Прісноводні одноклітинні.
“ Експериментально доведено, що при повільному привчанні прісноводної амеби до морської води вона втрачає свою скоротливу вакуолю...”
В.А. Догель
Мета: виявити та поспостерігати прояви життєдіяльності прісноводних одноклітинних. Вивчити особливості їх будови та життєві функції розглянути на прикладах особливості існування. Закріпити вміння працювати з мікроскопом.
Основні поняття: псевдоподії, джгутики, війки, пелікула, скоротлива вакуоля, травна вакуоля, світлочутливе вічко.
Обладнання: таблиці та картки до теми : „Найпростіші”, лабораторні зошити або інструктивні картки, мікроскопи, культура одноклітинних, фіксовані мікропрепарати, моделі прісноводних одноклітинних
Тип уроку: засвоєння нових знань і формування практичних умінь та нивичок
План-схема уроку
Етап уроку |
Форми і методи діяльності вчителя |
Результат |
І. Розминка |
Вправа на розвиток логічного мислення „Знайди пару”. |
Розвиток логічного мислення на базі вивченого матеріалу |
ІІ. Актуалізація опорних знань |
Презентація творчих домашніх завдань : біологічних задач та казок і притч. |
Перевірити засвоєння матеріалу, підготуватися до сприйняття нового матеріалу |
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності |
Розв’язання проблемного запитання закодованого в епіграфі уроку за допомогою „Мозкового штурму” |
Розвиток пізнавального інтересу, критичного мислення , вміння аналізувати і порівнювати |
ІV. Основний зміст уроку |
Пояснення нового матеріалу |
|
V. Рефлексія
|
Складання групами Діаграми Вена |
Закріплення вивченого, виправлення хибних уявлень |
VI. Підсумки уроку |
Інтерактивна вправа „ Пригадай і склади план уроку „ |
Пригадати етапи уроку, підвести підсумки у вивченому |
VII. Домашнє завдання |
Диференціація домашнього завдання відповідно до можливостей учнів |
Ефективне повторення та засвоєння матеріалу |
Хід уроку
І. Розминка
Вправа „Знайди пару”
Утворити пари зі слів першого і другого рядків ( можна записувати на дошці в стовпчики та з’єднувати лініями )
Амеба, інфузорія, вольвокс, евглена зелена
Хлоропласти, псевдопоії, війки, джгутики
( Відповідь: амеба - псевдоподії; інфузорія – війки; вольвокс – джгутики; евглена зелена – хлоропласти )
ІІ. Актуалізація опорних знань
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Читання епіграфу та його аналіз з використанням методики „Мозкового штурму”
Прочитайте епіграф до уроку. Про які особливості будови прісноводної амеби йдеться ? Як ви це поясните
( учні висловлюють припущення про видільну функцію скоротливої вакуолі в прісній воді, та її відсутність у морській воді через концентрацію солей. У морській воді концентрація солей в цитоплазмі амеби і морській воді однакова, тому скоротлива вакуоля непотрібна. В прісній воді концентрація солей низька, тому вода постійно заходить в цитоплазму і розріджує її, скоротлива вакуоля діє як насос постійно відкачує зайву воду. )
ІV. Основний зміст уроку
V. Рефлексія
Складання групами таблиці або діаграми Вена
для порівняння амеби, інфузорії, евглени зеленої.
Непостійна Форма Підошви
0,5мм Клітина 0,1-0,2 мм
Псевдоподіями Рух Війками
Одна скоротливі вакуолі дві з канальцями
Фагоцитоз Евглена Хижак
Дрібні
Вакуоля Прісноводні Постійна форма
Поділ навпіл Одноклітинні Поділ навпіл
Розмір 0,05 мм.
Змішане живлення
Світлочутливе вічко
Рух джгутиком
VI. Підсумки уроку
Інтерактивна вправа „ Пригадай і склади план уроку”
Учні пригадують етапи уроку, і те, що цікавого вони дізналися.
Кращий план записується на дошці.
VII. Домашнє завдання
Скласти сенкани „Амеба”, „Інфузорія”, „Евглена зелена”