Бикова Ірина Анатоліївна, Первомайська гімназія № 4 вчитель біології, вища кваліфікаційна категорія
Тема: Різноманітність молюсків. Значення у природі і житті людини
Мета: ознайомити учнів з різноманітністю молюсків, особливостями процесів
життєдіяльності;
виявити ознаки ускладнення будови молюсків порівняно з кільчастими
червами;
показати вплив погіршення екологічної обстановки на життєдіяльність
молюсків;
з′ясувати значення молюсків у природі і житті людини
Обладнання: таблиці «Молюски», «Кільчасті черви», опорна схема «Порів-
няльна характеристика Типів Молюски і Кільчасті черви», сигнальні
картки, повідомлення учнів, комп’ютерна презентація «Молюски»,
колекція черепашок молюсків, додаткова література з теми, комп’ютер
Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань
Хід уроку
І. Організаційний момент: психологічне налаштовування на урок
ІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів:
Звучить мелодія… Чути плескіт хвиль…
Вчитель: Уявіть собі, що ми знаходимося на березі протерозойського моря… Саме в його водах можна було побачити предків істот, про які сьогодні піде мо-ва. Ці тварини до цього часу дивують нас своїми пристосуваннями до умов іс-нування, великою різноманітністю видів ( 150 тисяч сучасних і стільки ж виме-рлих видів). І тому епіграфом уроку я взяла слова:
Щоб осмислити світ, треба вміти бачити й
запам’ятовувати все невичерпне розмаїття
І.А.Єфремов
Як ви вже здогадалися, сьогодні ми будемо говорити про молюсків.
Вчитель повідомляє тему і мету уроку.
Організація роботи на уроці: працюємо в командах , кожна з яких отримала
домашнє завдання. На чолі кожної команди – учень-консультант. В його обо-в’язки входить: керувати і організовувати роботу своєї групи, а також заносити результати роботи в лист оцінювання. Всього треба буде опрацювати чотири види робіт з виставленням проміжних оцінок, які в сумі складуть оцінку за урок. Максимальна оцінка – 12 балів.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу:
План уроку
Вчитель: Для початку з’ясуємо походження Типу Молюски. Вони походять від… (Типу Кільчасті черви).
1.Індивідуальне опитування:
Аналіз відповідей за планом.
2.Фронтальне опитування. Гра «Світлофор»:
Коментар відповідей.
І команда «Черевоногі»
ІІ команда «Двостулкові»
ІІІ команда «Головоногі»
Виставлення оцінок.
ІV. Узагальнення, систематизація знань:
Випишіть лише ті цифри, які відносяться до певного класу:
І команда – Головоногі молюски
ІІ команда – Черевоногі молюски
ІІІ команда – Двостулкові молюски
Одна правильна відповідь – 2 бали
Цифровий диктант
Само- і взаємоперевірка. Відповіді для перевірки – Черевоногі – 1, 2, 3, 5, 7
Двостулкові – 1, 6, 8, 10. 11
Головоногі – 1, 4, 6, 9, 12
Результати заносяться в листок оцінювання.
Зябра – органи дихання водних молюсків.
Нирки – органи виділення
Гермафродит – організм, яким містить статеві залози (сім’яники і яєчники ) в
одній особині.
Мантія – складка шкіри, якою оточено тулуб молюска.
Черепашка – тришаровий утвір з рогоподібної речовини, має захисне
значення.
Біоніка – наука, яка вивчає будову живих організмів з метою використання
їхніх властивостей у техніці.
Наприклад: глибоководні молюски мають власне освітлення – мішки з бакте-ріями, які світяться. У звичайній лампочці 10 – 12 % енергії перетворюється на світло, а у природних ліхтариків – 85 – 90 % !
Кальмар – реактивний тип руху.
Наутілус – прообраз підводного човна.
Все розмаїття молюсків може загинути через негативний вплив забруднення навколишнього середовища.
Позитивне: фільтрація води ( через тіло кістриці проходить до 770 літрів води за добу, 1 м² мідій – 200 м³ води !); вживання в їжу; корм для тварин; декоративні прикраси.
Негативне: шкідники с/г, проміжні хазяї паразитичних червів (сисуни – бітинія)
Оцінювання учнів. Заповнення листків оцінювання.
V. Домашнє завдання:
* вивчити §21 пит.1 - 5
** дати відповіді на питання, тестовий контроль знань;
*** Кросворд «Молюски», малюнки, загадки про молюсків.
Міні - проєкт «Як утворюються перлини?»
Листок оцінювання
Учень-консультант ___________________
№ |
Прізвище, ім′я |
Гра «Світлофор» |
Домашнє завдання |
Цифровий диктант |
Словникова робота
|
Робота в групі |
|
самооцінка |
Взаємо-оцінка |
||||||
1. |
|
|
|
|
|
|
|
2. |
|
|
|
|
|
|
|
3. |
|
|
|
|
|
|
|
4. |
|
|
|
|
|
|
|
5. |
|
|
|
|
|
|
|
6. |
|
|
|
|
|
|
|
7. |
|
|
|
|
|
|
|
8. |
|
|
|
|
|
|
|
Особливо хочу відзначити____________________________________________________________
Загадки про молюсків