Урок "Розробка уроків з біології для 9 класу на тему " Спадкові захворювання людини. Генетичне консультування.. Захист міні-проектів"

Про матеріал

Матеріал уроку сприяє формуванню знань про найпоширеніші спадкові захворювання людей; визначити особливості успадкування та вірогідність прояву захворювання в нащадків; зясувати вплив на нащадків шкідливих звичок батьків;

Перегляд файлу

Тема:Спадкові захворювання людини. Генетичне консультування.. Захист міні-проектів

Мета: навчальна: сприяти формуванню знання про найпоширеніші спадкові захворювання людей; визначити особливості успадкування та вірогідність прояву захворювання в нащадків; зясувати вплив на нащадків шкідливих звичок батьків;

розвивальна: розвивати розуміння необхідності медико- генетичного консультування ;  образне та логічне мислення, удосконалювати навички самостійного навчання; розширити межі наукового світогляду школярів;

виховна: сприяти вихованню доброзичливого, ввічливого, тактовного учня;формувати любов до біології як науки., та відповідальне ставлення до до власного здоров’я та здоров’я майбутніх дітей.

Обладнання: підручник, таблиці або слайди із зображенням різних варіантів успадкування різних ознак у людини фото людей із спадковими вадами, презентації , роздаткові картки

Базові поняття і терміни: генетика людини, родоводи, спадкові хвороби, медико-генетичне консультування,

Основні форми і методи роботи: фронтальна, індивідуальна, групова робота, робота з підручником, розповідь, бесіда, демонстрація

 Тип уроку: комбінований

Державні вимоги щодо рівня загальноосвітньої підготовки учнів:

називає:

- методи генетичних досліджень;

- спадкові захворювання людини;

пояснює:

- значення генотипу й умов середовища для формування фенотипу;

застосовує знання для:

- оцінки спадкових ознак у родині і планування родини;

висловлює судження:

- про важливість генетичного консультування та  молекулярних методів діагностики у сучасній генетиці;

- вплив на потомство шкідливих звичок (тютюнокуріння, вживання алкоголю, наркотичних речовин).

Хід уроку

І. Організаційний етап  ( 2 хв)

Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх.

 Добрuй день !    Діти перевірте , чи ви  все приготували для роботи на уроці ; зошит , ручку і підручник.  Тема цікава і досить складна , тому потребує максимальної уваги і  вашої  активної  роботи на уроці. Тема  уроку «Спадкові захворювання людини. Генетичне консультування».

ІІ. Актуалізація опорних знань (5 хв)

Вона тісно пов’язана з  попередньо вивченим матеріалом  «Мутації»   Давайте перевіримо , як ви його засвоїли .

1 Дайте відповіді на запитання :

1.Що таке мутації?

 Мутація( латин – mutation) – зміна ) – це зміна ознаки , що зумовлена зміною спадкових структур , перебудовою генетичного апарату

2. Яка найбільш поширена класифікація мутацій?

Однією з найбільш поширених класифікацій мутацій є їх розподіл за рівнем організації спадкового матеріалу

3. ЇЇ види ?

Зміна одного гена – генна мутація,

Заміна ділянки хромосоми – хромосомна мутація

Зміна  всього хромосомного набору – геномна мутація

4. Яке значення має мутаційна мінливість для живих організмів?

Позитивне значення:

 -забезпечує появу нових сортів рослин, порід тварин і штамів мікроорганізмів;                                                                                                        -забезпечує появу кращих ознак і властивостей, корисних як для людей так і для самих живих        організмів;                                            

 Негативне  значення:
  -мутації спричиняють незворотні зміни, які можуть бути летальними або шкідливими для живих організмів;
  -мутації є причиною багатьох спадкових захворювань;

 

Добре.  А відповідь на  питання  № 8 з позначкою зірочка , тобто ускладнене ,  п. 34  треба було записати  в зошит .      Всі справились з цією роботою ? В кого  така відповідь ? Може є , що додати до сказаного Кариною? 

Ні. Молодці.   

2   Пригадаємо визначення деяких біологічних термінів  по темі 5 «Закономірності успадкування ознак»

 Я швидко зачитую питання, а ви відповідаєте Будьте уважні .

  І так Бліц- опитування  

Алель, який проявляється у фенотипі гетерозиготного організму -Домінантний

Окрема ділянка ДНК , яка відповідає за утворення однієї або кількох ознак організму    -   Ген

Система зовнішніх і внутрішніх ознак організму, що сформувалися в результаті реалізації спадкової інформації в конкретних умовах середовища – Фенотип

Алель , який не проявляється у фенотипі гетерозиготного організму - рецесивний

Гени , що розташовані в одній хромосомі .-  Група зчеплення

Кількість груп зчеплення в організмі людини23  а хромосом – 46

Один із варіантів прояву гена - Алель

 Система генів організму -  Генотип

 

Молодці . Ви  добре впоралися з  виконанням домашнього завдання і бліц опитуванням 

 

ІІІ Мотивація навчальної діяльності    ( 30 хв.)

  1. Слово вчителя

  Тема  уроку , «Спадкові захворювання людини. Генетичне консультування»    

  Під час уроку  ми з вами  ознайомимося з особливостями генетики людини,    з найбільш поширеними спадковими хворобами, розкриємо  значення  медико – генетичного консультування,  поглибимо наші знання про вплив на потомство шкідливих звичок і ще впевнимося проте , що треба відповідально ставитися до свого здоров’я

Чим більше людина пізнає себе, тим більше виникає питань.

 Будь- ласка , запишіть у зошит число , класна робота і тему уроку . Відкриємо п 35

 Сьогодні ми працюємо за таким планом:

  1. Генетика людини і спадкові хвороби
  2.  Геномні і хромосомні захворювання людини

1.Генні захворювання

4. Генетичне консультування .

  Також  запишемо у зошит.

 

III. Пояснення матеріалу.

 Усі ми мріємо , щоб наші діти були здоровим та щасливими , щоб отримали від нас  батьків, лише хороші якості.   А бабусі говорять головне , щоб була здоровою А чи так це насправді? За даними ВООЗ   рівень нашого здоров’я залежить від  спадковості на 20 .   За правдою життя є сімї щасливі , і не щасливі  . З точки зору генетики це ті сім’ї , де  є діти зі спадковими хворобами.  Інформація про спадковість знаходиться у ядрі клітин організму , Уявимо собі , що ядро це будинок , де живе  спадковість ,а хромосоми є цеглинки будинку і зроблені вони з ДНК , яка зберігає і передає програму розвитку і функціонування живих організмів  На жаль ,    цеглинки  хромосом можуть бути з дефектами , як і житті ,  робота ідеально  відлагодженого організму дає збої  .   Як людина з різними настроями І цим займається наука генетика.

 

Згадаємо  , що таке генетика і що є її основою ( слайд)

Генетика – наука про спадковість і мінливість організмів та організацію спадкового матеріалу.
ЇЇ основою є-  хромосомна теорія спадковості 

 Ознайомтеся з початком п 35 і дайте відповідь на запитання : що вивчає генетика?  Хто знайшов  Зачитайте

.

А  яке завдання  цієї  науки ?  Прочитайте і запишіть у зошит.

Які причини цих  хвороб  ?

 Є припущення , що  вони з’явилися , як наслідок   науково- технічного прогресу? 

Проте палеонтологічні знахідки свідчать про те, що такі захворювання існували завжди.
Багато доказів дає мистецтво. У Каїрському музеї є скульптура, зроблена 2,5 тис років до н.е.: у чоловіка короткі кінцівки (хондродистрофія).
А на картині Михайла Врубеля « Портрет сина» художник зобразив дитину, яка народилась із заячою губою.   ( слайд)

 

Ця родина з індійського Хидерабада унікальна: 9 з 11 її членів страждають карликовістю. Глава сім'ї, 52-річний Рам Рай Чаухан, — теж карлик. Члени родини страждають ахондроплазией — генетичним відхиленням, при якому розвивається карликовість з укорочуванням кінцівок. Вважаючи старші покоління, в сім'ї був 21 чоловік, 18 з яких були карликами.

Ми сьогодні  повторювали  вивчений матеріал про  мутації .  Саме вони і зумовлюють генетичні порушення в людей  - Спадкові хвороби .

 І відповідно  видам мутації є   спадкові хвороби-геномні ,хромосомні та генні захворювання.  ( слайд)

Ознайомтеся з другою частиною п 35 Геномні  і  хромосомні захворювання .

 Ви отримали  теми проектів по біології , а саме по темі «Спадковість» .  .Звісно за браком часу    всі не зможете їх представити ,  сьогодні  до вашої уваги тільки два , всі матимуть змогу захистити свої проекти на інших уроках.

 

Проект про вивчення хромосомних хвороб готувала Чуб Маргарита

  Будь – ласка  Ріта , тобі слово  слово  А ви під час її виступу  у зошит записуєте назви хвороб

 

 Дякую  Ріта

А тепер  поговоримо про  генні  захворювання

 Прочитайте і  З таблиці на  стр. 142  назвіть приклади цих захворювань і відомості про них 

 Про хворобу гемофілію, яка є прикладом зчепленого зі статтю генного захворювання , яке ще називають королівське прокляття ,  готував  проект Носенко С.  , а  Ворона Лариса нам його представить   Будь ласка  Лариса. Дякую  за гарний виступ

 

Добре Молодці

 

 Кожна людина є носієм в середньому одного гена важкого генетичного захворювання, яке може бути передане нащадкам. За оцінками генетиків у кожної сімейної пари ризик народження дитини з генетичною патологією або вродженим дефектом, що виявляється відразу після народження, становить 3%.- 5 %. Начебто цифра невелика

 

. Але погані умови навколишнього середовища і харчування, а також постійні стреси і порушення гормонального фону здатні спровокувати генетичну помилку.

 

Однак існують спадкові захворювання, які не чекають і можуть проявлятися вже в наступному поколінні. До них відносять:

  • епілепсію,
  • псоріаз,
  • шизофренію,
  • ожиріння,
  • гіпотонію і гіпертонію,
  • хвороба Альцгеймера,
  • цукровий діабет,
  • атеросклероз.

 

 

 Ми сьогодні говоримо   про спадкові хвороби  і я думаю , що ви зрозуміли ,  що їх набагато простіше попередити , ніж вилікувати .   Ознайомтеся з матеріалом 143 стр п 35  і скажіть , що    яка система допомагає у своєчасному виявленні спадкових хвороб

 

Правильно Це створена система  генетичного консультування.

 

На дошці записано два питання :

1.Для чого потрібне генетичне консультування

 2 Як можна зменшити ризик виникнення спадкових захворювань у людини?

 

 Знайдіть відповідь у підручнику стр 143  Знайшли , прочитайте ,  будь-ласка

Ви з ним згодні

 

 .  Більше  про молекулярно – генетичні методи досліджень  ми поговоримо на наступному уроці.

 

Що ж,  а тепер уявимо себе лікарями генетичної консультації.

 

 Часто з такими питаннями до них звертаються пересічні громадяни , що бережуть своє здоров’я і здоров’я дітей

Практичний блок

ПАРА 1

 

Запитання  1

 (Прочитай Даня )

Чи може вплинути на народження дитини алкоголізм  батьків ?

  Дайте відповідь ( женя)

 

Алкоголь – дуже сильний мутаген. Він  вражає хромосоми статевих клітин батьків, він легко потрапляє в кров плода через кров матері, змінюючи процеси життєдіяльності, та й сам синтез білків. Алкоголь вражає клітини плода, порушує діяльність нервової, ендокринної, серцево – судинної системи.

.  Висновок – алкоголь – шкідливий для здоров’я жінок і чоловіків,   бо  часто народжуються розумово відсталі діти.

 

Запитання 2

 Чи впливає інфекція при вагітності дорослих?

 (прочитай єгор

  Дайте відповідь

 

Так. До біологічних мутагенів відносяться деякі збудники, зокрема віруси.

Вірус краснухи легко проникає до клітин зародка, розмножується в клітинах плоду і призводить до тяжких аномалій в його розвитку. Характерно, що мати може перенести хворобу в легкій формі, а дитина постраждає, особливо, коли мати хворіла в перші 3 місяці вагітності.

Сильними мутагенами є вірус грипу А, хвороба Боткіна, збудники токсоплазмозу, малярії.

Висновок  Тому слід уникати контакту з хворими, громадських місць. Займатися профілактичними заходами.

   Добре

 

ІУ. Закріплення вивченого матеріалу і узагальнення знань

 Підведемо підсумок  

 

1.Що вивчає  генетика людини?

 

  1. Які типи спадкових хвороб поширені у людини ?

 

Спадко́ві хворо́би — захворювання, обумовлені порушеннями в процесах збереження, передачі та реалізації генетичної інформації. Ген — одиниця спадкового матеріалу В основі спадкових захворювань лежать мутації: генні, хромосомні та геномні

 

  1. Як попередити захворювання спадковими хворобами?

 

VІ Підбиття підсумків. Виставлення оцінок.

 

Домашнє завдання: Параграф 35, дати відповіді на запитання після параграфа 1-5 усно ., а 7 ( ускладнене усно)  питання  письмово , і захист ваших проектів

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  І так Бліц- опитування  

Алель, який проявляється у фенотипі гетерозиготного організму -Домінантний

 

Окрема ділянка ДНК , яка відповідає за утворення однієї або кількох ознак організму    -   Ген

 

Система зовнішніх і внутрішніх ознак організму, що сформувалися в результаті реалізації спадкової інформації в конкретних умовах середовища – Фенотип

 

Алель , який не проявляється у фенотипі гетерозиготного організму – рецесивний

 

Гени , що розташовані в одній хромосомі .-  Група зчеплення

 

Кількість груп зчеплення в організмі людини23  а хромосом – 46

Один із варіантів прояву гена - Алель

 

 Система генів організму -  Генотип

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Біологія, Розробки уроків
Додано
3 квітня 2018
Переглядів
5674
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку