№ п\п 20-21 № в темі 5-6 Клас 6-В Дата 23.11
Тема: Різноманітність одноклітинних .Середовища існування одноклітинних організмів, їхні процеси життєдіяльності, особливості будови. Найпростіші одноклітинні організми (амеба протей, інфузорія туфелька, дизентирійна амеба)
Мета: навчальна: продовжувати формувати знання учнів про різноманітність органічного світу, сформувати знання про специфіку одноклітинного організму; ознайомити з особливостями будови та життєдіяльності амеби, інфузорії, дизентирійної амеби та, їх значення в природі та житті людини;
-розвивальна: розвивати вміння порівнювати будову та життєдіяльність організмів на прикладі інфузорії-туфельки, амеби протей, дизентирійної амеби; критично та аналітично мислити;
-виховна: виховувати бережливе ставлення до природи та власного здоров’я
Обладнання: таблиці, підручник, зошит, картки для індивідуальної роботи, листи самооцінки.
Хід уроку
1.Організаційний момент
У кожного з вас є лист самооцінки, на кожному етапі учасники отримують фішки за правильні відповіді, одна фішка – один бал, кількість фішок – кількість балів. В кінці підбиття підсумків за весь урок.
Лист самооцінки учня (ці) ____ класу
________________________________________
Критерії |
Фішки (1 фішка - 1 бал) |
Оцінка (1-5 б.) |
Готовність до уроку, питання на повторення |
|
|
Особистий вклад в роботу команди |
|
|
Активність на уроці |
|
|
2.Актуалізація опорних знань
Евристична бесіда:
3.Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя:
ХІХ століття. Передмістя Лондона.Світський раут у лорда Вергеля зібрав
місцеву знать. Головною особливістю цього раута була незвичайна подія.
Серед високої зали на чепурному столику стояв цікавий прилад. До нього
підходили поважні вельможі і граціозні дами. Всі роздивлялись дивний світ який розкривався перед ними у звичайній краплинці води. Перші із цікавістю заглядали в
окуляр мікроскопа. Дами з острахом та з огидою заглядали туди ж. (Із
статті кореспондента газети «Новини Лондона» Крістофера Торвіла).
Постановка проблемного питання:
-Що такого цікавого могли побачити в мікроскоп вельможні дами і лорди
на вечірньому рауті?
Відповідь на це питання ми дамо в кінці уроку.
Гра « Цікаві кільця»
На дошці знаходиться зашифрована тема нашого уроку, давайте розгадаємо слова і формулюємо тему уроку.
Прочитати закодовані терміни:
1) НИКІЛАТ; 2) ОНКЛНОІДОНИІ; 3) ІНСЙОПІТАШР
( відповідь: 1) клітина, 2) одноклітинні, найпростіші)
Визначення теми і мети уроку
Завдання:
1.Дослідити будову одноклітинних
2.Природні умови існування
3.Значення в природі та житті людини
4.Вивчення нового матеріалу
Епіграфом нашого уроку є вираз Михайла Михайловича Пришвіна
У природі все одне з іншим пов'язано,
і немає в ній нічого випадкового
(М. Пришвін)
Як одноклітинні організми пов’язанні з іншими живими істотами? Яка елементарна частина всього живого світу?
Проблемне запитання:
Навчаючись вчусь:
Ви об’єднаєтесь у команди: амеба протей, інфузорія туфелька, дизентирійна амеба. Але у кожної пари учасників буде своє завдання. Номер парти відповідає номеру запитання. На виконання завдання у вас є 5 хв. Кожна пара розповість дослідженний матеріал і ми порівняєм особливості будови кожного організму. У мене на дошці, а у вас роздрукованні схеми «кола Вена». Відповідно до плану ми з вами будем заповнювати схему, заносячи в середнє коло риси спільні, а в бокові кола риси якми вони відрізняються один від одного. (Порівняти план виконання із поїздом)
План
1.Зовнішня будова та рух
2.Процес дихання. Процес харчування
3.Процес розмноження
4.Умови проживання (Циста), значення в пртроді та житті людини
І. Амеба протей; ІІ. Інфузорія туфелька; ІІІ. Дизентирійна амеба
Кола Вена (Виявлення рис спільних для всіх трьох представників і різних)
Амеба Інфузорія Дизентирійна амеба
Скажіть які одноклітинні організми крім вивченних існують?
Доповіді учнів ( завдання випереджуючої освіти )
5.Узагальнення знань з теми
Давайте повернемось до наших проблемних запитань та епіграфа і разом з вами дамо на них відповідь і поясним значення виразу як ви його розумієте
Яке значення в природі та житті людини відіграють одноклітинні організми?
Зверніть увагу на епіграф
Яке середовище існування для них характерно?
Які методи захисту себе від хвороботворних організмів ви знаете?
Чому небезпечно вживати воду із звичайного водопровідного крану?
Яким чином вирішується питання питної води у нашій школі?
Яка екологічна проблема загрожує всій планеті Земля?
Які події серпня місяця цього року пов’язанні з водою відбулись у місті Новомосковськ?
Робота з проблемними питаннями
-Що такого цікавого могли побачити в мікроскоп вельможні дами і лорди
на вечірньому рауті?
6.Рефлексія
«Коло ідей».
— Амеб помістили у дві колби: в одну — із джерельною водою, а в іншу
-з кип’яченою. В одній з колб через деякий час амеби загинули.
-У якій колбі, на вашу думку, загинули тваринки і чому?
7.Оцінювання
Лист самооцінки учня (ці) ____ класу
________________________________________
Критерії |
Фішки (1 фішка - 1 бал) |
Оцінка (1-5 б.) |
Готовність до уроку
|
|
|
Активність на уроці
|
|
|
Особистий вклад в работу команди
|
|
|
8.Д\з параграф 13-14
Індивідуальні завдання
Зробити власними руками з будь-якого матеріалу муляжі амеби протей, інфузор ії туфельки, дизентирійної амеби