Урок теми "Інтимні й пейзажні мотиви в поезіях В. Сосюри

Про матеріал
Ознайомлення з життям та творчістю В.Сосюри, поглибити знання про види лірики. Аналіз віршів В.Сосюри "Васильки", Оосінь"
Перегляд файлу

Тема уроку: Інтимні й пейзажні мотиви в поезіях Володимира        Сосюри «Васильки» й «Осінь».

                ТЛ : інтимна, пейзажна лірика.

      Мета уроку: продовжити ознайомлювати учнів із життям та творчістю В.Сосюри; поглибити поняття про види лірики; опрацювати ідейно-художній зміст поезій «Васильки», «Осінь»; розвивати навички аналізу ліричного твору; удосконалювати навички виразного читання; розвивати логічне мислення, пам’ять, уміння висловлювати власні думки;

виховувати любов до творчості В.Сосюри, повагу до щирого почуття – кохання та любов до рідної природи.

       Тип уроку : комбінований.

       Обладнання: портрет, тексти творів, учнівські малюнки, тестові завдання.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Перевірити готовність учнів до уроку. Прийом «Усмішка».

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  1.      Перевірка вивченого напам’ять вірша “Любіть Україну».
  2.      В.Сосюра – поет-лірик, співець кохання, майстер чарівного пейзажу. Він був ніжний, мов пісня солов’їна. Сила його поезії в емоційності.           Зараз ми перевіримо ваші знання.                                                      Лінгвістична гра «Вірю не вірю».
  1. В. Сосюра народився в м. Дебальцево     (Вірю)
  2. Батько письменника мав французьке коріння   (Вірю)
  3. Мати письменника працювала на базарі в Луганську  (Не вірю)
  4. До села Третя Рота родина переїхала через батька   (Вірю)
  5. Протягом життя В. Сосюра написав і видав одну збірку   (Не вірю)
  6. Перші поетичні твори В. Сосюра написав українською мовою (Не вірю)
  7. В. Сосюра в дитинстві не любив читати (Не вірю)
  8. Із дитинства В. Сосюра важко працював, поєднуючи навчання з роботою    (Вірю)
  9. Перші збірки поета «На крилах пісні» та «Думи і мрії»  (Не вірю)
  10.  В.Сосюра похований за кордоном    (Не вірю)                                              

ІІІ. Оголошення теми, мети уроку.

ІУ. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу.

  1.           Ознайомлення із епіграфом до уроку:                                                          «Він усе життя виліплював образ ліричного героя, закоханого в землю, у кольори осені і неба, з чутливою душею»                                                                            А. Малишко
  2.           ТЛ:  інтимна лірика, пейзажна лірика                                                                      До інтимної лірики належать поезії, у яких виявляються найрізноманітніші почуття, пов’язані з особистими переживаннями людини (коханням, дружбою, сумою).                                                                      До пейзажної лірики належать вірші, у яких ідеться про художні переживання природи, олюдненої та одухотвореної.
  3.           Діалог ( на тлі ліричної мелодії між учнем та вчителем)                                

Учень.  Скажіть від чого сонце в небі сяє,  

               Чому  так бандура ніжно грає?

               Скажіть, учителю, для людини,

               Що є незвідані глибини?

Учитель.  Звичайно, діти, є одна

                 Таємна, чиста глибина

                 Це ніжність лугу, шум дібров,

                 Це дар небесний, це любов

Учень.  А що таїться в цьому слові?

Учитель. Усе починається з любові:

                І зір бентежне мерехтіння

                Душі до ніжності стремління

                Людини кожної буття

                І ваше, друзі, є життя…

                Усьому початок є любов.

Учень.   А  твердять : « Спершу було слово»…       

Учитель. А я кажу вам знов і знов:

                 «Усьому початок є любов».

  1.           Уривок із фільму «Гра долі»
  2.           Очікування.                                                                   

Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?

  1.             Слово вчителя.

Вірш «Васильки» написаний під впливом народної пісні.

Тема твору : роздуми про вічну красу життя; оспівування щирого почуття щасливої миті в душі закоханих.

Ідея: возвеличення кохання – смисл життя кожної людини.

Художні особливості твору :

Повтори…                                                       ( Учні добирають самостійно)

Метафори….

Порівняння…

Епітети…

  1.           Аналіз  поезії:
  •          Як ви розумієте початок твору?
  •          Чому поет порівнює очі коханої з васильками?
  •          Що вони уособлюють?
  •          Чи буває кохання перешкодою до щастя?
  •          Від кого залежить щастя людини?

Характеристика образів поезії «Васильки»: васильки, щастя, гай, роки, двоє,квіти, хмарки, другий (закохана молодь нового часу).

  1.           Висновок.

Змінюється життя, приходять нові покоління, але кохання залишається вічним.

Складання асоціативного грона «Кохання»

«Кохання – це…»

  1.           Опрацювання ідейно художнього змісту поезії  В.Сосюри «Осінь»

Читання поезії вчителем напам’ять.

Коментар учителя.

Осінь у природі…    Осінь життя…    У природі – час збирання плодів.

Поезія «Осінь» пройнята глибоким оптимізмом, вірою у вічну молодість.

Мов два мене: один ще юний, а другий, що й казать…

Та їх серця одні єднають струни,

І тому я незмінно молодий.

  1.           Учитель.  У вірші «Осінь» В. Сосюри  золотокоса осінь їде на коні. Вона гордовита, адже настала її пора. Ще повно золотого кольору, але скоро з’явиться сірий – колір голих дерев.

Осінь поспішає… Незабаром її змінить інша пора року – зима.

Поезія пройнята легким сумом, печаллю. Утім вірш не викликає безнадії, бо незабаром усе зміниться знову, прийде весна.

Осінь буває різною, та все одно вона прекрасна. І людина в будь-якому віці здатна на високі почуття.

  1.           Висновок.

Поезія В. Сосюри щира, дивовижно тонка і ніжна. Він пише про осінній сад, про багряну печаль жоржин, про осінні дерева, на яких так мало листя, про вітер, що тихо шелестить у садках, розносячи запізнілі жалі. Ніхто не вб’є любов автора. Він увійшов у поезію як натхненний співець життя, він поруч із нами, він житиме вічно.

  1.           Бесіда.
  1.      Який зоровий образ зафіксувався у вашій уяві найяскравіше?
  2.      Знайдіть епітети та уособлення в поезії.
  3.      Чи має вірш В. Сосюри заспокійливий характер?
    1.           Фізкультхвилинка  «Повітряна кулька»

У. Закріплення

УІ. Підсумок уроку

УІІ. Оголошення результатів оцінювання

УІІІ. Домашнє завдання: Виразно читати та аналізувати вірші В.Сосюри, намалювати кольорові ілюстрації до них.

ІХ. Рефлексія «Живописний настрій»

Сформулюйте свій настрій за допомогою кольорової палітри.

Здобувачі освіти називають прикметники : веселковий, блакитний,сонячний, світло-зелений, золотий,сірий …

 

 

 

doc
Додано
17 березня 2025
Переглядів
139
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку