ВІДДІЛ ОСВІТИ І НАУКИ
НІКОПОЛЬСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
ТЕЛЕУРОК (ЗАСІДАННЯ СТУДІЇ)
«ЦЕЙ ЦІКАВИЙ ЗАГАДКОВИЙ СВІТ»
![]()
РОСЛИНИ І ТВАРИНИ ЛІСУ. ОХОРОНА ЛІСУ
ядс
2 КЛАС
Вчитель початкових класів
Нікопольська гімназія №22 НМР
Наливайко Наталія Вікторівна
2025 р.
|
Мета: |
збагатити знання учнів про тварин лісу, виявити ознаки пристосування тварин до умов навколишнього середовища, продовжувати формування поняття “тварини”, пояснити учням про необхідність охорони лісу; розвивати у дітей спостережливість логічне мислення, вміння аналізувати, виховувати гуманне ставлення до тварин, рослин.
|
|
Обладнання: |
таблиці, ілюстрації з зображенням тварин лісу, картки, опорні схеми, запис “Голоси птахів”. |
|
Тип уроку: |
телеурок. |

ХІД УРОКУ.
I. Організаційний момент.
Доброго дня шановні друзі!
Ми запрошуємо вас на телеурок. Працює студія 3 класу гімназії № 22 м. Нікополь “Цей загадковий цікавий світ”.
Сьогодні у нашій програмі:
1. На початку уроку працює гідрометцентр.
2. Після цього ми запросимо вас на конференцію, де мова йтиме про ті знання, які здобули учні на попередніх уроках природознавства.
3. Під час вивчення нового матеріалу у студії працюватиме наукова рада класу.
4. Музика в ефірі прозвучить для відпочинку.
5. На прямому зв’язку сьогодні з вами - служба реклами.
![]()
Такі передачі до вашої уваги на уроці природознавства пропонує наша студія. Ефірний час кожної передачі обмежений.

ІІ. Робота з щоденниками спостережень.
Надаю слово працівнику гідрометцентру.
Учень: Вітаю всіх, кого цікавить, якою буде погода сьогодні.
У місті Нікополі: t° повітря — ...
вітер — ... хмарність — ... стан неба — ... опади — ... інші явища природи ...
Народний календар:
Кожна пора року особлива. Кожній порі притаманні свої звичаї, обряди.

3. Знайди логічний зв’язок. Прочитати слова ( запис на дошці )

—Ці слова дуже часто зустрічаються у повсякденному житті, а особливо на уроках природознавства.
—Доведіть, як ці слова пов’язані між собою логічним зв’язком, встановіть причинно-наслідкові зв’язки.
— Для кого потрібні таки умови життя?
4. Виступ журналістів.
Робота групами - виконання задачі на порівняння.
![]()
Цікаве повідомлення! Скарбничка!
Ø Осика живе - 80 років;
Ø Горобина - 80 років;
Ø Липа - 330 років;
Ø Ясен —280 років;
Ø ![]()
Ялина — 300 років;
Ø Сосна - 400 років;
Ø
Береза —120 років;
Ø Дуб - 500 років і більше.
— Зробити задачу на порівняння.
5. Розповідь про рослини лісу за планом пам’яткою. Використання гербарію.
Кожна група отримує рослину (використання гербарію).
Пам’ятка
1.
Назва, група до якої належить рослина (дерево, кущ, трава, гриб).
2. Розмір, форма, колір стебла, листків, квіток, плодів.
3. Де росте? Чому там може рости?
6. Вигадування загадок.
Малюнки відгадок демонструються на дошці, утворюється лісовий куточок.
1) Невеличка рослина з тонким зеленим стеблом, яка не належить до кущів, дерев. (трава)
2) Зелена, а не гай, біла, а не сніг, кучерява та без волосся, (береза)

|
9. Відгадування прислів’я про ліс — Як підсумок відомостей про ліс - прислів’я. Але воно зашифроване, потребує знання алфавіту. |
||||||||||||||||||
|
|
16 |
12 |
22 |
— |
18 |
1 |
29 |
7 |
|
2 |
1 |
4 |
1 |
23 |
22 |
23 |
3 |
19 |
|
Л |
И |
С |
— |
Н |
А |
Ш |
Е |
|
Б |
А |
Г |
А |
Т |
С |
Т |
В |
О |
|
|
Багато лісу — не загублюй! Мало лісу - бережи! Нема лісу - посади! — Молодці, щиро дякую за участь у нашій конференції. 10. Музика в ефірі. Звучить пісня “Ой на горі два дубки”. IV. Мотивація навчальної діяльності учнів. — Для всіх учнів, які приймали активну участь в конференції, нагорода кросворд. Розгадавши кросворд, ми дізнаємося тему нашого уроку.
1. Смугаста кішка в лісі живе. (тигр) 2. Птах з великими очима, гострими кігтями, загнутим носом. (сова) 3. Червонясту шубку має, По гілках вона стрибає, Горішки, шишки збирає. (білка) 4. Хижий звір з темним хутром у білу смужку, впадає в сплячку. (борсук) 5. Прийшла кума з довгим віником на бесіду з малим півником. (лисиця) 6. Тварина багата і рогів багато. (олень) 7. У лісі біля пня біготня і метушня Народ робочий весь день клопоче. (мурашки) — Отже, тема нашого уроку - тварини лісу. Ви дізнаєтесь, чому тварини живуть у лісі, чому ліс потребує охорони. V. Вивчення нового матеріалу. 1. Освітньо - пізнавальний канал. — В ефірі — освітньо-пізнавальний канал. Я хочу запропонувати вам послухати уважно вірш.
|
||||||||||||||||||

— Яки ознаки властиві живим організмам?
— То чому ж живу природу поділили на рослини і тварини? Чим відрізняються?
(Основна відмінність між рослинами і тваринами — як і чим вони живляться).
2. Складання асоціативного куща.
![]()
![]()

3. Телепередача. Дитячий серіал “Казки лісу”. — Послухайте уважно і відгадайте загадку.
Ой, набридло на віконці Вже на сонечку сидіть,
Я візьму і покочуся,
Щоб побачити весь світ. (Колобок)
—Усі ви пам’ятаєте українську народну казку “Колобок”. Пригадайте, будь ласка, куди втік Колобок від діда і баби? (Ліс)
—Так у лісі він познайомився з багатьма його мешканцями. Кого першого зустрів Колобок? (Зайця)


7. Робота з підручником.
а)Гра “ Всезнайки” та “Чомучки”.
“Всезнайки” відповідають — “Чомучки” вигадують якомога більше запитань.
— Про яку групу тварин ми з вами не говорили? (Комахи) б) Діалог між групами.
Робота за ілюстрацією підручника.
— Уважно розгляньте тварин на малюнку. Яких з них ви впізнали?
— За якими істотними ознаками?
— До якої групи належить кожна з цих тварин? Чому ви так вважаєте?
Розповідь за планом підручника. Характеристика різних груп тварин.
8. Музика в ефірі (Пісня “Ой, є в лісі калина”)
9. Бесіда з елементами розповіді про значення лісів у природі й житті людини.
— Яке значення лісів у природі?
— Що дають ліси людям?
— Що роблять люди для примноження і збереження лісу?
10. Передача “Ситуація”.
Повідомлення — інсценізація.
1 учень Є зорі небесні - веселі й сумні.
Вони пустотливі, наївні як діти.
Чи знаєте ви, що є зорі й земні - Чарівні, звабливі, замріяні квіти...
2 ![]()
учень Ми часто шукаємо зірку з небес, Щоб звірити тихо таємне бажання.
А квітку веснянку - це чудо з небес,
Зриваєш безжально, стоптавши вагання.
3 учень А їм, первоцвітам, й мороз не страшний, В снігах розкошує привітна родина
В них ворог один - здичавілий, страшний
Байдужа, безлика і хитра людина
Лине тривожна музика З’являється горе-“заготовник” первоцвітів, нав’ючений корзинками, сумками. Сідає на пеньок, витирає піт з обличчя.
Починає перебирати первоцвіти, милуючись.
Браконьєр: Притомився поки крав оцей товар. Природа щедра! Не полінуйся — і візьми. Ох і добрячий нині, бач, навар! (перебирає квіти) Ось підсніжничок біленький!
О, цикламен! Душа весни!!!
А ось пролісок синенький!!!
Диви! Рястик запашненький!!!
Скільки ж грошей!
Гривні, гривні, гривночки мої,
Мій омріяний навар Побіжу чимдуж до міста, Бо ж вирує вже базар!
(Збирається і біжить)
— Нащо ж йому весна крилата, Яку він підло обікрав. Хіба душа в нього багата, Коли красу розпанахав? З легенд прийшли всі первоцвіти Вони в легендах і живуть. Весняні зорі - це перши квіти У ваших душах хай цвітуть.
—Кількість людей на землі зростає, а отже зростає потреба в рослинах. З усіх живих істот рослини найбільш беззахисні. Вони не можуть втекти від пожежі чи зловмисників, які їх нищать.
—У світі під загрозою зникнення перебуває більше 200 видів зникаючих рослин, серед них і підсніжних. Усі зникаючи рослини занесені до Червоної Книги України.
VI. Узагальнення і систематизація знань.
Тестування.
1. Ліс це...
а. Тварини;
б. Рослини;
в. Тварини і рослини.
2. Тварин, які мають 3 пари ніг називають...
а. Звірами;
б. Комахами;
![]()
в. Птахами.
3. Куди зайцю бігти зручніше?
а. Вгору (передні короткі; задні довгі ноги);
б. З гори.
4. Лисиця — це...
а. Всеїдна тварина;
б. Травоїдна;
в. Хижа.
5. Що спричиняє відліт птахів:
а. Холод;
б. Недостача їжі.
Робота з прислів’ями і приказками.
— Про що йдеться у приказках? Чому так говорять?
|
|
|
||
|
|
|
Ліс — природне багатство. |
|
|
|
|
Ліс зрубаєш — горя зазнаєш. |
|
|
|
|
Ліс і вода - брат і сестра. |
|
|
|
|
Ліс не школа, а всіх навчає, |
|
|
|
|
Ліс чарує, та не кожен його шанує. |
|
|
|
|
Повітря в лісі - найкращі ліки. |
|
|
|
|
||
VII. Підсумок уроку.
— Що нового дізналися на уроці? — Що таке ліс?
За відповіді ваші спасибі вам, діти
Прийшов час урок завершити,
Сьогодні ми продовжили Рідний край вивчати, Як підсумок, можу Одне лиш сказати:
Зробили багато — Знання будете мати,
![]()
Я хочу, щоб завжди Цвіло наше місто, Щоб цвітом повнились сади, Криниці чистої води.
Щоб зеленіли луки й ліс,
І жайвір сонячний приніс
У цей весняний світлий день Найкращу із своїх пісень.
VIII. Домашнє завдання.
— Заповнити таблицю в зошиті.
— Студія “Цей цікавий загадковий світ” прощається з вами.