Тема. Продукти харчування.
І. Визначення теми і завдань уроку.
У чому полягає задум?
Поглибити і систематизувати знання учнів про продукти харчування.
Для чого це потрібно?
Спонукати дітей до здорового харчування, вміння правильно обирати продукти харчування в магазині за їх строком придатності та поживністю.
ІІ. Планування діяльності.
Відшукай прислів’я, загадки, вірші.
|
Групи |
Виконавці |
Завдання |
|
1 |
Народознавці |
Довідатися про перші страви українців |
|
2 |
Науковці |
Знайти матеріал про білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мікроелементи |
|
3 |
Дієтологи |
Які продукти треба вживати, щоб бути здоровим. |
|
4 |
Маркетологи |
Як за маркуванням обирати товар у магазині. |
|
5 |
Лікарі |
Як лікувати отруйні захворювання. |
|
6 |
Літератори |
Відшукати казки, вірші, загадки, прислів’я. |
|
7 |
Кухарі |
Запропонувати рецепти корисних страв. |
ІІІ. Виконання проекту (групова пошукова робота)
ІV. Захист проекту.
Тема. Продукти харчування.
Мета. Поглибити знання учнів про вітаміни і мікроелементи, їх вплив на здоров’я , довести перевагу натуральних продуктів; ознайомити із причинами харчових отруєнь, навчити визначати термін придатності харчових продуктів за маркуванням; виховувати навички культури і гігієни правильного харчування, бережливого ставлення до свого здоров’я; формувати мотиваційну установку на споживання корисної для здоров’я їжі.
Обладнання. Мультимедійна презентація, ілюстрований план уроку, торбинка з предметами до гри, харчові продукти з маркуванням до гри, інвентар кухарів до інсценізації, муляжі страв до пісень, паперові «варенички».
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань
Хід уроку.
Доброго здоров’я, гості, діти, доброго вам дня!
Хай вам ясно сонце світить у вікно щодня.
Хай сміється мирне небо і дивує світ.
А земля нехай дарує вам барвистий цвіт.
Бо здоров’я, любі друзі, в світі головне.
А здорових і веселих щастя не мине!
І. Мотивація, оголошення теми уроку та очікуваних результатів.
Учитель. Отже, сьогодні на уроці ми будемо говорити про продукти харчування.
Харчування – необхідна умова нашого життя. Без їжі людина не може жити. З їжею ми отримуємо поживні речовини, необхідні для роботи мозку, серця, легенів, м’язів та інших органів. Їжа забезпечує наш організм енергією, жирами, які містяться в
продуктах харчування. Здоров’я також залежить від того, як швидко й часто ми їмо,
настільки ретельно пережовуємо їжу, які саме продукти харчування вживаємо.
Протягом уроку нам необхідно вирішити проблему: «Чому треба вживати корисні продукти харчування».
Напишіть про це на «вареничках» і прикріпіть до «миски».
Сьогодні урок буде незвичайним, адже ми проведемо його в «кафе».
А у нашому «кафе» будуть працювати: науковці, народознавці, дієтологи, маркетологи, лікарі, статисти, літератори, кухарі, митці. Ви у своїх групах зібрали необхідний матеріал і зараз продемонструєте результати своєї пошукової роботи. Підсумком вашого пошуку буде виготовлення стінної газети. Тож, розпочинаймо захист проекту!
ІІ. Основна частина уроку.
1 народознавець. Найперші продукти харчування українців крім продуктів переробки зерна (пшениці, ячменю, проса) входили і різні овочі: капуста, ріпа, цибуля. До складу їжі входило також м’ясо свійських тварин і птиці. Значне місце у харчуванні наших предків займала риба: короп, лящ, сом, вугор, щука, в’язь.
2 народознавець. Каша – улюблена страва давніх українців. Кашу їли рідкою, як юшку, або розсипчастою із салом, шкварками, молоком і, нарешті, солодку з родзинками й варенням.
3 народознавець. Предок сучасного хліба не був схожий на хліб. Це була просто каша – подрібнене зерно, перемішане з водою. Іноді каша засихала, і її шматочки люди використовували як хліб. Бувало, каша скисала і від цього ставала пухкою і м’якою.
Люди, які здогадалися замісити кислу кашу зі свіжим розмеленим зерном і спекти,
були винахідниками хліба.
По горизонталі
3.Страва з прісного тіста, замішаного на воді чи сироватці.
5. Обрядовий хліб, який мав особливе значення на весіллі.
8. Печені або смажені вироби з тіста, обов’язково з начинкою.
По вертикалі.
4.Весняний обрядовий хліб, що готували до Великодня.
5.Овочева страва з квашеною капустою.
6.Страва із вареного тіста з начинкою.
7.Страва з пшона, ячменю, рису чи іншої крупи.
9.Страва переважно на м’ясній юшці з буряком, картоплею, капустою та іншими овочами.
1 науковець. Щоб рости і розвиватися, поновлювати витрачену енергію, людині потрібна їжа. Ми отримуємо з їжею всі необхідні для життєдіяльності речовини – білки, жири, вуглеводи, вітаміни й мінеральні речовини.
2 науковець. Білки називають головним будівельним матеріалом для організму людини. З них утворюються і ростуть нові клітини. Білки містяться у продуктах тваринного й рослинного походження, як – от: м’ясі, рибі, яйцях, сирі, молоці, горосі, квасолі тощо.
3 науковець. Жири постачають організму енергію. Вони також важливі для засвоєння деяких вітамінів. Людина споживає жири як тваринного ( сало, вершкове
масло, сметану, сир), так і рослинного (горіхи, насіння та різні олії – оливкова,
соняшникова тощо) походження.
4 науковець. Вуглеводи є основним джерелом енергії. Ними нас забезпечують хліб,
крупи, цукор, картопля, морква, буряки, фрукти, мед тощо.
5 науковець. Щоб бути здоровим, активним, бадьорим, нормально рости й розвиватися, треба їсти корисні продукти. Вони мають бути багаті на вітаміни. Це речовини, які необхідні для життя людини, її росту й розвитку. Недарма «віта» перша частина слова «вітаміни», у перекладі з латинської мови означає «життя». Вітаміни підвищують стійкість організму до захворювань. Вони містяться в овочах, фруктах, ягодах, а також в різних крупах, м’ясі, яйцях, молоці та інших продуктах.
У наш час відомо близько 30 вітамінів. Для зручності їх позначають буквами латинського алфавіту – А, В, С тощо.
6 науковець. Вітамін А сприяє росту. Корисний для зору, шкіри, кісток. Він міститься у яйцях, молоці, маслі, абрикосах, персиках, моркві, петрушці, кропі…
7 науковець. Вітамін В сприяє засвоєнню поживних речовин. Корисний для крові, нервів, шкіри. Цей вітамін міститься у хлібові, гречці, м’ясі, печінці, капусті, горосі…
8 науковець. Вітамін С сприяє захисту від застуди, загоюванню ран. Корисний для
кровоносних судин. Міститься лимонах, апельсинах, перцю, цибулі, помідорах,
гранатах, шипшині, смородині…
9 науковець. Для нормальної роботи організму потрібні також мікроелементи – кальцій, фосфор, залізо та інші. Вони містяться в їжі у невеликій кількості. Кожний мікроелемент виконує певну роль в організмі. Так, кальцій і фосфор потрібні для росту здорових зубів і кісток. Вони містяться в молоці, молочних продуктах, рибі.
10 науковець. Залізо входить до складу крові й бере участь у забезпеченні організму
киснем. Якщо в крові не вистачає заліза, то може з’явитися головний біль, шум у вухах, запаморочення, слабкість. Залізо є в таких продуктах, як печінка, м’ясо, яйця, яблука, білокачанна капуста, петрушка, квасоля тощо.
По складах, записаних на яблучках, учні складають прислів’я «Хто до ста років хоче дожити, той харчуватись правильно повинен уміти».
1 дієтолог. У всіх є власні смакові уподобання. Хтось більше полюбляє м’ясні продукти, хтось, навпаки – рибу. Декому смакують молоко і каші або страви з овочів і фруктів. Є й такі, які намагаються їсти й пити лише «смачненьке»: копчену ковбасу, морозиво, чіпси, шоколад, пепсі – колу. У чіпсах, наприклад, немає вітамінів. Чи потрібно їх їсти щодня? Кока – кола і пепсі – кола містять багато цукру та речовин, які погано впливають на перетравлювання їжі. Обирати їжу слід за її якістю.
2 дієтолог. Щоб продовжити термін зберігання деяких продуктів, люди винайшли харчові добавки: консерванти, барвники, підсилювачі смаку, ароматизатори. Але часте вживання продуктів із харчовими добавками може завдати шкоди здоров’ю. Тому намагайтеся не купувати:
Надавайте перевагу свіжим, натуральним продуктам!
Ось сухарики в пакеті …
Макарони і спагетті …
Чіпси смажені хрусткі …
А ось булочки м’які …
Помідори з огірками …
А ось фанта з бульбашками …
1 маркетолог. Перевагу слід надавати натуральним продуктам. Це молоко, риба, сир, м’ясо, яйця, різні крупи, горіхи, овочі, фрукти. Ці продукти корисні для здоров’я, на відміну від так званої штучної їжі, яка містить багато барвників, ароматизаторів, хімічних речовин, що перешкоджають псуванню продуктів і продовжують термін їх зберігання. Отже, чіпси, сухарики, солодкі газовані напої не варто споживати, оскільки користі від них немає ніякої. Надмірне захоплення цими продуктами може призвести до різних захворювань
2 маркетолог. Купуючи продукти харчування, слід звертати увагу на упаковку та етикетку, на яких зазначено їх склад, термін придатності, умови зберігання та дату випуску. Якщо товар прострочений або несвіжий, його купувати не слід, адже можна отруїтися.
( молока, йогурту, консервів, ковбаси, сметани …).
1 лікар. Їжа має бути смачною, поживною, свіжоприготовленою. Їсти треба через кожні 3 - 4 години, в один і той самий час. Щодня споживати гарячі страви, молоко, молочні продукти, овочі та фрукти. Не їжте багато солодощів, гострого, солоного, жирного, смаженого. Це шкодить здоров’ю.
2 лікар. Ми, лікарі, радимо вживати в їжу п’ять свіжих фруктів і овочів щодня. Вони забезпечать організм вітаміном С. При нагріванні вітаміни руйнуються, тому свіже яблуко чи апельсин корисніші, ніж джем або мармелад.
Запам’ятайте! Нестача вітамінів або мінеральних речовин може спричинити
захворювання!
3 лікар. За таких ознак отруєння, як біль у животі, нудота, слабкість, пронос, блювання, підвищення температури, треба терміново викликати «швидку допомогу» або лікаря. До приїзду лікарів слід промити шлунок: випити 1-2 літри води і викликати блювоту.
Пам’ятайте: самотужки лікувати харчові отруєння небезпечно для життя!
1 статист. Учені підрахували, що за 70 років життя людина з’їдає: приблизно 8 тонн
хлібобулочних виробів; 10 – 12 тонн картоплі, 6 – 7 тонн м’яса і риби; 10 – 12 тисяч яєць; випиває 10 – 14 тисяч літрів молока.
На споживання їжі людина витрачає приблизно 6 років життя.
2 статист. Молоко – дуже корисний продукт харчування. З нового року ми у школі будемо його вживати систематично. Що ж це буде: молоко, какао чи молочна каша? Наша група провела по класах опитування і ось його результати: із 93 учнів початкових класів 21 бажає пити молоко, 50 – какао, а 22 хоче смакувати молочною кашею.
1 літератор.
Загадки.[3]
Шкірка темна, волохата, полюбляють всі малята. (Ківі)
Потім дружно ласували, ще й сметанки додавали. (Вареники)
Потім з цукром перетрем – ось смачний і вийде … (джем)
2 літератор
Бурячок і капустина,
Ще й картопля – шусть у горщик,
Ну й смачний ми зварим … (борщик)
Біле, пінне, запашне.
Залюбки малята п’ють,
Здоровенькими ростуть. (Молоко)
Поселився їхній рід.
Ягідка, мов горошина,
А на колір – як калина. (Журавлина)
1 літератор
Прислів’я
Казки
А скільки українських народних казок, в яких головні герої полюбляють поїсти. Журавель пригощав Лисичку салатом, а вона Журавля – кашкою. Івасик – Телесик їздив ловити рибку. Півник із меленого борошна напік пиріжків. До Пана Коцького й Лисички сходилися звірі на обід. Кривенька Качечка для дідуся й бабусі наварила борщику й вареників…
2 літератор
Веселинка
З’їм смачний матусин супчик,
І котлету, і голубчик.
Стану дужим та красивим.
Більш не буду вередливим.
Учні витягують з торбинки предмет ( яйце, рибку, мисочку, колосок …)
і відгадують, з якої він казки.
1 кухар. Не всі продукти можна вживати сирими. Деякі продукти можуть бути вражені мікробами ( сире м’ясо чи риба). Інші важко перетравлюються
у сирому вигляді (крупи, картопля). Такі продукти піддають тепловій обробці, наприклад, печуть, варять, тушкують. Але корисність страви залежить від способу її приготування. Наприклад, замість смаженої картоплі краще з’їсти печену, тушковану або варену, адже під час смаження у жирах утворюються
шкідливі речовини. Найкориснішими є страви, приготовлені у пароварці. Вони
легкі та зберігають багато вітамінів.
2 кухар (імітує рухи приготування салату)
Ми огірочки поріжем тоненько
І нашаткуєм капусту дрібненько.
Ще посічемо петрушки і кропу.
Трохи підсолимо. Знімемо пробу.
Ложку сметани в тарілку. Пора
Їсти поживний … , дітвора!
3 кухар. Імітація рухів варіння борщу.
На плиті каструлька біла,
В ній водичка закипіла.
Буль –буль – буль, - вода булькоче.
Що вона сказати хоче?
Каже мама – Ач яка!
Захотіла бурячка! –
Я в окріп буряк поклала.
А вода плюскоче – Мало!-
Додала тоді квасолю.
Цибулину, бараболю,
І морквину, й капустину,
Ложку солі, дрібку кмину.
Не забула й помідори.
От і … буде скоро.
На десерт у нашому кафе караоке.
ІІІ. Рефлексивно – оцінювальний етап.
«Одягнути» кістяк риби правильними твердженнями.
Проблема: «Чому треба вживати корисну їжу?»
Причини, які призвели до проблеми: надмірне вживання солодощів, невживання
молочних і рибних продуктів, нехтування продуктами, які містять вітамін «С».
Факти, підтверджують існування сформованих причин: хвороба – цукровий діабет, зменшення міцності кісток і зубів, слабкий імунітет.
Висновок: від вживання корисної їжі – до міцного здоров’я.
[1] Слова-відгадки – «клік» мишкою (або клавішею)
[2] Учитель зачитує твердження, а учні визначають, правильне воно чи ні.
[3] Зображення відгадок – після правильної відповіді («клік» мишкою)