Математика 5 клас
Тема: степінь натурального числа з натуральним показником.
Мета: формування математичних компетентностей: розширюємо поняття про степінь числа, домагаємося засвоєння порядку виконання дій у числових виразах, де присутній степінь числа;
формувати навички використання набутих знань у життєвих ситуаціях;
формувати вміння грамотно формулювати власні думки, сприяти розвитку логічного мислення;
підтримувати бажання займатися математикою.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Ми вже знаємо, що таке степінь числа та вміємо його обчислювати.
42 = … 33 = … 25 = … 92 = … 104 = …
044 = … 351 = … 146 = … 53 = … 10002 = …
а) 62 = 6٠6 = 36 б) 24 = 2٠4 = 8 в)118 = 1+1 +1+…+1 = 18
18 доданків
г) 33 = 3٠3 = 9 д) 82 = 8٠8 = 81.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1.Порядок виконання дій.
Якщо числовий вираз містить степені чисел, то спочатку виконують дії піднесення до степеня - дії найвищого третього ступеня,
потім, якщо є, дії ділення та множення - дії другого ступеня,
а вже насамкінець додавання та віднімання - дії першого ступеня.
2.Розв’язування вправ: №579(1,3). (Мерзляк А. Г. та інші, 2022 )
Обчисліть : 1) 102 – 72 = 10٠10 – 7٠7 = 100 – 49 = 51.
3) 422 : 14 – 42 ٠ 6 =
1)422 = 42٠42(учні множать «у стовбчик») =1764
2) 42 = 4٠4 = 16
3) 1764:14 = (учні ділять «у стовбчик») 126
4) 16٠6 = (учні множать «у стовбчик») 96
5) 126 – 96 = 30.
РУХАНКА: https://goo.su/zezsJ (про героїчного пса Патрона)
ІV. Закріплення вивченого матеріалу.
№583(3, 4, 7). (Мерзляк А. Г. та інші, 2022 )
3) 15а2, якщо а = 4, то
15٠42 = 15٠4٠4 = 60٠4 = 240 або 15٠16 множать «у стовбчик»
4) a2b3, якщо a=6, b=10, то
62٠103 = 36000
1) 62 = 6٠6 = 36
2) 103 = 10٠10٠10 = 1000
3) 36٠1000 = 36000
7) х2 – у2 : (х-у), якщо х = 4, у = 2, то
42 – 22 : (4 – 2) = 16 – 4 : 2 = 16 – 2 = 14.
Приклади використання степеня числа у житті:
V. Рефлексія.
Сьогодні на уроці ми …
- засвоїли порядок виконання дій де є дії піднесення до степеня;
- навчилися обчислювати значення числових виразів, у яких є степінь;
- навчилися обчислювати значення буквенних виразів, у яких є степінь;
- побачили як можна записати достатньо великі та малі числа у житті за допомогою степенів чисел;
- напевне нас чекає багато цікавого та корисного про степінь у наступних класах;
- я зрозуміла(в) (незрозуміла(в)) сьогоднішній матеріал;
- мені сподобалося працювати зі степенями.
VІ. Домашнє завдання:
Повторити п.20,
виконати №580(2,3), №584(2).