Предмет : Я у світі
Тема : Сім'я . Склад сім'ї
Мета: стимулювати появу інтересу у дітей до історії свого роду, сім'ї. Поглибити знання учнів про сім'ю, про основні обов'язки членів сім'ї – кожен член великої родини повинен дбати про красу, чесність і порядність свого роду. Формувати почуття духовної єдності поколінь. Виховувати повагу і любов до батьків, до рідної землі, до свого народу.
Обладнання: запис пісні Н. Яремчука "Родина", альбоми «Родинне дерево», відеофільм «Моя родина» ,таблиці на увагу, комп'ютер, тематичні таблиці, підручник «Я у світі», зошит з друкованою основою.
Хід уроку
І. Організація класу
На урок старання не забудьте взяти.
Сіли всі рівненько – будем працювати.
ІІ . Мотивація навчальної діяльності
Пестить, ніжить і голубить,
Розуміє, дуже любить.
Я до неї пригорнуся,
Бо вона моя матуся.
Хитрі очі, дві косички.
У веснянках ніс та щічки.
Непосида невеличка
Називається сестричка.
Сильний, добрий, справедливий,
Біля нього ми щасливі.
Знає, вміє він багато.
Гордимось, бо це наш тато.
ІІІ. Повідомлення теми і визначення мети уроку
Девіз уроку: "Хай славиться рід наш, сім'я і родина, хай в злагоді буде вся Україна!"
ІV. Вивчення нового матеріалу
Цифра ця усім говорить,
Скільки днів до тижня входить.
А як поряд стане буква «Я»,
То це буде вже (сім'я).
А що дитині треба?
Дім красивий, білий.
І, як світлий образ,
Мамин погляд добрий,
Й батька дорогого,
Чути добре слово.
А ще гарно б мати
І сестру і брата.
3.- Що означає слово сім'я ? (відповіді дітей)
- Хто входить до складу сім'ї ?
• Словникова робота (підр. ст. 141, табл.. на дошці)
4. Розповідь учителя про сім'ю
Так, сім'я – це , звичайно мама і тато, сестра і брат, бабуся і дідусь. Сім'я – це група людей, яка складається із чоловіка, жінки, дітей та інших близьких родичів, які живуть під одним дахом.
Діти! В житті кожної людини сім'я займає особливе місце. Тато і мама дають вам життя, доглядають, співають колискових пісень, вчать, що добре, а що погано. Привчають до праці, виховують і люблять вас. Так є, так було і так буде в Україні завжди.
5.Робота з підручником (ст. 45)
6.Опереджаюче навчання
• Відеофільм «Моя сім'я» (обговорення)
7.Побудова асоціативного куща
СІМ'Я
V. Фізпауза
В цьому класі друзі всі ми, раз, два, три.
Ви і ми, і ти, і я- раз, два, три.
Руку дай тому, хто зліва,
Руку дай тому, хто справа,
Ми - одна сім'я.
Посміхнись тому, хто зліва, раз, два, три.
Посміхнись тому, хто справа, раз, два, три.
Ми – одна сім'я.
VІ. Вправа на увагу (таблиця)
VІІ. Продовження роботи над темою
8.Розповідь учителя про родину
Народне прислів'я говорить:
"Хто не знав змалку діда, той добра не звідав ".
Кожен член великої родини повинен дбати про красу, чесність і порядність свого роду.
Родина – це не тільки батьки і діти, а ще й тітки й дядьки , бабусі, дідусі, племінники й племінниці . Вони – родичі – близькі й далекі, але це вже родина. Дуже часто у родинах складають родинне дерево.
• «Родинне дерево» , короткі розповіді учнів про їхні родини
Родина – це не тільки рідні , родичі. Це наш клас, і наша школа, і весь український народ. Родина до родини – народ. Ми з вами – український народ, який складається з родин, малих і великих, дружних і працьовитих.
9. Робота в парах
Робота з підручником (ст. 45 – 46) – Таблиця позначок /Дом. завд./
VІІ. Закріплення вивченого
1.Робота в групах
- Яке поняття ширше : сім'я чи родина ? Порівняйте за діаграмою Вена
2.Робота в зошиті з друкованою основою (ст. 19 )
VІІІ. Підсумок уроку ( за таблицею «Евристичних запитань») (додаток 1)
-Що , можливо , ви ще б хотіли дізнатися на наступному уроці ?
• Оцінювання за таблицею «Дерево знань»
• Заключне слово вчителя
Хай наш незвичний сімейний урок
Для вас усіх буде, як свято.
Нехай всі родини, як пишний вінок,
Щастям барвистим будуть багаті.
Бабусю шануйте та дідуся!
Матусю любіть і тата!
Нехай родина дружна уся
Буде на радість завжди багата!
Хай тішаться внуками бабця та дід!
Хай татко та мама радіють дитині!
Хай буде, як дуб, могутнім ваш рід!
Хай злагода й мир запанують в родині.
Додаток 1 Таблиця «Евристичних запитань»
ХТО ?
ЩО ?
ДЕ?
КОЛИ ?
ЗВІДКИ ?
ЧОМУ ?