Урок №70-71 Дата__________
Тема : Прямокутний паралелепіпед.
Мета: познайомити учнів з фігурою прямокутний паралелепіпед, його основними елементами. Безпосередніми вимірюваннями та обчисленнями переконатися в справедливості формул для об’єму прямокутного паралелепіпеда ; розвивати вміння робити обчислення за формулами; виховувати культуру математичних записів, працювати в групах.
Обладнання: мультимедійний проектор, моделі прямокутних паралелепіпедів.
План уроку
Хід уроку
Розкажи – і я забуду
Покажи – і я запам’ятаю
Дай спробувати – і я зрозумію
(Китайська мудрість)
1.Оргмомент
Перевірка домашнього завдання
Получилось «Геометричні фігури»
Які геометричні фігури ми вивчали?
Як знайти периметр прямокутника, квадрата?
Як знайти площу прямокутника, квадрата?
2. Повідомлення теми і мети уроку
Сьогодні на уроці ми познайомимось ще з однією фігурою,її елементами, навчимось знаходити її площу, периметр і об’єм . Тема нашого уроку «Прямокутний пралелепіпед»(сл. 1, 2)
3. Вивчення нового матеріалу
Погляньте на ці предмети-всі вони мають форму прямокутного паралелепіпеда.
Які ще приклади цієї фігури ви можете навести?
Познайомимося з цією фігурою ближче.
KFMHABCD- прямокутний паралелепіпед. Побудуємо його.
Точки А, B, C, D, …-вершини(сл. 3) Скільки вершин?
Відрізки АВ, ВС,СМ, … - ребра (сл. 4) Скільки ребер?
Довжина, ширина, висота – основні виміри прямокутного паралелепіпеда.
Прямокутники – грані (сл. 5) Скільки граней?
Протилежні грані- рівні!
Довжина ребер- це сума довжин всіх ребер прямокутного паралелепіпеда і обчислюється за формулою L=4(a+b+h) (сл. 6) Усно виконати завдання
Площа поверхні – це сума всіх площ граней і обчислюється за формулою S=2(ab+bh+ah)(сл. 7)
Усно виконати завдання
Приклад 1.(сл. 8)
Обчислити загальну довжину всіх ребер і площу поверхні прямокутного паралелепіпеда, якщо його виміри 10см, 5см, 4см.
L =4 (10+5+4) =76 (см)
S = 2 (10 5 + 10 4 + 5 4) =220 (см2)
Приклад 2.(сл9)
З 8 однакових кубиків зі стороною 1 см будують прямокутні паралелепіпеди. Зобразіть з кубиків всі можливі варіанти. Який з паралелепіпедів має найменшу площу?
Перевірка (сл. 10)
S = (2* 2) * 6 = 24 (см2
S= (8 *1) * 4 + (1* 1) * 2 =34 (см2)
S= (2 * 4) * 2 + (1* 4)* 2 + ( 2 * 1) * 2 = 28(см2)
Розгортка пр. парал має вигляд (сл. 11)
Приклад 3.(сл12)
Які з фігур можуть бути розгортками прямокутного паралелепіпеда?
Куб-прямокутний паралелепіпед, у якого всі виміри рівні (сл13)
Якими геометричними фігурами являються грані куба?
L=12a-довжина всіх ребер куба
S=6*a2 - площа поверхні куба
Приклад (усно)
а= 3 см. Знайти L,S.
Об’єм прямокутного паралелепіпеда (сл. 14)
1 ряд :
4 x 5 = 20 ( см3)
2 ряд?
4 x 5 = 20 (см3)
3 ряд?
4 x 5 = 20 (см3)
Всього: 4 x 5 x 3 = 60 (см3)
V=a b h
Одиниця вимірювання об’єму – куб зі стороною 1 (сл15)
V = 1 од3
1 мм3 , 1 см3, 1 дм3 ,1 км3
Співідношення між одиницями вимірювання величин. (сл. 16)
Приклад 4.(сл. 17)
Знайти об’єм прямокутного паралелепіпеда, якщо його виміри 6см, 3см, 4см.
V = a b h;
V = 6 * 3 * 4 = 72 (см3 )
Знайти об’єм фiгур (сл. 18) (5 -7хв)
Перевірка (сл. 19)
Кожна група одержує моделі прямокутного паралелепіпеда. Учням потрібно виконати наступне:
1) Виміряти три виміри прямокутного паралелепіпеда.
2)Знайти площу основи( Sосн =ab)
3)Знайти добуток площі основи та висоти прямокутного паралелепіпеда
4)Знайти об'єм прямокутного паралелепіпеда
5)Заповнити таблицю
a |
b |
h |
Sосн. |
Sосн. · h |
V |
|
|
|
|
|
|
6) Зробити висновок
Виконати завдання (сл21)
1) Використовуючи формулу V = Sосн. · h, знайдіть невідому величину (усно)
S |
12 |
6 |
|
h |
4 |
|
2 |
V |
|
96 |
262 |
2) Виразити в м3:
а) 2000 дм3 =
б) 130 000 000 см3 =
в) 297 км3 =
Перевірка (сл21)
6.Підсумок уроку (сл23)
Показати моделі прямокутника і прямокутного паралелепіпеда.
Що це за фігури?
Що спільного у них?
Як називаються у прямокутного паралелепіпеда точки, відрізки, прямокутники? (показати на моделі)
Скільки їх?
Що можна обчислити, знаючи довжину , ширину і висоту ?
7. Домашнє завдання
П. 21, ст. 150-152( опрацюв), виконати № 614, №615, №621, №627