Урок ​Тема Евглена зелена, амеба, інфузорія – одноклітинні тварини (середовища існування, процеси життєдіяльності, будова, роль у природі).

Про матеріал

Тема Евглена зелена, амеба, інфузорія – одноклітинні тварини (середовища існування, процеси життєдіяльності, будова, роль у природі).

Мета:

-ознайомити учнів із загальними ознаками представників підцарства Найпростіші, із середовищем їх існування;

-сформувати в учнів знання про принципи функціонування найпростіших організмів;

-розвивати розумові здібності та пізнавальний інтерес, спостережливість; вміння виділяти головне, порівнювати та аналізувати;

-удосконалювати творчі здібності, формувати комунікативні якості;

-виховувати інтерес до знань, відповідальність за результати своєї праці; бажання встановлювати гармонійні стосунки з природою на основі поваги до всього живого, як унікальної частини біосфери.

Перегляд файлу

Тема    Евглена зелена, амеба,   інфузорія – одноклітинні тварини (середовища існування, процеси життєдіяльності, будова, роль у природі).

Мета:

  • ознайомити учнів із загальними ознаками представників підцарства Найпростіші, із середовищем їх існування;
  • сформувати в учнів знання про принципи  функціонування найпростіших організмів;
  • розвивати  розумові здібності та пізнавальний інтерес,                                   спостережливість; вміння виділяти головне, порівнювати та аналізувати;
  • удосконалювати творчі здібності, формувати комунікативні якості;
  • виховувати інтерес до знань, відповідальність за результати своєї праці; бажання встановлювати гармонійні стосунки з природою на основі поваги до всього живого, як унікальної частини   біосфери.

Тип уроку:  урок засвоєння нових знань.

Методи і прийоми:  прийом конструювання, сенкан, «Редактор»,                                 

Міжпредметні зв’язки: географія, екологія, «Рідний край».

Матеріали та обладнання:  підручник «Біологія» 6клас, таблиці «Підцарство Найпростіші», опорні схеми, електронні засоби, критерії оцінювання, словничок, довідкова  література.

 Поняття і терміни:    найпростіші, амеба, інфузорія, евглена зелена.

Хід уроку

І . Організаційний етап (2 хв.)

ІІ.   Актуалізація опорних знань ( 5 хв.).

  1.  Робота з «німою»  схемою «Будова тваринної клітини» (прийом конструювання)

На дошці розміщено схему та  опорні слова. Учні мають заповнити дану  схему в робочому зошиті

 - Пропоную виконати завдання, яке допоможе пригадати матеріал, без

     знань якого, ми не зможемо приступити до вивчення нової теми.

                 - Заповніть, будь ласка, схеми (завдання на вибір):

     I схема   - Ознаки тваринної клітини;

 

                                                        

 

-----------------------

  •                  Той, хто відчуватиме утруднення, може звернутися до «Довідкового  бюро» 

   Зразок  картки з опорними словами

   Органоїди, ядро, вакуоля травна, вакуоля скоротлива, мітохондрія, клітинний рот, хлоропласти, цитоплазма, мембрана.

       Фактори зовнішнього впливу, функції клітини, організм, середовище  існування, спосіб дихання організму.        

ІІІ.   Мотивація навчальної діяльності.  (5 хв.)

       - Ми щойно згадали  будову тваринної клітини.. Ці знання нам будуть необхідні при опануванні теми уроку.

Яких живих істот ми називаємо тваринами? Назвіть тварин яких ви знаєте.

Ми знаємо багато видів тварин, а чи всі тварини схожі між собою.

        Завдання уроку:

1. Дізнатися про різноманітність найпростіших.

2. Дати загальну характеристику найпростіших.

3. Визначити систематичне положення даних тварин.

ІV. Вивчення нової теми. Первинне усвідомлення матеріалу. (18 хв.)

  1. Орієнтація учнів на подальшу роботу (3 хв.)              
  2. Об’єднання у групи для виконання дослідження
  3. 3. Робота в групах (5 хв.)

  - Ознайомтесь, будь ласка, із конкретним завданням, обсягом вашої роботи, на виконання якої відводиться лише 5 хвилин.

 Картки із завданнями:

І група  - Завдання:

    Дослідити різноманітність підцарства Найпростіші, використовуючи різні джерела інформації.

Алгоритм діяльності:

          1. Назвати представників підцарства (амеба, евглена, радіолярія, ночесвітка, інфузорія)

2. Визначити середовище їх існування.

3. Визначити значення найпростіших у природі.

4. Заповнити таблицю:

Представники підцарства Найпростіші

Середовище існування

Значення найпростіших у природі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІ група -        Завдання:

          Дати загальну характеристику найпростіших.

        Алгоритм роботи:

  1.   Визначити форму тіла найпростіших на прикладі амеби звичайної, евглени зеленої, інфузорії туфельки.
  2.   Встановити особливості покривів тіла.
  3.   Охарактеризувати спосіб руху найпростіших.

       4. Заповнити таблицю:

Найпростіші

Особливості будови

Життєдіяльність

Амеба протей

Одноклітинний організм із непостійною формою тіла, що пересувається з допомогою псевдоподій. Має відносно великі розміри (0,2–0,5 мм). У клітині є скорочувальні вакуолі

Живе у водоймах зі стоячою водою й мулистим дном на поверхні дна. У разі пересихання водойми інцистується

Евглена

зелена

Одноклітинний організм із постійною формою тіла, що пересувається з допомогою джгутика. Має невеликі розміри (0,05–0,06 мм). У клітині є скорочувальні вакуолі. У цитоплазмі є хроматофори,

що здійснюють фотосинтез

Живе у водоймах зі стоячою водою й мулистим дном у товщі води. У разі пересихання водойми інцистується. Для неї характерний змішаний тип живлення. На світлі вона живиться з допомогою фотосинтезу, а в темряві — гетеротрофно, поглинаючи крізь мембрану клітини розчинені органічні речовини

Інфузорія-туфелька

Одноклітинний організм із постійною формою тіла, схожою на туфельку, що пересувається з допомогою війок. Має середні розміри (0,18–0,31 мм). У клітинці є скорочувальні вакуолі,клітинний рот і два ядра (вегетативне й генеративне)

Живе у водоймах зі стоячою водою й мулистим дном

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Представник

Форма тіла 

Особливості покровів тіла

Спосіб руху 

Амеба звичайна

 

 

 

Евглена зелена

 

 

 

Інфузорія-туфелька

 

 

 

  1.   Презентація проведеної роботи (5 хв)

        (Представники від кожної групи презентують результати роботи.    

V. Узагальнення та систематизація вивченого, первинне застосування  знань (5 хв.)

Проаналізуйте та знайдіть риси подібності цих істот.

Дайте відповіді на питання

1.Чи є серед цих організмів подібні за кольором до рослин?

2. Чому вони зелені?

3. Чи можемо ми ці істоти назвати тваринами і чому?

4. За допомогою яких органів найпростіші рухаються?

5. Як вони живляться?Розмножуються?

           Твердження:

            1.Амеба рухається дуже швидко.

            2.Найпростіші живуть у воді та ґрунті.

            3.Найпростіші – сучасні організми.

            4. Найпростіші здатні до руху, живлення, дихання, розмноження.

  V. Підсумок уроку (5 хв.)  

  1. Підведемо підсумок уроку.  Пропоную побудувати сенкан до слова «Найпростіші»

   VІ. Повідомлення домашнього завдання (2 хв.)    

      -  опрацювати з маркуванням у зошиті параграф

        Творче завдання: скласти  кросворд  з вивченої теми;

        - підготувати інформацію про ґрунтових та морських найпростіших

 

doc
Додано
18 листопада 2018
Переглядів
6114
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку