Тема уроку: «Створення і налагодження діаграм різного типу,
вибір типу діаграм»
Мета уроку:
Навчальна:
Розвиваюча:
Виховна:
Учні повинні знати:
Учні повинні вміти:
Тип уроку: комбінований урок
Форма проведення: урок - семінар
Методи і прийоми:
Ключові поняття: майстер діаграм, діаграма, графік, види діаграм, легенда.
№ з/п |
Етапи уроку |
Методи та форми роботи з учнями |
Час |
||
І |
Організаційний момент |
Психологічна вправа «Привіт» |
1 хв. |
||
ІІ |
Актуалізація опорних знань учнів |
«Незакінчене речення» «Знайди помилку» |
4 хв. |
||
ІІІ |
Мотивація діяльності |
|
навчальної |
Кросворд, розповідь вчителя |
4 хв. |
IV |
Повідомлення теми і мети уроку |
Розповідь вчителя |
1 хв. |
||
V |
Сприйняття учнями матеріалу. |
й |
засвоєння навчального |
Лекція з демонстрацією матеріалу на комп’ютері, Виконання практичного завдання |
24 хв. |
VI |
Самостійна робота учнів |
Виконання тестового завдання |
5 хв. |
||
VIІ |
Підведення Оцінювання Рефлексія |
|
підсумків. учнів. |
«Бачено – не бачено» Анкета самооцінювання |
5 хв. |
VIIІ |
Домашнє завдання. Інструктаж до домашнього завдання |
|
1 хв. |
Хід уроку
(Привітатись з учнями та побажати гарного дня)
Заповнюючи кросворд, учні визначають ключове слово уроку
Діаграма – це спосіб наочного подання інформації, яка подана у вигляді рядка чисел. Діаграма допомагає краще зрозуміти дані і прискорює роботу. Набагато зручніше переглянути графік змін
деякої величини і зрозуміти, як ці зміни відбуваються, виявити тенденцію зміни (збільшується, зменшується).
Діаграма – це наочне графічне подання різних даних, зручний засіб порівняння та демонстрації.
Тема нашого уроку «Створення і налагодження діаграм різного типу, вибір типу діаграм». Сьогодні на уроці ми познайомимось з поняттями: діаграма, легенда, область побудови. Розглянемо різні методи побудови діаграм, типи та етапи створення діаграм. Набуті знання закріпимо при виконанні практичного завдання.
Лекція з демонстрацією матеріалу на комп’ютері через проектор.
Слово вчителя
Графічне подання інформації
Як «читати» діаграму, побудовану на основі даних таблиці
Ви вже вмієте створювати стовпчасті та кругові діаграми в середовищі табличного процесора. Діаграма — графічне зображення, що наочно відображає співвідношення між числовими даними за допомогою лінійних відрізків або геометричних фігур.
Слово «діаграма» походить від грецького diagramma — зображення, малюнок, креслення.
На уроках математики вам вже доводилось будувати кругові та стовпчасті діаграми за допомогою креслярських інструментів. Їх можна створювати в середовищі табличного процесора.
Кругові діаграми, створені в середовищі табличного процесора LibreOffice Calc, називають секторними, а стовпчасті діаграми ще називають гістограмами.
Після побудови діаграми важливо навчитись інтерпретувати її, тобто «читати» діаграму та пояснювати, що на ній відображено.
Щоб діаграму правильно інтерпретувати, вона має містити всі необхідні складові:
За допомогою табличного процесора можна будувати діаграми різних типів.
Кожний тип містить кілька видів діаграм — плоскі та об'ємні, звичайні, з накопиченням чи нормовані з накопиченням.
Перш ніж обрати тип діаграми, слід виділити джерело даних — діапазон клітинок таблиці, що містить дані, на основі яких буде створюватися діаграма. Для побудови діаграми джерело даних має містити числові дані.
Назви типів діаграм у різних табличних процесорах можуть дещо відрізнятися — подаватися синонімами, але їх призначення є однаковим.
Різні типи діаграм мають свої особливості щодо відображення даних. Для правильного вибору типу діаграм слід розуміти призначення кожного з них.
Стовпчаста діаграма (вертикальна гістограма) демонструє зміну даних за певний період часу й ілюструє співвідношення окремих значень даних.
Категорії розташовуються вздовж горизонталі, а значення — вздовж вертикалі. Таким чином, приділяється більша увага змінам у часі.
За допомогою гістограми з накопиченням демонструється внесок окремих елементів у загальну суму.
Лінійчата діаграма (горизонтальна гістограма) відображає співвідношення окремих компонентів.
Категорії розташовані вздовж горизонталі, а значення — вздовж вертикалі. Таким чином, приділяється більша увага співставленню значень, і менша — змінам у часі.
Лінійчата діаграма з накопиченням відображає внесок окремих елементів у загальну суму.
За допомогою кругової, або секторної, діаграми ілюструють як абсолютну величину кожного елемента ряду даних, так і його внесок у загальну суму. На круговій діаграмі може бути представлений лише один ряд даних. Таку діаграму рекомендується використовувати, коли необхідно підкреслити деякий значний елемент. Для полегшення роботи з маленькими частками в основній діаграмі їх можна об'єднати в єдиний елемент на круговій діаграмі, а потім виділити в окрему діаграму поруч із основною.
На графіку — діаграмі типу Лінія — точки, що відповідають даним, з'єднуються лініями.
На діаграмах такого типу відображаються тенденції зміни даних за однакові проміжки часу.
У пелюстковій, або сітчастій, діаграмі кожна категорія має власну вісь координат, що виходить із початку координат.
Лініями з'єднуються всі значення з певної серії. За допомогою пелюсткової діаграми можна порівняти загальні значення з кількох наборів даних.
Створення діаграм в середовищі LibreOffice Calc
Створення діаграм відбувається за допомогою Майстра діаграм або кнопки на панелі інструментів Діаграма. Майстер діаграм викликається командою меню Вставка, Діаграма або кнопкою Майстер діаграм на стандартній панелі інструментів.
Майстер діаграм виконує побудову діаграми для виділеного діапазону комірок в інтерактивному режимі за чотири кроки.
Крок 1. Тип діаграми. Вибір типу і вигляду діаграми, яка найкраще подає результат.
Крок 2. Діапазон даних. Вибір і вказівка діапазону даних для побудови діаграми: задання діапазону даних, для яких будується діаграма. Якщо діапазон клітинок не був вибраний, виділити необхідний діапазон клітинок (адреса автоматично відобразиться в рядку діапазон);
Крок 3. Ряди даних. Вказівка розміщення даних — за рядками або стовпцями будуватиметься діаграма. У вікні зразка відображатиметься вибраний тип діаграми для заданого діапазону даних.
Крок 4. Елементи діаграми. Задання параметрів діаграми у вікнах вкладок Заголовки, Підзаголовки, Оси, Линии сетки, Легенда.
У діалоговому вікні Майстер діаграм після виконання 4го кроку слід натиснути на кнопку Готово, і діаграму буде розміщено на поточному аркуші.
Після створення діаграму можна:
Перед переміщенням, зміною розміру або вилученням діаграму слід вибрати. Робиться це клацанням в області діаграми.
Переміщення, зміна розмірів і вилучення діаграми здійснюється аналогічно до виконання цих операцій для будь-якого об'єкта програм пакета LibreOffice.
Фізкультхвилинка (відео-ролик)
Інструктаж з безпеки життєдіяльності учнів (бесіда) (додаток 6)
Виконання учнями практичного завдання (додаток 7)
Учні працюють в парах
Гімнастика для очей (пояснення вчителя)
Учні виконують тестове завдання в документі (четвертий аркуш) з подальшою взаємоперевіркою (додаток 8)
Вправа «Бачено – не бачено» (додаток 9)
На дошці виводиться через проектор, на якому написано декілька слів за темою уроку. Після закінчення обумовленого часу (30-40 с) проектор вимикається, а учні записують усі слова, що запам’ятали. Потім учні обмінюються зі своїм сусідом для перевірки. Аркуші повертаються. Вмикається проектор для перевірки та з’ясування можливих непорозумінь.
Оцінювання учнів відповідно до критеріїв оцінювання навчальних досягнень
Заповнення «Діагностичної анкети» (додаток 10)
Питяння учням за допомогою додатка Plickers («Чи сподобався Вам урок?», https://www.plickers.com)
Опрацювати конспект
Достатній (7-9 баллов)
Побудувати діаграму за даними порівняльної характеристики трьох іномарок на ваш вибір.
Оформити дослідження у вигляді слайдової презентації (не більше 5 слайдів).
Додаток № 1
Додаток № 2
Додаток № 3
Додаток № 4
Тип |
Призначення |
Гістограма
|
Демонстрація зміни певних значень у часі, а також порівняння даних або з'ясування тенденцій. Гістограму краще застосовувати, коли потрібно оцінити та звернути увагу на зміну даних за кінцевий період часу. |
Лінійчаста діаграма
|
Відображення співвідношення окремих компонентів, демонстрація або порівняння окремих числових значень у визначений час. Більша увага приділяється співвідношенню значень, менша — змінам у часі. |
Графік
|
Демонстрація змін значень у групі за тривалі проміжки часу, особливо якщо потрібно акцентувати увагу на змінах у часі й темпах змін. Графіки краще використовувати, коли є потреба відобразити кілька груп даних одночасно |
Точкова діаграма
|
Побудова графіка даних наукових досліджень, але можна застосовувати і для відтворення будь-якого іншого графіка. Їх використовують для визначення того, чи залежить одна змінна від іншої, чи впливають вони одна на одну |
Бульбашкова діаграма
|
Відображення на площині наборів із трьох значень. Подібна до точкової діаграми, але третя величина відображає розмір бульбашки |
Пелюсткова діаграма
|
Аналог графіка в полярній системі координат. Відображає розподіл зна- чень відносно початку координат |
Кругова діаграма
|
Зображення складових частин якоїсь величини або певні пропорції і співвідношення. Кругові діаграми мають лише один ряд даних, тому для їх побудови використовується лише один стовпець або один рядок даних. |
Кільцева діаграма
|
На відміну від кругової кільцева діаграма може використовуватися для демонстрації не одного ряду даних, а Декількох |
Діаграма з ділянками
|
Добре відображає зміну значень ряду з часом. Діаграма з ділянками з накопиченням відображає як зміну загальної суми, так і зміну внеску окремих значень. |
Поверхнева діаграма
|
Відображає зміну значень по двох вимірах у вигляді поверхні. |
Біржова діаграма
|
Відображає набори з трьох значень (наприклад, найвищий курс, найниж- чий курс, курс закриття) |
Циліндрична діаграма
|
Гістограма зі стовпцями у вигляді циліндрів |
Конусна діаграма
|
Гістограма зі стовпцями у вигляді конусів |
Пірамідальна діаграма
|
Гістограма зі стовпцями у вигляді пірамід |
Додаток № 5
Елементи |
Опис |
Область діаграми |
Прямокутна область, на якій відображаються елементи діаграми |
Область побудови діаграми |
Прямокутна область, яка обмежена осями |
Лінії сітки |
Лінії, які починаються з поділок шкали. Як правило, іх додають до осі значень, щоб ідентифікувати значення точок даних |
Заголовки |
Назва діаграми, назва осі значень, назва осі Категорій |
Вісь категорії |
Вісь, на якій відображаються заголовки з аркуша |
Вісь значень |
Вісь, на якій розташовуються значення даних з аркуша. Вона зазвичай вертикальна |
Мітки даних |
Додаються в діаграму для відображення конкретного значення точки даних |
Точка даних |
Елемент ряду даних, який відповідає значенню однієї комірки в аркуші |
Шкала |
Цифрові, поділки на осі значень. Мінімальне значення дорівнює 0 |
Мітки ділень |
Маленькі лінії, які відображають поділ шкали до осях категорій і значень |
Легенда |
Текстове поле з описом рядів даних |
Ряд даних |
Рядок чи стовпець даних з аркуша. Назви всіх рядів наводяться в легенді |
Таблиця даних |
Таблиця:, яка додається нижче від осі категорій, у якій відображають вхідні дані діаграму |
Маркери виділення |
У разі клацання на об'єкті біля нього з являється декілька чорних квадратів, які показують, що об'єкт вибраний. Об'єкт вибирають для переміщення чи Редагування |
Додаток № 6
Неакуратність, неуважність, недостатнє вміння працювати з приладами, невиконання правил охорони праці та пожежної безпеки
можуть призвести до нещасного випадку.
Додаток № 7
9 клас\Урок 24\Додаток до практичної роботи
Витрата палива
Витрата палива відображає цикл і кількість палива. Запишіть свої дії
Крок 1. Тип діаграми Крок 2. Параметри діаграми
Обов’язково збережіть свою роботу!
(завдання оцінюється в 4 бали)
Додаток № 7
9клас\Урок 24\Додаток до практичної роботи
Обов’язково збережіть свою роботу!
(завдання оцінюється в 4 бали)
Додаток № 7
9клас\Урок 24\Додаток до практичної роботи
модельного ряду Chevrolet.
Додаток № 8
1. Визначте тип схематично зображеної діаграми 60
50
40
30
20
10
0
1 2 3 |
1 бал |
|||
А) гістограма |
Б) графік |
В) точкова |
Г) лінійчаста |
|
2. Який тип діаграм доцільніше використовувати для побудови діаграми вмісту вітамінів в продуктах? |
1 бал |
|||
А) гістограма |
Б) точкова |
В) лінійчата |
Г) кругова |
|
3. Які типи діаграм відносять до стандартних |
2 бали |
|||
А) кільцева |
Б) лінійчата |
В) пелюсткова |
Г) логарифмічна |
1 4 5 A)Заголовок діаграми
Результати контрольних робіт
8
2 6
5
4
3
2
1
0
Е - 20 Е - 10 Езв - 12 Ас - 13 Ас - 14
навчальні групи
вхідний контроль (вересень)
вихідний контроль (травень) ІІ семестр
6 Г)Область побудови діаграми
Д)Лінії сітки Е)Вісь значень
Ж)Імена рядків даних діаграми
8 7 З)Імена
А |
Б |
В |
Г |
Д |
Є |
Ж |
З |
|
|
|
|
|
|
|
|
Додаток № 9
Додаток № 10
Твердження |
Погоджуюсь |
Майже погоджуюсь |
Частково погоджуюсь |
Не погоджуюсь |
Я знаю основні поняття та можу їх розтлумачити |
|
|
|
|
Я знаю основні функції табличного процесора та розумію його призначення |
|
|
|
|
Я вмію завантажувати табличний процесор |
|
|
|
|
Я знаю правила розміщення даних в електронних таблицях |
|
|
|
|
Я вмію вводити текстові, числові дані та формули до таблиць |
|
|
|
|
Я знаю основні операції та вмію виконувати елементарні операції над табличними даними |
|
|
|
|
Я вмію будувати діаграми на основі табличних даних |
|
|
|
|
Я опанував нові корисні для мене навички |
|
|
|
|
Я не мав проблем із виконанням запропонованих завдань |
|
|
|
|
Закінчить речення
Особливо корисними для мене були
Я хотів би дізнатися більше про