Різноманітність речовин.
Мета : - навчальна: сформувати уявлення про різноманітність речовин, дати поняття про прості і складні речовини, органічні і неорганічні, сформувати явлення про розповсюдження речовин у природі;
- розвивальна: розвивати спостережливість та дослідництво, науковий світогляд;
- виховна: виховувати цікавість до дослідницької роботи, свідоме ставлення до власного здоров’я
Тип уроку: комбінований
Обладнання: підручник, мультимедійна презентація, мультфільм, картки з завданнями
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Один поет сказав: Вважай, ти втратив день,
Якщо не посміхнувся
А що б не був він втраченим, подивіться один на одного і посміхніться, подумки побажайте успіхів .
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
* Природничий диктант за темою «Атоми, молекули. Дифузія»
1. Найменша частинка речовини, що визначає її властивості (молекула)
2. Молекули складаються з (атомів)
3. В яких агрегатних станах може знаходитись речовина (газоподібний, рідкий, твердий)
4. Молекули розташовані найближче в речовинах (твердих)
5. Найбільша відстань між молекулами в речовинах (газоподібних)
6. Взаємне поширення частинок однієї речовини між частинками інших (дифузія)
7. Найшвидше дифузія відбувається в речовинах (газоподібних)
8. Чи відбувається дифузія в твердих тілах (так)
9. Молекули можуть складатися тільки з атомів одного виду (ні)
* Перевірка завдання високого рівня (результати досліду стор. 16-17 друк. зошит)
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
* Учитель. Пам’ятаєте загадку «Що важче один кілограм заліза чи один кілограм пуху»
- Що відрізняє дані тіла? (Складаються з різних речовин).
- Які речовини вам відомі? Чим вони відрізняються? Що між ними спільного?
На ці питання ми спробуємо знайти відповідь протягом сьогоднішнього уроку.
*Оголошення мети уроку
ІУ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
*Перегляд презентації з коментуванням
- Нині відомо 118 різних атомів, а речовин близько 10 000 000. Що є причиною такої різноманітності речовин? (слайд 2)
- Існують речовини природного походження та речовини хімічного походження. Назвіть їх. (слайд 2)
- Чим відрізняються між собою ці речовини? (слайд 3)
- Всі речовини поділяються на прості і складні (слайд 4)
Подивіться на свої графітові олівці, вони утворені атомами Карбону, з атомів Алюмінію складається метал алюміній, з якого виготовлена скріпка або цвях. Ці тіла вам добре відомі.
Подивімося на відому нам воду, кожна молекула води містить 2 атоми Гідрогену та 1 Оксигену. Цукор містить 12 атомів Карбону, 22 атоми Гідрогену та 11 атомів Оксигену.
Одна молекула цукру — це 45 атомів.
*Зображення схеми в робочому зошиті.
2. Органічні та неорганічні речовини
*Перегляд мультфільму Смешарики. Органические вещества https://www.youtube.com/watch?v=BOBnspb5SUY
Протягом перегляду потрібно відповісти на запитання, що записані на дошці
*Перегляд презентації
- Органічні та неорганічні речовини (слайд 5, 6)
*Зображення схеми в робочому зошиті.
*Робота з підручником «Повноцінне харчування людини» (стор. 41 мал.19)
*Перегляд презентації
- Приклади неорганічних речовин (слайд 7,8)
V. ПЕРВИННА ПЕРЕВІРКА ЗАСВОЄННЯ ТА ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
*Прийом «Інтелектуальна розминка»
*Прийом «Заповни схему»Робота в парах
- Розподілити речовини на прості і складні
Al, CO2, H2O, O2, CH4, Fe, H2SO4, Na
- Розподілити речовини на органічні та неорганічні.
Вода, кисень, вуглеводи, сірка, нафта, графіт, залізо, сахароза, білки, оцет
VІ. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
- Опрацювати § 9; запит. стор. 43; ІУ рів: скласти кросворд «Різноманітність речовин»