Урок "Прикладні програмні засоби"

Про матеріал
Розробка уроку з теми "Прикладні програмні засоби" містить теорію, завдання з актуалізації та рефлексії розроблені в learningApps.
Перегляд файлу

Урок № 29

Модуль ООІ та ПЗ – 1.2  Налагодження та обслуговування інформаційних систем та периферійного обладнання

Тема 3 (ООІ та ПЗ 1.2.2.): Встановлення та налагоджування прикладного програмного забезпечення Тема уроку: Прикладні програмні засоби

Мета:  

  Навчальна:систематизувати і узагальнити знання здобувачів освіти про програмне забезпечення ПК загальні відомості про системне, службове, дати поняття про прикладне програмне забезпечення;

  Розвиваюча: розвивати у здобувачів освіти самоосвітню, комунікативну та інформаційну компетентності;

  Виховна: виховувати політехнічне мислення, інтерес до предмету, мотивації необхідності знань і вмінь з неї в повсякденному житті і під час виконання професійних обов’язків.

Очікувані результати.  Здобувач (здобувачка) освіти називає рівні, класифікацію програмного забезпечення, визначає прикладні програми; пояснює відмінності між ними та наводить приклади.

 

Обладнання та програмне забезпечення:ПК, проектор, презентація для супроводу уроку, онлайн дошка Padlet з додатковими матеріалами до уроку, програма для перегляду презентацій, програма браузер, пакет програм MS Office.  

Тип уроку: урок повідомлення та засвоєння нових знань.

 

План уроку

 

I.                      Організаційний  момент       2 хв.

II.                   Презентація теми і завдань уроку 2 хв.

III.                Підготовка до сприйняття матеріалу або актуалізація опорних    5 хв.

знань, умінь, уявлень та чуттєвого досвіду

IV.                Мотивація навчальної діяльності 2 хв.

V.                   Вивчення нового матеріалу:          20 хв.

VI.                Рефлексія Закріплення нових знань        10 хв.

VII.            Підведення підсумків уроку 2 хв. VIII.Домашнє завдання 2 хв.

           

Структура уроку

Слайд презентації

Дії викладача

Дії здобувачів освіти

 

1. Організаційний момент Викладач вітається, відмічає відсутніх здобувачів освіти, перевіряє готовність здобувачів освіти до уроку.

Черговий доповідає викладачу про відсутніх здобувачів освіти і готовність до уроку.

image

image

image

image

 

2. Презентація теми і завдань уроку (за допомогою демонстрації презентації) Тема 3: Встановлення та налагоджування прикладного програмного забезпечення

 

Тема уроку: Прикладні програмні засоби Мета:  

  систематизувати і узагальнити знання здобувачів освіти про програмне забезпечення ПК загальні відомості про системне, службове, дати поняття про прикладне програмне забезпечення;

  розвивати у здобувачів освіти самоосвітню, комунікативну

та інформаційну компетентності;

  виховувати політехнічне мислення, інтерес до предмету, мотивації необхідності знань і вмінь з неї в повсякденному житті і під час виконання професійних обов’язків.

 

Знайомляться з темою та планом уроку.

 

 

 

 

 

 

Діяльність чів освіти:

Учні записують тему уроку.

 

 

здобува-

 

 

 

 

 

image 

 

 

3. Підготовка до сприйняття матеріалу або актуалізація опорних знань, умінь, уявлень та чуттєвого досвіду.

 

Діти, на перших уроках  на початку першого семестру, під час вивчення теми «Програмне забезпечення інформаційних систем» ми з вами продовжили зану-

 рюватися в світ програмного тож давайте продовжимо цю цікаву подорож. 

 

 

 

 

 

 

Діяльність чів освіти:

Учні слухають і осмислюють.

 

 

 

 

здобува-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

image

 

image 

image

 

 

І перша наша зупинка буде на рівнях програмного забезпечення. Я прошу вас об’єднатися у  дві команди. Члени кожної команди по черзі  заповнюють рівневу піраміду ПЗ.

 

Команди давайте перевіримо  Правильність заповнення блоксхеми перевіряємо за допомогою  додатку 

https://learningapps.org/watch?v=p ary9ox9n23

з демонстрацією на екрані проектора викладач виконує вправу разом зі здобувачами освіти. Додаткові бали можна отримати, відповідаючи на питання: 

  Яке програмне забезпечення відноситься до базового рівня?

  Яке програмне забезпечення відноситься до системного рівня?

  Яке програмне забезпечення відноситься до службового рівня? 

 

 

 

А зараз ті члени команди, які не змогли долучитися до заповнення блок схеми, можуть допомогти своїм командам на наступній зупинці і пригадати класифікацію програмного забезпечення. Викладач переходить за посиланням

https://learningapps.org/watch?v=p pbbah6da23

І виконує вправу разом з членами команд, які по черзі допомагають заповнювати блок-схему.

 

 

 

 

 

Діяльність здобувачів освіти:

1)        Здобувачі освіти об’єднуються     у дві команди.

 

 

 

 

 

 

 

2)        Члени      команди заповнюють      порожні      елементи блок-схеми. Бажана відповідь: BIOS.

 

 

  Програми які входять до складу операційної системи.

  файлові менеджери, архіватори, антивіруси, діагностика систем

 

Діяльність здобувачів освіти:

Здобувачі освіти заповнюють блок-схему.

 

 

 

 

 

image

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

image

 

 

 

 

 

 

image

4.       Мотивація           навчальної діяльності

Ми з вами пригадали класифікацію програмного забезпечення. І як ви зрозуміли ми відвідали великі країни операційних систем. Визначили їх склад, функції. Навчилися виконувати їх інсталяцію. Піднявшись трохи нагору відвідали селища різноманітних службових програм, які допомагають оптимізувати та захищати та обслуговувати ОС. Напередодні новорічних свят завітали до країни програмування, в цьому нам допомогли системи програмування. І нарешті, дійшли до найвищого рівня – Прикладних програм.

Звичайно, ви всі в них працюєте, на уроках з предметів професійного курсу, виробничому навчання, виробничій практиці. 

Давайте запишемо визначення Прикладного програмного забезпечення.

5.       Вивчення нового матеріалу. (Пояснення з допомогою презентації)

Прикладне програмне забезпечення призначене для реалізації конкретних задач опрацювання даних, які користувач розв'язує в ході своєї діяльності.

 Їх поділяють на прикладні програми:

    Загального   призна-

чення;

    Спеціального           призначення.

В свою чергу серед прикладних програм можна виділити такі групи:

    ПЗ для обробки текстової інформації;

Діяльність чів освіти:

Учні слухають і осмислюють

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Діяльність чів освіти: Учні люють, записують визначення та поділ прикладного ПЗ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

здобуваздобува-

слухають, осмис-

 

 

 

image

 

image 

 

 

image

 

 

 

 

 

  ПЗ для обробки графічних зображень;

  ПЗ для обробки табличних даних та баз даних;

  ПЗ для створення публіка-

цій;

  ПЗ для підготовки мультимедійних публікацій;

 

 

 

 

 

 

 

Серед програм спеціального призначення можна виділити:

  Системи інженерної графіки та автоматизованого проектування;

  Бухгалтерські програми;

  Програми     для      Web-дизайну;

  Системи ділової і наукової графіки.

 

 

Діти, ви звернули увагу, що навпроти назви деяких програм був напис «Безкоштовні». Тому ми не можемо не згадати про документ, який надає право на використання програмного забезпечення. Його назва закладена в ребусі.

 

Ліцензії на програмне забезпечення, їх типи

Ліцензія на програмне забезпечення правовий документ, що визначає правила використання та поширення програмного забезпечення.

На комп'ютерні програми поширюється дія Закону України «про авторське право і суміжні права», і їх використання можливе лише за умови дотримання вимог цього закону, а також вимог ліцензії, з якою користувач погоджується, установлюючи програму на свій комп'ютер.

 

 

 

 

 

Діяльність чів освіти:

Здобувачі освіти слухають, записують групи ПЗ

назви програм

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Діяльність чів освіти: Учні розгадують бус.

Діяльність чів освіти: відповідь: Ліцензія

 

 

 

Діяльність чів освіти: Учні слухають люють

здобува-

осмислюють, 

 та

.

здобуваре-

здобува-

Очікувана здобува-

, осмиста записують

 

 

 

 

image

 

 

 

image 

image

 

 

 

image

image

 

 

 

Є кілька видів ліцензій на комп'ютерні програми:

 

1) Комерційна ліцензія – передбачає, що користувач оплачує вартість використання даної програми на одному чи кількох зазначених ліцензії комп'ютерах, серед них розрізняють: 

а) «Коробкові» версії ліцензії продаються, зазвичай для одного екземпляра програми, містять носій на якому записана програма та інструкцію до її використання разом з ключем для встановлення

б)    ЕОМ   (англійська Original       equipment

Manufacturer - оригінальний виробник обладнання) – ліцензія, що надається на один екземпляр програми разом з певними комп'ютерним обладнанням, наприклад з ноутбуком, підтвердженням ліцензії є спеціальна накліпка.

в) Корпоративна ліцензія - ліцензія на кілька копій програми для використання, наприклад на комп'ютерних навчальних закладів

2)         Пробна або trial (випробування) ліцензія на комерційне ПЗ, яка надається для пробного використання програми протягом певного часу (зазвичай близько місяця) або на певну кількість запусків програм. При цьому можуть працювати не всі функції програми

3)         Вільного використання або freeware (freeware - вільний товар) - ліцензія передбачає вільне використання програм без виплати винагороди автору, але не передбачає можливості внесення змін у

програму;

4)         З відкритим кодом або Free (вільний) Software

основні поняття види ліцензій.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

та

 

image 

 

 

 

image 

 

 

 

 

чи libre (вільний) Software - ліцензія на вільне програмне забезпечення, що передбачає не тільки безкоштовне використання програм але і право на їх модифікацію, внесення змін у програму.

 

 

image

 

image

 

 

 

 

6. Рефлексія

(з використанням вправ у па-

рах)

Вправа «Знайди слово» (На виконання вправи 2 хв.)

Два члени кожної команди за зві хвилини знаходять слова пов’язані з програмним забезпеченням. Кількість балів нараховується по кількості слів.

Перевірка відбувається у застосунку 

https://learningapps.org/watch?v=pj i2n7w0523 або у презентації.

 

Інші двоє членів команди виконують вправу «Заповни пропуски»  (На виконання вправи

2 хв.)

 

Капітани команд виконують вправу «Знайди пару».  

Вправу виконують, перейшо-

   вши              за              посиланням

https://learningapps.org/watch?v=p 7zughygk23

Скріншоти надсилають на електронну пошту викладачу.

Перший, хто надіслав скріншот, той отримує бал.

 

Діяльність здобувачів освіти:

Здобувачі освіти виконують вправи.

 

7. Підведення   підсумків уроку

Програмне забезпечення – невід’ємна складова комп’ютерної системи. Це логічне продовження апаратних засобів. Сфера застосування конкретного комп’ютера визначається створеним для нього програмним забезпеченням.

Сьогодні на уроці ми пригадали рівні та класифікацію програмного забезпечення, дізналися про програми, які відносяться до прикладних програм загального та спеціального призначення, дізналися про види ліцензій на ПЗ. 

Чи є у вас поняття з цієї теми, які ви не зрозуміли?

Сьогодні на уроці обидві команди ефективно працювали, члени команди були активні. Загалом група показала високий (достатній) рівень знань. 

Діяльність чів освіти: Здобувачі освіти хають, роблять висновки, задають питання по темі уроку.

здобува-

слу-

осмислюють,

image 

8. Домашнє завдання

1)      Заповнити таблицю типом ПЗ та навести приклади ПЗ. Скріншот виконаного завдання надіслати на електронну пошту  викладачу. 

2)      Пройти тестування по темі уроку на платформі Всеосвіта.

Всі матеріали та домашнє завдання на Порталі дистанційної (змішаної) освіти нашого навчального закладу на сторінці предмету Операційні системи 39 група

 

Діяльність здобувачів освіти:

Здобувачі освіти записують домашнє завдання.

 


 

pdf
Додано
19 лютого 2023
Переглядів
653
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку