Тема заняття: Технологічні властивості деревини. Пиломатеріали. Вимоги до заготовок.
Мета заняття: Засвоєння знань про технологічні властивості деревини, основні види пиломатеріалів та їх застосування; формування практичних вмінь щодо виготовлення виробів з деревини;
Розвивати уміння та навички при роботі з пиломатеріалами;
Виховувати любов до праці та інтерес до роботи з пиломатеріалами.
Ключові слова: Пиломатеріали, технологічні властивості, зносостійкість, опір розколюванню, здатність до згину.
Обладнання: мультимедійна дошка, презентація, заготівки до дерев’яної іграшки.
Міжпредметні зв’язки: Фізика, математика.
План заняття.
Хід заняття.
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності.
ІІІ. Пояснення нового матеріалу.
Технологічні властивості деревини.
До технологічних властивостей деревини відносяться: здатність до згину, можливість утримувати металеві кріплення, зносостійкість, опір розколюванню.
Найбільшу здатність до гнуття мають листяні кільцесудинні породи (дуб, ясен) і розсіяно-судинні (береза). У хвойних порід невелика здатність до гнуття. У вологої деревини (25—30%) здатність до гнуття вища, ніж у сухої.
Властивість деревини утримувати в собі металеві кріплення (цвяхи, нагелі, шурупи та ін.) пояснюється її пружністю. Цвях, який забивають у деревину, розсовує волокна, які внаслідок своєї пружності тиснуть на поверхню цвяха і тим самим чинять опір його витягуванню. Сила утримування цвяхів і шурупів у деревині залежить від площі дотикання забитої частини цвяха до деревини.
Зносостійкість деревини характеризується здатністю її поверхневих шарів протистояти зношуванню. Деревина має досить високу зносостійкість, яка прямо залежить від її твердості і об'ємної маси. Волога деревина більше схильна до зносу, суха деревина має меншу схильність до зносу тому використовується у будівництві.
Розколюваність — це здатність деревини розчіплюватись уздовж волокон під дією клина. Легко розколюються всі хвойні породи, а також бук, осика, липа, а в радіальному напрямі — дуб. Цю властивість деревини широко використовують, заготовляючи штукатурну дранку.
Пиломатеріали.
Пиломатеріалами зазвичай називають пиляну продукцію особливої якості і розмірів, що має дві плоскі паралельні поверхні.
Така продукція виготовляється шляхом ділення колоди на певну кількість частин з подальшим розкроєм вздовж і поперек.
Вся пилопродукція класифікується на безпосередньо пиломатеріали, дерев'яні деталі і заготівки залежно від міри придатності до використання в майбутньому. Всі продукти деревообробки відносно дорогі товари, оскільки з узятих лісопиломатеріалів лише близько шістдесяти п'яти відсотків стають якісними пиломатеріалами. Останні ж тридцять п'ять відсотків вирушають у вигляді тирси і деревної дрібниці.
Брус характеризується завтовшки, що не перевищує 100 міліметрів, а також шириною, меншою за розміром, чим подвійна товщина виробу. Брус використовують у всіх видах будівництва, починаючи від цивільного і закінчуючи промисловим.
Дошки мають ширину, що перевищує подвійну товщину виробу, яка варіюється в діапазоні від 16 до 100 міліметрів. Дошки використовуються у виробництві підлоги, різних меблів, вони є незамінним матеріалом при спорудженнях заборів, в процесі декоративного різьблення.
Обапіл – це пиломатеріал, що має дві поверхні, лише одна з яких пропиляна.
Рейки – тонкі плоскі бруси.
Планки і дощечки – короткі і тонкі пиломатеріали з прямокутним перетином.
Вимоги до заготовок при виготовленні виробів з деревини.
Деревина має бути добре просушена (12-20%вологості).
Якщо виготовити виріб із вологої деревини в ході його висихання він змінить свою форму. На ньому можуть з’явитись тріщини, він стане непридатним до використання. Це пояснюється неоднорідним висиханням поверхні деревини.
Деревина не повинна мати сучків, тріщин, гнилизни та інших пороків.
Їх наявність може привести до поломки заготовки в ході її обробки і травмуванні працюючого.
ІV. Узагальнення та систематизація знань учнів.
V. Практична робота ( виготовлення дерев’яної іграшки).
VІ. Підсумки заняття.
Перевірка точності і правильності виконання практичної роботи. Мотивація і виставлення оцінок. Прибирання робочих місць.
Дерев’яна іграшка (качка)