План-конспект
уроку з трудового навчання в 9 класі

Тема уроку:
" Технологічний процес виготовлення виробу. Оздоблення деталей".
Мета уроку: освітня: закріплення учнями знань про технологію оздоблення виробів з деревини та фанери на технологічному етапі проектно-технологічної діяльності
виховна: виховання працьовитості, охайності, наполегливості розвиваюча: оволодіння прийомами планування та виконання практичних умінь і навичок під час оздоблення виробів з деревини.
Обладнання, інструменти та наочність: олівці або кулькові ручки, бланки відповідей, інструкції для роботи на етапах, таблички-вказівники етапів, номерки учасників, зразки виробів, зразки оздоблювальних матеріалів, зразки інструментів для оздоблення, планшети або смартфони, ПК, телевізор, wi-fi роутер, чек-лист.
Міжпредметні зв’язки: образотворче мистецтво, креслення, інформатика.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань
Хід уроку
1. Організаційна частина
Формування чотирьох груп здобувачів освіти для виконання етапів роботи здійснюється за допомогою номерків, які отримує кожен учасник на вході у клас. Номерок має колір відповідно до кольору таблички на робочому столі та число, що відповідає порядковому номеру учасника. Результатом формування груп є розподіл учасників на чотирьох локаціях: «Зразки оздоблення», «Засоби для оздоблення», «Знаряддя для оздоблення» та «Змагання з оздоблення».
2. Повідомлення теми, мети, завдань уроку (відповідно до теми уроку та освітньої, мети).
3. Мотивація навчальної діяльності Діалог учителя з класом:
Учитель: добий день, діти! Сьогодні на уроці ми підведемо підсумок у вивченні тем з оздоблення столярних виробів, та виконаємо планування оздоблення вашого майбутнього виробу, пройшовши чотири навчальні етапи та оформлюючи бланк відповідей. На етапах виконання робіт ви повинні дотримуватися інструкцій до роботи, бути уважними, дружніми, та цілеспрямованими.
4. Актуалізація опорних знань і досвіду учнів. Виконання завдань. Учитель: під час виконання етапів робіт ви за відведений час (до 10 хв.) виконуєте завдання та оформлюєте бланк відповідей. Після звукового сигналу ви переходите на інший етап за годинниковою стрілкою.

Робота в групах по моделі «Station-Rotation»
Учитель: наголошую, цей вид діяльності ми проводимо по моделі «Station-Rotation», яка передбачає одночасне опрацювання теми декількома навчальними засобами. За потреби ви завжди можете звернутися по мою консультацію. Зараз, будь ласка, підпишіть бланки відповідей та починайте виконання завдань відповідного етапу.
Оголошую СТАРТ таймера.
5. Підсумки уроку Рефлексія.
Учитель: давайте порівняємо реальні результати з тією метою і завданнями, які ми визначили на початку уроку.
❖ Чому ми отримали саме такий результат?
❖ Що потрібно змінити для успішної реалізації вашого проєкту?
❖ Який подальший план дій для реалізації вашого проєкту?
Аналіз відповідей учнів.
Молодці, дякую за роботу.
Оцінювання робіт учнів (за результатами заповнених бланків відповідей).
Оголошення домашнього завдання
Здобувачі освіти на основі заповненого бланку відповідей, виконують оздоблення власного проєкту дома або готують все необхідне для виконання в майстерні.
Інструкція до виконання етапу «ЗАСОБИ для оздоблення»
1. Опрацюйте зразки оздоблювальних матеріалів та виконайте наступні дії в бланку відповідей.
ЗРАЗКИ:
А – АКРІЛОВА ФАРБА (СРІБЛО/БРОНЗА)
Б – АЛКІДНА ЕМАЛЬ АЕРОЗОЛЬ (СРІБНИЙ/ПОМАРАНЧЕВИЙ)
В – ГУАШ СИНЯ (БЕЗ ПВА/ З ПВА)
Г – АЛКІДНА ЕМАЛЬ (БЛАКИТНА)/МОРИЛКА (КАШТАН)
Д – ЛАК ПРОЗОРИЙ АКРІЛОВИЙ АЕРОЗОЛЬ

2. Оберіть вид оздоблення (не потрібне закресліть).
3. Оберіть тип покриття (не потрібне закресліть).
4. Оберіть тип барвника (не потрібне закресліть).
5. Оберіть основний та додатковий (за бажанням) кольори та заповніть поле «кольори» в бланку відповідей.
6. Час роботи: 10 хвилин.
7. Підготуватись до переходу на етап «ЗНАРЯДДЯ для оздоблення».
Інструкція до виконання етапу «ЗНАРЯДДЯ для оздоблення»
Ознайомтесь з інструментами для оздоблення. УВАГА!!! Деякі ІНСТРУМЕНТИ мають ГОСТРІ кромки, будьте обережні, дотримуйтесь правил техніки безпеки.
2. Виконайте вправу ”Знайди слова”.
3. У кросворді приховані 10 інструментів та пристосувань для оздоблення. Обведіть знайдені назви на робочому листку та запишіть їх у бланк відповідей.

4. Час роботи: 9 хвилин.
5. Перевірте правильність заповнення бланку.
6. Підготуйтесь до переходу на етап «ЗМАГАННЯ з оздоблення».
Інструкція до виконання етапу «ЗНАРЯДДЯ для оздоблення»
Під’єднатися до бездротової інтернет мережі ACER-109, використовуючи мережевий пароль 10910900
2. Відкрити будь-яку програму для читання QR кодів, що встановлена на вашому пристрої.
3. Відсканувати код та перейти до гри
«Види оздоблення деревини»

4. Записати своє прізвище та ім’я
5. Виконати тестові завдання вікторини 1-13 час роботи: 9 хвилин.
6. Записати до бланка відповідей свій результат
7. Від’єднатися від мережі ACER-109.
8. Підготуватись до переходу на етап «ЗНАРЯДДЯ для оздоблення».
Інструкція до виконання етапу «ЗРАЗКИ оздоблення» Опрацюйте зразки виробів з різними видами оздоблення.
2. Уважно дослідіть зразки, та виконайте вправу «Парочки».
3. Оберіть виріб до техніки оздоблення та заповніть таблицю у бланку відповідей.
|
Оздоблення (основна техніка +) |
Виріб |
|
Петриківський розпис |
|
|
Геометричне різьблення + пірографія + лакування |
|
|
Декупаж + лакування |
|
|
Рельєфна мозаїка + лакування |
|
|
Тонування + пірографія |
|
|
Фарбування |
|
|
Лакування |
|
|
Аплікація соломкою + тонування + лакування |
|
|
Тонування + яворівське різьблення |
|
|
Пірографія + лакування |
|
4. Час роботи: 9 хвилин.
5. Перевірте правильність заповнення бланку.
6. Підготуйтесь до переходу на етап «ЗАСОБИ для оздоблення».
Бланк відповідей
|
Етап
|
учня_____________________________________________________клас 9 -___
|
|
||||||
|
|
ЗРАЗКИ оздоблення |
|
||||||
|
|
Оздоблення (основна техніка +) |
Виріб |
|
|||||
|
1 |
Петриківський розпис |
|
|
|||||
|
2 |
Геометричне різьблення+Пірографія+Лакування |
|
|
|||||
|
3 |
Декупаж+Лакування |
|
|
|||||
|
4 |
Рельєфна мозаїка+ Лакування |
|
|
|||||
|
5 |
Тонування+Пірографія |
|
|
|||||
|
6 |
Фарбування |
|
|
|||||
|
7 |
Лакування |
|
|
|||||
|
8 |
Аплікація соломкою+тонування+лакування |
|
|
|||||
|
9 |
Тонування +Яворівське різьблення |
|
|
|||||
|
10 |
Пірографія+ лакування |
|
|
|||||
|
|
|
|||||||
|
|
ЗАСОБИ для оздоблення • Вид оздоблення |
|
||||||
|
непрозоре |
прозоре |
декоративне |
інше |
|
||||
|
• Тип покриття |
|
|||||||
|
фарба |
|
|||||||
|
• Тип барвника |
|
|||||||
|
акріловий |
інший |
|||||||
|
• Додатково
|
|
|||||||
|
|
ЗНАРЯДДЯ для оздоблення (10 інструментів) |
|
||||||
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|||||||
|
|
ЗМАГАННЯ з оздоблення нікнейм____________________________ результат______________________
|
|
||||||
Бланк відповідей (ключ)
|
Етап
|
учня_____________________________________________________клас 9 -___
|
||||||
|
|
ЗРАЗКИ оздоблення |
||||||
|
|
Оздоблення (основна техніка +) |
Виріб |
|||||
|
1 |
Петриківський розпис |
Тарілка |
|||||
|
2 |
Геометричне різьблення+Пірографія+Лакування |
Кухонна дощечка |
|||||
|
3 |
Декупаж+Лакування |
Циферблат годинника |
|||||
|
4 |
Рельєфна мозаїка+ Лакування |
Мозайка «Пелікан» |
|||||
|
5 |
Тонування+Пірографія |
Вішак |
|||||
|
6 |
Фарбування |
Гра «3D хрестики-нулики» |
|||||
|
7 |
Лакування |
Підставка |
|||||
|
8 |
Аплікація соломкою+тонування+лакування |
Серветниця |
|||||
|
9 |
Тонування +Яворівське різьблення |
Фляга |
|||||
|
10 |
Пірографія+ лакування |
Композиція «Квітка» |
|||||
|
|
|||||||
|
|
ЗАСОБИ для оздоблення • Вид оздоблення |
||||||
|
непрозоре |
прозоре |
декоративне |
Інше |
||||
|
• Тип покриття |
|||||||
|
фарба |
|||||||
|
• Тип барвника |
|||||||
|
акріловий |
|||||||
|
• Додатково
|
|||||||
|
|
ЗНАРЯДДЯ для оздоблення (10 інструментів) |
||||||
|
щітка |
косяк |
||||||
|
тампон |
розпилювач |
||||||
|
стаместка |
шпатель |
||||||
|
пензлик |
циркуль |
||||||
|
випалювач
|
валик |
||||||
|
|
ЗМАГАННЯ з оздоблення нікнейм____________________________ результат______________________
|
||||||
Покликання на вправи
• Вікторина «Види оздоблення деревини» https://kahoot.it/challenge/05449772?challenge-id=aa0f0fe9-e1d8-4f64a4c8-e1a00ac17edf_1740605823651
• Вправа «Знайди слова» https://learningapps.org/watch?v=p31hmiyy224