Тема: Легенда «Про заснування Києва»
(З «Повісті минулих літ»)
Мета: ознайомити учнів з легендою про виникнення міста Києва;
вчити працювати з художньо-пізнавальним текстом (визначати події,
основні назви, вчинки героїв);
розвивати мислення, пам'ять, увагу, зв'язне мовлення;
збагачувати словник учнів;
виховувати почуття пошани до героїчного минулого нашого народу,
любов до рідного краю.
Обладнання: пісня про Київ, карта стародавньої Русі, відео «Сучасний Київ»,
ілюстрації (пам'ятник Нестору літописцю, засновникам Києва),
словникові слова.
Тип уроку. Урок формування нових знань, умінь і навичок.
Тема: Легенда «Про заснування Києва»
(З «Повісті минулих літ»)
Мета: ознайомити учнів з легендою про виникнення міста Києва;
вчити працювати з художньо-пізнавальним текстом (визначати події,
основні назви, вчинки героїв);
розвивати мислення, пам’ять, увагу, зв’язне мовлення;
збагачувати словник учнів;
виховувати почуття пошани до героїчного минулого нашого народу,
любов до рідного краю.
Обладнання: пісня про Київ, карта стародавньої Русі, відео «Сучасний Київ»,
ілюстрації (пам’ятник Нестору літописцю, засновникам Києва),
словникові слова.
Тип уроку. Урок формування нових знань, умінь і навичок.
Хід уроку.
Привітання. Пальчикова гімнастика.
Доброго ранку, сонце привітне!
Доброго ранку, небо блакитне!
Доброго ранку, в небі пташки!
Доброго ранку, маленькі дубки!
Я вас вітаю, люблю, пізнаю,
бо ми живемо в одному краю.
Посміхнемося всім довкола:
Сонцю, небу, квітам, людям,
І тоді обов’язково день для вас привітним буде.
Гра «Прочитай слова»
Казка пісня прислів’я
загадка усна народна творчість
скоромовка лічилка легенда
Отже, сьогодні на уроці ми будемо знайомитися з легендами як з
одним із видів усної народної творчості, дізнаєтесь багато цікавого та пізнавального. Тож будьте уважними, активними, старанними.
Легенда – це народна оповідь про якісь події, оповиті казковістю, фантастикою.
(Лунає пісня про Київ).
(відповіді учнів)
В Києві знаходиться Президент України Петро Порошенко, Верховна Рада.
(відеоролик про Київ).
Сьогодні на уроці мова буде йти про минуле Києва, дізнаємось, як було засновано це місто, про перші рукописні книги.
(Запис в зошити – числа, теми уроку)
Скоромовка
Кий місто Київ заснував в Україні
Столицею Київ в українців донині.
Вступне слово вчителя.
Київ – це давня столиця східнослов’янської держави. Виникло місто у центрі земельних володінь східнослов’янських племен на правому березі Дніпра.
Ця місцевість з родючими землями і дрімучими лісами здавна приваблювали слов’ян. Тут були сприятливі умови для розвитку землеробства, тваринництва, ремесел і промислів.
Київ за тих часів був центром східнослов’янського племені полян.
(Слайд №1 Карта стародавньої Русі)
З далеких часів прийшли до нас перші рукописні книги – літописи, в яких історичні події записувалися в часовій послідовності, тобто за роками . (літами). Їх автори – літописці – часто були свідками та учасниками цих подій. Жили вони при монастирях, які на той час були чи не єдиними осередками культури.
Найдавнішим літописом нашого народу вважається «Повість минулих літ». Автором її є Нестор-літописець.
(Слайд №2 або ілюстрація)
Про самого Нестора відомо мало. Монахом він став
у 17 років і присвятив своє життя історії та літературі.
Він був освіченою людиною, знав іноземні мови.
Літописці давали оцінку подіям, які описували, героїв
наділяли певними рисами характеру.
Однією з його оповідей є легенда «Про заснування
Києва».
Гімнастика для очей.
Не змінюючи положення голови:
Вправи на дихання:
Словникова робота.
Давайте з’ясуємо значення деяких маловідомих слів.
Поляни- назва давньослов’янського племені
рід- родина, сім’я
круг міста-навколо міста
перевізник- той, хто перевозить через річку
мужі-чоловіки
тямущі-розумні
сидів-жив
нарекли-назвали
узвіз-вулиця з крутим спуском.
Ми мандруєм,
ми мандруєм.
Україною крокуєм.
Ось побачили Карпати.
Як вершини нам дістати?
Заглянемо в озерця,
не торкнутись нам дна!
Так ми довго-довго йшли
і до школи знов прийшли.
Знайдіть у тексті:
(ілюстрація)
«Незакінчене речення»
Сьогодні на уроці я дізнався…
Виразно читати легенду «Про заснування Києва», переказувати.