Ознайомити учнів з принципами загартовування (поступовість, систематичність, дозованість); продовжувати формувати у здобувачів знань переконання, що рух це - здоров'я; продовжити формувати позитивне значення загартування для здоров'я людини; збагачувати знання учнів про правила загартовування; виховувати у дітей бажання загартовуватись, почуття прекрасного, вміння цінувати красу руху
Васильківська загальноосвітня школа I-III ступенів №6
Вчитель початкових класів: Данилюк Ніла Олексіївна
Урок 5
Тема. Рух і загартовування.
Мета. Ознайомити учнів з принципами загартовування (поступовість, систематичність, дозованість); продовжувати формувати у здобувачів знань переконання, що рух це - здоров’я; продовжити формувати позитивне значення загартування для здоров’я людини; збагачувати знання учнів про правила загартовування; виховувати у дітей бажання загартовуватись, почуття прекрасного, вміння цінувати красу руху
Обладнання. Малюнки із зображенням рухливих ігор, фізичних вправ, таблиці.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку.
Доброго ранку ліси і поля.
Доброго ранку планета Земля.
Щастя, здоров’я всім людям бажаєм
З радістю на урок до знань поспішаєм.
Утвори пари
Білки постачають енергію
Жири джерело енергії
Вуглеводи будівельний матеріал
Вітаміни підвищують стійкість організму до захворювань
Вітамін А забезпечує нормальний стан шкіри, волосся. Потрібен для зору, кісток.
(малюнки продуктів, в яких є вітамін А)
(Абрикос,морква,молоко, яйця, масло, риб’ячий жир)
Вітаміни групи В для росту і розвитку
(квасоля, житній хліб, м’ясо,риба,молоко)
Вітамін С сприяє зміцненню імунітету
(апельсини,лимони, помідори, картопля)
Вітамін Д для росту й міцності кісток. Утворюється в організмі людини під дією
сонячних променів,а також є у (риб’ячий жир, лосось, яйця, молоко)
Мінеральні речовини:
Кальцій для міцності кісток і зубів
(молоко,горіхи, риба)
Залізо для забезпечення кровотворення
(печінка,квасоля, персики,абрикоси)
Йод для нормальної роботи щитоподібної залози.
Хочеш бути сильним – бігай!
Хочеш бути красивим – бігай!
Хочеш бути розумним – бігай!
Французький лікар А. Труссо писав, що рух за своєю дією може замінити будь – які ліки, але всі ліки, які є в світі, не можуть замінити рух.
Сьогодні ми доведемо, що рух – це здорове життя, що займатися фізичними вправами щодня так само потрібно, як харчуватися, спати, дихати. Будемо також вивчати природні чинники,які допомагають нам бути здоровими, стійкими до хвороб, вивчимо правила загартування.
( Здорова людина хоче рухатися, гратися,допомагати іншим).
Однією з основних умов зростання дитини є достатня рухова активність. Щоб бути здоровим і сильним, потрібно багато рухатись. Щодня здорова дитина має робити близько 10 тисяч кроків. За все своє життя доросла людина може подолати відстань від Землі до Місяця. Школярі багато часу проводять сидячи, тому ростуть кволими, вередливими, не впевненими у своїх силах, погано вчаться. Багато хто з вас зрозумів, що його спосіб життя є недостатньо рухливим. Що ж робити у цьому разі? Рухатися, використовуючи при цьому кожну можливість: дорогу до школи,шкільну перерву, перерви під час виконання домашніх завдань. У вас є вільний час. Потрібно правильно організувати його. Саме тому до режиму дня школяра мають входити: ранкова гімнастика, фізкультхвилинки, фізичні вправи,прогулянки, посильна праця, катання на санчатах, лижах, велосипеді.
Людина – частина природи. Тому відчуває її вплив, щоразу пристосовується до змін у природному середовищі. Щоб легше і швидше переносити зміни погоди, слід загартовуватися.
Які природні чинники використовують для зміцнення здоров’я?
а). Бродить самотнє вогняне око,
усюди, де бувас, поглядом зігріває.( сонце)
б). Нею миємось щодня.
Це основа для життя.
Як нема її – біда.
Звісно, діти, - це …(вода).
в). Куди ступиш – всюди маєш,
хоч не бачиш, та вживаєш. (повітря)
а). Поділ дітей на групи за природними чинниками.
СОНЦЕ ПОВІТРЯ ВОДА
б). Виберіть форми і методи загартування відповідно до назви групи.
Умивання холодною водою, обтирання мокрим рушником, щоденні прогулянки на свіжому повітрі в будь – яку погоду, прийняття душу, систематичне миття ніг холодною водою, купання в річці, плавання в басейні, ходити влітку босоніж, засмагання, гра в сніжки, гра в бадмінтон, провітрювання кімнати, обливання, сон з відчиненим вікном.
в). Складання правил загартування.
Правила загартування за допомогою сонячних променів.
Правила загартування водою.
1.Обтирай тулуб змоченими у воді руками, а потім енергійно розітри шкіру рушником до приємної теплоти.
2.Найкращий час проведення процедури – ранок , після фізичної зарядки.
3.Приймання душу. Температуру води знижувати поступово.
Тривалість процедури – 1 – 3 хвилини.
4.Холодні ванни для ніг. Найкращий час – перед сном. Тривалість процедури -1 – 2 хвилини.
5. Влітку купайся й плавай у природних і штучних водоймах.
Правила загартування повітрям.
1,2 – всі присіли, потім вгору підлетіли.
3,4 – нахилились, із струмочка гарно вмились.
5,6 – всі веселі крутимось на каруселі.
7,8 – діти милі ніжками затупотіли.
9,10 – відпочили і за парти тихо сіли.
Робота з підручником ( с. 29 – 31).
а). Ознайомлення з теоретичним матеріалом.
- Яку користь приносять процедури загартування?
- Яких трьох важливих правил слід дотримувати?
- Що означає поступовість?
- Що означає систематичність?
- Що означає дозованість?
7. Аналіз таблиці умов проведення процедур загартування.
8. Опрацювання замітки « Для допитливих. Загартування»
а), Робота з кросвордом «Утвори пари»
Принципи загартування
З рух
А тривалість, поступовість
Г регулярність,систематичність
А дозованість, певна норма
Р комплексність, поєднання різних видів
Т зміцнення здоров’я
У актуальність
В гармонійність
Н активність
Н уміння
Я наполегливість
б). Гра «Незакінчене речення»
Якщо ти хочеш бути здоровим,то…
Якщо ти хочеш бути красивим,то…
Якщо ти хочеш бути розумним,то…
Довідничок: дотримуйся режиму дня;займайся спортом; стеж за своїм зовнішнім виглядом; старанно навчайся.
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VIII. Підведення підсумків. Рефлексія.
IX. Домашнє завдання.
Підручник О. Гнатюк « Основи здоров’я” 4 клас. С. 28 – 32.
Разом з дорослими скласти план загартовування і неухильно його дотримуватися.