Урок "Тарас Шевченко. Історія викупу поета з неволі, перебування в казематі й заслання"

Про матеріал
Конспект уроку української літератури в 8 класі на тему : "Тарас Шевченко. Історія викупу поета з неволі, перебування в казематі й заслання". Відтворити основні віхи біографії Шевченка, оглянути вивчену поетичну спадщину Кобзаря, застосовуючи різні форми пошуково-дослідницької роботи.
Перегляд файлу

Конспект уроку української літератури в 8 класі на тему :

Тарас Шевченко. Історія викупу поета з неволі, перебування в казематі й заслання

 

Мета:

- навчальна: відтворити основні віхи біографії Шевченка, оглянути

вивчену поетичну спадщину Кобзаря, виявити той великий «духовний

імпульс», який подала діяльність митця у боротьбі за політичну

незалежність і культурне збагачення України;

- розвивальна: сприяти розвитку пам'яті, уваги, спостережливості, творчої

ініціативи, розвивати вміння узагальнювати, виділяти головне, суттєве із

потоку інформації, застосовувати різні форми пошуково-дослідницької

роботи;

- виховна: виховувати повагу до Великого Кобзаря за його внесок у

скарбницю української поезії, у розвиток української літературної мови, у

світовий мистецький поступ.

Обладнання: презентація, портрет Шевченка.

 

Хід уроку

I. Повідомлення теми й мети уроку.

С л о в о в ч и т е л я. Кожного року ми з вами буваємо у світі

Шевченка, читаємо його твори, прагнемо зрозуміти, звідки в нього стільки

милосердя до знедолених, любові до України і мужності в боротьбі з її

поневолювачами.

Сьогодні в нас урок-конкурс у формі рольової гри, де ми пригадаємо матеріал попередніх років та вивчимо нові етапи в житті та творчості Т.Г.Шевченка.

Дві команди братимуть участь у конкурсах біографів, читачів, дослідників, читців. Групи в командах сформовані забажанням учнів виконувати ту чи іншу роль. Окрему групу – читачів –становлять усі учні класу. Кожен член команди має право допомагати своїм представникам.

Команду, яка першою братиме конверти, визначає бліц – турнір капітанів.

Д о в і д к а: бліц (нім. – блискавка, блискавичність, короткочасність);

турнір (нім. – змагання); бліц – турнір – змагання за максимально

короткий час.

 

Бліц – турнір капітанів

1. Рік і місце народження поета(1814р.,с.Моринці)

2. Твір Шевченка про своє дитинство. («Мені тринадцятий минало»)

3. Назва й автор твору про дитячі роки Шевченка. (Степан Васильченко

«У бур’янах»)

4. Які твори називаються ліричними?

Якщо обидва капітани далі правильні відповіді, їм пропонується

додаткове запитання: «Рік і місце написання Шевченкового «Заповіту».

 (1845 р., м. Переяслів)

 

II. Конкурс «Біографи»

За кожну правильну відповідь – 1 бал. Крім цього, біографи одержали

домашнє завдання опрацювати біографічну літературу про те, хто і як

допоміг Тарасові Шевченка стати вільним і хто з українських письменників –

сучасників поета сприяв виданню першого «Кобзаря».

Питання до біографів та ймовірна відповідь

1. Коли Тарас був викуплений з неволі? Хто і як допоміг майбутньому

поетові стати вільним?

Тараса викуплено з кріпацтва 22 квітня 1838 р.

Історія звільнення така. У 1831 р. Шевченко з челяддю пана Енгельгарда

прибув до Петербурга. Невдовзі його віддали в науку до майстра живопису

Ширяєва. У вільний час юнак ходив у Літній сад малювати. Тут 1836 р. він

зустрівся зі своїм земляком з України художником Іваном Сошенко. Про

обдарованого хлопця Сошенко розповів своїм друзям: художникам Карлу

Брюллову та Аполлону Мокрицькому, секретарю Академії мистецтв Василю

Григоровичу, поету Василю Жуковському, письменникові Євгену Гребінці.

Вони познайомилися з молодим талановитим художником, зацікавилися ним і вирішили викупити його з неволі. Пан запросив за кріпака велику суму грошей – 2500 крб. Карл Брюллов намалював портрет відомого

російського поета Василя Жуковського, який розіграли в лотерею, а за одержані кошти викупали Шевченка з неволі.

2. У якому році виданий перший «Кобзар»? Хто з українських

письменників допоміг Шевченкові здійснити це видання?

Іван Сошенко познайомив Тараса з українським письменником-байкарем,

який жив у Петербурзі, Євгеном Гребінкою. У нього часто бували

письменники, художники, актори. Євген Гребінка мав велику бібліотеку, і

молодий Шевченко у вільний від роботи час читав там книжки. Тарасові

Гребінка запропонував прочитати передовсім твори Івана Котляревського та

Григорія Квітку-Основ’яненка, ознайомив його з друкованими збірками

українських народних пісень. Він став і одним з перших читачів рукописних

віршів молодого поета, упорядкував їх та порадив віддати до друку. Саме з

його допомогою в 1840 р. й вийшов «Кобзар».

3. Коли відбулася перша поїздка Шевченка в Україну? Які враження виніс

він від неї?

Уперше Тарас після довгої перерви відвідав рідні місця в 1843 р.

Шевченка дуже засмутило побачене в Україні – його рідні, увесь народ були

безправними кріпаками, тяжко працювали, жили убого, як жебраки.

4. Коли відбулася друга поїздка поета в Україну? Які мрії він пов’язував з

нею?

У 1845 р. ; думав жити й працювати в Україні.

5. Коли було здійснене друге видання «Кобзаря»? Хто допоміг

Шевченкові його видати?

Удруге «Кобзар» вийшов у 1860 р. коштом Платона Симиренка,

підприємця, власника цукрового заводу.

6. Коли й де перепохований Тарас Шевченко?

22 травня 1861 р., на Чернечій горі, поблизу Канева. Тепер ця гора

називається Тарасовою.

 

III. Інтерактивний конкурс «Читачі»

Сутність інтерактивного навчання полягає в тому, щоб у навчальний

процес залучити всіх учнів. Інтерактивне навчання за своєю формою

діалогічне, це діалог двох суб’єктів навчання – вчителя й учнів.

 

Питання до читачів

1. Хто і в якому творі сказав про Тараса: «Всі на кутку кажуть, що з

вашого Тараса, мабуть, щось добряче вийде»? (Сусід; «У бур’янах», уривок з

повісті «Дитинство Шевченка» Степана Васильченка)

2. Із якого вірша рядки?

Меж горами старий Дніпро,

Неначе в молоці дитина,

Красується, любується

На всю Україну.

(«І виріс я на чужині...»)

3. Хто і в якому творі сказав про Тараса: «Еге-ге, козаче! Та з тебе буде

маляр та ще й путній маляр»? («У бур’янах»; хлипнівський дяк.)

4. Назвати вірш, уривок з якого став народною піснею. У ньому є такі

рядки:

Привітай же моя ненько!

Моя Україно!

Моїх діток нерозумних,

Як свою дитину.

(«Думи мої, думи мої...»)

 

IV. Гра «Вільний мікрофон»

Учитель ставить запитання: «Який з відомих творів Шевченка

найбільше вас уразив, запам’ятався? Чим саме?»

Учні підходять до мікрофону і відповідають.

 

V. Конкурс літературознавців-дослідників

1. Яким твором починався перший «Кобзар» Шевченка, а яким – друге

його видання (1860 р.)? Чому?

«Думи мої, думи мої...»; «Причинна», тому що це перший відомий твір

Шевченка.

2. Які з вивчених вами творів Кобзаря написані на засланні?

До відповіді на це запитання учні готувалися вдома.

3. Коли був написаний останній вірш Шевченка?

15 лютого 1861 р.

4.  Назвіть кілька творів, написаних Шевченком в Україні.

«Заповіт», «Розрита могила», «Чигрине, Чигрине...», «Кавказ»,

«Наймачка», «І мертвим, і живим...», «Холодний Яр», «Давидові псалми»,

«Минають дні, минають ночі...» та ін.

5. Чому мало творів написав Шевченко на рідній землі?

Тому що мало довелося жити в любій серцю Україні.

 

VI. Міні-дискусія на тему «Чи став би Шевченко знаменитим

поетом, якби не був викуплений з кріпацтва?»

Д о в і д к а. Дискусія (латин.) – розглядаю, досліджую. Публічне

обговорення якогось спірного питання. Суперечка. Міні (англ..) – мінімальний,

найменший серед чогось. Міні-дискусія – короткочасна дискусія.

О д н а  з  д у м о к. Так. У «Щоденнику» 1 липня 1857 р. Шевченко

написав: «...Я добре знав, що живопис – моя майбутня професія, мій насущний

хліб. І замість того, щоб вивчати її глибокі таїнства ... я компонував вірші, за які

мені ніхто шага не заплатив... Справді, дивне це невгамовне покликання». Ми

знаємо, що Шевченко писав поезії і будучи кріпаком. Отож, гадаю став би

поетом, але менш відомим.

І н ш а  д у м к а. Ні...

 

VII. Опрацювання нової теми. Робота з підручником стор.32-35.

VIII. Підбиття підсумків конкурсу

IX. Узагальнення.

Оцінювання результатів уроку:

1. Якою людиною постав перед вами Тарас Шевченко?

2. Чи збагатили ви свої знання, готуючись до уроку і під час заняття?

3. Навіщо ми вивчаємо життя і творчість Шевченка?

X. Домашнє завдання: стор.36 (1,2 завдання).

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Мала Вікторія
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
17 листопада 2019
Переглядів
1653
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку