Мета. Розширити знання учнів про життя і творчість Лесі Українки; формувати навички виразного читання, вміння відчувати емоційний зміст поезії, зв*язно висловлювати свої думки, збагачувати словниковий запас учнів; викликати захоплення великою силою поетеси.
Тема. Стан природи і настрій людини в поезії Лесі Українки. Л. Українка «Вечірня година», «Давня весна», « Вже сонечко в море сіда…»
Мета. Розширити знання учнів про життя і творчість Лесі Українки; формувати навички виразного читання, вміння відчувати емоційний зміст поезії, зв*язно висловлювати свої думки, збагачувати словниковий запас учнів; викликати захоплення великою силою поетеси.
Хід уроку
1. Розминка «Дихальні вправи»
1, 2, 3 – набрати повітря
4, 5, 6 – здуваємо повітря
«Зорові вправи» - «Прямокутник»
(Водимо указкою по дошці, звужуємо поле зору).
« Катаємоссь з гірки»
2. « Буквенний лабіринт»
Н
Л У Р Ї А
Е С А К
Я К
3. Розповідь дітей про Л. Українку
(Дитинство, життєвий і творчий шлях).
Робота в групах
4. Читання текстів дітьми у групах на картках про Л. Українку
5. Робота над віршем « Вечірня година»
а) Читання вірша вчителем
- Які асоціації виникли при читанні?
6. Робота з картками –блискавками. Словникова робота.
Місяць, горе, місяченько, тихо, тих, лихо, тихенько.
- Які були слова - синоніми у вірші? Доберіть ще синоніми.
- Яке слово римується з «лихо»? Яке спільнокореневе слово до нього запам*ятали?
- Яке слово залишилося? Чому воно не є спільнокореневим до «тихо»?
7. Мовчазне читання учнями вірша
- Яку частину землі описує поетеса? Чому?
- Які картини природи описано у вірші?
- Якими словами Л. Українка передає свій настрій?
Робота в групах
1 група (виписати слова у зменшувано – пестливій формі).
2 група (виписати порівняння).
3 група (слова, вжиті в переносному значенні).
8. Фізкультхвилинка
Щоб продовжити урок
Із –за партмерщій на крок
Стали рівно як дуби
Потім мизнайшли гриби
Стали струнко як смереки
Потягнулися далеко
Як берези захитались
Радо всім заусміхались.
А тепер присіли – встали
Втому нашу геть прогнали!
9. Складання партитури
а) Читання по два рядки
- Яке найголовніше слово? (Сонце, місяць, зорі, усе, горе)
б) Друга строфа (коментовано)
в) Третя – четверта (самостійно)
г) Читання вірша за партитурою ( хором)
10. Заучування вірша за асоціацією (За допомогою чернеток)
(колективно)
11. Читання «буксиром» - друга строфа;
1дитина – всі учні
12. Декламування віршів Л. Українки
« Мамо, іде вже зима!», « Лісова пісня...», «До мого фортепіано»
13. Інсценізація казки про метеликів
Пісня « Літо краснеє минуло»
«Давня весна»
1. Читання мовчки
- Хто головний герой вірша?
Знайдіть у перших двох строфах рядки, в яких про весну говориться як про живу істоту. Які із синонімів можна вжити у вірші?
- Яким спочатку був настрій у дівчинки? Чому вона була дуже сумна?
- Який дарунок принесла весна поетесі?
- Як потім змінився настрій у дівчинки? Чим це було викликано?
- З яких рядків видно, що незважаючи на хворобу, героїня сильна, мужня. З любов*ю ставиться до природи?
- Поясніть, як ви розумієте вислови: «промінням грала,сипала квітки», «співало все,сміялося, бриніло».
« Вже сонечко в море сіда…»
1. Читання напівголосно.
- Що описує поетеса у вірші? Як у тексті сказано про воду? Хвилі? Що це за «червонії іскри» миготіли на воді?
- Якими словами змальовано барви заходу сонця на морі?
- Які слова в переносному значенні вжито у вірші?
Знайдіть порівняння. З якою метою їх вжито?
- З яким почуттям треба читати вірш?
2. Виразне читання вірша
14. Підсумок уроку
Видатні поети ніколи не залишають нас.
Вони відходять у безсмертя.
Не стерлась райдужна сторінка,
Не вмерла пісня лісова,
Безсмертна . Л. Українка
Була і є повік жива. (Олена Журлива)