Урок "Sports club", Quick minds 2

Про матеріал
Урок "Sports club", Quick minds 2 призначений для засвоєння нових лексичних одиниць за допомогою великої кількості ігрових вправ.
Перегляд файлу

Конспект уроку з англійської мови у 2 класі ( Quick Minds 2)

Тема: Sports club.My favourite kind of sport

Мета: Практична: активізувати вживання лексики з теми уроку, удосконалювати навички говоріння, письма, читання, аудіювання; підготувати учнів до самостійного висловлювання з теми; закріпити лексичні навички вживання дієслова to play, I like playing з різними видами спорту.

Освітня: ознайомити учнів з видами спорту, спортивними ігорами.

Розвиваюча: розвивати мовну здогадку та мовленнєву реакцію учнів, готовність до практичного використання знань; сприяти розвитку самостійного мислення;              

Виховна: виховувати інтерес до вивчення англійської мови, виховувати інтерес до спортивного способу життя; прищеплювати любов до спорту.

Обладнання уроку: підручник Quick Minds 2, аудіосупровід до підручника, роздатковий матеріал, flashcards по темі, sport dice, “I like/I don’t like” dicе, магніти, комп’ютер, проектор

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку (Procedure)

I Організаційний момент (2-3 хв.)

Greeting

Т. – Good morning, pupils!

Ps. - Good morning, teacher!

Т. –Glad to see you! How are you?

Ps. – I am fine (good, OK)

Т. –Sit down please. Are you ready to start the lesson?

Ps. – Yes!

T.-Let’s sing a song ‘’Hello’’

Warm-up (2 хв.)

T.-Lets play the game ‘’Hot potato”,you should catch a ball and translate the word from Ukrainian into English very quickly.

Phonetik warm-up

T.-Divide words into to clouds: BLUE CLOUD with sound   [ i ] ,yellow-sound  [ ai ].

                       [ i ]                                                                                        [ ai ]

                  

 

T.-Window,kite,drink,bike,hippo,ride,mirror,like.

T.-Good job, pupuls.

II Основна частина уроку

Aim

Т. –Today we are going to speak about different kinds of sport. Today we’ll read, write sport words, practice auding and of course play at the lesson.

Now look at the screen, please. Let’s guess the topic of our today’s lesson. Unscramble it. (2 хв.)

Учні вгадують  - SPORTS CLUB

Т. – Right! Good job! Do you like sport? What kinds of sport do you know?Very well. So,pupils,let’s learn vocabulary of our lesson.

Перегляд  слів за допомогою флешкарток та вивчення за допомогою ігор.

‘’Starfall”-картки наші зірки,які летять з неба,треба швидко назвати слово,поки картка –зірка летить.

‘’Bring me’’-вчитель розкладає картки на столі і просить учня принести відповідну картку.

‘’Heads up,heads down’’- вчитель прикріплює картки на дошку,каже учням опустити голови вниз,в цей час вчитель ховає картку і каже дітям підняти голову.Учні здогадуються якої картки немає.

‘’Crocodile ‘’-вчитель показує учню картку,він за допомогою жестів показує слово,всі шнші мають вгадати.

Listening

Т.- Now be ready to listen to the speaker and repeat after him (СD 3 track 02) Учні повторюють за диктором

- Open please your book on the page 52, look at exercise 1. Let’s look at the pictures and say the words. Good job!

Т. - So, now I think you are ready to name different kinds of sport that you know. What’s it? (учні побачив картку відповідають It is football, baseball and so on)

Reading

Т.- Now ,let’s read the words and match with the pictures.

Гра з використанням ІКТ –Wordwall(Sports club)


 


Фізкультхвилинка (4 хв.)

T.- You have worked very hard, let’s relax and have a break.

 «I Can Be a Super Athlete»

-Thank you, you were great! Take your seats.

 

Writing (4 хв.)

Т.- I have an interesting task for you, let’s look at the pictures and write names kinds of sport. You have a few minutes . Time is up. Let’s check it (number 1-badminton, number 2-baseball, number 3- football, number 4 –volleyball, number 5 –table tennis, number 6 – basketball, number 7- golf). Excellent! Well done!

T.- Now I propose you to review grammar structure: I like…I don’t like…What does it mean?  Okey, I agree with you.


“Roll the dice game”

T.- I want you to divide into 2 groups.The first team is blue and the second is yellow(учні діляться на групи). Each team has 2 dice, the frts dice” with the pictures of sports and game, the second is “I like/I don’t like” dice. Your task is to throw a dice and make up sentence. For example, (I like playing volleyball)

ІІІ Заключна частина уроку

Summarizing (Підведення підсумків) (2-3 хв.)

Про що ми сьогодні говорили? Що робили на уроці? Що ми навчились? Сподобався вам урок?

Т. –Children, how do you think, why should we do sport? What for?

Ps. – Відповіді учнів (To be strong! To be healthy!)

Т. – Say me please, what is your favourite kind of sport? Begin with “My favourite kind of sport is…”

Т. – What did you like the most? What was difficult for you?

Відповіді учнів

Reflaxation (2-3 хв.)

Т. – Now I have a  good task for you.On the blackboard we have a picture of football field. Also we have football players (two boxes with pictures of  girls and boys), imagine that these players are you and the field is your knowledge. Stick the players at the beginning of the field if you had some difficulties, in the middle –if you worked well, but sometimes it was hard, and at the football goal – if you were successful at every stage of the lesson. (Учні наклеюють стікери)

Т. – Very good! Thank you for your working. Now the lesson is over. You can be free. Good bye children!

docx
Додано
1 лютого 2022
Переглядів
2466
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку