Урок "Розвязування задач на зміни агрегатного стану речовини"

Про матеріал
Урок засвоєння вмінь і навичок з теми "Агрегатний стан речовини"дозволяє учням використати раніше отримані знання під час розвязування задач.
Перегляд файлу

Урок фізики у 8 класі

Тема. Розв’язування задач на зміни агрегатного стану речовини

Мета: закріпити теоретично набуті знання з даної теми,  продовжувати формувати вміння та навички розв’язувати фізичні задачі ; розвивати мислення ,уяву, увагу; виховувати охайність, самостійність, інтерес до предмету.

Обладнання: підручник, ПК, учительська презентація, збірник задач, плакат (девіз уроку), картка контролю.

Тип уроку: урок засвоєння вмінь і навичок.

Девіз уроку: «Знаєш? Переконайся в тому, що умієш!».

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Перевірка домашнього завдання

  • Перевірити наявність розв’язання задачі №8 с. 96 підручника, прокоментувати відповідь;
  • Індивідуальне завдання: вправа 18 №1. Повідомлення учня: «Де зараз використовується сонячна енергія і де вона може бути використана з часом»;
  • Фізичний диктант  (учні виконують у робочих зошитах):
  1. Процес переходу речовин з рідкого стану у газоподібний, називають … (пароутворенням).
  2. Способи пароутворення… (випаровування, кипіння).
  3. Пароутворення з поверхні речовини, називають …(випаровуванням).
  4. Швидкість випаровування рідини залежить від… (температури рідини, виду речовини, площі випаровування, наявності вітру).
  5. Під час випаровування температура рідини, що залишилася… (зменшується).
  6. Процес пароутворення з усього об’єму рідини, називається … (кипінням).
  7. Кипіння відбувається лише за …( певної температури).
  8. Процес перетворення пари на рідину, називається …  (конденсацією).
  9. Конденсація супроводжується виділенням … (енергії).
  10. Кількість теплоти, необхідна для перетворення рідини на пару, визначається за формулою … (Q = ɼ m).
  11. Теплові двигуни перетворюють внутрішню енергію палива в … (механічну).
  12. ККД теплового двигуна визначається за формулою … (ɳ = Aкор/Qпов *100%) і ніколи не дорівнює … (100%).

Примітка. Кожна правильна відповідь оцінюється 1 балом. Учні здійснюють самоперевірку і виставляють собі бали в зошиті. Аналізуються загальні помилки.

Вчитель використовує картку контролю протягом уроку, щоб об’єктивно оцінити  роботу кожного учня.

Підсумок. Учитель  оголошує тему, мету та  девіз уроку.

ІІІ. Розв’язування задач за підручником.

№10 с. 97.  Задача розв’язується біля дошки ( обговорення колективне).

Скільки гасу потрібно спалити, щоб отримати 92 МДж теплоти? Вважайте, що гас згоряє повністю.

m – ? Сі Q = qm

Q = 92 МДж 92000000 Дж m = Q/q 

q = 46 МДж/кг 46000000 Дж/кг m = 92000000 Дж/46000000 Дж/кг = 2кг

 Відповідь: m = 2 кг.

Підсумок.

№13 с.97. Задача обговорюється колективно, оформлення біля дошки. Розв’язок задачі учні здійснюють самостійно у робочих зошитах. Перевірка за слайдом презентації

У газовому нагрівнику під час згоряння 2,5 кг природнього газу було отримано 82,5 МДж теплоти. Визначте ККД нагрівника.

ɳ  - ? Сі ɳ = Qкор /Qпов * 100%

m = 2,5 кг Qпов  = qm

q = 44 МДж/кг            44000000 Дж/кг ɳ = Qкор /qm  * 100%

Qкор = 82,5 МДж 82500000 Дж ɳ = 82500000 Дж/44000000 Дж/кг*2,5 кг =75%

                     Відповідь: ɳ = 75%.

Підсумок.

№14 с. 97. Задача обговорюється колективно, оформлення короткого запису задачі учні виконують самостійно (перевірка за слайдом). Графік учні намагаються виконати самостійно (перевірка за слайдом), обчислення самостійно (перевірка за слайдом).

Ефір масою 20 г за температури 15 0С повністю випарувався. Яку кількість теплоти поглинув ефір під час цього процесу?

 

 

Q - ? Сі t,0С    

m = 20 г 0,02 кг 35  Q2  - випаровування

t 1 = 15 0С Q1 – нагрівання

t2  = 35 0С 15

r = 0,4 МДж/кг 400000 Дж/кг

c = 400 Дж/кг0С ŧ, хв

Q1 = Q2 Q = Q1 + Q2

                                                                          Q1  = с m (t2 - t 1  ) = 940 Дж,

                                                                          Q2  = r m  = 8000 Дж,

Відповідь: Q = 8940 Дж = 8,94 кДж.

Підсумок.

ІV. Підсумок уроку, домашнє завдання.

  • Повторити теоретичний  матеріал за підручником с. 92 – 93 (Підбиваємо підсумки розділу І «Теплові явища»).
  • Розв’язати задачу № 30.150 (збірник), № 15 с. 97 підручника
  • Підготуватися до контрольної роботи.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Література

  1. Фізика: підруч. Для 8 кл. загальноосвіт. навч. закл. ; за ред.. В.Г. Бар’яхтара, С.О. Довгого. – Х. : Вид – во «Ранок», 2016. – 240с. :іл.., фот.
  2. Фізика . 8 клас: Збірник задач / І.Ю. Ненашев. – Х. : Веста: Видавництво «Ранок», 2008. – 176с.
  3. Навчальна програма для ЗНЗ з фізики для 7 – 9 класів підготовлена у 2012р.. Програма затверджена наказом МОН України від 07.06. 2017 № 804.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Картка контролю

 

 

П.І. учня

Д/з-

Повід.

Фізич.

дикт.

Р-та

біля дошки

№10

№13

№14

Результ.

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

docx
Пов’язані теми
Фізика, 8 клас, Розробки уроків
До підручника
Фізика 8 клас (Бар’яхтар В. Г., Божинова Ф. Я., Довгий С. О., Кі-рюхіна О.О. (за ред. Бар’яхтар В. Г., Довгого С.О.))
До уроку
§ 10. Агрегатний стан речовини. Наноматеріали
Додано
5 квітня 2019
Переглядів
3673
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку