Урок "Шкільне життя"

Про матеріал
В розробці уроку для шостого класу з теми "School life" використовується мобільний додаток Kahoot, а також прийоми, які підвищують мотивацію здобувачів освіти до вивчення мови.
Перегляд файлу

Конспект открытого урока английского языка

Учитель: Круть О. И.

Класс: 6-В                                             Дата: 28.11.19

Тема: Школьная жизнь

Подтема: Любимые и нелюбимые уроки и деятельность на уроках.

Цель: способствовать развитию коммуникативной компетенции учащихся путём повторения лексико-грамматического инвентаря темы и усвоения нового, совершенствованию навыков чтения с целью понимания основного содержания прочитанного текста и навыков восприятия речи на слух, формированию умений выражать и обосновывать собственное мнение, прививать интерес к изучению школьных предметов.

Прогнозируемый результат: к концу урока учащиеся выражают своё отношение к школьным предметам, обосновывают свою точку зрения, определяют виды деятельности на разных уроках.

Тип урока: комбинированный.

Формы работы: индивидуальная, фронтальная, групповая.

Методы и приёмы: словесный (беседа), наглядный (иллюстрации), игровой (элемент соревнования, игровые действия), практический.

Оборудование: учебник English 6 Карпюк, дополнительный раздаточный материал, цветные карточки для выражения согласия/несогласия, смайлики для оценивания работы,  аудио материал, ноутбук, проектор (телевизор), ученические смартфоны для онлайн викторины, школьный альбом для домашнего задания, QR коды для дополнительной домашней работы.

 

Ход урока

  1. Введение в атмосферу иноязычного общения

 

  1. Приветствие. Организационно-мотивационный момент (Warm up)

Hello, my dear students! I`d like you to stand up! I`m very happy to see you!  And welcome to our English lesson! Before we start our lesson I want you to warm up. The task for you is very simple. You should repeat the actions and the words after me. Let`s try!

It`s time to think. It`s time to speak. It`s time to show.  Ready! Steady! Go!

(слова сопровождаются действиями)

Try to do it a bit faster. Repeat as fast as you can. Are you ready for English lesson? Sit down!

 

  1. Сообщение темы и цели урока
  • Составление предложения с данных слов (talking about different lessons and activities), определение темы урока

I`d like you to guess the topic of our lesson.

What are we going to talk about at this lesson?

These are the stages of our lesson. Read them together!

 

Stages of our lesson: Speak English, Review topical vocabulary, Express your opinions, Read and discuss the topic,  Listen about school activities, Play quiz game.

 

 

  1. Основная часть урока

 

  1.      Активизация  ЛО по теме «Школьные предметы»

 

Работа в парах: задание на карточке  найти и обвести слово (школьный предмет) за 10 секунд. Затем каждая пара по очереди произносит найденное слово по буквам, остальные дети произносят это слово полностью

(ptenglishefg, ksrarthic, lmnomusicasbe, vilmathseth, hifbhistorycal, bfacraftsfop, phobiologyagk)

 

Now, I`d like you to work in pairs.

I`m going to give you the cards with scrambled words.

The task for each pair is to find and circle the word that means school subject. I`ll give you 10 seconds. Let`s start!

And now spell your word.

Who can pronounce the word?

Repeat all together!

 

  1. Введение и отработка прилагательных

 

  • Обсуждение вопросов:

What`s your favourite subject? Which subject do you like? (ответы детей)

When do we like something? ( When it`s interesting).

When don`t we like something?  (When it`s boring).

Let`s learn more words that help you to express your opinions about different lessons. These words are adjectives.

 

  • Отработка произношения и проверка понимания новых ЛЕ

Чтение слов под ритм музыки. Постепенно закрывая слова, дети по памяти воспроизводят все прилагательные.

 

 Let`s read the words in the rhythm (1-2-3-4).

 Let`s count and then read! And now let` read with music like real hip-hop singers. (music).

Which words are positive?

Which ones are negative?

I`d like you to stick right smiles on the board.

 Один ученик у доски прикрепляет соответствующие смайлики к словам. Определяем какие слова можно использовать с глаголом  LIKE, а какие с глаголом DISLIKE. Подбираем похожие по значению глаголы. Like/love/enjoy/prefer и Dislike/ don`t like/ hate

 

Which words will you use with verb LIKE/DISLIKE?

What verbs can we say instead of LIKE/DISLIKE

 

I like/I dislike

 


Good/Positive

Fun

Interesting

Brilliant

Fantastic

Bad/Negative

Dull

Tiring

Awful

Boring


 

 

 

  1. Развитие навыков устной речи

 

Устные высказывания о любимом и нелюбимом предмете.  Детям предлагается вытянуть картинку с объектом какого-либо школьного предмета и по сигналу учителя (LIKE/DISLIKE) прокомментировать  нравиться или не нравиться предмет и аргументировать свой ответ, используя прилагательные. Отвечают по очереди.

 

Let`s play the game!

You should pull the card with the picture about school subject. 

Guess the subject and say if you like or dislike it according to my signal (LIKE/DISLIKE). Explain why. Use the pattern (презентация):

 

I like/dislike …. because it`s …      .

 

  1. Развитие навыков чтения (учебник стр. 63 упр.5а)

 

  • Подготовка к чтению. Обсуждение изображений. Изучение новых слов

 

I want you to read some different children`s opinions about their school subjects and then answer some questions about their preferences.

 Look at the photos of these children. What are their names?

(Alison, Ted, George, Andrew).

There`re some unknown words in the text.

 Read and learn them. Now you are ready to read.

  • Этап чтения упр. 5а стр. 63 (дети читают вслух)
  • Проверка понимания содержания прочитанного текста

Дети получают индивидуальные карточки с вопросами по тексту.

 

The task is to answer the questions about the children on your worksheets.

 

  • Questions:

Alison:

What`s Alison`s favourite subject? ________________

Does she like History? _____________

Ted:

Which subject does Ted like? _______________

Does he like reading? ______________

George:

Does George like school? _______________

Where does he like spending his time? ________________

Andrew:

What subject does he hate? ________________

Does he like learning poems? _______________

 

 

 

  1. Физминутка для глаз.

 

Look left, look right

Look up, look down

Look around,

Look at your nose,

Look at your toes,

Close your eyes,

Open, wink and smile.

 

 

  1. Развитие навыков аудирования. Игра «Agree or Disagree».  Дети слушают утверждения о  школьных предметах.  Если согласен с утверждением – поднять зелёную карточку (AGREE), если не согласен – красная карточка (DISAGREE).  Все неправдивые утверждения обсуждаются и   исправляются.

 

Let`s play “Agree or Disagree” game!

You`ve got 2 cards on your desks: green – AGREE, red – DISAGREE.

You`ll hear the statements about school subjects and school life.

 If you agree with it show me a green card.

If you disagree show me a red card. Проверить понимание.(презентация)

You should correct all wrong statements. Is the task clear?

 

 

 

 

  • Statements:

 


  1. At Maths lessons pupils do mathematical calculations.
  2. At Science lessons pupils study grammar.
  3. Pupils go to school on Sunday.
  4. Pupils must do their homework.
  5. At English lessons pupils learn new words.
  6. There are no desks in your classroom.

 

  1. Pupils don`t study many subjects at school.
  2. There is a blackboard in your classroom.
  3. At Music lessons pupils can sing and dance.
  4. At IT pupils can use computers.
  5. Pupils don`t go to school on Saturdays.
  6. Pupils must use their mobiles at the lessons.

 

 

  1. Работа в группах. Онлайн викторина Kahoot “School activities” https://create.kahoot.it/details/e1f79fa1-5d58-44e1-810e-06361edfcf11
  • Подготовительный этап. Организация групп,  иструкция к игре.

At what lesson can you use devices or mobiles? (IT)

 Now you may use your mobiles to work in groups. Unite into 4 groups.

 Each group must have one mobile with Kahoot (организация групп).

The task is to enter this quiz.

You know the rules of the game:

 Enter the PIN of the game.

Type the number of your group in the space for nickname.

Look at the screen, read the sentences carefully and quickly then choose the right shape in your mobile as fast as you can.

Let`s start the quiz!

 

  • Игра
  • Подведение итогов игры, определение команды победителя

 

 

  1. Заключительная часть урока

 

  • Подведение итогов урока

 

What did you do at the lesson? Did we do all stages of our lesson?

 

  • Оценивание учащимися своей работы на уроке

How did you work today?

I`d like you to evaluate you work during this lesson.

You`ve got two faces. Show me your results

 

      I did all my best

 

                        I should learn English better

 

 

  • Инструктаж к выполнению домашнего задания (презентация)
  1. Творческое задание: оформить страницу школьного альбома

 

I`ve got a school album with a lot of pages.

You should create and design its pages at home. 

All of you will get one page from this album where you`ll write something about school subject.

 

  1. Дополнительное задание: разгадать онлайн кроссворд в программе LearningApps с помощью QR кода

 

I want to give you small presents.

These are book marks with QR code( links).

If you like to do puzzles in English use this link and solve online crossword about school

docx
До підручника
Англійська мова (6-й рік навчання) 6 клас (Карпюк О.Д.)
Додано
7 грудня 2019
Переглядів
969
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку