Урок "Таємниці рідного краю"

Про матеріал

Формувати в учнів уявлення про рідний край; ознайомити з історичним минулим Херсонщини, узагальнити знання учнів про те, що обов'язком кожного є охорона природи; розвивати мислення, пам'ять, зв'язне мовлення, уміння узагальнювати; виховувати любов до природи, почуття гордості за історичне, культурне та духовне життя наших предків.

Перегляд файлу

Тема : Таємниці мого краю

Мета : формувати в учнів уявлення  про рідний край; ознайомити з історичним минулим Херсонщини, узагальнити знання учнів про те, що обов'язком кожного є охорона природи; розвивати мислення, пам'ять, зв'язне мовлення, уміння узагальнювати; виховувати любов до природи, почуття гордості за історичне, культурне та духовне життя наших предків.

Обладнання : картки, презентація Power Point, карта, сердечка,ілюстрації.

Тип уроку: урок – мандрівка

                             Хід уроку

І. Організація класу

 Дзвоник нам сигнал подав,

 Що уроку час настав.

 Всі разом часу не гайте

 До уроку приступайте.

  • З яким настроєм прийшли на урок?
  • Що очікуєте від уроку?

ІІ. Мотивація навчальної діяльності                    

                             Пташку, що в гайочку,

                             Гори, ріки, доли,

                             Хату, шлях, будівлю,

                             Сонце в небі синім

                             Ми звемо чарівним

                             Словом – Батьківщина.(слайд)

Вчитель: Як називається наша Батьківщина?

 Україна – це наша земля, наша країна зі своєю багато вічною історією.

Україна – це милозвучна мова, чарівна пісня, чудові народні традиції, мальовнича природа, талановитий народ.

                          Легенда « Наша земля »

Колись давно Бог створив народи і кожному наділив землю. Наші предки кинулися пізніше, але землі їм уже не дісталося.

   От вони прийшли до Бога, а він у цей час молився, і вони не сміли йому щось сказати. Стали чекати. По якійсь хвилі Бог обернувся, сказавши, що вони чемні діти, хороші. Дізнавшись, чого прийшли до нього, запропонував їм чорну землю. «Ні, - відповіли наші предки, - там уже живуть німці, французи, італійці. « Тоді я вам дам землю ту, що в раю, там усе є: річки, озера, ліси, степи. Але пам'ятайте, якщо будете її берегти, то

вона буде ваша, а ні – ворога».

     Пішли нашли предки на ту землю, оселилися і живуть до сьогоднішнього дня. А країну назвали Україною.

 

Учень:   Україна, любі діти

              Наш чудовий край.

              Там ліси і полонини,

               І луги і гай.

               І річок прудких багато,

               І рибок в них тьма!

               Все те є, кохані діти,

               Вітчизна свята.

Учень:  Україна – це біленькі

               У садках хати,

               Ниви, збіжжям засіяні,

               Запашні квітки,

               І міста розлогі, чисті, -

               Знай, дитя, це, знай!

               Україна наша рідна –

               Це чудовий край.

Учень: Гляньте, яка Україна чарівна!

              Гарна, немов би казкова царівна!

              Гори, гаї, голубі небеса –

              Глибинна, безмежна, велична краса!

Учень: Люблю я в рідному краю

              Веселі співанки пташині.

              І річки бистру течію,

              І руту - м'яту при долині.

              Пропахлі вітром колоски,

              Гінке, гінке безмежне поле,

              І мамин хліб, і ті стежки,

              Якими вранці йду до школи.

              І перші проліски в гаю,

              І щедре сонечко в блакиті.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

  • Сьогодні ми вирушимо в мандрівку по рідному краю.

ІV. Робота над темою уроку

1.Розповідь з елементами бесіди

Вчитель: Як називається край, в якому ми живемо?

Ми живемо на Херсонщині.(слайд)

 Це таврійський степ, що розкинувся від Придніпров'я до Азова. Безмежне море золотої пшениці, зелені сади і виноградники, Каховська ГЕС і перлина краю –

Асканійський заповідник.(слайд)

   Вільно і плавно котить свої води сивий Дніпро.

   Зелені гаї та молоді сосни служать притулком для співучого птаства та сторожкого лісового звіра. Херсонщина – це казкова поетична сторона, скарби якої можна відкривати ціле життя.

Учень: Херсонщина - наш рідний край.

              Про це ти, друже, пам'ятай.

              Тут народився, тут живу,

              Тут деревце я посаджу.

              Нехай воно росте, буя.

              Корінням глибше пророста

              У землю рідну і святу,

              Яку всім серцем я люблю.

Учень: На Херсонщині живу я

              І цим я горджуся.

              Це мій край моя земля

              Тут живе моя рідня.

Учень : О,  краю, мій!

              Херсонщино, моя!

              Тебе кохаю серцем я,

               Кохаю я душею.

Вчитель : В цьому році ми святкуємо 70 років з дня утворення Херсонської області.

  • Як називається наш обласний центр?

Місто Херсон – обласний центр на Дніпрі, річний і морський порт. Засновано у 1778 році на місці укріплення Олександр – шанця. Названо на честь Херсонеса Тавричеського.(слайд)

Спочатку – це місто – фортеця. Потім – стало центром Херсонської губернії, торгівельним портом. Першим губернатором був

Михайло Семенович Воронцов.(слайд)

Землі Херсонської області належали Воронцовим. Їх маєток був розташований в селі Нововоронцовка. М.С. Воронцов зробив дуже багато для розвитку Херсонської губернії.

   На землі херсонській є багато історичних споруд, що охороняються державою.(слайд)

Моськовська та Очаківська брами з валом.(слайд)

Свято – Успенський собор, який був заснований у 1786 році.(слайд)

Віденська церква у Бериславі. Споруджена у 1726 році в Запоріжській Фортеці. У 1874 році була перевезена по Дніпру на плотах до Берислава, Українськими переселенцями, які заснували місто.(слайд) Віденська церква – це дерев'яний храм, який є свідком козацьких походів степами Південного Придніпров'я.

Херсонщину можна назвати справжнім козацьким краєм.(слайд) Це земля двох козацьких Січей - Кам'янської та Олешківської.

Кам'янська Січ розташована поблизу села Республіканець.

Це єдина з Січей Запоріжського Війська, що порівняно добре зберіглася до нашого часу. Тут є кладовище запорожських козаків та камінний хрест над похованням соратників гетьманів Мазепи та Пилипа Орлика.(слайд)

Т. Г. Шевченко мріяв здійснити подорож по Дніпру, щоб вклонитися місцям, де жили запорожські козаки.

Учень : За шляхами за дорогами,

               За Дніпровськими порогами,

               За лісами за високими

               Наші прадіди жили.

               Мали  Січ козацьку сильную

               Цінували волю вільную

               І Україну свою рідную

               Як зіницю берегли.

Учениця : Я маленька українка –

                   Треба всім це знати!

                   Українець є мій тато,

                   Українка – мати.

                   Українкою вродилась!

                   Всі в моїй родині –

                   Козацького роду!

Вчитель : Як називається  наше місто?

Наше місто молоде. Але воно теж має свою історію. Його називають перлиною Дніпра. Виникло воно на місці села Ключове, яке було засновано у 1891. Місто утворилося у зв'язку

з будівництвом Каховської ГЕС.(слайд)

Колись наш край називали «Українською Сахарою або Каракумом». Як ви думаєте чому?

Так, тому що дули сильні вітри та було багато піску. Та люди створили диво. Вони посадили ліси, сади, виноградники, степи стали  полями.

Місто Нова Каховка перетворилось на місто – сад, завдяки садоводу – мічуринцю С.М. Фальдзинському. Був створений парк, який розкинувся уздовж Дніпра.(слайд) На площі 10 га  було 60 порід дерев і чагарників. До Великої Вітчизняної війни Фальдзинський створив парк у Нововоронцовкі, аналогів якому не було на всій Херсонщині. Але німці його безжально вирубали.

Згадкою про громадянську війну є пам'ятник легендарній тачанці. Він знаходиться неподалік міста Каховка.(слайд)

На   території нашої області є два заповідники : Асканія Нова та Чорноморський.(слайди)

Розповідь учителя про заповідники та їх значення.

Учень: Вмійте природу любити,

              Кожній стеблині радіти.

              В полі, у лісі, над яром –

              Квіти, дерева і трави...

              Цвіту не вирви задаром

              Гілки не вткни для забави.

              Оберігайте ж повсюди

              Шлях і стежиночку в гаї,

              Все те окрасою буде

              Нашого рідного краю.

2. Народна скарбничка.(слайди)

Робота в парах. Гра «З'єднай прислів'я».

За рідний край                                має свої звичаї

Кожен край                                     життя віддай

Де рідний край, там  і рай            хоч помирай

Взаємоперевірка (учні обміняться картками)

 

3. Вікторина. (слайд)

  1. Як називається наша Батьківщина?
  2. Як називається наш край?
  3. Хто був першим губернатором Херсона?
  4. Які історичні пам'ятки є на Херсонщині?
  5. Що ви знаєте про Віденську церкву у Бериславі?
  6. Хто із поетів мріяв побувати на місцях, де жили козаки?
  7. На місці якого села утворилось місто Нова Каховка?
  8. Які заповідники розташовані на Херсонщині?

V. Підсумок уроку

- Чи здійснились ваші очікування?

- Що нового дізнались?

Вчитель. Не забувайте, що ми українці. Бережімо рідну землю. Продовжуйте вивчати історію рідного краю.

М. Рильський писав:

« Хто не знає свого минулого, той не вартий свого майбутнього»(слайд)

Діти, якщо ви любите свій край, то подаруйте частинку свого серця нашій Батьківщині.(учні на дошку до карти вішають маленькі сердечка).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Додано
1 вересня 2018
Переглядів
672
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку