Урок "Розв’язування вправ на всі дії з десятковими дробами. Подорож «Вода у математичних задачах» "

Про матеріал
Тема: Розв’язування вправ на всі дії з десятковими дробами. Подорож «Вода у математичних задачах» Мета: Узагальнити знання, вміння й навички учнів виконувати арифметичні дії з десятковими дробами; формувати вміння застосовувати набуті знання в нестандартних ситуаціях; Очікувані результати: Учні повинні розуміти виконання дій із десятковими дробами, зокрема: додавання, віднімання, множення та ділення; вміти їх застосовувати при розв’язувані текстових задач Компетентності, що формуються: спілкування державною мовою – розуміти, пояснювати і перетворювати тексти математичних задач; математична компетентність – оперувати числовою інформацією, розв’язувати задачі прикладного змісту; основні компетентності у природничих науках і технологіях – розпізнавати проблеми, що виникають у довкіллі, які можна розв’язати засобами математики. Реалізація накрізної лінії: «Екологічна безпека та сталий розвиток» Обладнання: мультимедійний комплекс Тип уроку: вдосконалення вмінь і навичок при розв’язку задач
Перегляд файлу

Математика 5 клас

Тема: Розв’язування вправ на всі дії з десятковими дробами.

          Подорож «Вода у математичних задачах»

Мета: Узагальнити знання, вміння й навички учнів виконувати арифметичні дії з десятковими дробами; формувати вміння застосовувати набуті знання в  нестандартних ситуаціях;

Очікувані результати: Учні повинні розуміти виконання дій із десятковими дробами, зокрема: додавання, віднімання, множення та ділення; вміти їх застосовувати при розв’язувані текстових задач

Компетентності, що формуються: спілкування державною мовою – розуміти, пояснювати і перетворювати тексти математичних задач;

математична компетентність – оперувати числовою інформацією, розв’язувати задачі прикладного змісту;

основні компетентності у природничих науках і технологіях – розпізнавати проблеми, що виникають у довкіллі, які можна розв’язати засобами математики.

Реалізація накрізної лінії:

«Екологічна безпека та сталий розвиток»

Обладнання: мультимедійний комплекс

Тип уроку: вдосконалення вмінь і навичок при розв’язку задач

Хід уроку

Предмет

математики настільки

серйозний, що не треба

 нехтувати можливістю

зробити його цікавим.

Блез Паскаль

 

 

  1. Організаційний етап
  2. Мотивація навчальної діяльності учнів

1. Пропоную учням розгадати ребус

 

( дріб )

2. З якими дробами ми будемо робити дії?

 

Із комами дружать,

Людям вірно служать,

Нам допомогти готові

Це …( дроби десяткові )

 

3. Повідомляю учням тему та мету уроку

 

Урок проведемо у вигляді подорожі «Вода у математичних задачах»

                                                                                            Описание: C:\Users\111\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\вода1.jpg

 

  1. Актуалізація опорних знань

 

   І. Зупинка  « Розминка »

 

 

 

 

 

 

 

 

Усне опитування

1. Як називають дроби записані за допомогою коми? (десяткові) 

А які ще дроби ви знаєте?

2. Що відокремлює цілу та дробову частину десяткового дробу? (кома)
У десятковому дробі справа приписали декілька нулів. Чи зміниться від цього дріб?

3. Яку цифру треба поставити в десятковому дробі, якщо відсутня ціла частина числа? (нуль)

4. Як називають перший розряд дробової частини десяткового дробу? (десяті)
А які ще є розряди дробової частини десяткового дробу? (соті, тисячні, десятитисячні і т.д.)

Яку цифру потрібно поставити в дробовій частині числа, якщо відсутній якийсь розряд? (нуль)

5. Яким математичним знаком записують результат порівняння? (більше)
Який знак ще використовують для порівняння? (менше)

А як порівнюють десяткові дроби?

6. Як називають число при додаванні? (доданок)

А як називають результат дії додавання? (сума)

Яке правило додавання десяткових дробів?

Які закони додавання Вам відомі? (переставний, сполучний)
7. Як називають число, від якого віднімають?( зменшуване )

А число, яке віднімають? (від’ємник)

Яку назву має результат дії віднімання? (різниця)

Як потрібно віднімати десяткові дроби?

Сценка

До дошки виходять 11 учнів, які одержують карточки  із цифрами від 0 до 9 та із знаком , .

Вчитель називає дію, а учні виходять наперед та показують отриману відповідь.

  1. 28 * 10 = 280
  2. 37 : 10 = 3,7
  3. 4,5 * 0,1 = 0,45
  4. 81,2 * 0 = 0
  5. 37,4 * 1 = 37,4
  6. 69 : 1 = 69

 

  1. Застосування умінь та навичок

ІІ. Зупинка  « Обчислювальна »

Виконати вправу « Знайти пару » на LearningApps.org 

LearningApps.org — це програма Web 2.0, яка підтримує навчання та викладання за допомогою невеликих інтерактивних модулів

                   https://learningapps.org/watch?v=pjvedma4t22

Виконати дії:

1) 5,6 * 2 = 11,2

2) 5,6 : 2 = 2,8

3) 5,6 + 2,3 = 2,8

4) 7,9 – 5,6 = 2,3

5) 8 : 0,4 = 20

6) 5 – 3,2 = 1,8

7)  7,4 * 0,5 = 3,7

8) 7 + 3,2 = 10,2

    

ІІІ. Зупинка  « Задачна »

 

Робота у групах. Утворюються 3 групи. Кожна одержує задачу на певну компетентність:

  1. Громадянська відповідальність

 

Стан лічильника холодної води на 1 грудня: 00415.

Стан лічильника холодної води на 1 січня:    00424.

Скільки сім’я має сплатити за грудень за постачання холодної води та водовідведення, якщо тариф за це становить 32, 45 грн за 1 м3 води?

 

( 424 - 415 ) * 32,45 = 292,05 ( грн.) = 292 грн 5 коп

 

 

 

  1. Екологічна безпека

кран

 

Із погано закритого внаслідок недбалості водопровідного крана щосекунди витікає одна крапля води. Скільки грамів води витече за добу, якщо маса 100 крапель дорівнює 7 г?

Скільки кілограм води витече за добу, якщо в будинку  90 квартир, у кожній з яких погано закритий кран?

 

24*3600: 100 = 864 (г), 864*90=77760 г = 77,76 кг

 

  1. Підприємливість та фінансова грамотність

 

В будинку  60 квартир, у кожній з яких погано закритий кран, через який за добу витікає

2 м3 води. Скільки грн. сплатять мешканці будинку за недбалість якщо тариф за це становить 32, 45 грн за 1 м3 води? Скільки можна було б купити на ці гроші дерев для озеленення подвір’я, якщо одне дерево коштує 41,5 грн?

 

60 * 2 * 32,45 = 3894 ( грн.)

3894 : 41,5 = 93,831 93 ( д)

   

ІV. Зупинка  « Відпочинок»

Фізкультхвилинка

 

Учні виконують вправи        фх

  Руки вже за головою,

Тож дивись перед собою,

Зараз очі - вже по колу,

Виправляємо хребет,

Лікті зводимо вперед,

Мов метелики літаємо,

Крильця розводимо,

Розправляємо, присідаємо,

Пальчики розминаємо.

Будем вправу ми кінчати

Легше стало працювати.

  1. Зупинка  «Цікавинки»

Учні з кожної команди зачитують по 2 твердження

Вода приховує багато загадкового та всі її властивості не вивчені до теперішнього часу.

  • Морська вода замерзає при 1,90С
  • Гаряча вода замерзає швидше за холодну.
  • Людина може бути без води менше тижня.
  • Перші живі організми на Землі виникли у воді.
  • Найчистіша вода знаходиться у Фінляндії.
  • Море синього кольору, оскільки морська вода відбиває колір неба.

 

  1. Зупинка  « Наполеглива »

Розв’язати задачі.

№1

В Україну щороку ввозять 300 млн штук батарейок. Одна батарейка отруює 399,9 л води. Який об’єм води може отруїти населення України за рік, якщо не утилізувати використані батарейки?

         Описание: C:\Users\111\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\батарейка.jfif

 

№2

На думку фахівців, нафта, що потрапила у воду, лише на 0,55 випаровується і біохімічно розкладається за першу добу. Решта нафти деградує повністю лише за 10 років. У середньому у Світовий океан щорічно надходить 2,3 млн т нафти. Оцініть кількість нафтопродуктів, що накопичуються у Світовому океані за рік.

 

№3

Яка площа акваторії моря потрібна для того, щоб прогодуватися чайці вагою 1 кг ( 0,4 сухої речовини) в ланцюгу живлення: планктон-риба-чайка, якщо продуктивність планктону

 600 т/м2?

 

Описание: C:\Users\111\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\чайка.jpg

№4

Площа Київського водосховища дорівнює 922 км2, а Канівського – 675 км2. Частка мілководдя від загальної площі Київського водосховища становить 0,4, а від площі Канівського – 0,24. На якому з водосховищ мілководдя займає більшу площу?

 

 

Описание: C:\Users\111\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\канів.jpg  київське

Канівське водосховище                            Київське водосховище

 

№5

Одна тонна макулатури економить 200 м3 води та 1000 кВт/год електроенергії. Яку економію води та електроенергії можна отримати від 6545,6 кг макулатури?

 

№6

Відношення запасів води в озерах до запасів річкових вод нашої планети становить 625:1. Загальна кількість води в озерах і річках 751,2 тис м3. Знайти запаси води в озерах та річках.

  1. Підсумок уроку.


Зупинка « Практика »

Практичне застосування дробів

Вчитель:  Вивчати десяткові дроби потрібно для того, щоб розв’язувати практичні задачі в повсякденному житті, а також для подальшого вивчення математики й інших предметів: фізики, хімії, економіки тощо. Для того, щоб добре виконувати дії з десятковими дробами, потрібно постійно вправлятися та тренуватись. Ці тренування допоможуть далі вивчати і використовувати десяткові дроби, а також у старших класах ці вміння знадобляться вам на екзаменах і на зовнішньому незалежному тестуванні.

У підручниках, предметах,

У журналах і газетах,

В повсякденній мові –

Скрізь дроби десяткові.

Допомогли нам у подорожі ….. ( знання )

Рефлексія на уроці.

  • Я дізнався
  • Я навчився
  • Мені сподобалося
  • Мені було важко
  • Мій настрій
     

Вправа «Сенкан» про слово екологія

Екологія

Чиста ,  брудна

Радує, допомагає, захищає

Бережіть екологію планети!

Навколишнє середовище

         Природа прикрашає наше життя.  Вона приносить нам багато радості.  Ми із задоволенням слухаємо спів птахів, дзюрчання струмочка, таємничий шепіт лісів.  Ми із задоволенням милуємося роздоллям полів, дзеркальною гладдю річок і красою квітів.  Все це нам щедро дарує планета Земля.  А натомість просить тільки одного - дбайливого доброго ставлення.

VІІ. Домашнє завдання.

  1. Інтерактивна вправа « Дроби. Дії із ними»

GeoGebra — вільно-поширюване (GPL) динамічне геометричне середовище, яке дає можливість створювати «живі креслення» для використання в геометрії, алгебрі,

https://www.geogebra.org/m/m9kkq6m6

Творче завдання

Обчисліть скільки ваша сім’я має сплатити за тиждень за постачання холодної води та водовідведення, якщо тариф за це становить 32, 45 грн за 1 м3 води.

Описание: C:\Users\111\Desktop\вода.jpg

 

 

 

Розв’язати задачу.

Молюсок мідії великих розмірів за добу в процесі живлення пропускає через себе й очищає 69,9 л води. Площа Чорного моря становить 423000 км2 та вміщує 537000 км3 води. Колонія мідій на 1 м2 території фільтрує 199,9 м3 води на добу. Скільки часу потрібно витратити одній мідії, щоб очистити воду в Чорному морі, і скільки часу на цю роботу

 витратить колонія мідій, що заселить усе морське дно?

 

Описание: C:\Users\111\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\мідія.jfif


 

 

docx
Додано
16 січня 2023
Переглядів
1898
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку