Мета: розглянути рівномірний рух тіла по колу як приклад криволінійного руху; вивчити основні характеристики криволінійного руху – траєкторія, швидкість, період і частота обертання; показати, як на практиці застосовують знання про криволінійний рух; як приклад обертального руху розглянути характер обертання Місяця навколо Землі; формувати вміння розв'язувати задачі; розвивати критичне мислення учнів; виховувати самостійність, відповідальність
(Слайд 3) Тема: Рівномірний рух матеріальної точки по колу. Період обертання. Швидкість матеріальної точки під час руху по колу
(Слайд 4) Мета: розглянути рівномірний рух тіла по колу як приклад криволінійного руху; вивчити основні характеристики криволінійного руху – траєкторія, швидкість, період і частота обертання; показати, як на практиці застосовують знання про криволінійний рух; як приклад обертального руху розглянути характер обертання Місяця навколо Землі; формувати вміння розв'язувати задачі; розвивати критичне мислення учнів; виховувати самостійність, відповідальність
Хід уроку
І. Організаційний етап.
ІІ. Актуалізація опорних знань. (Слайд 1)
Розминка. Вправа «Знайди пару»
Час ; V=l/t;
шлях; t;
швидкість; метр
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. (Слайд 2)
Більшість рухів у природі здійснюються за криволінійними траєкторіями. Одним з прикладів такого руху є рух планет. Саме такому виду руху ми сьогодні і присвячуємо свій урок.
ІV. Повідомлення теми і мети уроку. (Слайд 3)
V. Вивчення нового матеріалу (Слайд 5)
Прийом «Лекція з елементами бесіди»
Будь-який криволінійний рух можна подати як рух по дугах кіл з різними радіусами. Ми будемо вивчати рух тіл по колу зі сталою за модулем швидкістю.
(на дошці домалювати кола)
Рівномірним рухом по колу називають такий криволінійний рух, у ході якого траєкторією руху точки є коло і за будь-які рівні інтервали часу точка проходить однаковий шлях.
(Слайд 6) Прикладом такого руху є:
Кабінка оглядового колеса;
Точки ротора парової турбіни;
Рух планет навколо Сонця; Місяця навколо Землі
Рівномірний рух по колу – це періодичний рух, тобто такий рух, який повторюється через рівні інтервали часу. (рис.12.2)
(Слайд 7)
(Слайд 8) Інтерактивна вправа «Пошук інформації»
Робота з підручником: ст. 78-83
Будь-який періодичний рух характеризується такими фізичними величинами, як період і частота
(Слайд 9) Період обертання — це фізична величина, яка дорівнює часу, протягом якого тіло, що рівномірно рухається по колу, здійснює один повний оберт.
Якщо період обертання дорівнює 1с, це означає, що тіло за одну секунду робить один повний оберт. Наприклад, Земля робить повний оберт навколо Сонця за 365,25 діб.
Якщо за час t тіло зробило N повних обертів, то період можна визначити за формулою:
[Т] = с
(Слайд 10) Обертова частота - кількість повних обертів за одну секунду.
Обертова частота й період обертання зв’язані таким співвідношенням:
Врахувавши формулу періоду
Частоту в СІ вимірюють в
Обертова частота кулерів сучасних процесорів становить 50-60 обертів на секунду (рис.12.4)
(Слайд 11) Розглянемо рівномірний рух двох тіл по колах
1 особливість руху по колу: якщо за незмінного періоду обертання збільшити радіус кола. Яким рухається тіло, то швидкість руху тіла зросте
(Слайд 12) А як буде спрямована швидкість руху тіла в цьому випадку?
Спостереження показують, що маленькі частинки, що відокремлюються від тіла, що обертається, летять із тією швидкістю, якою володіли в момент відриву: бруд з-під коліс автомобіля летить по дотичній до поверхні коліс; розпечені частинки металу, що відриваються при заточенні різця об точильний камінь, що обертається, також летять по дотичній до поверхні каменя.
2 особливість руху по колу: під час руху по колу швидкість у будь-якій точці траєкторії спрямована по дотичній до кола в цій точці.
Модуль швидкості для рівномірного руху по колу залишається сталим, але напрям швидкості весь час змінюється.
(Слайд 13) Якщо відомий період обертання Т, то можна знайти швидкість тіла v. За час t, що дорівнює періоду Т, тіло проходить шлях, що дорівнює довжині кола:
(Слайд 14)
(Слайд 15) Важливою особливістю обертового руху є те, що всі точки тіла рухаються з тим самим періодом, але швидкості різних точок можуть істотно відрізнятися, оскільки різні точки рухаються по колах різних радіусів.
Наприклад, при добовому обертанні Землі швидше за інші рухаються точки, що перебувають на екваторі, оскільки вони рухаються по колу найбільшого радіуса — радіуса Землі. Точки ж земної поверхні, що перебувають на інших паралелях, рухаються з меншою швидкістю, тому що довжина кожної із цих паралелей менше довжини екватора.
(Слайд 16) Прийом «Астрономічна та історична скарбничка»
Електронний урок -№5
1)Обертання Землі (8)
2) Обертання. Сонячна система (9)
3) Місяць – природний супутник (10)
4) Обертальний рух у техніці (11)
VІ. Закріплення вивченого матеріалу (Слайд 17)
1. З якою швидкістю рухаються кінці годинної, хвилинної й секундної стрілок настінних годинників? Прийміть, що довжина кожної із цих стрілок дорівнює 10 см.
(Слайд 18)
(Слайд 19)
2. Чому дорівнює період обертання Землі навколо Сонця? Місяця навколо Землі? (27,3 доби)
3. Якою буде траєкторія руху точки на ободі колеса велосипеда?
(Слайд 20)
(Слайд 21) 4. Виберіть правильну відповідь. Рух автомобіля якою із трьох доріг можна вважати найменш близьким до руху по колу?
Вправа 12.1
VІІ. Підсумок уроку (Слайд 22)
Прийом «Кошик знань»
Сьогодні на уроці ми вивчили…,
ці знання мені знадобляться…
На уроці я дізнався…
Мені на уроці…
На уроці я зрозумів…
VІІІ. Повідомлення домашнього завдання (Слайд 23)
Опрацювати § 12. Вправа 12.2