності, використання Інтернет ресурсів та вирішуванням ситуаційних завдань.

Розвиваюча: розвиток свідомого оформлення висловлювань, здібностей логічного викладання думок, сприяння розвитку мовленнєвої реакції, уяви та культури спілкування, сприяння підвищенню світогляду.

Виховна: виховання культуру інтелектуальної праці, досягнення ситуації успіху кожного учасника творчого процесу та його максимальної самореалізації.

Методичне забезпечення: підручник з англійської  мови для 11 класу (автор В. Буренко, рівень стандарту), ноутбук, проектор, роздавальні картки.  

Хід уроку

I. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення

1) Привітання

T: Good morning dear students! I’m glad to see you. Let’s start our lesson. I hope you’ll be creative and active during our today’s lesson.

2) Повідомлення теми та мети уроку

T: Today we’re going to speak about food for life and methods of preparing food. We’ll get to know and revise some words related to the topic, watch the video of an interesting recipe.

3) Уведення в іншомовну атмосферу

1. Фонетична розминка

Ex.1 p.22

T: Read these proverbs.  Write the phonetic symbols for the letters in bold type and pronounce them correctly.

Good health is about wealth.

Early to bed, early to rise makes a man healthy, wealthy and wise.

The healthier we are, the better we feel.

 

2. Мовленнєва розминка

T: What are the Ukrainian equivalents of these proverbs? Discuss them. Do you agree with them? Give your reasons why you think so. Is healthy food really so important for our life? Does our happiness depend on the food we eat?

II Основна частина уроку

  1.               Перевірка домашнього завдання.

T: Let’s check your homework. As we are going to begin studying the new topic under the name “Food”, you had to do ex. 2 on page 22. Discuss and complete the mind map. Add some more words and expressions which have not been mentioned in the list given in the book. Share your ideas on food for health.

  1.               Розвиток навичок говоріння.

T: Let’s make Ex. 2, p. 22. Work in groups. Complete the table and present the results of your work to the classmates.

  1.               Актуалізація лексичних одиниць до теми. Робота в парах (HO 1).

T: Match the ways of preparing food with the items on the right. Some may have more than answer. What other foods can be prepared in these ways?

  1.               Chop
  1.               eggs
  1.               Stir
  1.               carrots
  1.               Scramble
  1.               apples
  1.               Slice
  1.               onions
  1.               Grate
  1.               sauce
  1.               Peel
  1.                cooked meat

 

4. Розвиток навичок аудіювання.

1) Pre-watching activities.

1. Робота в групах (НО 2).

T: Read the words and complete the sentences with them.

sugar,      flour,      soda,     dough,     pan,     extract,     butter,     chips

 

Початок форми1. The mixture that you make to bake cookies is called cookie ________ .

Кінець формиПочаток форми2. A frying  _______  is used for frying food.

Кінець формиПочаток форми3. Vanilla ________  is a vanilla-flavoured liquid.

Кінець формиПочаток форми4. Plain ________ is a powder made from cereals. Cookies, bread and other baking products are made from it.

Кінець формиПочаток форми5. Bicarbonate of _________  is a powder that you add during baking. It makes the mixture bubble, so that it is softer and lighter.

Кінець формиПочаток форми6. Unsalted _________  is a dairy product made from milk or cream.

Кінець формиПочаток форми7. Soft brown ___________  is often added to baking products to make them sweeter.

Кінець формиПочаток форми8. Small bits of chocolate in cookies or cakes are called chocolate __________.

2) While-watching activities.

T: Watch the video under the name “The Giant Chocolate Chip Cookie”  https://www.youtube.com/watch?v=HJx7C7GT2VU and do the multiple choice task.

  1.               The giant cookie recipe makes Nadiya feel _____.
  2.               Початок форми

nervous

excited

hungry


  1.               Кінець форми 

2.Nadiya is going to cook the cookie in _____.

  1.               Початок форми

the oven

the microwave

a frying pan


  1.               Кінець форми3.The flour, bicarbonate of soda and salt are _____ ingredients.

Початок формиwet

dry

mixed


Кінець форми 

4.Nadiya cooks the cookie on a _____ heat.


Початок формиlow

medium

high


5.It's important to add the egg _____.


Початок формиcarefully

quickly

slowly


Кінець форми

Кінець формиКінець форми 

3) Post-reading Activities

T: Work in pairs. Write a number (1–8) to put the instructions in the correct order. (HO 3)

___Add the dry ingredients and mix everything together.

___ Add the egg quickly. Put the dry ingredients in one bowl and the wet ingredients in another bowl.

____  Add the sugar to the melted butter.

____ Melt the butter in the frying pan.

____ Cut the cookie and eat it!

_____ Cook the cookie for 20 minutes.

____  Put the chocolate sugar-coated pieces on top of the cookie dough.

III Заключна частина уроку

1) Домашнє завдання

T: Your homework will be to present the recipe of your favourite food. Write down a paragraph in your copy books.

2) Підведення підсумків уроку

1. Self-assessment

“Reflection cards” (HO5)

T: Think of your records. Make notes in your “Reflection cards”. Tick how well you know it:

1 = very difficult

2 = quite difficult

3 = quite easy

4 = very easy

Now I can

1

2

3

4

understand and use new words

 

 

 

 

understand the text related to the topic

 

 

 

 

understand enough to keep a conversation going

 

 

 

 

describe my favourite places that serve food and drinks

 

 

 

 

get information about places that serve food and drinks

 

 

 

 

express my opinion about places that serve food and drinks

 

 

 

 

T: Let’s discuss your achievements.

2. T: I’m eager to thank you for your enthusiastic work during the lesson. Your marks for today’s lesson are …

3. Закінчення уроку

T: I hope you’ve enjoyed our today’s lesson. I am satisfied with your work greatly. Thank you very much! I wish good luck and success to everybody. The lesson is over. Have a nice day!

 


HO 1

1.Chop

7.eggs

2. Stir

8.carrots

3.Scramble

9.apples

4.Slice

10.onions

5.Grate

11.sauce

6.Peel

12.cooked meat

HO 2

Read the new words and complete the sentences with these words.

sugar,      flour,      soda,     dough,     pan,     extract,     butter,     chips

 

Початок форми1. The mixture that you make to bake cookies is called cookie ________ .

Кінець формиПочаток форми2. A frying  _______  is used for frying food.

Кінець формиПочаток форми3. Vanilla ________  is a vanilla-flavoured liquid.

Кінець формиПочаток форми4. Plain ________ is a powder made from cereals. Cookies, bread and other baking products are made from it.

Кінець формиПочаток форми5. Bicarbonate of _________  is a powder that you add during baking. It makes the mixture bubble, so that it is softer and lighter.

Кінець формиПочаток форми6. Unsalted _________  is a dairy product made from milk or cream.

Кінець формиПочаток форми7. Soft brown ___________  is often added to baking products to make them sweeter.

Кінець формиПочаток форми8. Small bits of chocolate in cookies or cakes are called chocolate __________.

HO3

Now I can

1

2

3

4

understand and use new words

 

 

 

 

understand the text related to the topic

 

 

 

 

understand enough to keep a conversation going

 

 

 

 

describe my favourite places that serve food and drinks

 

 

 

 

get information about places that serve food and drinks

 

 

 

 

express my opinion about places that serve food and drinks

 

 

 

 

 

1

 

docx
Додано
22 листопада
Переглядів
88
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку