Урок "Що нас оточує? Жива і нежива природа"

Про матеріал

Завдяки даній розробці уроку вчителеві можна організувати цікаву роботу з розширення і уточнення знань учнів про різноманітність природи, а саме «живої і неживої природи», використати запропоновані форми і методи роботи для порівняння предметів живої та неживої природи з метою виявлення відмінностей між ними, для з'ясування, що належить до природи, а що до речей, виготовлених людиною; а також для розвитку вмінь групувати предмети за певними ознаками, для розвитку вмінь спостерігати за об'єктами природи, таким чином формуючи пізнавальну активність та творчі здібності учнів.


Перегляд файлу

1

 

Відділ освіти та молоді Іваничівської райдержадміністрації

 

 

 

 

«Що нас оточує?.

Жива і нежива природа.»

1 клас

 

 

                                                                                     Підготувала:

                                                                                     вчитель

                                                                                     ЗОШ  І – ІІІ ступеня

                                                                                     с. Стара Лішня

                                                                                     Вітичук Олена Василівна

 

 

 

 

 

 

 

Тема: Природа навколо нас. Жива і нежива природа.

 

Мета:

  • розширити і уточнити знання учнів про різноманітність природи;  формувати в учнів поняття «природа», «жива і нежива природа», вчити порівнювати предмети живої та неживої природи з метою виявлення відмінностей між ними, з’ясувати, що належить до  природи, а що до речей, виготовлених людиною;
  • розвивати    вміння групувати предмети за певними ознаками, спостерігати за об’єктами природи, формувати пізнавальну активність та творчі здібності учнів; 
  • виховувати дбайливе  ставлення до природи, речей, створених людиною.

 

Тип уроку:    вивчення нового  матеріалу

 

Обладнання:  І. Грущинська «Природознавство» 1 клас, зошит  

                        «Природознавство», ілюстрації картин з пейзажами, вислів про 

                         природу, малюнки із зображенням живої та неживої природи,

                         плакат з кросвордом, презентація «Природа. Жива і нежива

                         природа» в  Power Point.

 

Хід уроку:

І. Організація класу.

1. Привітання.

Встаньте, діти всі рівненько,

Посміхніться всі гарненько,

Посміхніться ви до мене,

Поверніться до гостей,

Привітайтесь: «Добрий день!»

- Привітали гостей, що до нас завітали.

Хочу чути, чого б ви усім побажали.

- Всім присутнім здоровя ми зичимо й добра,

А тепер до роботи нам братись пора.

- Сьогодні на уроці багато гостей. Вони прийшли, щоб побачити, як ви

вмієте працювати на уроках природознавства, які ви слухняні. Наші предки вірили, що кожний гість посланий від Бога; гостей пригощали, радо зустрічали. І тому сьогодні для наших гостей ми подаруємо цей урок.

 

2. Вправа «Погода».

- Який сьогодні день: ясний, хмарний, похмурий?

- Яке небо?

- Які опади?

- Який вітер?

- Яка температура повітря?

- Що змінилось порівняно з минулим тижнем?

- Які зміни відбулись в живій та неживій природі?

3. Кросворд.

1) Під землею птиця кубло звила і яєць нанесла. (Картопля)

2) Сидить дівчина в коморі, а коса її надворі. (Морква)

3) Сидить Марушка в семи кожушках. Хто її роздягає, той сльози проливає. (Цибуля)

4) Одяг багатий, сам сліпуватий, живе без віконця, не бачить сонця. (Кріт)

5) Удень сліпа, уночі зряча, мишей ловить, а не кіт. (Сова)

6) Щоб діти не спізнились на урок, голос подає шкільний…(Дзвінок)

7) Між берегів текла, текла, мороз зміцнів – під скло лягла. (Річка)

Діти читають ключове слово  ПРИРОДА

 

ІІІ. Оголошення теми  уроку.

Ми сьогодні на уроці будемо говорити про природу, що нас оточує. Живу і неживу природу.(Слайд 1).

Природа – це книга, яку потрібно  прочитати і правильно зрозуміти…

                                                                       Жан-Анрі Фабр (Слайд 2).

- Діти, ми знаємо чудовий вірш про природу. Давайте прочитаємо його для наших гостей і скажемо, що таке природа.

Учениця виразно читає напамять:

Повітря, земля і вода – це природа.

Природа – це я, і ти – це природа.

Пустелі і гори, поля і ліси,

І ми – тільки частка цієї краси.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

  1. Оголошення завдань уроку.

Учитель. На  уроці ви будете: (Слайд 3).

  • формувати уявлення про живу та неживу природу;
  • вчитися порівнювати тіла живої та неживої природи з предметами, виготовленими людиною;
  • розвиватимете інтерес до пізнання природи, вміння бачити її як єдине ціле;
  • маєте зрозуміти, що необхідне дбайливе ставлення до природи та речей, створених людиною.

 

План уроку. (Слайд 4).

  • Що таке природа?
  • Природа жива і нежива
  • Природа та педмети, виготовлені людиною.
  • Єдність живої і неживої природи.
  • Використання людиною знань  про природу у житті.
  • Поміркуй?

 

2. Розповідь з елементами бесіди.

- Що таке природа?

     3. Гра «Я почну, а ти закінчуй»

 Сьогодні по дорозі до школи я бачив...

 Біля школи росте...

 Нашу землю вдень освітлює...

 Вночі я бачила на небі...

 Ми п'ємо...

 Риби живуть у.. 

 Ми дихаємо...

На дошці з'являються малюнки: пташка, їжак, квіти, гриби,  сонце, місяць, зорі, камінь.             

Учитель.

Як назвати одним словом все, про що ви говорили? Де ми це зустрічаємо? Так, навколо нас. Це і є природа. (Слайд 5)

 – А на які дві групи ми можемо роз приділити ці природні тіла? (Слайд 6).

  • А чи хотіли б ви здійснити подорож у той куточок природи, де ви

відпочивали влітку?

     4. Хвилинка відпочинку.

Учитель. Сядьте зручніше, заплющте очі. Я хочу запросити вас у мандрівку на хмаринці. (Звучить музика.)

Уявіть, що ви стрибнули на білу пухнасту хмаринку, схожу на м'яку гору із подушок. Відчуйте, як ваші ноги, спина зручно розташувались на цій великій подушці. Мандрівка починається. Наша хмаринка повільно піднімається В синє небо. Відчуваєте, як вітерець обвіває обличчя? Тут, високо в небі, все спокійно і тихо.

Ми наближаємось до місця вашого відпочинку... Розплющте очі. Як красиво! Розкажіть, що ви бачите. (Слайд 7).

(Тіла природи з дитячими фотографіями про літній відпочинок.)

-  Як ви вже бачили, те, що оточує людину і не зроблене її руками, - природа. Сонце, небо, вітер, земля, повітря, рослини, тварини – все це природа. Людина – також частина природи.

- Назвіть живих істот.

- Назвіть рослини.

- Як ви думаєте, що у них спільного?

Отже, усе живе в природі живиться, розмножується, розвивається, росте і дихає. Мова йде про людей, тварин, рослин. Усе це і є жива природа. Виберіть те, що відноситься до живої природи. (Слайд 8).

Перевіримо…(Слайд 9).

     5. Робота з підручником. (с.54-55)

Учитель читає текст, учні називають предметні малюнки у кожному ряді.

 - За якою ознакою художник згрупував малюнки?

     6. Продовження розповіді.

   - Природа дає все необхідне для життя людини: їжу, воду, повітря, будівельні матеріали. Вона є джерелом натхнення для письменників, композиторів, художників, які присвятили їй чимало художніх творів. (Вчитель звертає увагу на репродукції картин, що розміщені на дошці). Природу називають ненькою. Всі ми - діти природи.

        Умовно природу поділяють, як ми вже знаємо,  на живу і неживу.

Нежива  природа – це Сонце, Місяць, Земля, повітря, вода, небо тощо.

 Жива природа – рослини, тварини, людина, бо вони народжуються, живляться, ростуть, дихають, відмирають.

  • Чи може існувати жива природа без неживої? Чому?
  • (Слайд10) - Що необхідне рослинам для росту? (Сонце, повітря, вода)
  • (Слайд 11) - За  допомогою  яких  тіл  неживої природи   птахи орієнтуються  в цілодобовому  польоті? (Сонця, місяця, зірок).
  • (Слайд 12) - Що спільного між бурулькою і молодою рослиною?
  •                     - Складаються з води: бурулька 100%, рослина 95%.
  • (Слайд 13) – Збільшуються в розмірі і масі.

     7. Продовження роботи з підручником.

а). Відповіді на запитання.

  - До якої природи належать каштан, калина, соняшник, осока? Чому?

  - До якої природи належать вовк, лелека, кінь, жаба, комар? Чому?

  - Хлопчик, дівчинка, космонавт, лікар, шахтар – до якої природи вони належать? Чому?

     8. Гра «День, ніч».

- Коли я скажу «ніч»,- ви заплющуєте очі і відпочиваєте, а коли – «день» -, розплющуєте очі і включаєтесь до роботи.

- Отже, почали! Ніч!

- Відпочили? День!

- Подивіться на картинку і назвіть те, що  належить до природи.

- Знову  Ніч!

- (Слайд 14).  День! Що ви бачите на слайді? Чи можемо ми об’єднати ці предмети до однієї групи? Як ми їх назвемо? (Речі, створені людьми). Давайте прочитаємо ще раз. Дякую!

- А як ви думаєте, чи належать речі, створені людьми до природи? (Ні).

а). Вправа «Мікрофон»

   - Продовжте перелік, розпочатий художником на  малюнку.

( Діти називають те, що створене  руками людини: будинки, машини, меблі, шкільне приладдя тощо)

      9. Розв’язування логічних завдань « Що зайве? Чому?»

  • Небо, Місяць, вода, зорі, пісок, карта.
  • Дуб, камінь, Сонце, повітря.
  • Вітер, річка, білка, веселка, дощ.
  • Вовк, лисиця, лікар, чашка, комар.

     Фізкультхвилинка.

Встало вранці ясне сонце,

Зазирнуло у віконце.

Ми до нього потяглися,

За промінчики взялися.

Будем дружно присідати,

Сонечко розвеселяти:

Встали – сіли, встали – сіли,

Бачте, як розвеселили.

Стало сонце танцювати,

нас до танцю припрошати,

Нумо разом, нумо всі

Потанцюймо по росі.

V. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Робота в зошиті. (с.25-26)

2. Гра «Засели будиночок».

Завдання: розташувати малюнки, що кожен з вас одержав перед початком уроку,  у відповідні хатинки:  жива природа  і  нежива природа.

    Спочатку вибрати об’єкти живої природи, використовуючи інтерактивний метод  «Прес» за поданим кліше:

а). «Я вважаю…»

б). «…тому, що…».

3. Відгадування загадок.

До якої природи належать слова – відгадки?

  •         Рукавом махнув –

              дерево зігнув.

              Що це?

                                       (Вітер)

  •         Весною зацвіла,

               влітку загоріла,

               червоні коралі

               восени наділа.

                                         ( Калина)

  •         Синя стрічка блищіть,

               щось тихенько гомонить.

               І біжить собі, біжить,

              не зупиниться на мить.

                                                    (Річка)

  •         Сама мала, шубка пухка,

               з гілки на гілку стрибає,

             шишки, горішки збирає.

                                                      (Білка)

  •         Над лісами,

              над рікою,

              кольоровий міст горою.

                                                     (Веселка)

  •         Лиш торкнись до колючок –

               він згортається в клубок.

               Не вгадаєте ніяк?

               Підказати? Це…

                                                  (Їжак)

    4. Використання людиною знань про природу в житті.

(Слайд 15). Людина – розумна частина природи, вона не може існувати без використання природних багатств.

(Слайд 16). Що допомагає пізнавати природу? (Щоденні спостереження за нею).

(Слайд 17-18). Це цікаво…

(Слайд 19). Для чого людям потрібні знання про природу?

(Слайд 20, 21, 22).А ось для чого….

VІ. Підсумок уроку.

(Слайд 23)

     1. - Що таке природа?

- Що належить до неживої природи?

- Що належить до живої природи?

- Чим жива природа відрізняється від  неживої?

- До якої природи належить людина?

- Що належить до предметів, створених руками людини?

- Як потрібно ставитися до природи?

- Як необхідно ставитися до речей,  створених людиною?

Гра «Розгубилися слова».

Складають речення:

 Бережіть природу і шануйте працю людей!

Слова  розгубились. Давайте поставимо їх на місця.

Висновок: Отже, треба шанувати природу і речі, створені людиною!

 

       - Послухайте вірш поета П. Сиченка і запамятайте,  як саме потрібно ставитись до природи:

Вмійте природу любити.

Вам у походи ходити

І мандрувать, любі діти.

Вмійте ж природу любити,

Кожній стеблинці радіти.

В полі, у лісі, над яром –

Квіти, дерева і трави…

Цвіту не рви задаром,

Гілки не втни для забави!

Оберігайте ж повсюди

Шлях і стежиночку в гаї,

Все те окрасою буде

Нашого рідного краю.

(Слайд 25). Таким чином:   Природа жива  і  нежива;

Далека  і близька;

Відома  і невідома;

Завжди єдина;

В ній немає нічого лишнього і непотрібного;

В природі все має своє місце і значення.

doc
Додано
28 липня 2018
Переглядів
12233
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку